Kızımızın ismine herkes tepki veriyor

Bi tanıdık kıının adını elizabet koydu ciddi ciddi

Maria ismini duyunca aklıma direkt hristiyanlık geldi.Fikrimizi sorduğunuz için söylüyorum bence de özentilik bu yabancı isim koyma olayı.2 ismi de beğenmedim.Oğluma Türkçe kökenli isim koydum ama onu da anlamayanlar oluyor.Türkçe kökenli olduğunu bile bilmiyor çoğu kişi.

Bence çok güzel bir isim hatta neva ismini ben de çok istemiştim

Benim bir öğretmen arkadaşımın ismi Mariya."Y" ile yani.Kendisi türk ve müslüman.İşin içinde y olunca isim Türkçeleşiyor:))İsterseniz böyle koyabilirsiniz:)

Bence sizin içinize sindiyse başkalarının ne dediğini önemsemeyin, dilimiz Türkçe ama hepimiz Türkçe’yi de katlediyoruz, günlük hayatta kullandığımız çoğu kelime ya ingilizce, misal iletişimi kesti/kestim yerine ghosting, ghostlama diyoruz, ya fransızca misal tuvalet, birçok isim Arapça.

Kızınız büyüdüğünde isminden hoşnut olmazsa dilekçe verip değiştirir.

Arapça ve farsça isim koyunca yabancı olmuyor da, maria koyunca mı yabancı oluyor.

maalesef öyle oluyor.
İstanbul'un en büyük kurumsal ajanslarından birinden tasarımcı olarak çalışan gayrimüslim arkadaşım, malum partiye yakınlığı ile bilinen müşteriler ile toplantıya girerken Linda olan adı yerine başka bir isim söylenmeye zorlandı.
Ayrıca en yakın arkadaşımın Yahudi kayınvalidesi de birçok ortamda Raşel yerine başka bir isim kullanmak zorunda kalıyor.
Bunlar sadece benim gördüklerimden iki örnek ama daha çok fazlası da emin olun ki var.
çocuklarına böyle isim koyarken bazen insanlar nerede yaşadığını unutuyor ve başına neler gelebileceği konusunda yeterince öngörüye sahip değilmiş gibi davranıyor.

Erkek olunca da Antonio koyarsınız Türkçe olarak da ikinci ismine Ahmet koyarsınız bitti gitti.Yani o kadar isim arasından ne bileyim ben de beğenmedim.Eva neva diyesim geldi bir anda:)))

Eski isimlere bakınca hep Arap ismi Türkçe isim çok az.

Oğlumun adı eski Türk isimlerinden

Ama bu isme bile bahane bulanlar çok

Yeni nesile dönünce gene Arap ismi çoğunlukta ama daha önce duyulmamış isimler

Anlamını merak edip bakınca öğreniyorum.

Etrafımda doğan bebeklerin isimlerinden bazılarında sizinki gibi isimler mevcut

Evlat sizin koyabilirsiniz elbette kimseyi ilgilendirmez

Ama anlam çok önemli

Hayırlı evlat olsun

Şimdi ben niye sizin isminizi merak ettim?

Yabancı özentisi gibi olur ve kızınız dışlanabilir, ne isterseniz koyun, eyvallah hakkınız ama sosyal yargıları da çöpe atmayın bence

Şimdi ben niye sizin isminizi merak ettim?
Ahaha yazsam hayatinizda hic duymadiginiz bir isim olduguna eminim herkes begenir adimi. Arkadaslarimdan kiz olursa kizima koyucam diyenler cok oldu. Anlami cennette bir agaç.. Fakat tabiki soyleyemem burda

Evet öyle de deniyor ya da ilk arel diyince hiç duymamış olanlar var halbuki son yıllarda kullanıyor ama bu daha çok bizim kuşak ve sonrası, bebeğimle yaşıt olanlar garipsemeyecek diye düşünüyorum
Arkadasımın oglunun adı da arel
adı ne oldu dedıgımde Arel deyınce NEDEN demiştim bakışmıştık oylece

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…