KIZIM

Ben vermiyorum demeyin belli saatlerdede olsa verseniz bu sizi masum çıkarmaz siz veriyosunuzki böyle oldu o çocuk benm kızım 3 yaşında benimde yapmamam gerek bende telefondan açtım youtube oda biliyor o y... benimki şükür tutturmaz vermediğim zaman hiç vermesek daha iyi tabi ama çok uzun saatmi izliyor nasıl oldu öyle ben açtığında değiştir onu dediğimde değiştirir mesela çocukla lakalı bi durum belkide
Benim kızımda öyleydi. Tableti kapatıyoruz dediğim de ikiletmezdi. Çok nadiren ikilettiği olurdu ama Kasımdan beri falan dengemiz şaştı. İletişim kurmaya çalışıyorum onunla.

Benim kızımda öyleydi. Tableti kapatıyoruz dediğim de ikiletmezdi. Çok nadiren ikilettiği olurdu ama Kasımdan beri falan dengemiz şaştı. İletişim kurmaya çalışıyorum onunla.
Zaten biranda kesilmez madem verildi başta süreleri azalta azalta alıcaksın elinden bidahada asla izlettirmiceksin seneye bende tamamen koparmayı düşünüyorum internet ortamından seneyi bile beklemem yazın bitti internet işi onun için başta yaptık bi yanlış ama o derece tutturan bi çocukta asla olmadı konu sahibi kendi söylüyo herşeyi var alıyoruz diye almıcaksın efendim 4yaşındaki çocuğa her dediğini yaparsan önüne geçemezsin

Biz o ağlama dönemlerini geçmiştik. Tekrar başladı. Öyle durumlarda sakinleşmesini bekliyorum. Sakinleş ve öyle konuşalım diyorum. Sakinleştiği zaman konuşuyoruz ama çok fena laf ebeliği yapıyor artık. Bakalım aşarız umarım.
Cocuklarin bu yaşlarda bir agresiflik dönemi oluyor sanırım. Benim oğlum da çok sakin bir cocuktu. Ama son dönemde çok sinirli ve kendini birey olarak kanıtlama, kabul ettirme çabasında. Kızınizda da aynı durum söz konusu olabilir. Burada en sabirli olması gereken bizleriz. Ne kadar sakinligimizi korursak o kadar sirayet eder ona da ve bir süre sonra bu dönemi atlatır, müsterih olun.

Siz internet konusunda net tavır sergileyememişsiniz, belki de diğer aileler de kıyafet vs konusunda yapamıyor.
Konuşun ama bence çok büyütülecek bir konu değil. Okul ve arkadaşları eminim kızınıza çok iyi geliyordur. Kar zarar hesabı yapmak gerek böyle durumlarda.
Okulda bu arkadaşı ile ilgili bariz bir sorun yaşıyor. Farkındayım. Çünkü çocuğumu ben ilk defa böyle görüyorum. Bir çocuğun birden gözlerinin dolup içli içli annesinin boynuna sarılıp arkadaşlarım benimle oynamıyor diye hüngür hüngür ağlaması normal değil. Benim çocuğum bir şey için tutturur ağlar ama bu bambaşka bir ağlamaydı. Dışlanmışlık yani belliydi. Kim seninle oynamıyor diye sorduğumda ismini verdiği çocuk ile kıyafet oje vs problemi yaşadığımız çocuk aynı. Arkadaşlarını büyük ihtimalle kızımdan uzaklaştırıyor. Geçen sene başka bir arkadaşımın oğlu aynı şeylere maruz kaldı. Çocuk her gün ağlayarak okula gidiyormuş. Ben kızıma bu sene okul kıyafeti zar zor giydiriyorum. Saçlarını açıyordu okulda, anneciğim açma lütfen neden açıyorsun diye sorduğumda o arkadaşının saçını açtığını söylüyor. Bir gün eve geliyor tırnakları boyanmış, kim yaptı o yaptı. Ben yaptırma anneciğim dedikten sonra arkadaşı tarafından dışlanmaya başladı. Şimdi ne yapayım ben de onlara uyup gidip çocuğu o şekilde okula göndertip alfa çocuk konumuna mı koyayım? Doğru olan bu değil. Bu kolay olan. Bu böyle başlar benim kızımın özel durumundan dolayı ezmeye kadar gider -ki o noktaya gelirse zaten çok acımasızlaşırım. Çocuğa sormaya korkuyorum anneciğim hiç öyle bir şey söylüyorlar mı diye çünkü ben sormadıkça bu konuda ağzını açmaz biliyorum. Ben ne yapıyorum video konusunda önlem almaya çalışıyorum. Aman neyse her şeyin hayırlısı olsun. Hassaslaştım biraz.

Bende baktım şimdi videolarına. Biz tanımıyoruz bu çocuğu. Ve dayanılcak gibi değil annenin sürekli isim tekrarlaması.
Benim kızım benden izinsiz interneti kullanamaz.açtı diyelim sana üç gün çizgi film izlememe cezası veriyorum diyorum. Bizim de vardı tabletimiz. Sadece oyun oynamasına izin veriyordum bazı saatlerde. Bozuldu iyi oldu:) sizde Katı kural koymadan çözemezsiniz.. çocuktur fikri kolaylıkla başka şeylere yönelebilir. Kolay gelsin :KK66:

Merhaba, iyi akşamlar.

Benim 4 yaşında bıcırık bir kızım var.
Son dönemlerde Y.tube'la başımız dertte. Evde iki televizyon var, tvler internete bağlanıyor. Ayrıca tabletlerde var.

Ekim ayının sonlarından beri Y.tube'daki bir kanala kafayı takmış durumda. İsmini vermeyeyim kanalın reklam olmasın. Ben bu kanalı izlemesinden aşırı derecede rahatsızlık duyuyorum. Başlarda çok dikkatimi çekmiyordu, kısıtlı izlettiriyordum -böyle çocukların dahil edildiği içerikleri çocuk istismarı olarak görüyorum- ama sonra kızımı da etkilemeye başladı. İnterneti kapatıyordum çoğunlukla ama artık bıraktım, kapatmıyorum. Çünkü interneti kapatmak ile çözülebilecek bir problem değil.

Kanalda küçük yaştaki bir çocuğun annesi veya babası ile birlikte oynadığı oyunlar falan var. Kanalı incelediğim zaman her gün video paylaşıldığını gördüm.

Beni rahatsız eden şey ise kızım izledikçe anne bizde bu oyuncaktan alalım mı, anne bizde dondurma alalım mı, anne oyuncakçıya gidelim mi gibi sonu gelmeyen istekler başladı. Biz zaten çocuğumuzdan bir şeyi sakınmıyoruz ama artık büyüdüğü için daha dikkatli davranmaya başladık. Mesela 2 aydır robot istiyor, almıyoruz. Aman bir robot işte alın ne olacak ki çocuk heves ediyor diyeceksiniz ama bunun bir sonu yok. Robottan önce de scooter istiyordu onu da gerekli gördüğümüz zaman aldık.

Her neyse bir gün oturdum birkaç tane videoyu izledim, Aralık ayı başlarındaydı. Baktım çocuğun abartı derecede oyuncağı var. Birkaç tane araba rampası, sayamadığım kadar dinozor vs. Olsun tabii başkasının çocuğuna ne aldığından banane -ki bizim de evde koca bir oyun odamız var. İçinde çadır, kaydırak, top havuzu, svava, mutfak seti vs dört kutu dolusu oyuncak var. Zaten genelde evde biz eğitici oyunlar oynuyoruz. Oyun hamuru yapıyoruz, beraber parmak boyama yapıyoruz, kumaşa el baskıları yapıyoruz falan. Ancak çocuğum değişti. İzlediği oyuncak alma videolarından sonra sürekli bir şeyler istiyor. En son artık anne biz de video çekelim mi diye yalvarmaya başladı.

Oyuncakçıya gidiyoruz, anne bu Y...'da da var, bana da alalım ne olur. Almıyorum. Küçücük çocuğa da annesinin, "Aaa, Y," sesine de artık sinir olmaya başladım. Kuzeninin de başka kanalı var, babasının da kanalı var. Video içerikleri eğitici falan olsa da anne bundan alalım dese alırım. Maddi yönü önemli değil. Çocuğum resmen doyumsuzluk seviyesine geldi. Şimdi de Elsa'ya taktı. Çünkü, Y... kuzenine Elsa almış. Cumartesi günü interneti kapattım artık dayanamadım. Kendini yerden yere atarak, "Y... istiyorum, Y... aç," diye bağıra çağıra ağladı. Konuşmaya çalışıyorum, anlamıyor. Babası geldi ne oluyor diye, adam da şaşırdı. Eşime de zaten artık bıkkınlık geldi. Koca bir oda oyuncak var ama benim oyuncağım yok diye ağlıyor. Cumartesi akşamı sinir küpübe döndüm girdim kanala yorum yazacaktım, videolar yoruma kapalı. Sanırım çok tepki alıyorlar ki kapalı.

Kızım yaşında çocuğu olan anneler ne yapacağım bir fikir verin bana. Bıktım artık inanın. O ismi duymak istemiyorum. Çocuğunun eline tablet verip saatlerce oyun oynamasına izin veren bir anne değilim. Belli kurallarımız var o konuda ama bu Y olayı artık beni delirtiyor. Tv'de açtırıyor video oyun odasına gidiyor, ben videoyu kapatayım çileden çıkıyor. Sinirlerim bozuldu. Ben anlamıyorum insanlar nasıl çocuklarını böyle şeylere alet ediyorlar? Para kazanmak için mi bu? Bir de az değil neredeyse iki yüz bin video izlenmeleri var ortalama. Yazık o kadar çocuğa.

Her neyse böyle bir şeyleri takıntı haline getiren çocuklarınız var mı? Varsa nasıl başa çıkıyorsunuz?

Uzun oldu kusura bakmayın lütfen.
YouTubede o kisinin kullaniciadiyi engelleyebilirsiniz benim yegenim de izliyor ama hic ona taklit etmiyor keyfe göre bakiyor sunu alalim mi bunu alalim mi diye almiyorlar anne babada, o kisiyi engelleyip baska daha arastirin onun kopyalari da baska kullanici adiya da cikabiliyor yada tableti hic verme kendisi yeterince cok kücük bi tablete bagimli olmamasi lazim yoksa ilerisi icin iyi degil sürekli bilgisayar basinda veya telefon basinda olur

Bu sebeplerden tablet almiyorum. Tvden nete baglaniliyo bizdede. Spiderman birde bu kucuk cocujlari koyuyo aileleri onkari izliyolar ifrit oluyorum

asla youtuber videolarini izlemem ve izletmem.
kendi kontrolumde cizgi filmlere bakiyorlar sinirli olarak. evde tv tablet bilgisayar hepsi var. bunlar mazeret degil. kontrolu elinize almaniz lazim. simdi boyleyse 9-10 yaslarinda youtube harici konusacak kelimesi olmaz.

malaesrf ayni sorun bizdedr var o dedigin. aile tam bir .. neyse hepsi reklamlarini yaptigi urunler yoksa insanin. ayni oyuncaktan 10 tane rengi oldugunu dusunmuyorum yada cikolata yiyecek. 10 cesidi oldugunu. dusunmuyorm ve belkk benm dedigim aile farkli ama sizin dediginz kadinida tahmin etti konusurken annecimmm yaaaa.. diye bir cumlesi var gercekten sinir bozucu biZ cozumu daha guzel sarkli ciizgili filmlere verdik suan ciddi anlamda yol katt ettik artik o tur kanllari bile izlemiyor. umarim bakanlik bu tur videolari fark edrde kaldirir

BEnde çekiyorum yani benim oğlum keeşe gidiyo gelince günlük bi süre izliyo kapat deyince çok zorlamaz ama o y. Bıktırdı ve aylık kazancları 50 bin ile 700 bin arası değişiyomuş

Benim yakın arkadaşım okul öncesi öğretmeni. Malesef okulundada bazı sınıfların öğretmenleri özelliklede 3 4 yaş öğretmenleri çizgi film video izletiyormuş. Benim arkadaşım sürekli bi etkinlik buluyor ve yaptırıyor çocuğa. Acaba gittiği kreştede öğretmeni çizgi film ve video izletiyor olabilir mi. Bunlar kolaya kaçma yöntemiymiş ve çocuğun gelişimine birşey katmıyor. Şu sırada montessori eğitimi diye birşey yaygınlaştı. Arkadaşımda montessori öğretmeni gerçekten çocuğun zekasını geliştirici bir sürü eğitim var. Böyle bi kreşe yollarsanız sizin için daha iyi olabilir belki şu an ki kreşindede montessori eğitimi vardır. Ayrıca tübitakın her yaş için uygun bilgilendirici çocuk kitapları var fiyatları 4 5 lira çok uygun. Sonunda eğitici kısımları oluyor. Arkadaşımda öğrencileri için bu kitaplardan alıyor. Tavsiye ederim.

vifi'yı kapatıp internet kesilmiş diyorum,
yoksa ardı arkası gelmiyor, sonu yok, acık gördükleri an videoalara başlyor ikisi de hemde,
ben bu şekilde çözüm buldum...

Bu konudan muzdarip olan herkes için yeni bir Google Play uygulamasından bahsetmek istiyorum.
YouTube, çocuk uygulamasında istediğiniz çizgi filmleri seçmenize imkan tanıyor.
YouTuber yayını yapan kanalları engellemek mümkün açıkcası erken çocukluk uzmanı olarak o tip yayınların ebeveyn eşliğinde bile olsa, çocuk 9-10 yaşında bile olsa, kesinlikle izletilmemesi gerektiğini düşünüyorum
kaldı ki okul öncesi dönemde çok daha yanlış bir yaklaşım olmuş.
Ebeveyn ve karar mercii olan biziz Arkadaşlar, lütfen bunun farkına varalım ve henüz
4 yaşındaki bir çocukla başedemez duruma getirmeyelim kendimizi.

Eklentiler

• IMG_0878.jpg
    IMG_0878.jpg
    95,2 KB · Görüntüleme: 99
  • IMG_0879.jpg
    IMG_0879.jpg
    89,3 KB · Görüntüleme: 73
  • IMG_0880.jpg
    IMG_0880.jpg
    101,4 KB · Görüntüleme: 60
O oyuncakların hiçbiri çocuğu şımartmak maksadı ile alınmış oyuncaklar değil. İçlerinde 0-2 yaş dönemine ait eğitici ve öğretici oyuncaklar var. 2 yaşından sonra daha farklı oyuncaklara yöbeldik onlarda kısıtlı bir şekilde. Evet bir oda dolusu oyuncak çünkü benim çocuğum iki sene boyunca evde bana bağımlıydı. Yürüyeyordu. Bir ayağı yoktu ve yaşıtları gibi çimlerde koşup oynayamıyor ve kışları eve kapanıyordu. Yani bir oda dolusu o oyuncak o yüzden. Yoksa bende aman aman meraklı değildim, salıncak, kaydırak, top havuzları, oyuncak atlar alıp evde yer kaplamasını görmeye. Hatta kızımın bir akülü arabası, iki bisikleti, bir scooterı var. Neden biliyor musunuz? Yürüyemediği için bebek arabasına hapsolmasın akülü araba ile gezebilsin diye. Bisikletleri de biri üç tekerlekli ilk protezinden sonra bacağı çalıştıralım diye. Dört tekerlekli olan da kendi başına bisiklet kullansın bacak kasları daha çok gelişsin bir bacağı küçük kalmasın diye. Scooterı bakın çocuk istediği için almıştık. Sizi heyecanlandıran o bir oda dolusu oyuncak maalesef bizi heyecanlandırmıyor.
Çok geçmiş olsun :KK43: diğer yorumlarınızda belirtmişsiniz ama ben okumadım ama içimde bir art niyet bulundurarak da yazmadım Allah şifasını versin

Okulda bu arkadaşı ile ilgili bariz bir sorun yaşıyor. Farkındayım. Çünkü çocuğumu ben ilk defa böyle görüyorum. Bir çocuğun birden gözlerinin dolup içli içli annesinin boynuna sarılıp arkadaşlarım benimle oynamıyor diye hüngür hüngür ağlaması normal değil. Benim çocuğum bir şey için tutturur ağlar ama bu bambaşka bir ağlamaydı. Dışlanmışlık yani belliydi. Kim seninle oynamıyor diye sorduğumda ismini verdiği çocuk ile kıyafet oje vs problemi yaşadığımız çocuk aynı. Arkadaşlarını büyük ihtimalle kızımdan uzaklaştırıyor. Geçen sene başka bir arkadaşımın oğlu aynı şeylere maruz kaldı. Çocuk her gün ağlayarak okula gidiyormuş. Ben kızıma bu sene okul kıyafeti zar zor giydiriyorum. Saçlarını açıyordu okulda, anneciğim açma lütfen neden açıyorsun diye sorduğumda o arkadaşının saçını açtığını söylüyor. Bir gün eve geliyor tırnakları boyanmış, kim yaptı o yaptı. Ben yaptırma anneciğim dedikten sonra arkadaşı tarafından dışlanmaya başladı. Şimdi ne yapayım ben de onlara uyup gidip çocuğu o şekilde okula göndertip alfa çocuk konumuna mı koyayım? Doğru olan bu değil. Bu kolay olan. Bu böyle başlar benim kızımın özel durumundan dolayı ezmeye kadar gider -ki o noktaya gelirse zaten çok acımasızlaşırım. Çocuğa sormaya korkuyorum anneciğim hiç öyle bir şey söylüyorlar mı diye çünkü ben sormadıkça bu konuda ağzını açmaz biliyorum. Ben ne yapıyorum video konusunda önlem almaya çalışıyorum. Aman neyse her şeyin hayırlısı olsun. Hassaslaştım biraz.
Sizin durumunuz farklıymış. İlk mesajlarınızda bunlar yazmadığı için dert etmeyin demiştim. Dışlanma konusunu öncelikle birebir öğretmenle görüşseniz? Öğretmen ne diyor bu konuya?
@derin sularda size yardımcı olabilir belki.

Oğlum küçüktü yemek yemiyordu kendi videolarını izliyordu filan ama ayni video sıkıldı, zaten net kapalı veriyordum. Iste tvde izliyor çizgi film , iste bir cenazemiz vardi durmadı izlediği çizgi filmi youtubedan actim verdim. Ay o cizgi film dışında herşeyi izlemeye çalıştı cok tuhaf bişey birine tikliyor izlerken 5 dk olmadan başkasına ve bu çocuklu aileli kanallara geldi resmen hipnoz oldu o zaman 2.5 yaşındaydı şuanda 4.5 bitti o gün youfube1 bence çöp bir alan cocuk ordan oraya giderken bi yığın sacma seye maruz kalıyor . Çocuklara 1 kere verince sanıyolar hep alirim vs cok tutarli durduk bitti . Telefonu bile almaz, aldi diyelim kendi videolarını açar ,video çeker. Bence youtube izlemesine engel olmalisniz, neti kapatmayim filan değil çocuk baska insanlarin aile yasantisini örnek alarak yetisiyor

Merhaba, iyi akşamlar.

Benim 4 yaşında bıcırık bir kızım var.
Son dönemlerde Y.tube'la başımız dertte. Evde iki televizyon var, tvler internete bağlanıyor. Ayrıca tabletlerde var.

Ekim ayının sonlarından beri Y.tube'daki bir kanala kafayı takmış durumda. İsmini vermeyeyim kanalın reklam olmasın. Ben bu kanalı izlemesinden aşırı derecede rahatsızlık duyuyorum. Başlarda çok dikkatimi çekmiyordu, kısıtlı izlettiriyordum -böyle çocukların dahil edildiği içerikleri çocuk istismarı olarak görüyorum- ama sonra kızımı da etkilemeye başladı. İnterneti kapatıyordum çoğunlukla ama artık bıraktım, kapatmıyorum. Çünkü interneti kapatmak ile çözülebilecek bir problem değil.

Kanalda küçük yaştaki bir çocuğun annesi veya babası ile birlikte oynadığı oyunlar falan var. Kanalı incelediğim zaman her gün video paylaşıldığını gördüm.

Beni rahatsız eden şey ise kızım izledikçe anne bizde bu oyuncaktan alalım mı, anne bizde dondurma alalım mı, anne oyuncakçıya gidelim mi gibi sonu gelmeyen istekler başladı. Biz zaten çocuğumuzdan bir şeyi sakınmıyoruz ama artık büyüdüğü için daha dikkatli davranmaya başladık. Mesela 2 aydır robot istiyor, almıyoruz. Aman bir robot işte alın ne olacak ki çocuk heves ediyor diyeceksiniz ama bunun bir sonu yok. Robottan önce de scooter istiyordu onu da gerekli gördüğümüz zaman aldık.

Her neyse bir gün oturdum birkaç tane videoyu izledim, Aralık ayı başlarındaydı. Baktım çocuğun abartı derecede oyuncağı var. Birkaç tane araba rampası, sayamadığım kadar dinozor vs. Olsun tabii başkasının çocuğuna ne aldığından banane -ki bizim de evde koca bir oyun odamız var. İçinde çadır, kaydırak, top havuzu, svava, mutfak seti vs dört kutu dolusu oyuncak var. Zaten genelde evde biz eğitici oyunlar oynuyoruz. Oyun hamuru yapıyoruz, beraber parmak boyama yapıyoruz, kumaşa el baskıları yapıyoruz falan. Ancak çocuğum değişti. İzlediği oyuncak alma videolarından sonra sürekli bir şeyler istiyor. En son artık anne biz de video çekelim mi diye yalvarmaya başladı.

Oyuncakçıya gidiyoruz, anne bu Y...'da da var, bana da alalım ne olur. Almıyorum. Küçücük çocuğa da annesinin, "Aaa, Y," sesine de artık sinir olmaya başladım. Kuzeninin de başka kanalı var, babasının da kanalı var. Video içerikleri eğitici falan olsa da anne bundan alalım dese alırım. Maddi yönü önemli değil. Çocuğum resmen doyumsuzluk seviyesine geldi. Şimdi de Elsa'ya taktı. Çünkü, Y... kuzenine Elsa almış. Cumartesi günü interneti kapattım artık dayanamadım. Kendini yerden yere atarak, "Y... istiyorum, Y... aç," diye bağıra çağıra ağladı. Konuşmaya çalışıyorum, anlamıyor. Babası geldi ne oluyor diye, adam da şaşırdı. Eşime de zaten artık bıkkınlık geldi. Koca bir oda oyuncak var ama benim oyuncağım yok diye ağlıyor. Cumartesi akşamı sinir küpübe döndüm girdim kanala yorum yazacaktım, videolar yoruma kapalı. Sanırım çok tepki alıyorlar ki kapalı.

Kızım yaşında çocuğu olan anneler ne yapacağım bir fikir verin bana. Bıktım artık inanın. O ismi duymak istemiyorum. Çocuğunun eline tablet verip saatlerce oyun oynamasına izin veren bir anne değilim. Belli kurallarımız var o konuda ama bu Y olayı artık beni delirtiyor. Tv'de açtırıyor video oyun odasına gidiyor, ben videoyu kapatayım çileden çıkıyor. Sinirlerim bozuldu. Ben anlamıyorum insanlar nasıl çocuklarını böyle şeylere alet ediyorlar? Para kazanmak için mi bu? Bir de az değil neredeyse iki yüz bin video izlenmeleri var ortalama. Yazık o kadar çocuğa.

Her neyse böyle bir şeyleri takıntı haline getiren çocuklarınız var mı? Varsa nasıl başa çıkıyorsunuz?

Uzun oldu kusura bakmayın lütfen.

Biliyorum o kanalı benim kızımda izliyor bazen o kadının çocuğa seslenişinden midem bulanıyor artık her saniye y... y....

Ve bu çocuğa alınan oyuncakların hiç birinin parayla alındığını düşünmüyorum , gittikleri yerlerin de öyle bunlar sırf reklam amaçlı bedavadan sahip oldukları şeyler ve o insanlar çocuklarını kullanıyor resmen bi kanal daha var oradaki çocuk da kız çocuğu adam kızı bikiniyle havuzla vs paylaşıyor ve istismarın bu kadar yaygın olduğu dönemde çocuk kendini koruyamıyor babası da bunu kullanıyor bu ara kızım izlemiyor onları ama arkadaşın attığı uygulama playstore da varsa hemen indireceğim faydalı olduğunu düşünüyorum ne kadar esirgersek esirgeyelim çocuklar arkadaşlarının elinde görüp telefonu istiyor keşke hiç izlemeseler ama kısıtlı olarak bazen bende veriyorum

Kızım 8 yaşında tablet almadım almayıda düşünmüyorum.Dersleri çok iyi tablet alırsam eminim her çocuk gibi başından kalkmayacak.Akşamları yarım saat animasyon film açıyorum babasının telefonundan kardeşiyle birlikte sinema saati yapıyorlar.Oda her gün değil Zaten.4 yaşında bir çocuğun bilinçli bir şekilde şu kanalı istiyorum Yada bizde video çekelim demesi garip geldi bana.Bence izin vermeyin ağlasa da izin vermeyin.

X