Kızlar gelin burada dertleşelim bir sürü forum açmayalım

Tevekkül, dinimizin bildirdiği sebeplere yapıştıktan sonra neticeyi sebeplerden değil, sebepleri yaratandan beklemektir. (Bir işe başladığın zaman, Allahü teâlâya tevekkül et, Ona güven!) âyet-i kerimesi, tevekkül ile beraber azmederek çalışmak gerektiğini gösteriyor. (Al-i imran 159)

Tevekkül, herhangi bir işin, dinen, örfen sebeplerine yapışarak gayret gösterip, neticeye ihlasla teslim olmaktır. Yani sonucu Allahü teâlâdan beklemek ve bu sonucun kendisi için mutlaka hayırlı olduğuna inanmaktır. Doğru sebebe yapışan doğru netice alır.

Tevekkül, değiştirilmesi insan gücünün dışında olan üzücü olayları, ezelde takdir edilmiş bilip, üzülmemek, Allahü teâlâdan geldiğini düşünerek seve seve karşılamaktır. İnsan, bir işin neticesinin iyi mi, kötü mü olacağını bilemez. Hayır sandığı çok şey, şerle, şer sandığı çok şey de, hayırla neticelenebilir. Muhakkak şu işim olsun diye ısrar etmemeli, “Hayırlı ise olsun” demelidir.

Allahü teâlâ, kimseye muhtaç olmamak için çalışmayı, hasta olmamak için tedbir almayı, hasta olunca ilaç kullanmayı, görebilmek için ışığı sebep kılmıştır. Sebebi, istenilen şeye kavuşmak için bir kapı gibi yaratmıştır. Bir şeyin hasıl olmasına sebep olan şeyi yapmayıp da sebepsiz olarak gelmesini beklemek, kapıyı kapayıp pencereden atılmasını istemeye benzer ki, bu, akla ve dine uygun değildir.

Allahü teâlâ, insanların, ihtiyaçlarına kavuşmak için bu sebepler kapısını yaratmış ve açık bırakmıştır. Tesiri kesin olan ilaçları kullanmamak tevekkül değil, ahmaklıktır, haramdır.
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Her hastalığın ilacı vardır. Yalnız ölüme çare yoktur.a.s.

eserciğim çok güzel yazmışsın ama biz beşeriz bazen şaşıyor ne yapacağimizi bilemiyoruz

canım benim haklısın ama isyan edince oluyomu sanki sadece şeytan nın işine geliyo o yüzden sara nur arkadaşımızın dediği gibi üzmeyelim ALAHMIZI uymayalım şeytana ütfen ALLAHIM dilerse olur bunu hepimiz biliyorz bizim tek yapmamız sabırla beklemek ALLAH cümlemize sabır ihsan etsin düşünsene çocuğumuz olsa ALLAH korusun engelli olsa daha mı ii canm benim hayırlısıysa olsun diye boşa demiyoruz demi ama üzülme sabır elbet olacak ALLAHIN izniylea.s.:teselli:

bende bir bozukluk var galiba ben kötümüyüm hissettiklerim kısksnçlıkmi yoksa imrenmemi
beni anlayan var miiiiiiii

ah ahhhhhhhh arkadaşım bende aynı şeyleri hissetmediğimimi sanıyosun canm benim aynen ama elden bişey gelmiyor arkadaşlarıma imrenerek bakıyorm ama neyse bizimde yazımız bu kimi anne olur kıymetini bilmez kimide arardurur ALLAH işte canm benim saprımızın sonu selamettir inş

kızla rşimdi gidecegim dr um bile beni tanıdı e sonunda yazmış daha öncede yazdıgım gibi olumsuzlukları abartıoyrsun tedavin dogru yapılırsa çocuk sahibide olursun diye yazmış

kayınvalidem acele etme diyor allah gücenir ne yapayım armut pişip ağzıma düşmüyor

X