Kızımızın ismine herkes tepki veriyor

sfnr04

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2024
59
23
29
Selam Kızlar,

Hem benim hem de eşimin bekarken sevdiğimiz isim vardı Maria evlenince böyle olduğunu öğrendiğimizde çok sevinmiştik. Bizde doğacak olan kızımıza Maria Neva ismini vermek istiyoruz. Fakat hem aileler hem arkadaş ve toplum demediğini bırakmadı. Yabancı ismi siz yabancı mısınız vs vs.
Bu konulara çok takılmıyoruz ama ileride kızımız için sorun olma endişesi var içimizde.

Sizin düşünceniz nedir?

Siz mutluyaaniz insanlara gereken cevabi verip istediginiz ismi koyun

İsmin anlami ne?

Kuzenimin kuzeninin adı maria, neden garip olsun ki. Kimene bizene.

Ben degisik isimleri yani cok bilinmeyen isimleri cok severim. Benim ismim de cok farkli bir isim. Birinden daha duymamissinizdir. İsmimi cok seviyorum. Fakat yabanci kokenli bir isim degil. Acikcasi maria yi ben de sevmedim. Yani sanki ozenip de koyulmus gb bir izlenim veriyor. Ama o sizin kiziniz ne benim ne arkadaslarinizin ne ailenizin ne dediginin ne dusundugunun hic bir onemi yok. Gönlünüzden gecen isim buysa bence koymalisiniz. Kararsizsaniz da mutlka arastirin belki icinize daha cok sinen ve tepki almiycaginiz bir isim de bulabilirsiniz :) ben kizim olsaydi alesya koyucaktim. Anlami ask perisi. Bu da yabanci bir isim aslinda fakat maria nin problemi cok bilindik bir yabanci ismi olmasi :)

Yoo bence kimseyi ilgilendirmez ki ayrıca ilerde yurt dışı vs hayalleri olur belki o konuda da zorluk çekmez millete ne yaa herkes kendine baksın el alem = b.k yemek düşer

Iste dinlemedin knk beni. Dinlesem boyle olmazdi.

Maria neyse de Neva ne, hastane adı gibi o fena asıl ama beni ilgilendirmez sizin bebeniz. Beğendiyseniz koyun gitsin. Tek sıkıntı telefonda bi işlem yaparken ismini anlamayanlar olacaktır.

Adını Meryem yapıp kendiniz Maria diyebilirsiniz eğer etrafı çok takıyorsanız.

Benim annem koysaydi kesinlikle istemezdim.
Hem Hristiyanlarin en ulvi ismi herkese heryerde aciklamak zorunda kalacak. Benim eşimin de alışik olmayan ismi var, sürekli aciklama peşinde.
Eğer müslümansaniz tekrar düsünün derim.
Meryem koyabilirsiniz.

Maria, Mary, Meryem vs aynı anlamda. Maria İbranice. Hristiyanlar kullanıyor genelde.

Türkiye'de birinin ismini duysam ya ebeveynlerinden en az biri yabancı ya da gayrimüslim diye düşünürüm. Türk ve/veya Müslüman olduğunu duyarsam da özentiler diye düşünürdüm.

Neva da bir garip isim, Eva Neva'dan dolayı itici geliyor bana biraz

Gayrımüslümlerde Meryem isminin yerine kullanılır. Dini hassasiyetleriniz yoksa bile tercih edilebilecek bir isim değil bence çünkü direkt bir inancı işaret ediyor. Sahip olmadığım bir inancı temsil eden bir isim koymak istemezdim ben. Enternasyonel bir isim koyabilirsiniz yine de ama biraz daha güneş toprak vs anlamlarına gelen bir şey daha mantıklı olabilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…