KIZIM

Aynı dediğiniz gibi çok sinir bozucu insanlar reklam karşılığı alıyor zaten o oyuncakların çoğunu reklam ürünü yani çocuğunu da reklamlara alet Edip çocukları üzerinden para kazanıyorlar uyuz oluyorum benim kızım da çizgi film kanallarının reklamları ve o youtuber videolarından çok etkileniyor ama ben almıyorum ve cidden muadil oyuncaklar hep var evde ne gerek var bu kadar şeye gereksiz bence de doyumsuzluk olur daha fazla almamız bencede

Ben sımdı YouTube baktım, p e mı profilin adı. Soylece bir baktım, bambaşka bir hayat oyle duruyor cok uzucu

Egiitico tonlarca kitap var cokartmalar sunlar bunlar bakon ne kadar guzel söylüyorsunuz birliktw boyama yaptiginizi vs bahsettiginiz oyuncaklar da bence cok fazla. Az olsun kendi yaraticiligini kullansin evde size yardim etsin. Cocuk odasinda televizyona ne gerek var? Çalışmıyorsunuz anladigim kadariyla da daha cok vakit ayirabilirsiniz. Odevdir sesli kitaptir simdoden bogmaya ne gerek var cocugu? Ben de ing öğretmeniyim sayilardan baska bisey bilmiyor ingilizce namına. Ha ogrensin guzel olur ama videodan internetten vs degil bence. Sikilmaz mi cocuk simdiden bunlarla büyüyorlar ? Ben gercekten uzuluyorum kendimce dogru da bulmuyorum.tabletsiz internetsiz de buyuyebilir cocuklarimiz, büyümeli de.

Benim kızımda bazen izliyor o videolardan. O oyuncakların çoğu reklam karşılığı bedava veriliyor. Bizimkinin çok şükür arası yok telefonla. Tableti zaten yok. Çok nadir izlediği için etkilenmiyor. O ailelere kızıyorum bende. Bunların instagram versiyonu var birde. Bedava giysi karşılığında çocuklarını manken olarak kullanıyorlar.

Çocuklar çok zeki bir kere görmeyle benimkiler 6.5 ve 4.5 yaşlarında konuşarak arama yapıyolar tvlerdeki internet bağlantısını açmadık biz teli de vermiyoruz genelde çok nadir veririz oda anında bağımlılık yapar pişman oluruz bida vermicem ama yanlış bencede hemwn bağımlı oluyolar isteyip ağlıyolar görümcemin 2.5 yaşındaki oğlu bile teli gösterip kokuç dino aç niloyu aç diyo

Tek çözüm vermemek yada anlatmak her istediğimize her gördüğümüze sahip olamayız gereksiz yere bişey alamayız onun var diye senin de olması gerekmez seninde bu var gibi konuşmak lazım yada eğer ihtiyacı bişeyse biz sana harçlık verelim sen biriktir alalım diyerek daha doğru olur hemde o istediği şey için çabalamış olur hoşuna gider

Oyuncakları dört senedir biriken oyuncaklar. Eski evimizde bir kısmını kaldırır saklardım. Kendi evimize taşınınca hepsi bir oyun odasına toplandı. Kaydırak, salıncak vs zaten kızım iki sene yürüyemedi sağlık sorunundan dolayı, dışarı çıkamadığımız için ev içi park kurduk. Diğerleri ise ilk iki sene hep eğitici oyuncak aldık onun için. Son iki senedir ponny, bebek, araba, mutfak seti falan aldık. Bir de hediye gelenler var. Zaten yazdan beri odadaki balkona koydum oyuncakları her gün iki tane çıkarıp oynattım. Bir ay önce falan balkonu boşalttım. Çabalıyorum ama çok çok çok zor. İnat bir çocuk.

Aynı şeyleri biZde 3 uaş civarı yaşadık bir tablet vardı ben kendisine canım kardeşim,ege gaga vs vs gibi izlemesi için birşey açtığımda nasıl oluyorsa o dediğiniz benzer kanala geliyordu hotwheels ramplar falan sürekli birşeyler istemeye başladı önce sebebini anlamadım sonra fark ettim kesinlikle yasakladım o kanalı izlemesini çok şükür kü tablet bozuldu günlük 1 saat falan izleme hakkı var bilgisayardan trt çocuk canlı açarım ya da sevdiği bir çizgi film değiştirme imkanı yok. Bu şekilde atlattık. Birşey daha mümlünse minika çocuk veya minika go benzeri kanallar da izlemesin çizgi filmleri güzel ama reklamlar hep o yönde ve inanın reklamlar çizgi filmden daha uzun. Kontrol siZde olsun. Kararlı olun yoksa ilerde önünü alamasınız. Baktınız olmuyor herşey cinnet geçirmeye bakara neti kaldırın atın.

2 yaşından beri gidiyor kreşe. 2 sene sağlık problemi vardı yürüyemedi. Kreşe verdik sosyalleşsin diye. Oradaki arkadaşlarından da pek iyi şeyler öğrenmiyor. Geçen bana ağzını bırnunu kırarım senin, dedi. Bir gün geliyor, anne oje sürelim mi? Başka bir gün başka bir arkadaşı nir şey giyiyor. Işıklı ayakkabı alalım mı? Prenses elbisesi giyelim mi? Böyle uzar gider. Özel kreş üstelik. Belli kılık kıyafeti var. En son oje ve saç açma meselesini konuştum öğretmenleri ile.

İnatçı diye etiketlemeyelim de kararlı bir çocuk diyelim. Evet böyle çocuklar zor unutur ve istekleri olana kadar her türlü yolu denerler. Büyük kızım öyleydi. Hala zorlar. Çok kararlı ve net olmanız lazım. Ayrıca size kabul ettiremedigi şeyi babası üzerinde deneyecek. Aradan biraz zaman geçecek yine deneyecek. Her halinizi yoklayacak. Uyku sersemiyken, hastayken, telasliyken. Uyanık olacaksiniz. Babasıyla ortak hareket edeceksiniz. Ağız birliği yapacaksınız. Bir kere hayır dediğiniz şeye evet derseniz ipleri eline alabilir. Şimdi evet havalar soğuk ama yazın bol bol dışarı çıkıp park, bahçe gezin. Bol bol kumla oynasin. Doğa çok rahatlatıyor çocukları.

Benimde tam aksi etrafımız hep maddi durumu iyi insanlarla çevrili bilinçli analar babalar almıyor. Kimisi aşırı derecede alıyor. Ancak bir şeyi istediği anda almıyoruz. Aradan 2 ay 3 ay geçiyor öyle. Ben orta halli bir ailede büyüdüm. Bir bebekle mutlu oluyordum

Çocuklar aslinda disiplini sever .
Veeee kimi alt edeceklerini de bilirler .Artik tablet yok ve tvde de internet yok.Senin davranıslarini kotü etkiledigini farkettim,Bu kadar cok oyuncak varken artik yeni oyuncak alamayız , ve ağlaman da birsey farkettirmeyecek .
Artik boyama kitaplari ve oyuncaklarinla vakit gecirebilirsin .Bana mutfakta yardim edebilirsin .Kardesine bakmamda yardimci olabilirsin .
Dedikten sonra aglama krizlerinde ayni cumleleri sakin bir sekilde tekrarlayin ..

Unutmuyorlar
Benim kızımda geçen sene başladı bir prenses e... merakı
1 yıldır uğraşıyorum
Sürekli onu alalım bunu alalım
O oyunu oynayalım bu oyunu oynayalım
Çocuk istiyor ki hergün liste yapıp market market arabayla gezelim
Ben anlamıyorum bu adamla kadın çalışmadan akşama kadar video çekmekten bıkmıyor mu
Kadının bebeği oldu. Tamam dedim kurtulduk.Onunla da video çekmeye devam etmişler.Benimde 7 aylık olacak bir bebeğim var
Bırak video çekmeyi oturacak zaman bulamıyorum

Muhtemelen bebek olduktan sonra bu sekilde gelıstı olaylar anlıyorum, benımde yeni dogum yaptıgım sıra isler b.oka saracak gibiydi de okula gıttıgı ıcın batmadık diyeyim
Aynen. Çünkü doğum yaptım, ablam geldi allah razı olsun. Ablamın küçük kızı da geldi. O dönem hafif bir saldık. Sonra ben İstanbul'a gittim 20 günlükken. Yiğenler yine anneme falan geldi. Ablam relax bir insandır ben öyle değilim. Bir dönem çocukları #Elsagate izliyordu vs. Ablama bayağı kızdım dikkat et çocuklara diye. Çocuğumun ayarlar bayağı bir değişti.

Teknoloji devleri,kendi çocuklarını teknolojiden uzak tutarken hatta o şekilde eğitim veren okullara gönderirken bizler bunu malesef yapamıyoruz. Hangi arkadaşıma gitsem çocuğun elinde telefon tablet. Kizim 'anne oyun oynamak istiyorum sıkılıyorum' diyince diğer çocuklara üzülüyorum,normali yaşamıyorlar diye.Tablet neden alınır gerçekten? Benimki 6 yaşında,eksikligini gormedim.Daha küçüklerin elinde var artik.
Sinir koymalisiniz,alin karşımıza zararlarını anlatın,bundan sonra kurallarimiz var herkes uymak zorunda diyin.O sizi değil siz onu yonetin. Bu konuda tutarsız olsaydım ben de önünü alamazdım,mesela ben hiç olmasam babası veya anneannesi olsa inat eder izlerdi sizin kızınız gibi.

Benim kızım hiç sevmiyor Trt çocuk. Disnep seviyor biraz pijamaskeliler falan ama onları da ben sevmiyorum. Peppa pig seviyor, netflixden onu açıyorum bazen veya Sarah ve ördekçik var onu.

Y... için bir yorum yapmayacağım. Annesi buraya gelip konu açmamış neticede. Ama siz madem buraya gelip konu açmışsınız fikrimi söyleyeyim. 4 yaşındaki bir çocuk tablet veya televizyon izleyebilir ama süresine ve ne izlediğine velisi olarak siz karar verirsiniz. Sonuçta izleyebileceği bir sürü güzel eğitici çizgi filmler var. Onlara yönlendireceksiniz. Şu an çok fazla kaptırmış kendini. Uzaklaşması için oyunlar oynayın. Dikkatini başka şeylere çekin. İzleyebileceği şeyleri sıralayın onları kabul etmiyorsa televizyonu açmayacağınızı söyleyin. İstediğini yaptırmak için ağlayacak, hirçınlaşacak ama siz duruşunuzu bozmazsanız üstesinden gelebilirsiniz.

Oğlum ana sınıfına gidiyor birgün oyuncak günü olduğunda hoca resim atmış bir kızın elindeki oyuncak dikkatimi çekti c...o bebeğiydi baktım netten 250-350 arası çok şaşırmıştım yazık ona verilen paraya bende orta halli bir ailede büyüdüm bizde de durumlar aynıydı ama nasıl kıymeti bilinirdi bebeklerin :) o günleri çok özlüyorum. Bizimkilerin bisikletini patenini scooter falan hep var ama onlar farklı şeyler bir nevi hem eğleniyorlar hem spor oluyor ama oyuncağa 50 lira bile çook fazla

:)) benim kizimda benden gordugu kadariyla ruj ve ojeyi biliyo anne bana da surermisin diyo :) hatta amcasindan bi kelime ogrenmis sanane surekli bunu soluyo bu aralar yanlis oldugunu defalarca guzellikle soyluyorum cocuklar cok zekiler bundan oncede allah belani versini ogrenmis babaannesinden sinirle bikere soylemis kaynima bizimkide kucuk hemen kapivermis aninda.. onuda yanlis oldugunu her solediginde uyariyodum cok yanlis bisey bidaha soyleme sakin sana hic yakismiyor diyodum boyle boyle birakti bu kelimeyi.. hatta bikeresinde hic unutmam bende mutfakta elimden bicagi yere dusurmustum azdaha ayagima geliyodu anlik refleksle son anda yirttim oan allah belani demistim kizim duymus bunu kosa kosa yanima geldi mutfaga anne allah belani deme cok yanlis bisey demisti :)) hani bunu neden anlattim eger bikmadan usanmadan devamli yaptiginin yanlis oldugunu solersek onu beyinlerine asiliyolar yanlis oldugunu zamanlada kendilerini suclu hissediyolar ve birakiyolar kotu huylarini bu aralar sanane diyo hic hosuma gitmiyo mesela bu kelimesi bazen sevdigi biseyi yaptigim zaman bana diyoki anne bidaha sanane demicem diyo sevmedigimi biliyo bu kelimeyi ben onu mutlu ettim ya oda beni mutlu ediyo guya :)) cocuklar herseyi kolay ogrenirler onemli olan ogrendikleri yanlis biseyse eger bizim gorevimiz yanlis oldugunu anlatmak bikmadan usanmadan bisekilde buyuyolar ve ilerde bizim bu solediklerimiz cok ise yariycak cunku yanlis oldugunu beyinlerine asiladik surekli soleyerek :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…