Kızım için 2.üniversite ve 33 yaşındaki ablanızdan gençlere ..

askts

Guru
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2012
1.804
4.174
Merhaba arkadaşlar,
33 yaşındayım ve İstanbul'da yaşıyorum. 6.5 yaşında otizm ve cerablal palsy tanısı ile %87 oranında engelli bir kızım var. Yaklaşık 5 yıldır gece gündüz maddi manevi herşeyimi ona göre ayarlamaya çalıştım. Yaş büyüdükçe problemleri büyüyor ve rehabilasyonda geçirdiği zamanlar yetmemeye başlıyor. Bu düşünceler ile engelli bir çocuğa sahip olup kızıma nasıl faydalı olurum diye 15 yıl sonra 2.üniversitemi okumaya karar verdim ve sınava girdim. LYS de Türkiye 360. oldum ve Medipol Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliğine Tam Burslu olarak yerleştim. Kızım için bu üniversiteyi seçtim çünkü ayda 3000 tl de burs verecek bana bu üniversite. Umarım kızım ve diğer melekler için iyi bir eğitimci olurum.
Neden bu konuyu açtın diyecek olanlar için cevabımı vereyim özellikle derdim var topiğinde 20 yaşlarında genç kızlarımız üniversite kazanamadım hayatım bitti ya da liseden sonra evlendim ayrılıyorum mesleğim yok diyorlar. Örnek olmak istedim ben 15 yıl sonra malesef çok yoğun bir iş hayatı ve kızımın koşturmaları arasında sınava çalışamadan girdim(hatta sınavdan bir hafta önce canım babamı kaybettim).
Allah ömür veriyorsa yorulmayın yılmayın kızlar. Atatürkümüz bize okuma hakkı vermiş babam da sen yeterki oku ben taş taşır seni okuturum diyerek beni okuttu ilk üniversitemde (boğaziçi matematik öğretmenliği mezunuyum bu arada). Bu sene eşim malesef çalışamadı ben hem gece 11lere kadar ders verdim hem sabah erkenden kalktım evimin işini yaptım. günlerce babamın başında hastanede bekledim, kızımı eşimle terapilere yetiştirdim hem de eşime moral olmaya çalıştım.
Yılmayın hayata dört elle sarılın lütfen..
Not:Eşim de sınava girdi o da çok güzel bir üni.ye yerleşti
Güncelleme: 4 senede yüksek onur derecesi ile bitirdim okulu. Erken bitirmek istemedim nasıl olsa burs alıyorum diye. Kızım için çok iyi hocalarla tanışmış oldum. Bir de çevremde bir sürü özel gereksinimli çocuğu olan anne ile tanıştım. Çok güzel bir deneyim oldu. Biri özel biri yeni doğan çocukla zor da olsa bitti. Yeni maceralara devam..

Son düzenleme:
Helal olsun sizin gibi aileye. Anneye babaya ebeveyne. Ne kadar biliçlisiniz harika bir seçim yapmışınız derecenizden dolayıda ayrıca tebrik ederim...
Rabbim şifa nasip etsin eli öpülesi annelerdensiniz. Çok yıpratıcı olsa gerek hem maddi hem manevi emekleriniz boşa çıkmasın inşallah güzel sonuçlarla bitsin herşey...

çok teşekkür ederim inşallah biz duamızı ediyoruz her türlü şifa Rabbimden..

Tebrik ederim. Çok çalışmadan nasıl 360. Oldunuz?
Sorular genel kültür seviyesindeydi diğerleri de aklımda kalmış. Genelde komşu çocuklarına falan da yardım ediyordum soru sorarlarsa. Matematik öğretmeni olunca matematik puanımın yüksek olması işe yaradı. yani sınavın %30u zordu %20si orta, %50si çok kolaydı..

Öncelikle çooook tebrik ederim ve çok geçmiş olsun kızınız için çok üzüldüm maalesef böyle çocuklarımız için devlet tam olarak destek sağlamıyor umarim kızınız ve sizin yolunuz açık olur. Özel eğitim öğretmenliği dediğinize göre sozelden hazırlandınız ve 360. oldunuz. Bence sozelden hazırlanmak ve başarmak daha büyük bir başarı özellikle sayısal alana göre en azından ben öyle düşünüyorum çünkü iki sene hazırlandım sınava ve her ikisinde de sözel dersleri yapamadığım için kaybettim hukuk beklerken ilk yıl yaptığım sıralamaya yakın geldi ve büyük bir hayal kırıklığı yaşadım ve hala da yaşıyorum gideceğim üniveriste Hacettepe gibi güzel bir Üniversite fakat istediğim bölüm değil ve benim tekrar kalmaya gücüm yoktu çünkü ikinci kez aynı hatayı yapmak kadar kötü bir şey yok sizi canı gönülden tebrik ediyorum tekrar hazırlanmayi düşünüyorum ama yaşadığım hayal kırıklığıni nasıl atlaticam üniversite okurken nasıl olucak ne yapacağım hiçbir fikrim yok sizi tekrar tebrik ederim hele de tarih felsefe edebiyat yapmak zor bana göre :))))

çok teşekkür ederim ben de aslen sayısalcıyım ve 15 yıl önce girdiğimde de sözelim kötü idi ama bu sene şansıma sözel konuları genel kültür bulmaca soruları gibi geldi bana. sözel hiç çalışmadım ve paralı da olsa bu bölümü okuyacağım dedim. edebiyat hariç coğ-tarih-felsefe grubunda 7 yanlışım var kendim bile inanamadım.
Ben de üniversiteden biraz korkuyorum ama kızım için yapmam lazım.. ömür boyu gerekli bana bu eğitim. ayda 3500 tl harcıyorum kızımın derslerine ve günde sadece 2 saat derste. kalan 22 saat bilinçsiz davranıyoruz. şimdi küçük bir şekilde idare ediyoruz ama büyüdükçe zorlaşacak sanırım. o yüzden evde sürekli bilinçli davranmak istiyorum. kızım ile birlikte diğer çocuklara da faydam olursa ne mutlu bana..yoksa bu puan ile herkes hukuk yaz dedi bana (tm de de 900 lerdeyim) ama ne yapayım ben 33 yaşında hukuğa başlayıp evdeki ihtiyaç özel eğitim.
Siz de idealiniz ne ise onu okuuyun. 1 yıl değil 5 yıl da sürse 35-40 sene yapacağınız mesleği severek yaparsınız. keşke demezsiniz inşallah. başarılar

bir yerde engelli çocukların ailelerini seçerek dünyaya geldiklerine ilişkin bir yazı okumuştum.. sizin yavrunuzda sizi seçerek en doğru kararı vermiş ne mutlu ona ne mutlu size.. Gönlünüzce olsun her şey
İnşallah pişman değildir:)
Çok teşekkür ederim

Tebrik ediyorum.
İsteyen neler başarmaz ki.
Meleğiniz çok şanslı böyle bir aileye sahip olduğu için..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…