Kocama yemek beğendiremiyorum

Sabah sabah sinirlerim çok bozuk çünkü binbir emekle yaptığım yemekleri eşim istemeye istemeye yiyor. Ben doğuluyum iç anadoluda büyüdüm o da Karadenizli. Tatsız tuzsuz suyun içinde yüzen yemeklere alışmış ya benim yaptığım mis gibi yemekleri yemiyor şaka gibi. Eskiden çalıştığı ofiste bi abla vardı yemekleri tatsız böyle çorbaları su gibi kıvamsız yemekler yapardı onları seve seve yiyordu. Benim yemeklerime burun kıvırıyor. Mesela gidip saçma sapan bir yerden lapa gibi pilav üstüne sade haşlanmış tavuk yiyor. Asla bir tadı tuzu yok, ya da zurna dürüm yiyor. Yağı baharatı sevmese o dürümü nasıl yesin iştahla? ama benim yaptığım mis gibi yemekleri burun kıvıra kıvıra yiyor ya çok üzülüyorum. Bu sabah da dünden kalan yemeği ısıt kahvaltı hazırlama bir daha dedi ısıttım önüne verdim, ilk yaptığımda da adam akıllı yememişti, baktım oturmuş çatalla didikliyor sağını solunu, genzini tuta tuta yutmaya çalışıyor. Tavaları alıp kafasına atmakla sakin kalmak arasında gidip geldim😃 Yemiyorsan kalk git daha da yapmiycam sana yemek dedim. Ya bir de alışverişlere çıkıyorum listeler yapıyorum ona yemekler sofralar hazırlamak için ama çoğunlukla istemeye istemeye yiyor. Bu da benim kalbimi kırıyor. Sabah sabah sinir patlaması yaşadım
Ben de Karadeniz mutfağını hiç beğenmeyenlerdenim.Size hak verdim o yüzden.

adım o tarifi Karadenizli olmama rağmen töbeler olsun :))))
Pirinç ve kara lahana ile yapılan versiyonu da mevcut.

Anne baba farklı illerden Karadenizliyim.
Harika bir yemek kültürü yok ki bırakın sabah tavuk yemeyi aksam bile yemezler genelde
Ete para veren bır ırk değiller, İstanbul kültürüyle falan tanışanlar et yiyor; otçul bir millet çünkü ağırlıklı üretim bu yönde.
Makarna-börek şekerlemek bize has evet
Kabak tatlısı ağırlıklı yapılır. Hayvancılık varsa köylü ağzıyla ''sütlaŞ'' falan
kalan kısmı pancar, taze fasülye, mısır, köy tirmidi(mantarı), hamsi...

Size gelince konu sahibi:
Yemek seçmem ama kara şimşek dediğiniz mercimek yemeği, yememe rağmen bana da şık gelmez.
Eli böğründeyi de belki adam sevmiyordur eti kokmuştur.
Çabanız çok tatlı ama biraz daha yumuşak, sebze ve karbonhidrat ağırlıklı(makarna, pilav,patates) yaparsanız belki zamanla birbirinize uyum sağlarsınız.

Her konuda anlaşıyorsanız bu da nazar boncuğu olsun :)

Yemekleri hep siz yapacaksanız onun da sevdiği şeyler yapmanız lazım.
Damak öyle kolay değiştirilebilir bir şey değil. Ben hep sorardım eşime, neyini sevdi, neyini sevmedi. Tanıdıkça ona göre de yaptım kendime göre de. Tolere etmeye çalışıyor anladığım kadarıyla. Kızmak yerine orta yolu bulmalısınız. Size mis gelen ona gelmeli diye bir şey yok. Ki karadenizle doğu çok farklı yemek kültürüne sahip. Siz de söylüyorsunuz. Neden eşinizle farklı damak tadına sahip diye sorun yaşayasınız?

Eklentiler

• IMG_1227.png
    IMG_1227.png
    647,7 KB · Görüntüleme: 58
Herkes biraz önyargılı gibi, Karadeniz etçildir, haşlamaları ve fırında yapılan etleri meşhurdur, keçi eti daha revaçtadır orada çünkü bir çok bölgede sadece keçiler yaşayabiliyor. Hamsi severler ama palamut, çupra, levrek bol tüketilir bir de meşhur alabalıkları var ızgarada severler. Otları çeşitlidir, yemekte yaparlar tava da. Diğer mutfaklardan farkı fazla baharatı sevmezler , köfteleri, kuru fasulyeleri meşhurdur, ekmekleri çok güzeldir, şahane su börekleri yaparlar, çok çeşitli peynirleri var, o kadar gömülecek bir şey değil yani :))) Lahana, fasulye bölge ikliminden ötürü revaçtadır, Karadeniz az güneş görür her şey ekilmez orada. Ama tatsız tuzsuz su gibi yemekte yenmez :)) Bu arada ekleyeyim ülkenin en güzel tereyağı Tonya'da yapılır, Karadenizli tereyağına alışkındır, eti çok severler ama kuyruk yağı kokan bir yemeği tercih etmezler onlar için yağ demek tereyağıdır.
Valla keçi yiyen Karadenizli görmedim hiç 😅
Mısır ekmeği de sevmem ben mesela. Tatsız bir ekmek.
Turşu kavurmaları nispeten yenilebilir o da turşu güzel olduğu için.
Ama kalanlar cidden kötü.
Kara lahanalı bir çorba var mesela tövbeler olsun.
Hele karalahanaya barbunya atmalarına hayret ediyorum.
Bence cidden mutfak zevkleri yok üzgünüm.
Benim kayınvalidemin yemekler bellidir mesela sıkılmıyor da aynı şeyleri yemekten. Lahana sarması, biber dolması, kuru fasülye, taze fasülye, fasülye turşusu, kurutulmuş taze fasülye 😂😂😂
Sonra dön dolaş hop bir daha aynı. Et olarak da anca yahni ve hamsi kızartma.
Cidden başka bir şey yok.
Ben tam yokluktan olduğuna da inanmıyorum ondan
Mercimek yemeği sevmez, karnabahar bilmez.
varsa yoksa lahana fasülye

Bence kendı bıldıgınız usulde yapmayın oernegın yapacagınız corbanın tarıfını acın ınternetten bakıp yapın normal klasık herkesın yıyecegı tarzda sıze bunlar fazla baharatsız gelebılır ama normalı aslında o sekıl oluyor sız fazla baharatlı esınız de az baharatlı bır kulturde buyumus sonucta en orta yol bu olur bence bende karadenızlıyım acıkcası zcok baharatlı gemeklerde evet yerım severım ama sadece baharst tadı ıluyor yemegın tadı gelmıyor gıbı gelıyor mısal bana ama bayıla bayıla da yerım hıc demem bu ne baharatlı😂

Ben Kayseri'deyim. Bizim burası hamur cennetidir. Mantılar, börekler, katmer vs. has ağır misafir yemekleridir.
Kayseri mutfağında etten ziyade salça baskın bence. Boz yemeğe kimse güzel demez burada. Rengi illa kırmızı olmalı. Olmazsa eğer "yal gibi" derler. :KK53: Ve evet Karadeniz mutfağının pek hayranını görmedim bizim burada. Pek ot yemeği yok burada. Yaprak sarması falan var, onun da pirincine salça basarız biz.
Ben olsam kendimi pek yormam konu sahibi. Baharatı azaltırım, basit yemekler yaparım. Fasulyeyi nohudu koy düdüklüye, salçasını biberini az at. Tamam işte. :)

Karadeniz yemeklerini bende asla yiyemiyorum…

Evlilik işlerinde hep derim bu yemek konusu çok önemli… Her yerde de savunurum.
Aynı yöre ya da yakın yöreler damak zevki olarak asla sorun yaşar mı yaşamaz.

Eşimde bende göçmeniz asla yemek sorunumuz yok.

Ben ciddi anlamda yemekle uğraşan bir insanım en iyisi için çabalarım ama ikimizde aynı yemekler damak zevkine sahibiz ve seviyoruz.

Mesela mantı yaptım diyelim biz üzerine sarmısaklı yoğurt ve yağda pul biber gezdiririz.
Amanın üzerine nane gezdirenler mi istersin, salçalı sos mu ? Bana göre tamamen bozuyor.

Bir gün Etilerde manti evine gitmistik. Mantıyı aldık sosa sıra gelince soruyorlar sarmısaklı yoğurt üzerine salçalı sos mu yoksa yağda pul biber mi diye? Herkes alıştığı tada göre yedik kalktık. Ama evlilikde büyük sorun…

Geçen bu yanyanayı görüp denedim. Kocişkom da doğulu.
Beğenmedi. Yanına pilav vardı ondan yedi.
10+ senelik evlilikte bunlar sorun olmuyor ahdhadhha biri kaderine razı, diğerinin çok da umurunda değil.
Dürüst olmak gerekirse ben de çok bayılmadım, kuzu etinden dolayıydı muhtemelen.
Bence et soğan biber falan sac kavurma yapılıp geçilmesi gereken bir şey.

Günümüzde bana yöresel yemek takıntısı hangi yörede olursa olsun garip geliyor. Ortalama yemekler var, onlardan devam edin.

Sabah sabah sinirlerim çok bozuk çünkü binbir emekle yaptığım yemekleri eşim istemeye istemeye yiyor. Ben doğuluyum iç anadoluda büyüdüm o da Karadenizli. Tatsız tuzsuz suyun içinde yüzen yemeklere alışmış ya benim yaptığım mis gibi yemekleri yemiyor şaka gibi. Eskiden çalıştığı ofiste bi abla vardı yemekleri tatsız böyle çorbaları su gibi kıvamsız yemekler yapardı onları seve seve yiyordu. Benim yemeklerime burun kıvırıyor. Mesela gidip saçma sapan bir yerden lapa gibi pilav üstüne sade haşlanmış tavuk yiyor. Asla bir tadı tuzu yok, ya da zurna dürüm yiyor. Yağı baharatı sevmese o dürümü nasıl yesin iştahla? ama benim yaptığım mis gibi yemekleri burun kıvıra kıvıra yiyor ya çok üzülüyorum. Bu sabah da dünden kalan yemeği ısıt kahvaltı hazırlama bir daha dedi ısıttım önüne verdim, ilk yaptığımda da adam akıllı yememişti, baktım oturmuş çatalla didikliyor sağını solunu, genzini tuta tuta yutmaya çalışıyor. Tavaları alıp kafasına atmakla sakin kalmak arasında gidip geldim😃 Yemiyorsan kalk git daha da yapmiycam sana yemek dedim. Ya bir de alışverişlere çıkıyorum listeler yapıyorum ona yemekler sofralar hazırlamak için ama çoğunlukla istemeye istemeye yiyor. Bu da benim kalbimi kırıyor. Sabah sabah sinir patlaması yaşadım
Trabzona üç kere gittim geçmişte, hamur işleriyle doyuyorum. Neden üzüyorsunuz kendinizi? Atın düdğklüye mısırı, üstüne trabzon tereyağını, biraz da su, al sana mısır çorbası. Karalahana çorbasına da az soğan şu alın çorba. Yanına biraz da turşu kavurun bayıla bayıla yesin. Kuymak yapın yesin. Neden uğraşıp kendinizi yoruyorsunuz. Kendinize ayrı yemek pişirin.

Eşim karadenizli ben Balkan kizi 😄
Yaptigimi begenmedigi hic olmadi 10 senedir ne yapsam yer ama gercekten kayinvalidemin yemeklerinin tuhaf oldugunu dusunuyorum bir corba yapiyor suyun icinde yuzuyor yani tabaga koyulacak yani olmuyor bardaga koy iç yani. 😄
Ama dogu yemeklerini de yiyemem. 🙄

Karadenizli damak tadı cidden bir tuhaf.
Bizim kayınvalide sabah kahvaltıda tavuk kızartıp yiyordu mesela hayret etmiştim. Kahvaltıyı peynir ekmek yemek yerine dünden kalan yemeği yemek istediği için olmuş bence.
Sabah sabah salçalı yağlı yemeği en obur insan bile zor yer bence.
Ben daha Cok severım
Kahvaltı bana kuru gelır.
Ankaralıyım🤷

X