Kocama yemek beğendiremiyorum

bir karadenizli olarak söyleyebilirim ki karadenizli olmayan veya mutfağına aşina olmayan birinin karadenizli birine yemek beğendirmesi çook zor. etrafımdaki karadenizli herkes yemek konusunda aşırı secici, yeni yemeklere, türlere aşıııırııı kapalı. ve ağızları durmuyor. abim de mesela batılı biriyle evlendi ve her yemek masası tam bir kaos kız da inadına kendi kültürüne göre yapıyor. abim her aksam annemin evinde yemek yiyor benim esim de ben de karadenizliyiz o yüzden yemek konusunda sorun yasamıyoruz ikimizin de büyürken yediklerimiz aynı ama bana bile bazen “bu yemeği annem çok güzel yapıyor” triplerine giriyor. ben de diyorum ki o zaman git anan yapsın hiç takmayın valla. aç kalmaz doyurur karnını siz de yormayın bu kadar kendinizi

Aşkım sakin ol ne hizmetçiliği İnsanın kocasına yemek yapmasının neyi hizmetçilik aa küstüm alındım

Yanyana tava harika bir yemektir ya. Afiyetle yenir bizde. Üzerinede hamur yapıp kapatır fırına veririm sonra o yufkasıyla bana bana yenilir. Evet doğuluyum :) Ben en doğulardan birindenim eşimde en batılardan ama bizim eşimle yemek tarzımız çok benzer. İkimizde batıda yaşayıp buyumusuz. O et yemeklerinde çok sever biz böyle bir sorun yaşamadık. Bende doğuluyum diye sadece et yemiyorum tabi kara lahana da çok severim diğer yörelerin bazı yemeklerinide. Ama Karadenizli biriyle evlenen bı arkadaşım var kendisi doğulu onlar çok zorlanıyor mesela. Çünkü adamın yemek kültürü diye biseyi yok zaten. Oraya özgü bikac yemek yiyor o kadar.

Çok zor hayatlar var bildiğin gibi değil.

Et yapıyormuş işte et sevmeyen erkek mi olur yahu :O öğürüyorsa bence sorun kuyruk yağı, başka yağlar tercih edebilirsiniz. Ben doğu mutfağı aşığıyım ama sevmeyen hiç yiyemiyor.
Benim kocam et sevmiyor, erkek değil mi şimdi? Veganlar vejeteryanlar sadece kadınlar mı?

Herkes biraz önyargılı gibi, Karadeniz etçildir, haşlamaları ve fırında yapılan etleri meşhurdur, keçi eti daha revaçtadır orada çünkü bir çok bölgede sadece keçiler yaşayabiliyor. Hamsi severler ama palamut, çupra, levrek bol tüketilir bir de meşhur alabalıkları var ızgarada severler. Otları çeşitlidir, yemekte yaparlar tava da. Diğer mutfaklardan farkı fazla baharatı sevmezler , köfteleri, kuru fasulyeleri meşhurdur, ekmekleri çok güzeldir, şahane su börekleri yaparlar, çok çeşitli peynirleri var, o kadar gömülecek bir şey değil yani :))) Lahana, fasulye bölge ikliminden ötürü revaçtadır, Karadeniz az güneş görür her şey ekilmez orada. Ama tatsız tuzsuz su gibi yemekte yenmez :)) Bu arada ekleyeyim ülkenin en güzel tereyağı Tonya'da yapılır, Karadenizli tereyağına alışkındır, eti çok severler ama kuyruk yağı kokan bir yemeği tercih etmezler onlar için yağ demek tereyağıdır.

Son düzenleme:
Karadenizlilikle alakası yok adam normal şeyleri yiyor mesela tavuk pilav zurna dürüm gayet güzel şeyler. Konu sahibinin yaptığı yemekler değişik
izmirliyim, antakya dürümü ve tavuk pilavı çok severim. künefeye hastayım. adana kebap, iskender döner, kokoreç, işkembe çorbası severek yerim. manisa kebabına aşığım. lahmacun ve kıymalı pidenin büyük hayranıyım. baklava kırmızı çizgim. bunların yanı sıra köfte, makarna, klasik çorbalar (mercimek, ezogelin) kuru fasulye pilav, yeşil mercimek, mantı, pizza, biber dolması, karışık kızartma, ayvalık, susurluk tostu çok severim. yani hem etli hem de sebzeli yemekleri seven tüketen biri olarak o eli böğründe denen şey bana inanılmaz ağır geldi asla yiyemem asla. karadeniz mutfağı da sevmem. bi tek trabzon yağlı pideyi merak ediyorum başka da bişey yok. konu sahibi ağır yemek yapıyor belli ki.

Merak ettim o mis gibi yemekleriniz nelermiş acaba?

Ama şunu diyebilirim Karadeniz erkekleri yemek konusunda farklılıklara hiç açık değiller.. Öyle başarmış, salçaymış,marineli etlermiş, çorba çeşitleriymiş anlamazlar.

Benim eşim yarı Karadeniz, yarı İçanadolulu ilk zamanlar yemeklerinizi yadırgamıştı ama sağolsun denemeye açıktı. Zamanla yemeklerimi çok sevdi.

Şimdi memlekete gidince evde yemekleri ben yapıyorum. Kayınbabamlar hepsi severek yiyorlar. Zamanla hepsini alıştırdım. Mesela içli köfteye bayılıyorlar gittiğim zaman dondurucuya yapıp atıyorum. Her gittiğimde isterler..

Menülerinde birkaç tane berrak yemek çeşidi vardı döne döne onları yaparlardı şimdi onlarda değişti. Tabi bu zaman ister. Siz bildiklerinizi sabırla yapın biraz da onun zevkini ekleyin Zamanla yemeklerinize alışacaktır

Ay valla ağızlarına bir tane vurmadan durabilmek büyük başarı

Ben Egeli eşim de Karadenizli
Kayınvalidem hep sebze yemekleri yapar
Kayınpederim aşçı eşim hep onun yemekleri ile büyümüş

Biz evlendiğimizde eşim karalahana çorbası ve sarması yemezdı
Karnıbahar brokoli beyaz lahana yeşil mercimek de yemezdi
Şimdi hepsini yiyor

Ama sebze yemeği ona göre etin yanına yancıdır

Eşim de çok lezzetli yemekler yapar
Çoğu hafta sonu o hazırlar
Hatta oğlum onun yemeklerini daha çok beğeniyor

Ben herşeyi yiyebilirim herhalde
Karadenizlilerin ısırgan otu yemeğini yiyemedim ama

Çok baharatlı yağlı tuzlu alışkın değilse belki rahatsız oluyordur

Aşkım sakin ol ne hizmetçiliği İnsanın kocasına yemek yapmasının neyi hizmetçilik aa küstüm alındım
tatlım adamın tavrının farkında değilsin galiba
adam sana eline sağlık demesi gereken yerde yemeklerini saçma sapan genzini tuta tuta zor yutkunarak yiyor
didik didik ediyor yemiyor falan
yemek işine hiç elini sürmeyip bi de senin yaptıklarını beğenmiyorsa seni hizmetçi olarak görüyor bal gibi, farkına var gerçeklerin.
medeni dünyada yemek ve ev işleri karı koca tarafından eşit sorumluluk alınarak yürütülür
hayır yani sen de adama ağzını açıp beğenmiyorsan kendin yap bak mutfak orada diyecek cesarete sahip değilsin.

Ay evett. Hele sabah sabah hiç gitmez o yemek.

Karadenizliyse, onun damak tadina gore yemek bulmak zor; cunku damak tadlari yok. Suyun icine doldur fasulye vs ne bulursan, koy onune, olay bundan ibaret (bir karadenizliyi 12 sene beslemis bir insanim)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…