Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

peki leep konizasyondan sonra alınan parça biyopsiye gitti dimi???yani ameliyat sınırları temiz gelmişmiydi???operasyondan sonra bu çok önemli...

evet leep isleminden sonra cikarilan parca patolojiye gonderildi. patolojiden gelen sonuc guzeldi. temiz cikti. hic bir tehlikeli hucreye yada lezyona rastlanilmadigi yaziyor raporda. ama 3 ay sonra doktorum tekrar smear yapmak istedigini soyledi yani leepten sonra smear yapmamiz lazim dedi bende gittim smear yapildi ve smear testinde gelen sonuc hgsil ! bu cok ilginc degilmi ? leep parcasi sonucta kapsamli alinan bir parca ve sonuc temiz cikiyor patolojide ama nasil oluyorda sonra smearde hgsil cikiyor bunu anlamiyorum.

bende smear sonucu cin 1 çıkmıştı...leep konizasyonda alınan parçalarda cin 1 ve cin 2 görüldü,,,sınırlar temizdi...önemli olanda sınırların temiz olmasıydı...eşlerle alakalı hiç bişey yapılamıyor maalesef...erkekleri çok etkilemiyormuş...hastalığı nasıl kaptığım konusunda hiç bir fikrim yok ne yazık ki!!!epilasyon kaynaklı olduğunu düşünüyorum...ve artık epilasyona da gitmiyorum....kalbinizi ferah tutun...size özelden tel no mu yazarım isterseniz...çünkü bu durumlarda insan birine tutunmak istiyor.arayabilirsiniz beni.

acelya merhaba benim leep islemimden sonra biopsi tekrar yapildi. senin son durumun nedir? doktorun leep gerektigini soyledimi cin1 ve cin2 cikinca sende?

yazini okuyunca merak ettim, noldu sonuclar geldimi? muayene nasil gecti? tahminimce anlattigin tarife gore yani, birseyin yok gibi geliyor bana. atlatirsin insallah..:KK49:

Arkadaslar sonuclarimi aldim allaha sükür hpv testlerim negativ ve kuruluktan dolayi kronik bir egzama vakasi hastaligimin ismi lichen simplex chronicus imis biyopsi sonuclarim bunu gösteriyor suan iki cesit crem yazdilar bunlari 8 hafta boyunca kullanacagim.. Alllah hepinize acil sifalar versin banada.. yalniz benim derinin altinda sivilceye benzer bezeler vardi ve deri hafif beyazlamisti Doktor sirke ile test yapti ama sirke sonucu kötü birsey görünmüyor sadece hafif beyazlik var demisti doku alinarak böyle teshis koyuldu.. Allah hepimizin yardimcisi olsun kadin olmak cidden cok zor :KK43: tavsiyem kontrollerde sadece rahim icin degil Vulva disi icinde kontrollerinizi aksatmayin ikiside ayri ayri kontroller dis genital bölge icin herseyi kendim ödedim ama buna deger...

evet leep isleminden sonra cikarilan parca patolojiye gonderildi. patolojiden gelen sonuc guzeldi. temiz cikti. hic bir tehlikeli hucreye yada lezyona rastlanilmadigi yaziyor raporda. ama 3 ay sonra doktorum tekrar smear yapmak istedigini soyledi yani leepten sonra smear yapmamiz lazim dedi bende gittim smear yapildi ve smear testinde gelen sonuc hgsil ! bu cok ilginc degilmi ? leep parcasi sonucta kapsamli alinan bir parca ve sonuc temiz cikiyor patolojide ama nasil oluyorda sonra smearde hgsil cikiyor bunu anlamiyorum.

O zaman benim de leep yaptırmam gerekebilir çıkan parçanın patolojiye gitmesi için ?? Şimdi az önce uzman tv de bir Dr U dinledim.kanser şüphesi taşıyanlarda dondurma işlemi yapılırsa bütün bölge yok edildiği için patolojiye gönderilecek birşey olamayacağını söyledi.ve bu işlemin bu tip hastalara yapılmaması gerekiyor dedi. tabi yakma işleminde de aynı olay söz konusu.
benim hpv tiplemem de yüksek risk 52 ve 70 olduğundan leep olmam gerektiğini düşündüm.her ne kadar biopsi bile yaptırmış olsam da.yani çıkan parçanın bir de patalojiye gitmesi gerektiğini anladım.
off kafam yine karıştı :KK43: Hangisinin yapılması konusunda

O zaman benim de leep yaptırmam gerekebilir çıkan parçanın patolojiye gitmesi için ?? Şimdi az önce uzman tv de bir Dr U dinledim.kanser şüphesi taşıyanlarda dondurma işlemi yapılırsa bütün bölge yok edildiği için patolojiye gönderilecek birşey olamayacağını söyledi.ve bu işlemin bu tip hastalara yapılmaması gerekiyor dedi. tabi yakma işleminde de aynı olay söz konusu.
benim hpv tiplemem de yüksek risk 52 ve 70 olduğundan leep olmam gerektiğini düşündüm.her ne kadar biopsi bile yaptırmış olsam da.yani çıkan parçanın bir de patalojiye gitmesi gerektiğini anladım.

tv de ki doktor ne dedi bilemem ama her hastanin durumu farkli olabilir. ben acikcasi saskinim cunki leep sonucu ile leepten sonraki smear sonucu cakisiyor. bu durum beni fazlasiyla rahatsiz ediyor. bildiginizi uzman bir doktor var mi bu konu ile ilgili bilgi alabilecegim ?

canım ben ilk Ankara'da doktora gitmiştim ama sonra bazı nedenlerle yerleşim yerimi değiştirdim ve Adana'da özel bir hastaneye gitmeye başladım, O hastane de tercih ettiğim bir doktor tarafından en baştan işlemler ve takip söz konusu oldu. Özel hastane ama ben hiç senin bahsettiğin rakamları vermedim. 1 senedir takip, işlem v.s söz konusu 1000 TL fark ancak ödemişimdir ki, bu rakam kaba taslak, belki daha azdır. Bana uygulanan işlemlere gelince; İlk ascus sonucundan sonra o doktora durumu söyledim, bir smear alıp sonucuna göre hareket edebiliriz dedi. Ama benim bekleyecek sabrım olmadığı için kolposkopi yapılmasını hemen istedim. İlk işlemim kolposkopi oldu, kolposkopi sırasında bir asit sıkılıyor, beyaz boyalı hücreler görülürse biyopsi alınıyor. Nitekim bende bir yerde beyaz renk görmüştüm kendim de, kolposkopi sırasında saat 3,6,9,12 yönünde sanırım 4 yerden parça aldı, biyopsi sonucunu bekledik ve bir parça CIN1 çıktı, hiçbir şey yapmadan takip edebiliriz yada kriyoterapi uygulayalım dedi, yakma yöntemi çağ dışı kaldı biraz dedi. Ben de hemen kriyoterapi istedim, yani yüksek riskli bir HPV tipine karşılık önlem gibi bir şey. Kriyoterapi yapıldı, sonra da 3 ayda bir smear testi, smear testleri temiz çıktı, en son 1 ay önce smear vermiştim, şimdi 6 ay araya çıkardık, 6 ay sonra tekrar smear testi yapılacak.

benim gittigim hastane cok pahaliydi evet. ozelden odeme yapildi benim doktora. hastaneye yani. ama sizin soylediginiz rakamlar sanirim sigorta ucreti dusulerek yapilan odemeler. benim sigorta hic bisekilde kullanilmadi. bu yuzden. ve istanbulun en pahali hastanesi. bu tur pahali hastaneler hastanin durumunu dusunmeksizin ameliyat edebiliyorlar. hic durumunu dusunmeden. benim henuz cocugum yok ve her ameliyatta rahim agzinin inceldigini biliyorsunuz. rahim azgi inceldikce cocuk dusurme riski olusuyor ileride. bu konu doktorlarin umurunda bile degil. ustelik ameliyat olmak da kola y birsey degil. caniniz resmen masada. bu yuzden iyice arastirma yapmak gerek.
doktorunuz kimdir?

tv de ki doktor ne dedi bilemem ama her hastanin durumu farkli olabilir. ben acikcasi saskinim cunki leep sonucu ile leepten sonraki smear sonucu cakisiyor. bu durum beni fazlasiyla rahatsiz ediyor. bildiginizi uzman bir doktor var mi bu konu ile ilgili bilgi alabilecegim ?

Prof tugan beşe ile görüşebilirsin bu konuda.ben de görüşcem bu konuyla ilgili kendisiyle.nette telefonları var ama 0212 347 84 80 den de ulaşabilirsin

benim gittigim hastane cok pahaliydi evet. ozelden odeme yapildi benim doktora. hastaneye yani. ama sizin soylediginiz rakamlar sanirim sigorta ucreti dusulerek yapilan odemeler. benim sigorta hic bisekilde kullanilmadi. bu yuzden. ve istanbulun en pahali hastanesi. bu tur pahali hastaneler hastanin durumunu dusunmeksizin ameliyat edebiliyorlar. hic durumunu dusunmeden. benim henuz cocugum yok ve her ameliyatta rahim agzinin inceldigini biliyorsunuz. rahim azgi inceldikce cocuk dusurme riski olusuyor ileride. bu konu doktorlarin umurunda bile degil. ustelik ameliyat olmak da kola y birsey degil. caniniz resmen masada. bu yuzden iyice arastirma yapmak gerek.
doktorunuz kimdir?

Fcann mrh siZde hpv tip testi yapılmadı mı?

acelya merhaba benim leep islemimden sonra biopsi tekrar yapildi. senin son durumun nedir? doktorun leep gerektigini soyledimi cin1 ve cin2 cikinca sende?
merhaba...ben 1 hafta önce smear testi yaptırdım...sonuç temiz...ama hala şaşkınım,senin durumuna.3 ay gibi kısa bir sürede temiz olan sınırlar cin 3 e çevrilmesi neredeyse imkansız bence!!!şu anda son durum nedir?benim dr um Prof.Dr Önay Yalçın.çok iyi bir bayan.Şişli de özel 1 muayenehanesi var.Ayrıca bazı günler çapa tıp fak.de.tel numarasınıda vereyim hatta.0212 230 17 89.kısaca benim durumum şudur.mayıs 2012 de kanama sonucu dr.a gittim.cin 1 teşhisi konuldu.biyopsiye gerek görmeden (biyopsi yapılsa ne olacakki sonuçta)leep konizasyon yapıldı.alınan parçalar biyopsiye gitti.yer yer cin 1 ve cin 2 de görülmüş.sınırlarım temiz çıktı Allah'ıma çok şükürler olsun.kontrollerimi düzenli yaptırıyorum.şu an iyiyim.Allah derdini veriyor,Şifasınıda versin İnşallah HEPİMİZE...1 oğlum var 6 yaşında.Allah Herkese nasip eder umarım.Ama hiç bir zaman endişe etmeyin.bu hastalıktan sonra çok çocuk doğuran insanlar okudum....GÖRÜŞMEK ÜZERE :) :) :)

Merhaba, Bana HPV testi yapılmadı, yani ilk bu süreçte ben çok gerekli dedil gibi düşündüm, çünkü bana göre zaten HPV pozitifti ve HPV tipinin en risklisi varmış gibi ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıymış gibi düşündüm...Yani baktırmak yerine zaten en kötüsü varsa ne olacaksa olsun gibi, pozitifse de yapacağım ekstra birşey yok gibi düşündüm, o sebeple yaptırmamıştım...bu arada bana dondurma işlemi uygulandı ama bu en son aşamaydı,çünkü yapılacak herşey yapılmadan, kesin bir sonuca bağlanmadan tabi ki ddondurma işlemi yapılmaz.ilk gittiğim doktor, sana böyle birşey yapalım derseler yaptırma, kanserli hücre varsa o hücreleri kapatır, sağlıklı sonuç alamazsın demişti..Ama dondurma işlemi yapılmadan önce, zaten parça alınmış, patolojiye gitmiş ve sonucunu almıştım, sonucuna göre bu işlem uygulandı...senin patoloji sonucun nedir ?

doktorunuz kimdir?

Evet, benimkisi üstüne kalan fark olayı..Doktor olayı aynen söylediğin gibi, güven çok önemli ve doktorun kendini geliştirme durumu da, iyi araştırmak lazım...ben doktorumu tanımıyordum, hastanede ki 5-6 jinekolog içerisinden mezun olduğu üniversite, çalıştığı kurumlar, yaşı v.s. gibi en cazip olanını tercih ettim :) çok şükür bilgili bir bayan sıkıntım olmadı, doktor zaten sizin olduğunuz ilde olmadığı için birde burdan isim yazmayım dedim :))

Merhaba, Bana HPV testi yapılmadı, yani ilk bu süreçte ben çok gerekli dedil gibi düşündüm, çünkü bana göre zaten HPV pozitifti ve HPV tipinin en risklisi varmış gibi ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıymış gibi düşündüm...Yani baktırmak yerine zaten en kötüsü varsa ne olacaksa olsun gibi, pozitifse de yapacağım ekstra birşey yok gibi düşündüm, o sebeple yaptırmamıştım...bu arada bana dondurma işlemi uygulandı ama bu en son aşamaydı,çünkü yapılacak herşey yapılmadan, kesin bir sonuca bağlanmadan tabi ki ddondurma işlemi yapılmaz.ilk gittiğim doktor, sana böyle birşey yapalım derseler yaptırma, kanserli hücre varsa o hücreleri kapatır, sağlıklı sonuç alamazsın demişti..Ama dondurma işlemi yapılmadan önce, zaten parça alınmış, patolojiye gitmiş ve sonucunu almıştım, sonucuna göre bu işlem uygulandı...senin patoloji sonucun nedir ?

Benim smear ve biopsi sonucum ikiside CIN 1 cıktı.HPV tipi 52 ve 70 yüksek riskli cıktı.biopsi yaptırdığım Dr yakalım dedi.başka bir Dr a gittim senin birşeyin yok 3 ay bekleyelim tekrar smear ve kolposkopi yapalım onun sonucuna göre hareket ederiz dedi.şu an boşuna birşey yapmayalım sen daha gençsin gerileyebilir de dedi.hamile bile kalabilirsiniz dedi.arrık korunmaya bile gerek yok zaten eşinizde birbirinizden artık almışsınız virüsü geçen geçmiş dedi. Çok ısrar etmeme rağmen bekleyelim dedi.yanlış anlama ben para kazanmak isterim tabi dedi ama beni dinleyin ve bekleyin dedi. 3 ay da çok uzun bir zaman değil diye düşünerek beklemeye karar verdim belki 2 ay sonra bile gidebilirim.hem bu süreçte aceleci bir karar vermek istemiyorum.yakma dondurma ve leep bu işlemlerden hangisini yaparsan yap tekrarlama riski vardır dedi.ve takibi önemli dedi.

Fcann mrh siZde hpv tip testi yapılmadı mı?

hpv tipi testini baska ozel bir hastanede yaptirdim. fakat o da cok ilginctir ki oradaki testi yaptiran doktor bana tiplemeyi soyledikten sonra 3 ay sonra tekrar tipleme testi yaptiralim su an risk grubunda bir hpv tiplemen var dedi cok ilginc geldi bana. cunki bu tip testi benim bildigim bir kez yapilir ve rakam\rakamlar neyse bir teste sip diye cikar. ama doktor bana sonucun budur ama 3 ay sonra yineleyelim dedi cok sasirdim. ya bu doktorlar bu konuda cok bilincsiz yada bizim husnu kuruntularimiz. cunki tipleme testi tekrar tekrar yapilmasindaki maksadini doktora sorunca bana cevap veremedi laf kalabaligi yapti sadece. tipleme testini yine yapmamiz lazim gibi sacma bi cvp verdi. tipleme testi sonucta gittigim hastanede 450tl idi.

hpv tipi testini baska ozel bir hastanede yaptirdim. fakat o da cok ilginctir ki oradaki testi yaptiran doktor bana tiplemeyi soyledikten sonra 3 ay sonra tekrar tipleme testi yaptiralim su an risk grubunda bir hpv tiplemen var dedi cok ilginc geldi bana. cunki bu tip testi benim bildigim bir kez yapilir ve rakam\rakamlar neyse bir teste sip diye cikar. ama doktor bana sonucun budur ama 3 ay sonra yineleyelim dedi cok sasirdim. ya bu doktorlar bu konuda cok bilincsiz yada bizim husnu kuruntularimiz. cunki tipleme testi tekrar tekrar yapilmasindaki maksadini doktora sorunca bana cevap veremedi laf kalabaligi yapti sadece. tipleme testini yine yapmamiz lazim gibi sacma bi cvp verdi. tipleme testi sonucta gittigim hastanede 450tl idi.
merhaba...doktorunuzu anlayamadım...ne demek istemiş olabilir acaba???hpv zaten vücuttan atıldıktan sonra bile yeniden hpv tiplemesi yaptırsanız tekrardan pozitif çıkacaktır...yani vücut onu tanıyor...o virüsü biliyor...3 ay sonra ne olacakmış???böyle bişey yok ya....neyse odur dediğin gibi...kusura bakma ama ben bu doktoru beğenmedim :KK43:

peki hpv tipin nedir?

Herkeze geçmiş olsun,daha öncede yazmıştım smaer testimde asuc çıkmıştı kolkoskopi yapıldı ve sonuc yetersiz çıktı tekrar smaer alıcaz dediler ama gittiğimde direk kolkoskopi yaptılar cuma günü sonucumu alıcam inşallah

merhaba...doktorunuzu anlayamadım...ne demek istemiş olabilir acaba???hpv zaten vücuttan atıldıktan sonra bile yeniden hpv tiplemesi yaptırsanız tekrardan pozitif çıkacaktır...yani vücut onu tanıyor...o virüsü biliyor...3 ay sonra ne olacakmış???böyle bişey yok ya....neyse odur dediğin gibi...kusura bakma ama ben bu doktoru beğenmedim :KK43:

doktoru bende anlayamadim zaten sorunda orda. ve istanbulun cok unlu bi hastanesi, ozel bi hastane. ve bu soz ettigim doktor tv de bile cikti roportajlari var. dusunebiliyomusun? hpv tiplemesi geldikten sonra doktor 3 ay sonra tekrar bi tipleme yapalim rakam degisebilir dedi. tip 51 cikti benim. sonra baska meshur bi hastaneye daha gittim bu kez doktor biopsi almasi gerekirken biopsi almadan direkt ameliyat yapmak istedi. ozel hastaneler para pesinde bilginiz olsun. ben bizzat bunu yasayan biriyim. bu sozum yabana atilmasin arkadaslar. istediginizi sorabilirsiniz bana..

Herkeze geçmiş olsun,daha öncede yazmıştım smaer testimde asuc çıkmıştı kolkoskopi yapıldı ve sonuc yetersiz çıktı tekrar smaer alıcaz dediler ama gittiğimde direk kolkoskopi yaptılar cuma günü sonucumu alıcam inşallah

gecmis olsunnnnn insallah sonuclarin temiz cikar. bizde merakla bekliyoruz.

Forumda gördüğüm kadarıyla benim gibi bir sürü kişi ASC-US sonucuyla karşıkarşıya kalmış. Psikolojik olarak sıkıntılı durumdayım. İçinizde benim durumumda olanlar vardır. ASCUS çıkan, ikinci smear'ini bekleyen, kolposkopi olacak olan korkan üzülen bizler...
Benim hikayem vajinal akıntıyla başladı. Candida diye süren uzun tedavilerden sonra candida olmadığımı sonunda farkettiler. Muayenede bir şeylerden şüphelenip patolojiye göndermek üzere kültür aldılar ve sonuç ASCUS çıktı. İnternette önemli olduğunu okuduğum ASCUS sonucumdan sonra beni yalnızca ''3 ay sonra gel'' diyerek gönderen zerre bir bilgi vermeyen Ankara Hastanesi'ne daha fazla güvenemeyip 3 ay sonraki testim için Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gittim. 3 ay önce ASCUS çıkmıştı, 3 ay sonra tekrar test yaptırmam söylenmişti dediğimde beni telaşla onkolojiye gönderdiler. İkinci bir smear yapmadan direk kolposkopi yapalım dediler.

Kolposlopiyi narkozla yapan yerler varmış. Ama tecrübe eden biri olarak bunun için narkoz almayı gereksiz görüyorum. Çok stresli bir şey ancak keşke bayılsaydım dedirtecek hiç bir acısal durum yok. Biyopsi dediğimiz ve parça alma olarak düşününce ürktüğümüz şeyinse hissettirdiği hiç birşey yok. İzlemeseniz anlamazsınız... Neyse. Doktor sayıyor; şurada anormallik var şurada bu var şurada şu var. :KK53::KK53: Stres... Neyse oldu bitti. 10 gün sonra test sonucun çıkmış mı diye ara dediler. Şimdilerde çıkmasını bekliyorum. İki kişi dışında kimseyle paylaşmamamın aşırı bir baskısı var. Rahatlayamıyorum. Kötü durumdayım. Bir sürü şey okudukça insan ürküyor. Bir jinekolog sitesinde ASCUS'un cin1 olduğunu okudum. cin1, cin2, cin3... cin3 ciddi riskmiş. cin1'den cin3e dönüşmesi yılları alırmış. Ama biyopsi yapıyorlar ki bu da durumun cin1 deyip geçilemeyeceğini gösteriyor. Şuan en büyük korkum çocuk sahibi olmamı engelleyecek boyutta bir ameliyat olmamı gerektirecek bir sonuç çıkması. Çocuk sahibi olmuş olanlar için durum bir tık daha kolay atlatılabilir.

Bu aşamalarda olanların yorumlarını bekliyorum, lütfen yaşadıklarınızı paylaşın ve birbirimize destek olalım. Sevdiklerimle paylaşıp kimseyi üzmek istemiyorum. Bir de onun geri dönüşü olacak, iyi misin, ne oldu, üzülme muhabbetleri... En iyisi kendimizi yemek... :KK53:

Çok da cahiliz. Sağlık bilgilerine ulaşmak gözüktüğü kadar kolay değil. ASCUS kansere dönüşebiliyorsa ASCUS'un HPV ile ilişkisi ne? HPV nin kanserle ilişkisi ne? HPV'siz aynı riski taşıyan hücresel bir durum mümkün mü. Bunlar kafamı karıştırıyor. Yani sadece HPV çıkarsa bu uzun dönemde kansere dönüşebilecek bir şey mi. Kötü bir şey çıkarsa ameliyat yerine gözlem ne kadar risk taşır vs. Umarım bu bulmacaları çözmem gerekmeden temiz bir sonuçla kurtulurum.

Herkese bol sağlılı ömür diliyorum... Tecrübesi veya sonucunu beklerken soru işaretleri olanların yorumlarını bekliyorum.

gecmis olsun… epey olmus bu yaziyi yazali.. son durumun nedir paylasirmisin ?

X