KIZIM

Hatayı en başından evde int ve tv ye bağlama olayiyla yapmissiniz.Ben cok karşıyım kimse kusura bakmasın ama cocuklar uyuşuyor beyin hücreleri ölüyor int tablet tv gibi şeyleri çocuklara vermeyle bnmde kızım 4 bucuk yaşında bi tableti yok evimizde int yok kendi telefnmdaki bana yetiyor evde tv aksam disinda açılmaz kızım oyuncak oynuyor hopluyor zipliyor parka avmye spora falan gidiyoruz biara gittigi evlerde kuzenleriyle fln izliyodu hayali arkadaslar edinip evde konusmaya basladi ev disinda da yasakladim derhal.eglenip enerji atacağı aktivitelere yonlendirin disari cikin zamanla azaltarak unutturun kesinlikle

Bu dediğiniz Kanal benim çocuğun izlediği kanal sanırım o kadının sesi ne itici yaaa tek cümleye 3 kez isim söylenir mi :// bende değiştiriyorum o kanalı çok sinir bozucu ://

Kızım 3 yaşına yeni girecek dedesiyle halasına bıraktığımız birgün orada izlemiş bahsettiğiniz kanalı evde birkaç gün sayıkladı o kanalı aç diye. Bende baktım neden bahsediyor diye. O kadar haklısınız ki bencede çocuğun bilinçli rızası olmadan para kazanma amaçlı çekilen ve yayınlanan videolarda çocuk istismarına girer. Benim kızım bile başlamıştı anne o oyuncaktan alalım, bundan istiyorum demeye. Anında engelledim kanalı. Sizde elinizden geleni yapın ağlasada tepinsede açmayın zamanla unutacaktır

Elbette kabahatliyim. Bu yaz başıboş kaldı birkaç gün oradan başladı. Tablette youtube nedir bilmiyordu. Ben eğitici videolar yüklüyordum onları izliyordu veya şarkı dinlerdi. Sonra internetle tanıştı. 1.5 sene ben akıllı telefonumu kaldırdım kayınvalidemin eski telefonunu kullandım ki görmesin elimde sürekli telefon istemesin. Eskiden de kısıtlı izlerdi video. Mesela 7 dakikalık çizgi film bir bölüm izlerdi. 4-5 saat sonra bir bölüm daha. Günde toplamda yarım saat falan. Bu yazdan sonra değişmeye başladı. Öğretmeni ile iletişim halindeyiz. Kesmeye çalışıyoruz. Bakalım olacak inşaallah.

4 yaşındaki bir çocuk nasıl İnternet ile bukadar haşır neşir olur anlamadım, benim gözümde felaket. Ben asla izin vermezdim canım.
Asla demeyin. Ben de öyleydim. İnternetle son 6 ayda tanıştı. Düzenimiz şaştı. Mesela tablet kasım ayına kadar şehirdışında ailemdeydi. Tvnin belli programlarını izliyordu. Mesela sarah ve ördekçik veya netdlixden peppa pig sonra birden hayatımıza o kanal girdi her şey tepetaklak oldu.

Bütün oyuncaklarını kaldır bir kaç tane kalsın sıkılana kadar 1hafta 10gün onlarla oynasın sonra onları kaldır başka oyuncaklarını indir. YouTube izlemesinin yasak olduğunu kesin olarak anlat. En olmadı bi pedagogdan yardım alın

Sildim. Google Play'i gizledim. Yine buldu ve klavye sesli arama ile yükledi. Kuzenlerinden öğrendi ben yazın bebekle hastanede yatarken.
Bu cocuklar zehir gibi ... herseyı nasıl da cabuk ogrenıyorlar. Kaldır gıtsın tablet telefonu. Calısmıyoraanız bırlıkte, calısıyorsanız bakıcı ıle bırebır oyunlar oynayın. Ablamın cocugu da 5 yasına kadar boyleydı. O da sureklı bırseyler ıstemeye ve alana kadar tekrar tekrar soylemeye basladı. Suan 6 yasında ve bır senedır terapı alıyor. Asperger sendromu ıle takıntı ıcın. Ve evde o uyanıkken kesınlıkle telefon tablet yasak . Önlemini alın derim.

Cok zor degıl. Bahsettıgın cocuk 4 yasında. İnterneti kapa. Tv telefon bagantısını kes. Televızyon sorun olmaz o kadar ama dıger ıkısını ıptal et. Bastancok zorlanırsın. 15 gune kalmaz unutacaktır

Benim oğlum da kizinizin yaşında. Ben eline tablet, telefon vermemeyi ozellikle annelerin babaların bile bir an ellerinden dusurmedigi şu dönemde neredeyse imkansız görüyorum. Önemli olan süreyi ayarlayabilmek. Videolara gelince benim oğlum da benzer videolardan izliyor bazen. Ve o da almak istedigini söylüyor her gordugunu. Ama ben yeterince oyuncagi olduğunu, videoda her gördüğümüzü alamayacağını, bizim oyuncak dışında yiyecek, kıyafet gibi ihtiyaçlarımız da olduğunu ve onlara da para ayırmamız gerektigini her seferinde sakince anlatıyorum. Benim oğlum bu konuda tutturmuyor, ağlamıyor. Ama başka konulardan dolayı ağladığı zamanlarda ; ağlarken onun ne demek istedigini anlamadığımı, ve ağlamasınin istediği şeyi yapmamı sağlamayacağını, sakinleşince konusacagimi soyluyorum ve bu şekilde bir süre sonra bana derdini anlatabilmek için susuyor ve konuşuyoruz. Burada önemli nokta bazen ne kadar zor olsa da sakinligimizi korumak .
Ayrica boyle videolar çekip sozde çocukları ile aktivite yapan ama çocuğa hayal edebileceği, ulasmak istedigi hiçbir şey birakmayan, herşeyi önüne seren ebeveynler,çocuklarının hayallerini olduruyorlar ama maddi çıkarlar için bunu hiçe sayiyorlar maalesef.

Okulun bu konuda net tavırları var. 2-3 yaş grubuna tölerans gösteriliyor ama 4-6 yaş grubuna artık o kadar gösterilmiyor. Okulun belli bir kıyafeti var ve okula onlarla gidilmek mecburi. Okul başladığından beri defalarca bu konuda sms gönderdi okul, çocuklarımızı okula okul eşofmanları ile göndermeye dikkat edilmesi ile ilgili. Geçen sene haftada bir gün sivil kıyafet günü vardı bu sene yok. Tüm veliler kurallara uysa böyle şeylere de gerek kalmaz. Okul tekrar tekrar uyarı mesajı gönderiyorsa okulda öğrenciler içerisinde sorun teşkil ediyor demek ki. Hepimiz o yaşlarda öyleydik. Bu çocukla ilgili değil veli ile ilgili. Bir olur iki olur ikiden sonrası artık sorun teşkil eder.

Siz internet konusunda net tavır sergileyememişsiniz, belki de diğer aileler de kıyafet vs konusunda yapamıyor.
Konuşun ama bence çok büyütülecek bir konu değil. Okul ve arkadaşları eminim kızınıza çok iyi geliyordur. Kar zarar hesabı yapmak gerek böyle durumlarda.

Bu durum sizin kızınızın şahsi meselesi bence. Benimkinin sınıfında da var benzer durum, ama benim kızımı etkilemiyor galiba, böyle taleplerle gelmedi
Olabilir vallahi bilmiyorum ama o arkadaşı tarafından dışlanıyor sanırım. Son zamanlarda okuldan çok mutsuz geliyor. Sabah okula gitmek istemiyor. Cuma günü arkadaşlarım benimle oynamıyor diye ağladı. Bir savaş gibi bir şey var okulda anlamadım. Bu hafta okula gideceğim bakalım nedir durum öğreneceğim. Geçen sene sınıfta bir çocuk sürekli eski siteden arkadaşımın çocuğunu eziyordu. Kendi veli grubumuzda konu açıldığında diğer çocuklarında benzer hareketler sergilediğini, fazla hırçınlaştıklarını fark ettik. Çocuk bunları da çevreden görüyor tabii ki. Arkadaş oğlunu bu sene başka bir okula verdi. Çocuğu dışlıyor, arkadaşlarıyla oynatmıyormuş. Velileri sürekli uyarılmış ama sonuç alınamadı. Bu sene de bizim ki herhalde yeni gelen öğrenci tarafından benzer şeylere maruz kalıyor. Bakalım bir öğretmeniyle konuşayım nedir ne değildir anlayacağım.

Ahh darısı başımıza. Belki başka şeylerin dışa vurumu bu tavırları bilmiyorum. Bakalım ne olacak bizimkisi.

Evet geçen gün oturdum kanalı inceledim. Ben de baştaki videolar ile sondaki videolar arasındaki ev farkına dikkat ettim. Benim psikolojimi bile sarstı videolar. Sürekli kadının sesi zihnimin içinde.

Kreşe iki yaşından itibaren gidiyor zaten.

Ben vermiyorum demeyin belli saatlerdede olsa verseniz bu sizi masum çıkarmaz siz veriyosunuzki böyle oldu o çocuk benm kızım 3 yaşında benimde yapmamam gerek bende telefondan açtım youtube oda biliyor o y... benimki şükür tutturmaz vermediğim zaman hiç vermesek daha iyi tabi ama çok uzun saatmi izliyor nasıl oldu öyle ben açtığında değiştir onu dediğimde değiştirir mesela çocukla lakalı bi durum belkide

Interneti kapatmayin fakat erişimi engelleyebilirsiniz ...
Tablet yada tv videodan ibaret degil.
Egitici oyunlar yukleyebilirsiniz

Bu dediğiniz Kanal benim çocuğun izlediği kanal sanırım o kadının sesi ne itici yaaa tek cümleye 3 kez isim söylenir mi :// bende değiştiriyorum o kanalı çok sinir bozucu ://
Evet o. Beynimde çınçın kâbusum oldu.

Yapmaya çalışıyorum. İnşaallah zamanla düzelecek.

Biz o ağlama dönemlerini geçmiştik. Tekrar başladı. Öyle durumlarda sakinleşmesini bekliyorum. Sakinleş ve öyle konuşalım diyorum. Sakinleştiği zaman konuşuyoruz ama çok fena laf ebeliği yapıyor artık. Bakalım aşarız umarım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…