KIZIM

M I N E R V A

İzaha gerek yok, gördünüz yürüdüm çıktım. 🚶🏻‍♀️
tek ayak cezası
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
30 Ağustos 2017
3.615
9.650
Merhaba, iyi akşamlar.

Benim 4 yaşında bıcırık bir kızım var.
Son dönemlerde Y.tube'la başımız dertte. Evde iki televizyon var, tvler internete bağlanıyor. Ayrıca tabletlerde var.

Ekim ayının sonlarından beri Y.tube'daki bir kanala kafayı takmış durumda. İsmini vermeyeyim kanalın reklam olmasın. Ben bu kanalı izlemesinden aşırı derecede rahatsızlık duyuyorum. Başlarda çok dikkatimi çekmiyordu, kısıtlı izlettiriyordum -böyle çocukların dahil edildiği içerikleri çocuk istismarı olarak görüyorum- ama sonra kızımı da etkilemeye başladı. İnterneti kapatıyordum çoğunlukla ama artık bıraktım, kapatmıyorum. Çünkü interneti kapatmak ile çözülebilecek bir problem değil.

Kanalda küçük yaştaki bir çocuğun annesi veya babası ile birlikte oynadığı oyunlar falan var. Kanalı incelediğim zaman her gün video paylaşıldığını gördüm.

Beni rahatsız eden şey ise kızım izledikçe anne bizde bu oyuncaktan alalım mı, anne bizde dondurma alalım mı, anne oyuncakçıya gidelim mi gibi sonu gelmeyen istekler başladı. Biz zaten çocuğumuzdan bir şeyi sakınmıyoruz ama artık büyüdüğü için daha dikkatli davranmaya başladık. Mesela 2 aydır robot istiyor, almıyoruz. Aman bir robot işte alın ne olacak ki çocuk heves ediyor diyeceksiniz ama bunun bir sonu yok. Robottan önce de scooter istiyordu onu da gerekli gördüğümüz zaman aldık.

Her neyse bir gün oturdum birkaç tane videoyu izledim, Aralık ayı başlarındaydı. Baktım çocuğun abartı derecede oyuncağı var. Birkaç tane araba rampası, sayamadığım kadar dinozor vs. Olsun tabii başkasının çocuğuna ne aldığından banane -ki bizim de evde koca bir oyun odamız var. İçinde çadır, kaydırak, top havuzu, svava, mutfak seti vs dört kutu dolusu oyuncak var. Zaten genelde evde biz eğitici oyunlar oynuyoruz. Oyun hamuru yapıyoruz, beraber parmak boyama yapıyoruz, kumaşa el baskıları yapıyoruz falan. Ancak çocuğum değişti. İzlediği oyuncak alma videolarından sonra sürekli bir şeyler istiyor. En son artık anne biz de video çekelim mi diye yalvarmaya başladı.

Oyuncakçıya gidiyoruz, anne bu Y...'da da var, bana da alalım ne olur. Almıyorum. Küçücük çocuğa da annesinin, "Aaa, Y," sesine de artık sinir olmaya başladım. Kuzeninin de başka kanalı var, babasının da kanalı var. Video içerikleri eğitici falan olsa da anne bundan alalım dese alırım. Maddi yönü önemli değil. Çocuğum resmen doyumsuzluk seviyesine geldi. Şimdi de Elsa'ya taktı. Çünkü, Y... kuzenine Elsa almış. Cumartesi günü interneti kapattım artık dayanamadım. Kendini yerden yere atarak, "Y... istiyorum, Y... aç," diye bağıra çağıra ağladı. Konuşmaya çalışıyorum, anlamıyor. Babası geldi ne oluyor diye, adam da şaşırdı. Eşime de zaten artık bıkkınlık geldi. Koca bir oda oyuncak var ama benim oyuncağım yok diye ağlıyor. Cumartesi akşamı sinir küpübe döndüm girdim kanala yorum yazacaktım, videolar yoruma kapalı. Sanırım çok tepki alıyorlar ki kapalı.

Kızım yaşında çocuğu olan anneler ne yapacağım bir fikir verin bana. Bıktım artık inanın. O ismi duymak istemiyorum. Çocuğunun eline tablet verip saatlerce oyun oynamasına izin veren bir anne değilim. Belli kurallarımız var o konuda ama bu Y olayı artık beni delirtiyor. Tv'de açtırıyor video oyun odasına gidiyor, ben videoyu kapatayım çileden çıkıyor. Sinirlerim bozuldu. Ben anlamıyorum insanlar nasıl çocuklarını böyle şeylere alet ediyorlar? Para kazanmak için mi bu? Bir de az değil neredeyse iki yüz bin video izlenmeleri var ortalama. Yazık o kadar çocuğa.

Her neyse böyle bir şeyleri takıntı haline getiren çocuklarınız var mı? Varsa nasıl başa çıkıyorsunuz?

Uzun oldu kusura bakmayın lütfen.

4 yaşındaki bir çocuk neden video izleyerek vakit geçiriyor ki, çok üzülüyorum böyle durumlara. Bence bu tarz alışkanlıklarını kati olarak bıraktır, ağlayabilir bırak ağlasın veya unutturacak oyunlar oynat. Ağlamasını dinlemektense video izletecek kadar konformistsen yapacak bişey yok tabi. Videoların içeriği sahibini bağlar, çocuğu takip edecek olan ana babasıdır

Takip ediyoruz zaten. Video falan da izlemez normalde nereden sardı, ne oldu bilmiyorum. Ödevleri oluyor, sesli ingilizce kitap dinliyor öğretmenine ses kaydı atıyoruz sonra. Oradan videolara sardı. Of. Asla dediğim ne varsa başıma geliyor.

Oglum youtubu 10 yasi dayken kesfetti , nerdeyse bu duruma sukredecegim

Sanirim konusacaksiniz , surekli konusacaksiniz yada kocamin yaptigini yapip internetten youtube erisimini engelleyeceksiniz , benim cocuklarin tabletinde youtube yasak , bazen oglum benden izin alip benim tabletimden izliyor

Merak ettiğimden soruyorum 4 yaşında ve ödevi mi oluyor?

5 yasındayken tablet aldık, suanda 9 yasında hıc boyle videolara merak salmadı. En fazla cızgı film izledi gercekten cok kucuk unutturmaya calisin ve gercekten soyluyorum İnt kapatın kopartın atın, tableti bozun. Bakın biz okullar acılırken tableti kaldırdık ilk 10 gun istedi, ara ara verdik hafta sonu inanın sonra unuttu sizinki de unutur. Oyuncak kısmına hıc girmiyorum gozunu oymayacak sekilde bizde alıyoruz bız onceden lahana bebek alıp otururduk, bir ara mahallemizde pony dogru mu yazdım patentli kıyafeti ayrı ayrı satılan bir oyuncak turedı, barbıe gardolabı, sonra sut ıcıp ıceyen bir bebek bunların hepsi 1000 lira ve cogu cocuk ta var. Sonra mutlu olamıyor bu cocuklar gercekten, o yuzden ben artık bekletiyorum uzun sure veya kendi yapmaya calısıyor daha iyi bu sekilde. Birde cocuk haklı bende bir suredir instagramda bir kadın izliyorum, kadın nasıl rahat nasıl rahat insanın canı cekıyor yahu

Merak ettiğimden soruyorum 4 yaşında ve ödevi mi oluyor?
Evet ödev gibi bir şey. İngilizce kitaplar dinliyor. Kısa kısa cümlelerden oluşan kitaplar ve ses kaydı yapıp uygulama üzerinden öğretmenine gönderiyoruz. Özel birçok kolejin çalıştığı bir eğitim uygulamasından tabii.

Tabi ki interneti kapatarak. Bir süre sonra unutacak. Ama o kanaldan önce anlatiminiza göre oyuncağı zaten çok. Yani doyumsuzluk durumunu yaşamasına siz de etkensiniz. Oyuncağı o kadar çok ki ne ile oynayacağına bile karar veremiyor ve artık günlük yemek yemek gibi oyuncak alma isteği hasıl olmuş. Tabi aramızda uzman arkadaşlar da var daha iyi yardımcı olurlar. Ancak benim iki çocukla ettiğim tecrübe bu yönde. Oyuncak az olursa kendileri daha güzel oyun uretebiliyorlar. Çocuk fıtratı doyumsuz ben merkezci oluyor bana göre bunun sınırını da ebeveynler cizer. Cizemezse çocuk kendi bildiğini okumaya çalışır.

Kararlı olun kapatın interneti. Tableti de kkaldirin.Bir müddet dışarı gezileriyle (AVM değil) oyalayin. Unutacaktir.

Ya da belli sitelere yasak koydurun, İnt kapatmak cok imkansız geldi sımdı odevlerı varmıs Bızım kinin ıpad ve hp laptop var odevler den dolayı ozellıkle laptop sureklı ortada ucrt karsılıgında v. B bize ıstedıgımız sitelere hem kısır getirdi, hem vırus programı aynı zamanda ve de diyelim sarkı videosu acacaksınız yetıskınlerın oynadıgı videolar cıkmıyor bu sekilde bir ayıklama yaptırmıs tı esım aklınızda olsun

Krese mi verseniz yada gidiyo mu krese kiziniz bu devirde cocuklari tablet pc telefon bu gibi teknolojilerden uzak tutmak imkansiz benim kizim 3 yasinda oda izliyor oda gordugu seyleri anne bana bundan alirmisin diyo ama cabuk sıkılan bi karakteri var yarim saat sonra mesela kendisi kapatir kendi oyuncaklariyla oynamaya baslar ben bu yaz krese vermeyi dusunuyorum sosyallesmesi acisindan.

Yaa tabletten erişimi engelleniyor mu? Tv'yi falan bir şekilde hallederim.

Video izlemek istediği zaman dikkatini başka şeye çekin. Dört yaş anlatılanı anlayabilecek bir yaş. Bundan sonra video izlemenin yasak olduğunu anlatın. Verdiğiniz kararları da esnetmeyin.
Sürekli konuşuyorum. Dikkatini dağıtıyorum ama 7 aylık bir bebeğimiz daha var. Etkinlikte yapıyoruz ama sürekli olmuyor.

Televizyonlarda neden internet var. Kesin baglantiyi. Hatta direk modemi kapatin. Tablete haftalik icerik yukleyin onlari izlesin. Ogretmene ses kaydi aticaksanizda kendi telefonunuzun internetinden yollayin. Nasil bu kadar cozumsuz kaldiniz anlamadim.

Cok yapamiyorum derseniz tebdili mekanda ferahlik vardir. Alin cocugu annnenize felan gidin birkac gun internet olmayan biyere gidin en az 1 hafta vakit gecirin donuncede acmayin tekrar. Aklima gelen bi bu var. Umarim bian once kurtulursunuz.

Cocuklarin oldugu videolarda insallah bian once cezalandirilir cunku o cocuk uzerinden para kazaniyor anne baba ve bencede bu tam anlamiyla cocuk istismari. Keske kimse izlemese abonelikleri milyonlari bulmasada yok olup gitseler

Sürekli konuşuyorum. Dikkatini dağıtıyorum ama 7 aylık bir bebeğimiz daha var. Etkinlikte yapıyoruz ama sürekli olmuyor.
Muhtemelen bebek olduktan sonra bu sekilde gelıstı olaylar anlıyorum, benımde yeni dogum yaptıgım sıra isler b.oka saracak gibiydi de okula gıttıgı ıcın batmadık diyeyim

İki çocuğum var bir oyuncağa en fazla 40 lira verdik tabii maddiyatla da alakalı bişey ama çevremde durumu çok iyiler bile benim gibi teli okullar başamadan zaten yasakladım tablet dört yaşındayken almıştık Allah a şükür bozuldu iş yerimizde iki bilgisayar var ayda bir gittiğimizde çizgi film izliyorlar sadece oyuncak videolarını izlettirmiyorum özellikle oğlum çok dalıyor çünkü kızım o kadar değil hatta teli de liseye geçince almak istiyorum inş

Biz iki senedir oyuncak alımını yavaş yavaş düşürdük. Maddi olanaklarımız yüksek biz çocuğumuzu öyle yetiştirmek istemiyoruz. Babası da diyor zaten ben öyle büyüdüm, her istediğim yapıldı, kısıtlanmadım çocuklarımda istemiyorum diye. Bazı şeyleri çaba göstererek elde etsinler. Konuşuyoruz anlatıyoruz sürekli ama bana mısın demiyor.

Kimden bahsettiğinizi anladım. Oğlumda bir ara takmıştı ona kafayı. Ve davranışları değişmeye başlamıştı. Onun gibi herşey ağlamaya ve her istediğini yaptırma gibi. Y.. izlemesini yasakladım . Neden izletmediğim ide açıkladım. Sadece eğitici şeyler izlemesine izin veriyorum kısıtlı zamanda. İngilizce renkler gibi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…