KIZIM

Ben anlamadım, hangi kanal? Özelden yazabilir mi bilen biri?
Ben de kızım izlerken prensesli bir kanala denk geliyorum bazen, babası çekiyor videoları, adamın sesi aşırı irrite ediyor beni. Adam sanki kendi için çekiyor oyun videolarını, çocuk olaydan bağımsız.
Böyle kanallar iyi kazanıyor reklamlardan, oyuncaklar da firmalardan hediye, bedava tanıtım.

Çocuklar aslinda disiplini sever .
Veeee kimi alt edeceklerini de bilirler .Artik tablet yok ve tvde de internet yok.Senin davranıslarini kotü etkiledigini farkettim,Bu kadar cok oyuncak varken artik yeni oyuncak alamayız , ve ağlaman da birsey farkettirmeyecek .
Artik boyama kitaplari ve oyuncaklarinla vakit gecirebilirsin .Bana mutfakta yardim edebilirsin .Kardesine bakmamda yardimci olabilirsin .
Dedikten sonra aglama krizlerinde ayni cumleleri sakin bir sekilde tekrarlayin ..
Aynen böyleydik. Taa ki yaza kadar yazon yine bu kadar kötüleşmedi. Özellikle okula başladıktan sonra ne olduysa oldu. Bana mutfakta yardım eder. Ev temizlerken onun da oyuncak viledasına azıcık su koyarım hadi sen koridoru sil ben salonu sileyim derim. Bulaşık makinesini boşaltırken kaşıklıkta kesici aletleri alırım, hadi ellerini yıka banyoda kaşıkları çatalları yerleştir derim veya oyalamak için işim varken eline bez veririm aa dolaplar pis olmuş hadi sen sil ben de yemek yapayım derim ama son dönemlerde işe yaramıyor.

Youtube daki o kanalı engelleyin.
Çocuğunuz yararlı birşeyler öğreniyor diyor tableti veriyorsanız tablette girmesini istemediğiniz tüm uygulamaları devre dışı bırakın. Boylelikle kendi kendine giremez ve vazgeçer. Istediği kadar ağladın bağırsın apartmanı yıksa taviz vermeyin.

Unutmuyorlar
Benim kızımda geçen sene başladı bir prenses e... merakı
1 yıldır uğraşıyorum
Sürekli onu alalım bunu alalım
O oyunu oynayalım bu oyunu oynayalım
Çocuk istiyor ki hergün liste yapıp market market arabayla gezelim
Ben anlamıyorum bu adamla kadın çalışmadan akşama kadar video çekmekten bıkmıyor mu
Kadının bebeği oldu. Tamam dedim kurtulduk.Onunla da video çekmeye devam etmişler.Benimde 7 aylık olacak bir bebeğim var
Bırak video çekmeyi oturacak zaman bulamıyorum
Bizimkisi yeni başladı kararlıyım keseceğim. Allah yardımcımız olsun. Benim de 7 aylık bebeğim var.

Tvlerde interneti aktif olarak kullanıyoruz çünkü. Babası eve gelene kadar interneti kapatıyorum. Sonra açıyoruz. Bir tvde interneti açık gördüğü zaman (netflix, youtube) hemen internet gelmiş anne diye çıldırıyor. Şimdi ki çocuklar hiç saf, kolay kandırılan çocuklar değil. Bu iyi mi kötü mü bilmiyorum. Ailem şehir dışında oradan yeni geldim zaten. Bir hafta da memlekette internetsiz evde kaldık ama maalesef, 7 aylık bebeğim var ayrıca öyle hop gidemiyorum her yere şu sıralar.

Ya şimdiki çocuklara ayak uydurmak çok zor. Disnep Junior'ı tuşladığım numaraları görmüş kumandada. Bir gün koştu mutfağa anne ben bak ne açtım. Nasıl açtın kızım? Rakamları tanıyor, "Bire bastım, altıya bastım, sonra da beşe bastım."

Keşke evle sınırlı kalsa ama çevre çok önemli etken. Bakalım inşaallah eski düzenimize geri döneriz. Bir de ben telefonumu kızıma verirsem o zaman daha kötü olur. Tabletin internetini falan kapatıyorum en azından uçak moduna alabiliyorum ama telefonu bir kere verirsem, bu defa telefona yönelir. Her gün tabletten kitap dinliyor. Çalışıp, haftasonuna doğru ses gönderiyoruz. Bulacağım bir çözüm inşaallah.
Yani birsey diyemiyorum. Yasadiginiz hayat bana cok uzak. Izledikleriniz, evdeki teknolojik aletlerin coklugu, gittigi okul, verdikleri odevler.

biz trt cocuk disinda kanal bilmiyoruz. Birde pijamskeliler var. Hangi kanalda oynadigini bile bilmem. kardesim birgun lisansli takimini almisti ordan ogrendi sonra tesadufen youtubede gorup izlettim ama 1 yildir toplamda iki saat ancak izlemiztir. Sizim bahsettiginiz videolarida ben bi donem sinava calistim o arada acti 1 2 izledi baktim cocugun huyu degisti, ilerlemeden hemen kestim önünü. Simdi trt cocuk izleyip orda yaptiklari deneyleri yapmak istiyor. Elif ve arkadaslari var cizgi film anaokulu temali, orda gorduklerini oynamak istiyor.

4 yasinda ve 3 yildir okula giden bir cocuk icin tuslari gormesi ve acmadi cok sasilasi birsey degil, bu simdiki cocuklarada has birsey degil. Biz kendi zamanimizda atlamayi , ziplamayi ve o donemdd yeni cikan ne varsa adapte olmayi nasil basardiysak onlarda kendi cağına ayak uyduruyor.

Beli ilerde benim oglumda izleyecek bu cizgi filmleri, oda isteyecek o yuzden buyuk konusmak istemiyorum. Bu konuda bildigim tek sey 4 yasindaki cocuk icin izledigi seyler cok zararli ne yapip edip onlemini alin.
Birde hangi okula gidiyor allah askina kitap dinleyip hafta sonu ne dersi gonderiyorsunuz. Benim bildigim 4 yas cocugu resimli kitap alir evebeynleriyle okur hayal kurar.

Bahsettiğiniz kanalı merak ettim ? Bende bir egitimciyim ve velilerimden çok fazla duyduğum bi şikayet bu.. çocuğunuz küçük olduğu için şanslı bile sayilabilirsiniz.. yas buyudukce istekler iphone x telefona nike uçuk model tasarım ayakkabilara tabletlere evriliyor.. ıçerik olarak bende çok zararlı buluyorum

Teknoloji devleri,kendi çocuklarını teknolojiden uzak tutarken hatta o şekilde eğitim veren okullara gönderirken bizler bunu malesef yapamıyoruz. Hangi arkadaşıma gitsem çocuğun elinde telefon tablet. Kizim 'anne oyun oynamak istiyorum sıkılıyorum' diyince diğer çocuklara üzülüyorum,normali yaşamıyorlar diye.Tablet neden alınır gerçekten? Benimki 6 yaşında,eksikligini gormedim.Daha küçüklerin elinde var artik.
Sinir koymalisiniz,alin karşımıza zararlarını anlatın,bundan sonra kurallarimiz var herkes uymak zorunda diyin.O sizi değil siz onu yonetin. Bu konuda tutarsız olsaydım ben de önünü alamazdım,mesela ben hiç olmasam babası veya anneannesi olsa inat eder izlerdi sizin kızınız gibi.
Tablet kızım doğmadan önce de vardı. Bebekken 1.5 sene, özel gittiğim yerler hariç eski külüstür bir telefon kullandım. Tableti çok kısıtlı zamanlarda sadece şarkı dinlemesi için açtım. Fakat son dönemlerde veriyordum. Sınır biliyordu. Bir defa söylediğim zaman tamam anne der kapatırdı. Şimdi öyle değil. Dengemiz şaştı.

Kizim 3 yasinda krese gitti surekli etkinlik faliyet arkadaslar inanilmaz sosyal algisi acik istekleri abartisiz diksiyonu duzgun ve oz becerisi yuksekti kres sayesinde.
Gecen sene izin verdim tablete yani 9 yasinda.o zaman o da takildi bir kanala anne bunu almislar bak ne guzel dedigi ilk gun kisitli modlar ve haftada 1 gun 1 saat izin verdim.
Sadece gun icinde ingizlizce odevi icin bakacagi bir yer var onun disinda elini suremez.
Belki sizde krese gönderseniz sosyallesse arkadas edinse faydasi olur

Ayy bende youtube batağına düştüm çıkamıyorum. :KK43: Kızınız daha çok küçük unutturmaya çalışın,dikkatini başka yerlere çekin. Alışacaktır.

Y... için bir yorum yapmayacağım. Annesi buraya gelip konu açmamış neticede. Ama siz madem buraya gelip konu açmışsınız fikrimi söyleyeyim. 4 yaşındaki bir çocuk tablet veya televizyon izleyebilir ama süresine ve ne izlediğine velisi olarak siz karar verirsiniz. Sonuçta izleyebileceği bir sürü güzel eğitici çizgi filmler var. Onlara yönlendireceksiniz. Şu an çok fazla kaptırmış kendini. Uzaklaşması için oyunlar oynayın. Dikkatini başka şeylere çekin. İzleyebileceği şeyleri sıralayın onları kabul etmiyorsa televizyonu açmayacağınızı söyleyin. İstediğini yaptırmak için ağlayacak, hirçınlaşacak ama siz duruşunuzu bozmazsanız üstesinden gelebilirsiniz.
Bunların hepsini yapıyoruz zaten. Fakat son dönemlerde çocuk böyle. Belirttim zaten yazıda da son birkaç aydır diye. Evet eskiden de inatlaşır, ısrar ederdi ama sonunda pes ederdi. Şimdi kendini yerlere atıyor. Bana vurmaya kalkıyor. Kardeşinin de etkisi var muhakkak. Zaten dikkatini sürekli dağıtmaya, etkinlik yapmaya çalışıyorum. Fakat bir yere kadar oluyor. Kucağımda 7 aylık bebek, evde saklambaç oynuyoruz. Alt katta kimse yok, top oynuyoruz. Etkinlikler yapıyoruz. Milrofonu var üst kata çıkıp şarkı söylüyoruz ama en ufak bir boşlukta yeniden başa sarıyoruz.

Soruyu soruyor cevabı kendi veriyor annenin yapmacık gülmelerini hiç söylemiyorum çocuk zaten hiç istekli değil o videolarda annenin zorlaması müthiş paralar dönüyor hele Bi tanesi koca bir villaya taşındı önceki evini görseniz kazandığı para açıkça görülüyor
O annelerin gercekten sosyal hizmetler tarafindan denetlenmesi gerekiyor. Resmen cocuk istismari, igreniyorum oyle insanlardan. Insallah biran once sonlari gelir

bu şey gibi o meşhur kızı izleyip makyaj malzemelerine kozmetikçilere özenmek gibi aslında her yaşta var.özenip harcama yapmak istemiyorsak kanalı takipten çıkıyoruz irademiz var engelliyoruz.4 yaşındaki çocukta da bu iradeyi siz sağlatacaksınız.youtube a erişiminizi engelletin.kapandı artık kızım deyin.4 yaşında çocuk hemen başka etkinliğe alışacak nasılsa.

Bizdede var benzer durum. Gördükleri herseyi iatemiyorlar ama. Kızım 4 yaşı oglum 6 pek telefon vermiyoruz bi akşamları babaları gelince yarım saat veriyoruz. O bile fazla geliyor artık. Bide bizim açtıklarımızı istemiyorlar illa o oyuncaklı saçma sapan şeyleri izliyecekler.
Oğlumda tablet istiyor aklına geldikçe ama unutuyor sonra.
Birde çocuklarin dönemleri oluyor. Oglum bi dönem çom telefon isterdi durmazdı ama sonra değişti simdi hiç vermesem tutturmaz

P. Y. ya kimseye zorla izletmiyorlar ama rahatsız ediyor. Çocuk üzerindeki etkisi kötü.
Prens yankı mı o?
Bez değiştirirken zaptedemediğim için veriyorum ben de telefonu, o iğrenç sesli kadını engellediğim halde hala çıkıyor ya. Bez değiştirme süresinde bile katlanamıyorum. Değiştiriyorum hemen.

Merhaba, iyi akşamlar.

Benim 4 yaşında bıcırık bir kızım var.
Son dönemlerde Y.tube'la başımız dertte. Evde iki televizyon var, tvler internete bağlanıyor. Ayrıca tabletlerde var.

Ekim ayının sonlarından beri Y.tube'daki bir kanala kafayı takmış durumda. İsmini vermeyeyim kanalın reklam olmasın. Ben bu kanalı izlemesinden aşırı derecede rahatsızlık duyuyorum. Başlarda çok dikkatimi çekmiyordu, kısıtlı izlettiriyordum -böyle çocukların dahil edildiği içerikleri çocuk istismarı olarak görüyorum- ama sonra kızımı da etkilemeye başladı. İnterneti kapatıyordum çoğunlukla ama artık bıraktım, kapatmıyorum. Çünkü interneti kapatmak ile çözülebilecek bir problem değil.

Kanalda küçük yaştaki bir çocuğun annesi veya babası ile birlikte oynadığı oyunlar falan var. Kanalı incelediğim zaman her gün video paylaşıldığını gördüm.

Beni rahatsız eden şey ise kızım izledikçe anne bizde bu oyuncaktan alalım mı, anne bizde dondurma alalım mı, anne oyuncakçıya gidelim mi gibi sonu gelmeyen istekler başladı. Biz zaten çocuğumuzdan bir şeyi sakınmıyoruz ama artık büyüdüğü için daha dikkatli davranmaya başladık. Mesela 2 aydır robot istiyor, almıyoruz. Aman bir robot işte alın ne olacak ki çocuk heves ediyor diyeceksiniz ama bunun bir sonu yok. Robottan önce de scooter istiyordu onu da gerekli gördüğümüz zaman aldık.

Her neyse bir gün oturdum birkaç tane videoyu izledim, Aralık ayı başlarındaydı. Baktım çocuğun abartı derecede oyuncağı var. Birkaç tane araba rampası, sayamadığım kadar dinozor vs. Olsun tabii başkasının çocuğuna ne aldığından banane -ki bizim de evde koca bir oyun odamız var. İçinde çadır, kaydırak, top havuzu, svava, mutfak seti vs dört kutu dolusu oyuncak var. Zaten genelde evde biz eğitici oyunlar oynuyoruz. Oyun hamuru yapıyoruz, beraber parmak boyama yapıyoruz, kumaşa el baskıları yapıyoruz falan. Ancak çocuğum değişti. İzlediği oyuncak alma videolarından sonra sürekli bir şeyler istiyor. En son artık anne biz de video çekelim mi diye yalvarmaya başladı.

Oyuncakçıya gidiyoruz, anne bu Y...'da da var, bana da alalım ne olur. Almıyorum. Küçücük çocuğa da annesinin, "Aaa, Y," sesine de artık sinir olmaya başladım. Kuzeninin de başka kanalı var, babasının da kanalı var. Video içerikleri eğitici falan olsa da anne bundan alalım dese alırım. Maddi yönü önemli değil. Çocuğum resmen doyumsuzluk seviyesine geldi. Şimdi de Elsa'ya taktı. Çünkü, Y... kuzenine Elsa almış. Cumartesi günü interneti kapattım artık dayanamadım. Kendini yerden yere atarak, "Y... istiyorum, Y... aç," diye bağıra çağıra ağladı. Konuşmaya çalışıyorum, anlamıyor. Babası geldi ne oluyor diye, adam da şaşırdı. Eşime de zaten artık bıkkınlık geldi. Koca bir oda oyuncak var ama benim oyuncağım yok diye ağlıyor. Cumartesi akşamı sinir küpübe döndüm girdim kanala yorum yazacaktım, videolar yoruma kapalı. Sanırım çok tepki alıyorlar ki kapalı.

Kızım yaşında çocuğu olan anneler ne yapacağım bir fikir verin bana. Bıktım artık inanın. O ismi duymak istemiyorum. Çocuğunun eline tablet verip saatlerce oyun oynamasına izin veren bir anne değilim. Belli kurallarımız var o konuda ama bu Y olayı artık beni delirtiyor. Tv'de açtırıyor video oyun odasına gidiyor, ben videoyu kapatayım çileden çıkıyor. Sinirlerim bozuldu. Ben anlamıyorum insanlar nasıl çocuklarını böyle şeylere alet ediyorlar? Para kazanmak için mi bu? Bir de az değil neredeyse iki yüz bin video izlenmeleri var ortalama. Yazık o kadar çocuğa.

Her neyse böyle bir şeyleri takıntı haline getiren çocuklarınız var mı? Varsa nasıl başa çıkıyorsunuz?

Uzun oldu kusura bakmayın lütfen.
Vala benimde 4 yaşında kızım var ne YouTube dan haberi var ne bahsettiğiniz kanaldan şimdiye kadarda kitap ve sakız dışında şunu alalımmı dediğini hiç duymadım , osu var busu var diye sayıyorsunuz zaten siz alırken fazla abartmışsınız çocuk doyumsuzdur siz aldığınız sürece aldırır zaten

:)) benim kizimda benden gordugu kadariyla ruj ve ojeyi biliyo anne bana da surermisin diyo :) hatta amcasindan bi kelime ogrenmis sanane surekli bunu soluyo bu aralar yanlis oldugunu defalarca guzellikle soyluyorum cocuklar cok zekiler bundan oncede allah belani versini ogrenmis babaannesinden sinirle bikere soylemis kaynima bizimkide kucuk hemen kapivermis aninda.. onuda yanlis oldugunu her solediginde uyariyodum cok yanlis bisey bidaha soyleme sakin sana hic yakismiyor diyodum boyle boyle birakti bu kelimeyi.. hatta bikeresinde hic unutmam bende mutfakta elimden bicagi yere dusurmustum azdaha ayagima geliyodu anlik refleksle son anda yirttim oan allah belani demistim kizim duymus bunu kosa kosa yanima geldi mutfaga anne allah belani deme cok yanlis bisey demisti :)) hani bunu neden anlattim eger bikmadan usanmadan devamli yaptiginin yanlis oldugunu solersek onu beyinlerine asiliyolar yanlis oldugunu zamanlada kendilerini suclu hissediyolar ve birakiyolar kotu huylarini bu aralar sanane diyo hic hosuma gitmiyo mesela bu kelimesi bazen sevdigi biseyi yaptigim zaman bana diyoki anne bidaha sanane demicem diyo sevmedigimi biliyo bu kelimeyi ben onu mutlu ettim ya oda beni mutlu ediyo guya :)) cocuklar herseyi kolay ogrenirler onemli olan ogrendikleri yanlis biseyse eger bizim gorevimiz yanlis oldugunu anlatmak bikmadan usanmadan bisekilde buyuyolar ve ilerde bizim bu solediklerimiz cok ise yariycak cunku yanlis oldugunu beyinlerine asiladik surekli soleyerek :)
Bu yaz ağzında çok yanlış şeyler duydum. Ablamın çocuklarıyla parka falan gitti -16 yaşındaki yiğenimle birlikte-. Dangalak demeyi öğrenmiş. Unutturana kadar canım çıktı. Oje falan çok büyük bir mesele değil. Ben de kullanıyorum. Bana özenip yapmıyor. Yaşıtlarında gördüğü zaman bitti aynısını istiyor. Haftasonu bir defalığına sürdüm. Sürmeden önce konuştum, anlattım. Bitti. Bir diğer hafta başka bir şeyle geldi. Başka bir hafta başka bir şey ile geliyor. Bu sene sınıflarında bir öğrenci var. Onda ne görüyorsa yapıyor, rol model alıyor. Sanırım aralarında sessiz bir savaş gibi bir şey var. Kızım aslan burcu ve tam bir aslan burcu çocuğu.

Ben oturdum konuştum açık açık.
Bak kızım sen onları izlediğin için onlar o para kazanıyor ve o oyuncakları alabiliyorlar. Peki onlar oyun oynarken biz neden onları izleyelim, biz onlardan daha güzel oynayabiliriz bence.
Hem düşünsene ben seni sürekli videoya çeksem ve bunu herkes izlese güzel olur mu sence?
Peki seninle oynarken elimde sürekli telefon olması güzel bir şey mi?

Bütün sorularıma cevap alarak ilerledim tabi ki buraya yazdığım gibi sadece ben konuşmadım:)
Baya toparladık bu konuşmadan sonra durumu.
Ne güzel. Biz de toparlarız inşaallah. Yoruldum çünkü fazlasıyla.

Benim oglumda onu izliyo cildiriyorum annelerinin seslerini duyunca zaten cocuklardan cok onlar konusuyo kendi isteklerine gore yonlendiriyorlar ben cok cok kisitli izletiyorm evde internette yok zaten telimdeki internette kisitli oglum cok yaramaz belki cogu konuda yanlis yonlendrdim ki bu kadar yaramaz oldu bilemiyorum ama tek avuntum elinde telefonla dolasan bir cocuk olmadi alin elinden telefonu tableti bir aglar iki aglar unutur
Ağlayasım geliyor düşündükçe.

"aaa, Y..." kısmını kadının sesinden okudum sanki öyle kazınmış beynime :KK53:
Çocukların üzerinden para kazanmaktan başka birşey değil o videolar çok sinir bozucu gerçekten. Bir ara benim kızım da çok izliyordu. Ben vermiyorum bilir vermediğimi benden istemez ama akşam babası işten gelince kıyamadığını bildiği için istiyordu o da kıyamayıp veriyordu. Baktık izledikçe daha çok istiyor. Şuan vermiyoruz. Çizgi film izlemek istediği zaman TRT çocuktaki çicizgi filmleri açıyorum onlar bu saçma sapan videolardan bin kat daha iyi.
Sırf bu videolar yüzünden eve İnternet bağlatmıyorum ben, eşim çok ısrar ediyor bağlatalım diye ama önünü alamayacağım biliyorum o yüzden eğitimi için gerekli olana kadar bağlatmayacağım.

Siz de gerekirse İnternetinizi iptal edin izletmeyin o videoları, videoların tıklanma sayılarını görünce ben de ufak çaplı bi şok geçirmiştim.
Hanımefendinin sesi sürekli beynimde çınçın çınlıyor. Psikolojim bozuldu. Ben böyle bir şey görmedim ya. Duyduğum an artık yere çöküp ağlamak istiyorum. Sadece kendi çocukları olsa iyi. Geçen kanalı izlerken havuz videosu falan gördüm. Kendi çocukları neyse de başkalarının çocuklarını istismar etmeye ne hakları var. Ben görsem öyle bir şey kafayı yerim galiba. Ortalık sapık dolu bir de çocuğumun havuzdaki videoları benim iznim olmadan video platformlarında gezecek...

X