Kızımızın ismine herkes tepki veriyor

Valla ben Umay Belgin Belçin Çağla Tomris gibi isimler düşündüğüm için bir Türkün gavurlara heveslenip isim koymasını garipsiyorum. Ha tutup size nasıl koyarsın demez diyemez hiç kimse ancak arkanızdan konuşulur :KK70: Müslümanlıkta Hatice veya Muhammet gibi çok dini bir isim Maria, ancak Hristiyanlar için. Sizin inancınız o yöndeyse yine mantıklı.
Türklük din ile ilgili değildir. Gavur söylemi korkunç rahatsız edici olmuş

Bence ilerisi icin kaygilaniyorsaniz iki isim koyun ama biri sosyal hayatta uyuzluk yapacak insanlara karsi kendi isterse kullanabilecegi basit bir isim olsun neva da pek siradan alisildik bir isim degil o yuzden diyorum belki sonradan ismime laf ediyorlar falan diye isyan ederse kullanir. Digeride sizin istediginiz isim olsun. Aman olmazsada kimene, milletene. Hadsiz insanlar hep.

Hahahah,

Ben tekrar doğurursam Santiago Miguel Jesús ismini vericem :)
Kiz olursa Carmen Consuela Esmeralda.

Mexicada rahat ederler :KK66:
Kim Kardashian'ın oğlunun adının Saint olması? :KK53:
Bizim ülkede "Kadın" ismi diye bir gerçek var yalnız. Benim büyük nenemin adıydı. Küçük duydum, Becer duydum, Şetaret duydum. Bir sürü acayip isim var. :)

Sizin çocuğunuz elbette istediğiniz ismi koyarsınız. Ben yabancı kökenli isimlere karşı değilim. Çocuğum olursa kesinlikle İngilizcede kolay telaffuz edilecek bir isim koymak istiyorum. Kayra ismini çok beğenirim mesela.

Ama ne yalan söyleyeyim, adının yabancı olup soyadının has Türkçe olması çok komik bir kombinasyon oluşturuyor bence. Mesela çocuğa bakıyorsun adı Lina, Eva, Marlon, soyisim Aşağıgidenoğulları 😂 Sizin soyadınızı bilmiyorum tabi. Bu yüzden bence ad soyad bütün olarak düşünün, komik durmaz çocuk alay konusu olmaz derseniz koyun.

Bizim ülkede "Kadın" ismi diye bir gerçek var yalnız. Benim büyük nenemin adıydı. Küçük duydum, Becer duydum, Şetaret duydum. Bir sürü acayip isim var. :)
“Becer” duyduğum en kötü isimlerden, en kötüsü olabilir hatta. Hangi kafayla koymuşlar tövbe estağfurullah 😂😳

Tabii ki sizin bileceginiz bi durum ama ben kendim yurtdışında dogup buyumeme ragmen kizima halis muhlis turk ismi koymanin en dogrusu oldugunu dusundum hep, oylede yaptik. Ileride sorun yasarmi kiziniz belki iste dinini sorgulayabilirler. Bu acidan sorun yasar belki. Onun haricinde sorun olmaz bence.
Kızınızın ismi ne?

Selam Kızlar,

Hem benim hem de eşimin bekarken sevdiğimiz isim vardı Maria evlenince böyle olduğunu öğrendiğimizde çok sevinmiştik. Bizde doğacak olan kızımıza Maria Neva ismini vermek istiyoruz. Fakat hem aileler hem arkadaş ve toplum demediğini bırakmadı. Yabancı ismi siz yabancı mısınız vs vs.
Bu konulara çok takılmıyoruz ama ileride kızımız için sorun olma endişesi var içimizde.

Sizin düşünceniz nedir?
kanunen yasal. çocuğu bedeninizde taşıyan sizsiniz eşinizle besleyen büyüten emek veren dünyaya getiren sizsiniz. topluma susmak düşer. neyi beğeniyorsanız onu koyun. kimseyi ilgilendirmez yani.

Eee Türkçeyi katlediyorsak doğru bir iş mi yapıyoruz… Bu bizim ayıbımız zaten
Evet ayıbımız, Türkçe, Kürtçe, Farsça, Fransızca, Arapça, İngilizce vs kelimeler, hatta isimler dahi artık o kadar hayatımızın içindeki gerçek Türkçe’yi kullanmak imkansız hale geldi, ghostlamayı kullanmazsak ölmeyiz ama çıkartıp yerine kelime koyamayacağımız şeyler de var.

Size birkaç misal daha vereyim Merhaba Türkçe mi? Hayır ama Aleyküm Selam diyen birine Merhaba diye karşılık verdiğinizde kendini modern göstermeye çalışan biri gibi algılıyorlar, oysa Merhaba da Arapça ve günlük hayatta kullanıyoruz.

Kozmetik ürünleri alırken, ki kozmetik Türkçe kelime değil ve makyaj kelimesi de, dudak boyası aldım demiyoruz ruj aldım diyoruz, ruj Fransız kökenli Rouge’den gelir o da kırmızı demek.

Konuda dini isimlere de girilmiş, inancımıza göre hepsine inanıyor ve kabul ediyor olmamız gerekiyor, mesela Musa, Davud, İsa, Harun isimleri koyuyoruz, hepsi peygamber isimleri, bu isimleri koyunca size inancınızı sorgulatıyorlar mı?

Şu sitede bile benim dahil çoğumuzun kullanıcı adı Türkçe değil, bir anne adayı içine sinen bir ismi koymak istediğinde dalga geçilmemeli, ki dalga geçelim diye açmamış konuyu.

Hahah,
O kadinin cocuklarinin ismi zaten show. Birde Chicago var galiba:)
Bizim akraba var Yosma adinda :) fazla yaşlı değil. 40 küsür yaşinda

Evet ayıbımız, Türkçe, Kürtçe, Farsça, Fransızca, Arapça, İngilizce vs kelimeler, hatta isimler dahi artık o kadar hayatımızın içindeki gerçek Türkçe’yi kullanmak imkansız hale geldi, ghostlamayı kullanmazsak ölmeyiz ama çıkartıp yerine kelime koyamayacağımız şeyler de var.

Size birkaç misal daha vereyim Merhaba Türkçe mi? Hayır ama Aleyküm Selam diyen birine Merhaba diye karşılık verdiğinizde kendini modern göstermeye çalışan biri gibi algılıyorlar, oysa Merhaba da Arapça ve günlük hayatta kullanıyoruz.

Kozmetik ürünleri alırken, ki kozmetik Türkçe kelime değil ve makyaj kelimesi de, dudak boyası aldım demiyoruz ruj aldım diyoruz, ruj Fransız kökenli Rouge’den gelir o da kırmızı demek.

Konuda dini isimlere de girilmiş, inancımıza göre hepsine inanıyor ve kabul ediyor olmamız gerekiyor, mesela Musa, Davud, İsa, Harun isimleri koyuyoruz, hepsi peygamber isimleri, bu isimleri koyunca size inancınızı sorgulatıyorlar mı?

Şu sitede bile benim dahil çoğumuzun kullanıcı adı Türkçe değil, bir anne adayı içine sinen bir ismi koymak istediğinde dalga geçilmemeli, ki dalga geçelim diye açmamış konuyu.

Haklisiniz ama dalga gecilmesinin sebebi Dini isim koymak istemesi değil galiba.
Meryem dese kimse yadirgamazdi ama Maria kasıntı duruyor malasef.
Yukarda yazdığınız isimler yerine, Moses, David, Jesus/Joshua, Aaron koymak istese ayni şekilde yadirganilirdi.

ben arttıracağım ve çıatı epey yükseğe koyacağım. Sehpa adında bir kadın var.

Bu aileler Tiner koklamiyorsa bende tulumba değilim
Benim kendi adimda abudik gubidik. Babamin dedesinin ismi...
Annem nasil yaranma cabasina girdiyse rahmetli. Adamin zibilyon tane torununa koyulmamiş kalkmış bana takmışlar

Bunlar toplumumuzda yerleşmiş isimler. Atsak atılmaz satsak satılmaz. Zaten toplumun çoğunluğu açısından anlam ifade ediyor, İslam tarihinde bu isimlerin yeri var. Davut, Zeynep, Mehmet yaparak da Türkçeleştirmişiz çoktan. Bunlar var diye Maria, Bawer, Enrique şeklinde isimleri yerleştirmemiş içselleştirmemiz gerekmiyor

X