Kocama yemek beğendiremiyorum

Benim eşimin yemek kültüründen ziyade, kendisinin yemediği şeyler var. Kültüre dayalı mesela ağırlıklı olarak, bakliyat yemeklerini sever. Bulgur pilavı, kuru+pilav favorisi ve ben hiç sevmem bunları ama eşim için yiyorum (baba evinde yemezdim 🙈) çocuklar için katlanıyorum.

Bizim kültürde soframız çok zengindir. (Doğu değil) etide severler, genelde ızgara. Deniz mahsulü, mezeleri vs. Yani çok zengin bir mutfak. İkimizde yemek içinde kırmızı et sevmeyiz, çocuklar için yiyoruz. Diğer konularda orta yolu bulduk.

Şu an doğudayım mesela sarmanın içerisine kuyruk yağı, bir çok yemekte kuyruk yağı var ve cidden çok kokuyor, ben yiyemiyorum (Karadeniz'i değilim) Izgara çok yaygın değil, nerdeyse her yemekte kırmızı et var. Et kültüründe büyümeme rağmen, buralı arkadaşlarımın yemeklerini ben de yiyemiyorum bazen. Yağ oranı yüksek, salça hadi neyse midem bozuluyor.

Eşiniz kuyruk yağı, kırmızı et (yemekte) fazla yağ sevmiyor olabilir. Kırmızı eti herkes yemekte tüketmek istemez, ağır geliyor hele extra yağ konduysa bazen ayıp olmasın diye bir kaç çatal çiğnemeden yutmaya çalışıyorum.

Bu sebepten eşinizi çok haksız bulmadım.

Ablam da bunları yaşadı eşi Karadenizli. Uzatmayayım şu an ablamın yemekleri dışında yemek yemiyor. Çünkü damak tadı gelişmemiş resmen. Ablamın da ilk birkaç yıl bu konuda acı çektiğini hatırlıyorum. Birden dönüşemez maalesef zaman lazım.

Bu arada benim görümce de benim yemeklerimi boğazını tutup yüzünü buruşturarak yiyordu ki benim el lezzetim iyidir. Sizi çok iyi anlıyorum o mimikler hiç hoş değil.

Eki Görüntüle 3489168
Hiç iştah açıcı durmuyor 🥴
Yanina karasimsek hele hic uymaz
En azindan makarna yapilabilir siz bunu yersiniz adam da azcik bunun etinden yer yanina da makarna yer 🥲
Bu biraz tembel işi gibi durmuyor mu? Urfa, Diyarbakır gibi yerlerde esnafın alelacele fırınlara gönderdikleri tava yemeği.

Konu sahibi siz belki bu malzemeleri güzelce harmanlayıp soslayarak pişırebilirsiniz yanına süzme kırmızı mercimek çorbası ve pirinç pilavıyla daha iştah açıcı olur.

Özellikle çirkin görüneni mi alıp koydunuz buraya, Google’a yazınca çıkan ilk tarif güzel görünüyor. @C A N O nun tarifi. 😂
Nooo. Kuyruk yağı ve tercihen kuzu eti falan var içinde :KK43:
Adam karadeniz yemekleri yemiyor NORMAL yemek yemek istiyor. Konuyu okuyunca tahmin etmiştim zaten. Vatan savunur gibi savunucam bu abimizi :KK43:

Bu biraz tembel işi gibi durmuyor mu? Urfa, Diyarbakır gibi yerlerde esnafın alelacele fırınlara gönderdikleri tava yemeği.

Konu sahibi siz belki bu malzemeleri güzelce harmanlayıp soslayarak pişırebilirsiniz yanına süzme kırmızı mercimek çorbası ve pirinç pilavıyla daha iştah açıcı olur.
2 kisilik yemek gibi duruyor 😬
Diger arkadasin attigi yemegi 4 kisi rahat yer
Tavada türlü gibi birsey aslinda yenmeyecek birsey degil
Kuyruk yagi kokuyorsa o agir gelmistir
Yoksa lavas banip kopuklu ayranla gayet de lezzetle yenir
Ama damak tadi gelismemis birine yağlama yapsan da bos yani adam duz yemekler seviyor alismasi da zaman alir adam yemeklere alisir konu sahibi psikiyatrinin verdigi sakinlestiricileri iciyor olur vs djksj

Benim eniştem de Karadenizli ve teyzem yıllardır onun damak zevkine göre yapar yemeğini. Ne zaman gitsem kara lahanalı bir şeyler olur yemekte, bayram da bile yaprak sarması yerine kara lahana sarması yapar. Hepsine tamam da sarma üzüm yaprağından değilse pek bir sevemiyorum Allah günah yazmasın🙄

Onu da içemiyorlarmış çünkü çorbalar hep et suyuyla yapılıyormuş.
Biraz sallamislar sanki :)
Trabzon'da çoğu erkek erkek haşlama hastasıdır, sabah corba içmeye gidelim dense, haşlama içmeye giderler.
Belki inek eti koyun eti ayrımı olabilir.
Burada küçükbaş hayvan yeme kültürü yalnızca izgara olarak tercih ediliyor.
diğer bütün tencere yemeklerinde büyükbaş eti kullanılır.

Benim eniştem de Karadenizli ve teyzem yıllardır onun damak zevkine göre yapar yemeğini. Ne zaman gitsem kara lahanalı bir şeyler olur yemekte, bayram da bile yaprak sarması yerine kara lahana sarması yapar. Hepsine tamam da sarma üzüm yaprağından değilse pek bir sevemiyorum Allah günah yazmasın🙄
Karalahana sarması hakkıyla yapılmışsa çok lezzetlidir aslında.

Nooo. Kuyruk yağı ve tercihen kuzu eti falan var içinde :KK43:
Adam karadeniz yemekleri yemiyor NORMAL yemek yemek istiyor. Konuyu okuyunca tahmin etmiştim zaten. Vatan savunur gibi savunucam bu abimizi :KK43:
Ben Bursalıyım, o yaşıma kadar ömrümde kuyruk yağlı bir yemek yememiştim. Maraş’ta yediğime bayıldım. Ben de yaparım evde, kuyruk yağsız da gayet güzel oluyor. Yeter ki dana etiyle yapılmasın. 😏

tatlım adamın tavrının farkında değilsin galiba
adam sana eline sağlık demesi gereken yerde yemeklerini saçma sapan genzini tuta tuta zor yutkunarak yiyor
didik didik ediyor yemiyor falan
yemek işine hiç elini sürmeyip bi de senin yaptıklarını beğenmiyorsa seni hizmetçi olarak görüyor bal gibi, farkına var gerçeklerin.
medeni dünyada yemek ve ev işleri karı koca tarafından eşit sorumluluk alınarak yürütülür
hayır yani sen de adama ağzını açıp beğenmiyorsan kendin yap bak mutfak orada diyecek cesarete sahip değilsin.

Biraz sallamislar sanki :)
Trabzon'da çoğu erkek erkek haşlama hastasıdır, sabah corba içmeye gidelim dense, haşlama içmeye giderler.
Belki inek eti koyun eti ayrımı olabilir.
Burada küçükbaş hayvan yeme kültürü yalnızca izgara olarak tercih ediliyor.
diğer bütün tencere yemeklerinde büyükbaş eti kullanılır.
Yok sallamadılar, dediğin gibi küçükbaş hayvan eti sebebiyle ağır geliyor onlara. Kokuyormuş. 😁

Taze fasulye, karnıyarık, köfte, pilav, nohut, mercimek çorbası, bezelye, fırında tavuk gibi yemeklerin köküne kıran mı girdi de hep yöresel yemekler konuşuluyor anlamadım. Biri karadenizli öteki doğulu diye illa yöresel yemek mi pişmeli? Konu sahibi haşlanmış tavuk ve pilava bile tatsız tuzsuz demiş. Belli ki yağlı-baharatlı yiyor ve adam rahatsız oluyor. Turşu kavur, şekerli makarna yap dememiş ki???

Yok valla Karadeniz mutfağı çok ilginç bir oluşum.
Muhlama ve pide hariç adam akıllı bir şey yok.
Tuhaf çorbalar, daha tuhaf pilavlar ve her çeşit fasülye.
Lahana sarması, kara lahana, kurutulmuş fasülye bilmem nesi, fasülye turşusu yemeği böyle antin kuntin şeyler.
Doğru düzgün et yemeği de yok sebze yemeği de yok. Balık desen hamsi sadece.
Dünyanın en kötü mutfaklarında zirveye oynar
Haksizlik yapmayalim lutfen,🥺
Mevsimine göre mezgit tava, istavrit, palamut ekşilisi, zargana aklıma gelmeyen balık türleri ki burada bir de taze denizden avlanip yenilir

Son düzenleme:
X