Kocama yemek beğendiremiyorum

Ben Bursalıyım, o yaşıma kadar ömrümde kuyruk yağlı bir yemek yememiştim. Maraş’ta yediğime bayıldım. Ben de yaparım evde, kuyruk yağsız da gayet güzel oluyor. Yeter ki dana etiyle yapılmasın. 😏
Arada sırada olabilir belki ama günlük yemeklerimde görmek istemem. Çok opsiyonel bir şey zaten. Hani adam dese ki ben karadeniz yemeği dışında yemem okey diyeceğim ama kuyruk yağı ve fazla baharat sevmemesi gayet anlaşılır bir durum. Herkes anlamadan dinlemeden kocasına saydırmış bence haklı adam

Lafı ağzımdan aldınız ya o nasıl bir görsel hahahah
konu sahibi yorumları cımbızlayarak alıyorsunuz :)
gerçekten yanyana tavası öyle herkese uymaz hele öyle kuyruk yağı vs hiiiç bana göre değil mesela
çok iştahlıyım ve pek yemek ayırmam oysa ki
karaşimşek çorbasına da gerek yoktu bir arkadaşın dediği gibi salçalı makarna vs yapabilirsiniz

diktatörsünüz sanırım ve illa benim yöresellerim yenilecek derdinde misiniz anlamadım :)
biçok soruya cevap vermemişsiniz haftalık menünüz ne mesela?

Yok valla Karadeniz mutfağı çok ilginç bir oluşum.
Muhlama ve pide hariç adam akıllı bir şey yok.
Tuhaf çorbalar, daha tuhaf pilavlar ve her çeşit fasülye.
Lahana sarması, kara lahana, kurutulmuş fasülye bilmem nesi, fasülye turşusu yemeği böyle antin kuntin şeyler.
Doğru düzgün et yemeği de yok sebze yemeği de yok. Balık desen hamsi sadece.
Dünyanın en kötü mutfaklarında zirveye oynar
Arkadaşım Karadenizli kayınvalidesinden güzel bir tarif öğrenmiş. Onu yaptı bize deneyelim diye. Pirinçle lapa kıvamında pilav yaptı. İçinde de doğranmış fasulye turşusu. Bir de sunum yaptı bize, kek kalıbına koydu onu, ters çevirip tabağa o şekilde çıkardı falan. Yemekte eksik olan tek şey sunumdu çünkü. 😐

Arada sırada olabilir belki ama günlük yemeklerimde görmek istemem. Çok opsiyonel bir şey zaten. Hani adam dese ki ben karadeniz yemeği dışında yemem okey diyeceğim ama kuyruk yağı ve fazla baharat sevmemesi gayet anlaşılır bir durum. Herkes anlamadan dinlemeden kocasına saydırmış bence haklı adam
Sık yapılmaz zaten bu, ayda yılda bir. Konu sahibinin kuyruk yağı ve bol baharat kullanıp kullanmadığını bilmiyoruz ki. Belki de adam da yesin diye çok standart bir şekilde yapıyor yemekleri. O zaman kocaya saydırmakta haklılar. 😁

Benim de eşimin yemediği bazı yemekler var, zorlamıyorum ben de. Bamyayı hiç sevmez mesela, ya da ciğer ağzına sürmez vs. Ben bamyayı çok seviyorum ama ona alternatif şeyler yapıyorum, yemeyen yemiyor. Yiyemiyorsa zorlamanın anlamı yok, alternatif şeyler yapmayı deneyin❣️ çok büyük meseleler değil bunlar

Sık yapılmaz zaten bu, ayda yılda bir. Konu sahibinin kuyruk yağı ve bol baharat kullanıp kullanmadığını bilmiyoruz ki. Belki de adam da yesin diye çok standart bir şekilde yapıyor yemekleri. O zaman kocaya saydırmakta haklılar. 😁
En ufak şeyde genzini tutan adama lömbür kuyruk yağları koymak fazla cesaret olur.

Arkadaşım Karadenizli kayınvalidesinden güzel bir tarif öğrenmiş. Onu yaptı bize deneyelim diye. Pirinçle lapa kıvamında pilav yaptı. İçinde de doğranmış fasulye turşusu. Bir de sunum yaptı bize, kek kalıbına koydu onu, ters çevirip tabağa o şekilde çıkardı falan. Yemekte eksik olan tek şey sunumdu çünkü. 😐

Arkadaşınız nasıl yaptı bilemiyorum ama bahsettiğiniz şey dible sanırım, pilav değildir aslında tencerenin altına taze fasulye konur üzerine domates, soğan, az salça ve bir çay bardağı pirinç üzeri yine taze fasulye, çok az fasulye turşusu ve soğanla kapatılarak ağır ağır pişirilir çok lezzetli bir yemektir. Pirinci fazla olursa hem lapa olur hem tadı kaçar, yeni öğrendiyse belki tutturamamıştır

İtalyan risotto yapınca oooo ama :KK70:

En ufak şeyde genzini tutan adama lömbür kuyruk yağları koymak fazla cesaret olur.
Google’daki tariflerin birinde kuyruk yağı koyulmuş diye herkes bir kuyruk yağı örneklendirmesi yapıyor ama bence böyle bir adam için çok standart yapıyordur yemekleri. Yapmıyorsa da adamın tavrı haksız değilsjdkkd

Sabah sabah sinirlerim çok bozuk çünkü binbir emekle yaptığım yemekleri eşim istemeye istemeye yiyor. Ben doğuluyum iç anadoluda büyüdüm o da Karadenizli. Tatsız tuzsuz suyun içinde yüzen yemeklere alışmış ya benim yaptığım mis gibi yemekleri yemiyor şaka gibi. Eskiden çalıştığı ofiste bi abla vardı yemekleri tatsız böyle çorbaları su gibi kıvamsız yemekler yapardı onları seve seve yiyordu. Benim yemeklerime burun kıvırıyor. Mesela gidip saçma sapan bir yerden lapa gibi pilav üstüne sade haşlanmış tavuk yiyor. Asla bir tadı tuzu yok, ya da zurna dürüm yiyor. Yağı baharatı sevmese o dürümü nasıl yesin iştahla? ama benim yaptığım mis gibi yemekleri burun kıvıra kıvıra yiyor ya çok üzülüyorum. Bu sabah da dünden kalan yemeği ısıt kahvaltı hazırlama bir daha dedi ısıttım önüne verdim, ilk yaptığımda da adam akıllı yememişti, baktım oturmuş çatalla didikliyor sağını solunu, genzini tuta tuta yutmaya çalışıyor. Tavaları alıp kafasına atmakla sakin kalmak arasında gidip geldim😃 Yemiyorsan kalk git daha da yapmiycam sana yemek dedim. Ya bir de alışverişlere çıkıyorum listeler yapıyorum ona yemekler sofralar hazırlamak için ama çoğunlukla istemeye istemeye yiyor. Bu da benim kalbimi kırıyor. Sabah sabah sinir patlaması yaşadım
Bence yemek yapmayın yemeğinizi beğenmeyen adama. Neden yapmıyorsun diye sorarsa beğenmiyorsun ki benim yaptıklarımı dersiniz.

deneye deneye bulmana gerek yok ki
açık açık konuş sen ne yemek seversin ne sevmezsin
benim yaptıklarımı böyle öğüre öğüre yiyeceğine oturup konuşalım yemek belirleyelim onların üzerinden gidelim de
sonuçta sevdiği ve sevmediği şeyler bellidir
ayrıca hizmetçi misin de sen buna yemek yapıyorsun
yemeği ve ev işlerini beraber yapın hizmetçilik yapmayın şu kocalarınıza
2024 yılının sonuna geldik hala hizmetçilik konuları
İnsanların bazı rolleri olabilir. Adam çalışıp kadın çalışmıyordur mesela ve yemekleri kadın yapıyordur ne var bunda? Bu durumda kadın hizmetçiyse, erkek de ırgat mı oluyor eve para getiriyorsa. Ben mantıksız buldum söylediğinizi

X