Kocama yemek beğendiremiyorum

Arkadaşınız nasıl yaptı bilemiyorum ama bahsettiğiniz şey dible sanırım, pilav değildir aslında tencerenin altına taze fasulye konur üzerine domates, soğan, az salça ve bir çay bardağı pirinç üzeri yine taze fasulye, çok az fasulye turşusu ve soğanla kapatılarak ağır ağır pişirilir çok lezzetli bir yemektir. Pirinci fazla olursa hem lapa olur hem tadı kaçar, yeni öğrendiyse belki tutturamamıştır
Dible yedim ve güzeldi. Bunun sadece iki malzemesi vardı, pirinç ve fasulye turşusu. He bir de tuz. 😁

Herkes biraz önyargılı gibi, Karadeniz etçildir, haşlamaları ve fırında yapılan etleri meşhurdur, keçi eti daha revaçtadır orada çünkü bir çok bölgede sadece keçiler yaşayabiliyor. Hamsi severler ama palamut, çupra, levrek bol tüketilir bir de meşhur alabalıkları var ızgarada severler. Otları çeşitlidir, yemekte yaparlar tava da. Diğer mutfaklardan farkı fazla baharatı sevmezler , köfteleri, kuru fasulyeleri meşhurdur, ekmekleri çok güzeldir, şahane su börekleri yaparlar, çok çeşitli peynirleri var, o kadar gömülecek bir şey değil yani :))) Lahana, fasulye bölge ikliminden ötürü revaçtadır, Karadeniz az güneş görür her şey ekilmez orada. Ama tatsız tuzsuz su gibi yemekte yenmez :)) Bu arada ekleyeyim ülkenin en güzel tereyağı Tonya'da yapılır, Karadenizli tereyağına alışkındır, eti çok severler ama kuyruk yağı kokan bir yemeği tercih etmezler onlar için yağ demek tereyağıdır.
keçi eti karadenizde nerde yenilir? 😂 büyükbaş eti seviyoruz 😂 özellikle dana.

Var var Artvinli birinden yemiştim ben🙈

Ben pisboğaz olduğum için beğendim😂😂
Karadenizli komşumda çok güzel bir yemek yemiştim. Patatesleri ezmiş, soğan ve salçayla kavuşmuştu. İçine fasulye turşusu da vardı. Bu yemeğin adı ne acaba? Ben de pisboğaz olduğum için bunu beğenmiştim mesela. Ama o pilavı değil…

Arada sırada olabilir belki ama günlük yemeklerimde görmek istemem. Çok opsiyonel bir şey zaten. Hani adam dese ki ben karadeniz yemeği dışında yemem okey diyeceğim ama kuyruk yağı ve fazla baharat sevmemesi gayet anlaşılır bir durum. Herkes anlamadan dinlemeden kocasına saydırmış bence haklı adam
Her yemeğe kuyruk yağı katmıyordur? Saydığı yemeklerden biri et tava diğeri yeşil mercimek çorbası. Onu da bi zahmet duymuşsunuzdur. Adamın sorunu minnettar olmaması, genzini tutarak yemeye çalışması kısacası ÇOCUK gibi davranması.
Bunun çözümü basit, alacaksın kocanı konuşacaksınız birbirinizle kibar kibar.

Sabah sabah sinirlerim çok bozuk çünkü binbir emekle yaptığım yemekleri eşim istemeye istemeye yiyor. Ben doğuluyum iç anadoluda büyüdüm o da Karadenizli. Tatsız tuzsuz suyun içinde yüzen yemeklere alışmış ya benim yaptığım mis gibi yemekleri yemiyor şaka gibi. Eskiden çalıştığı ofiste bi abla vardı yemekleri tatsız böyle çorbaları su gibi kıvamsız yemekler yapardı onları seve seve yiyordu. Benim yemeklerime burun kıvırıyor. Mesela gidip saçma sapan bir yerden lapa gibi pilav üstüne sade haşlanmış tavuk yiyor. Asla bir tadı tuzu yok, ya da zurna dürüm yiyor. Yağı baharatı sevmese o dürümü nasıl yesin iştahla? ama benim yaptığım mis gibi yemekleri burun kıvıra kıvıra yiyor ya çok üzülüyorum. Bu sabah da dünden kalan yemeği ısıt kahvaltı hazırlama bir daha dedi ısıttım önüne verdim, ilk yaptığımda da adam akıllı yememişti, baktım oturmuş çatalla didikliyor sağını solunu, genzini tuta tuta yutmaya çalışıyor. Tavaları alıp kafasına atmakla sakin kalmak arasında gidip geldim😃 Yemiyorsan kalk git daha da yapmiycam sana yemek dedim. Ya bir de alışverişlere çıkıyorum listeler yapıyorum ona yemekler sofralar hazırlamak için ama çoğunlukla istemeye istemeye yiyor. Bu da benim kalbimi kırıyor. Sabah sabah sinir patlaması yaşadım
Yapın hamsiyi pilav , buğulama, kızartma, köfte vs. yesin 😂😂

keçi eti karadenizde nerde yenilir? 😂 büyükbaş eti seviyoruz 😂 özellikle dana.

Eşim Tonya 'lı orada çok tüketiliyor , bölge fazla dağlık olduğu için koyun az, keçi ve büyükbaş besleniyor. Büyükbaş olarakta kendi has ırkları olan kahverengi bir inek türü var diğer siyah beyazlar gibi çok büyük değil bu sayede dağda, yokuşta dolaşabiliyor hayvan. Tonya coğrafyası çok zor bir yer o yüzden her tür hayvan yetişmiyor. Ama anne tarafım Maçka'lı orada bolca koyunda var her tür büyükbaşta var. Eşim tarafı koyun etini çok sevmez kokusundan sebep. Keçi etiyle bende orada tanıştım

Eşim Tonya 'lı orada çok tüketiliyor , bölge fazla dağlık olduğu için koyun az, keçi ve büyükbaş besleniyor. Büyükbaş olarakta kendi has ırkları olan kahverengi bir inek türü var diğer siyah beyazlar gibi çok büyük değil bu sayede dağda, yokuşta dolaşabiliyor hayvan. Tonya coğrafyası çok zor bir yer o yüzden her tür hayvan yetişmiyor. Ama anne tarafım Maçka'lı orada bolca koyunda var her tür büyükbaşta var. Eşim tarafı koyun etini çok sevmez kokusundan sebep. Keçi etiyle bende orada tanıştım
tonya daha içeride zaten. ama kıyıda büyük baş var hep. çaykaralıyım ben mesela bizde kurbanda dahi koyun, keci kesilmez çünkü yenmez. tonya daha farklı ama doğrudur

Karadenizli komşumda çok güzel bir yemek yemiştim. Patatesleri ezmiş, soğan ve salçayla kavuşmuştu. İçine fasulye turşusu da vardı. Bu yemeğin adı ne acaba? Ben de pisboğaz olduğum için bunu beğenmiştim mesela. Ama o pilavı değil…

Bizde tava derler ona birde haşlanmış patateslerin bol tereyağı ve taze fasulye ile kavrulduğu bir yemek var ona da simila deriz çok güzel olur

Her yemeğe kuyruk yağı katmıyordur? Saydığı yemeklerden biri et tava diğeri yeşil mercimek çorbası. Onu da bi zahmet duymuşsunuzdur. Adamın sorunu minnettar olmaması, genzini tutarak yemeye çalışması kısacası ÇOCUK gibi davranması.
E yiyemiyorsa minnettar olmak zorunda değil? Gidip tavuk pilav, dürüm yiyince ona da laf ediyor konu sahibi. Her yemeğe kuyruk yağı katmıyordur da kuzu eti, aşırı baharat katıyordur mesela? Yoksa adam niye durduk yere genzini tutsun? Konuda genzini tutuyor, tavuk pilav tatsız tuzsuz ibarelerini görünce bi gariplik olduğunu anlayıp sordum zaten ne pişirdiniz diye. Kimse zahmet edip sormamış hemen kocasına saldırmışlar. Objektif bakıyorum ben.

Sabah sabah sinirlerim çok bozuk çünkü binbir emekle yaptığım yemekleri eşim istemeye istemeye yiyor. Ben doğuluyum iç anadoluda büyüdüm o da Karadenizli. Tatsız tuzsuz suyun içinde yüzen yemeklere alışmış ya benim yaptığım mis gibi yemekleri yemiyor şaka gibi. Eskiden çalıştığı ofiste bi abla vardı yemekleri tatsız böyle çorbaları su gibi kıvamsız yemekler yapardı onları seve seve yiyordu. Benim yemeklerime burun kıvırıyor. Mesela gidip saçma sapan bir yerden lapa gibi pilav üstüne sade haşlanmış tavuk yiyor. Asla bir tadı tuzu yok, ya da zurna dürüm yiyor. Yağı baharatı sevmese o dürümü nasıl yesin iştahla? ama benim yaptığım mis gibi yemekleri burun kıvıra kıvıra yiyor ya çok üzülüyorum. Bu sabah da dünden kalan yemeği ısıt kahvaltı hazırlama bir daha dedi ısıttım önüne verdim, ilk yaptığımda da adam akıllı yememişti, baktım oturmuş çatalla didikliyor sağını solunu, genzini tuta tuta yutmaya çalışıyor. Tavaları alıp kafasına atmakla sakin kalmak arasında gidip geldim😃 Yemiyorsan kalk git daha da yapmiycam sana yemek dedim. Ya bir de alışverişlere çıkıyorum listeler yapıyorum ona yemekler sofralar hazırlamak için ama çoğunlukla istemeye istemeye yiyor. Bu da benim kalbimi kırıyor. Sabah sabah sinir patlaması yaşadım
Ya bişey söyleyeceğim, tamam eşinizin yaptığı kötü yapmasa daha iyi ama sizde aynısınız.
adam sizinle evlenmeden önce en az 25-30 yıllık bir damak kültürü var, siz benimkisi iyi onunkisi kötü ıyykk diyorsunuz keza o da aynısını söylüyor. Ben burada iki taraflı sorun görüyorum. Orta yolu bulmaya çalışın, diğer türlüsü ikinizi de üzer.

Baharatı az koyun büyük ihtimalle koyduğunuz baharatlarının midesini bulandırıyordur. Bir de niye bu kadar uğraşıyorsunuz ki ya taze fasulyenin içinde iki tane kemikli et atacaksın haşlanacak vereceksin bayıla bayıla yiyecek işte onu yeme anlayışı o.

X