Kız kardeşim

espressoc

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2024
837
1.531
26
Kızlar merhabalar herkese. Son olaylardan sonra ben mi paranoyalaştım yoksa böyle mi olmak gerekiyor bilmiyorum aklıma saçma sapan şeyler geliyor. Çocuk gelişimiyim ama henüz çalışmıyorum bilgilerimi kendi ailemde kullanırken zorlanıyorum çoğu zaman içinden çıkamazsam Klinik Çocuk Gelişimci meslektaşlarımdan destek alacağım. 18 yaşında kız kardeşim var bana göre hala çocuk Ergen kategorisinde yetişkin bir birey değil. Küçüklükten beri resim çizmeyi çok seviyor ben de üniversitedeyken resim yorumlama eğitimi aldım o yüzden her eve gittiğimde resimlerini mutlaka inceliyorum. Genellikle karakter resmi çiziyor doğa resmi çok çizmez. Ama son zamanlarda WhatsApp profiline koyduğu resimler benim çok dikkatimi çekmeye başladı. Olumsuz ruh halini yansıtan resimler karamsar resimler. Zihnini karıştıran karanlık insanları sembolleştiren resimler çiziyor. Eğitim alanlarınız varsa mutlaka bilir genellikle arkası dönük ve suratı asık çizilen kızlar yani belirgin yüz ifadesinde olumsuz surat ifadesi çizilen resimler kötü bir ruh halinin temsil ediyor. Çok içine kapanık bir kızdır hiçbir şeyini paylaşmaz benimle aramızda 8-9 yaş var ben her zaman çok güzel yaklaşmama rağmen asla hiçbir şeyini paylaşmaz. Bu kadar içine kapanık olduğu için son birkaç memlekete gittiğimde telefonunu tabletini karıştırma ihtiyacı görüyorum özel hayatına giriş yapıyorum biraz ama bunu onun iyiliği için yapmak zorundayım. Yaşadığımız son olaylardan sonra hiç kimseye güvenmiyorum. Kullandığı uygulamalardan değişik değişik uygulamalar isimlerini bile bilmiyorum çoğunun bir şekilde mesaj kutularına giriyorum ve bir sürü hiç tanımadığı insanlarla görüşüyor. Çok uzak bir ilden biriyle tanışmış yanına gelmiş görüşmüşler. Bilinen uygulamalar da değil o yüzden benim kafam çok karıştı konuştukları mevzulara bakıyorum böyle kodlamalı konuşmalar hiç anlamadığım konuşmalar içinden çıkamıyorum. Ailemle paylaşamadım çünkü ailelerin tepkisi bazen farklı olabiliyor biliyorsunuz o yüzden sadece eşimle paylaştım. Kız kardeşime kendi hayatımdan örnekler veriyorum ne yapıyor ne ediyor bana anlatsın diye hatta özel deri mevzuları da konuşuyorum kendini kötü hissetmesin bana anlatabilsin diye ama asla hiçbir şey anlatmıyor bana. Gizli saklı araştırmak zorunda kalıyorum. Birkaç gün önce yaptığı profil resmiyle kafam çok daha karıştı şu Fatih'teki olaylardan zaten günlerdir uyuyamıyorum lütfen bana bir akıl verebilir misiniz 😔

Çocuk gelişimcisiniz 18 yaşındaki kızı kendi bildiklerinizle yorumlamaya çalışıyorsunuz o bir yetişkin olacak neredeyse
Ayrıca profesyonel hayatımız bizim özel ilişkilerimizden ayrı olmalı çevremizdekilere bu şekilde bakmak bence yorucu
Özel hayatına karıştırıp resimlerini inceliyorsunuz
Yetmiyor bir de bunu eşinizle paylaşmışsınız kızın özelini
kızın size uzak hissetmemesi absürt olurdu yani koruma içgüdüüzü anlıyorum ama bu şekilde ona erişemezsiniz kontrolcü bir anne gibi davranıyorsunuz

Kızlar merhabalar herkese. Son olaylardan sonra ben mi paranoyalaştım yoksa böyle mi olmak gerekiyor bilmiyorum aklıma saçma sapan şeyler geliyor. Çocuk gelişimiyim ama henüz çalışmıyorum bilgilerimi kendi ailemde kullanırken zorlanıyorum çoğu zaman içinden çıkamazsam Klinik Çocuk Gelişimci meslektaşlarımdan destek alacağım. 18 yaşında kız kardeşim var bana göre hala çocuk Ergen kategorisinde yetişkin bir birey değil. Küçüklükten beri resim çizmeyi çok seviyor ben de üniversitedeyken resim yorumlama eğitimi aldım o yüzden her eve gittiğimde resimlerini mutlaka inceliyorum. Genellikle karakter resmi çiziyor doğa resmi çok çizmez. Ama son zamanlarda WhatsApp profiline koyduğu resimler benim çok dikkatimi çekmeye başladı. Olumsuz ruh halini yansıtan resimler karamsar resimler. Zihnini karıştıran karanlık insanları sembolleştiren resimler çiziyor. Eğitim alanlarınız varsa mutlaka bilir genellikle arkası dönük ve suratı asık çizilen kızlar yani belirgin yüz ifadesinde olumsuz surat ifadesi çizilen resimler kötü bir ruh halinin temsil ediyor. Çok içine kapanık bir kızdır hiçbir şeyini paylaşmaz benimle aramızda 8-9 yaş var ben her zaman çok güzel yaklaşmama rağmen asla hiçbir şeyini paylaşmaz. Bu kadar içine kapanık olduğu için son birkaç memlekete gittiğimde telefonunu tabletini karıştırma ihtiyacı görüyorum özel hayatına giriş yapıyorum biraz ama bunu onun iyiliği için yapmak zorundayım. Yaşadığımız son olaylardan sonra hiç kimseye güvenmiyorum. Kullandığı uygulamalardan değişik değişik uygulamalar isimlerini bile bilmiyorum çoğunun bir şekilde mesaj kutularına giriyorum ve bir sürü hiç tanımadığı insanlarla görüşüyor. Çok uzak bir ilden biriyle tanışmış yanına gelmiş görüşmüşler. Bilinen uygulamalar da değil o yüzden benim kafam çok karıştı konuştukları mevzulara bakıyorum böyle kodlamalı konuşmalar hiç anlamadığım konuşmalar içinden çıkamıyorum. Ailemle paylaşamadım çünkü ailelerin tepkisi bazen farklı olabiliyor biliyorsunuz o yüzden sadece eşimle paylaştım. Kız kardeşime kendi hayatımdan örnekler veriyorum ne yapıyor ne ediyor bana anlatsın diye hatta özel deri mevzuları da konuşuyorum kendini kötü hissetmesin bana anlatabilsin diye ama asla hiçbir şey anlatmıyor bana. Gizli saklı araştırmak zorunda kalıyorum. Birkaç gün önce yaptığı profil resmiyle kafam çok daha karıştı şu Fatih'teki olaylardan zaten günlerdir uyuyamıyorum lütfen bana bir akıl verebilir misiniz 😔
Kız kardeşin 18 yaşında bir birey. Velisi değilsin bu kadar özelini karıştırmak bana etik gelmedi. Fakat abla olarak endişelerin gayet normal, haklısın da. Yaşınız arasında epey var illaki jenerasyon farkı olur. Her dönemin konuşma dili vs farklı oluyor. Kardeşinin yapısı da senden farklı olabilir bir elin beş parmağı farklıdır. .Çizdiği resimler ruh halini yansıtabilir de yansıtmaya bilir de. Her edebiyatçı acıklı şiir yazdığında onu yaşayarak yazmıyor bazısı kurgu oluyor hiç hayatı ile de alakası olmuyor.
Chat mevzusu internette mesajlaşma çıktığından beri var şekil değiştirerek bir şekilde gidiyor. Bunda bildiğini fark ettirmeden kendini güvende bırakması hususunda üstü kapalı konuşabilirsin. Fotoğraf göndermemesi, buluşulsa bile güvenli bir bölgede kalması, çok özel bilgi detayına girmemesi hususunda uyarabilirsin.

Bence uygun bir dille ailenle konuş mutlaka ama mutlaka haberleri olsun iyi bir psikolojik destek almasında fayda çizdiği resimler belki ruhsal çöküntü içinde bulunduğu anları temsil eder ama başka bi ilden görüşmek için hele de 18 yaşında bir çocuk için çok ama çok tehlikeli rica ediyorum en yakın zamanda tedbirini alın varsın sizinle konuşmasın ama bi hekim tarafından düzenli olarak tedavi görmesi şart peşini bırakmayın yine gizli gizli kontrol altında tutun

Cok haklısınız, önceden olsa özel hayatin gizliliği kardesinize saygı duyun derdim ama son olaylardan, çeşitli sitelerde yapılan şantaj,ayın, ritüel, aşağılama,görev verme, cezalandırma haberlerini okuyunca gençlerin başındaki belayı görünce biz çok masum kalmışız belli bir yaş üstü olan bizler bu kadarını düşünemezdik.Zorlamadan bir psikiyatri ile gorusturebilir,ilgi alanı ile ilgili kurs ve sergilere gider,imkan varsa ressamlarla tanışır .Başka aktivite ,gezi gibi imkanlar sunulur,çevresel faktörlerden uzaklaştırılır.

Siz çocuk gelişimcisiniz daha iyi bilirsiniz tabi ama internet üzerinden tanışmak üzerine bir olumsuz örnek üzerinden konu açıp konuşabilirsiniz. Ve mutlaka onunda gündemdeki gibi olumsuz bir durum yaşarsa her zaman yanında olduğunuzu, ne olursa olsun size gelip rahatça anlatabileceği üzerinde konuşun. Hatta yargılamadan sende bu tarz uygulamalar kullanıyor musun, kullanıyorsan lütfen dikkatli ola hatta kapat ve kimseye güvenme, sen değerlisin tarzında bir konuşun bakalım. Yapabileceğiniz çokta bir şey kalmıyor malesef 18 yaşındaki biri için. Sadece desteğinizi hissettirin ve insanlara güvenmemesi gerektiğini, sorgulaması gerektiğini anlatın.

Kız kardeşin 18 yaşında bir birey. Velisi değilsin bu kadar özelini karıştırmak bana etik gelmedi. Fakat abla olarak endişelerin gayet normal, haklısın da. Yaşınız arasında epey var illaki jenerasyon farkı olur. Her dönemin konuşma dili vs farklı oluyor. Kardeşinin yapısı da senden farklı olabilir bir elin beş parmağı farklıdır. .Çizdiği resimler ruh halini yansıtabilir de yansıtmaya bilir de. Her edebiyatçı acıklı şiir yazdığında onu yaşayarak yazmıyor bazısı kurgu oluyor hiç hayatı ile de alakası olmuyor.
Chat mevzusu internette mesajlaşma çıktığından beri var şekil değiştirerek bir şekilde gidiyor. Bunda bildiğini fark ettirmeden kendini güvende bırakması hususunda üstü kapalı konuşabilirsin. Fotoğraf göndermemesi, buluşulsa bile güvenli bir bölgede kalması, çok özel bilgi detayına girmemesi hususunda uyarabilirsin.
Freya evet bir birey ama bir birey olduğu için onu kontrol altına almamak büyük hata olur. Çevredeki tehlikeleri ve yaşının gereği hormonların nasıl hissettirdiğini gelişimsel olarak hepimiz biliyoruz. Velisiyim aynı zamanda anne babamdan çok ben ilgileniyorum şuan uzaktayım sadece. Bu konuda lisans eğitimim var resim yorumlama eğitimi aldım şiir yazmakla resim çizmek arasında çok büyük sanat farkı var. Konuşulan dilin de normal olmadığını dile getirdim normal CHAt olsa onu tabiki ben anlayabiliyorum. Bu yaşlar uyarıları çok dikkate almaz. Freud un psikososyal gelişim kuramını incelemenizi tavsiye ederim.

Bence uygun bir dille ailenle konuş mutlaka ama mutlaka haberleri olsun iyi bir psikolojik destek almasında fayda çizdiği resimler belki ruhsal çöküntü içinde bulunduğu anları temsil eder ama başka bi ilden görüşmek için hele de 18 yaşında bir çocuk için çok ama çok tehlikeli rica ediyorum en yakın zamanda tedbirini alın varsın sizinle konuşmasın ama bi hekim tarafından düzenli olarak tedavi görmesi şart peşini bırakmayın yine gizli gizli kontrol altında tutun
Evet gizli gizli telefonu karıştırdığım için tepki gösterenler var ama bu konunun başka türlü çıkarı Yok kız kardeşim hiçbir şeyini paylaşmıyor ve onu ailenle incelediğimi söylesem bir şeyleri benden gizlemeye çalışacak biliyorum. Ve üniversiteye hazırlanan bir çocuk seneye üniversiteye başlayacak böyle olaylar yaşanıyor kendi ben kız kardeşimi il dışına üniversiteye göndermeyi çok korkuyorum

Siz çocuk gelişimcisiniz daha iyi bilirsiniz tabi ama internet üzerinden tanışmak üzerine bir olumsuz örnek üzerinden konu açıp konuşabilirsiniz. Ve mutlaka onunda gündemdeki gibi olumsuz bir durum yaşarsa her zaman yanında olduğunuzu, ne olursa olsun size gelip rahatça anlatabileceği üzerinde konuşun. Hatta yargılamadan sende bu tarz uygulamalar kullanıyor musun, kullanıyorsan lütfen dikkatli ola hatta kapat ve kimseye güvenme, sen değerlisin tarzında bir konuşun bakalım. Yapabileceğiniz çokta bir şey kalmıyor malesef 18 yaşındaki biri için. Sadece desteğinizi hissettirin ve insanlara güvenmemesi gerektiğini, sorgulaması gerektiğini anlatın.
Evet söyledikleriniz doğru bunu bir kez denedim biriyle konuşuyordu. Yine bir erkek ya aşağı ondan çok da büyük küfürlü bir dili var iğrenç bir konuşma tarzı var mesajlarını okuduğum için biliyorum. Ağzını aradım işte ne yapıyorsun birileriyle konuşuyor musun falan gibi kuzeni de vardı yanında biraz ondan cesaret alarak bana bir şeyler anlattılar ama böyle karşı tarafı o kadar güzel savunuyor ki sanki beni hiç tanımıyor ablasıyım onu çok iyi tanıyor çok iyi vakit geçirmiş gibi savunmalar yapıyordu

Evet gizli gizli telefonu karıştırdığım için tepki gösterenler var ama bu konunun başka türlü çıkarı Yok kız kardeşim hiçbir şeyini paylaşmıyor ve onu ailenle incelediğimi söylesem bir şeyleri benden gizlemeye çalışacak biliyorum. Ve üniversiteye hazırlanan bir çocuk seneye üniversiteye başlayacak böyle olaylar yaşanıyor kendi ben kız kardeşimi il dışına üniversiteye göndermeyi çok korkuyorum
Valla kimse kusura bakmasın ama şu dönemde tepki göstermek bana biraz garip geliyor ve hatta 18 yaşında biri bana hala çocuk geliyor kötü bişey yapmıyorsunuz tam tersi topluma kazandırmanın çaresine bakın maalesef ki görüyoruz neler olduğunu o yüzden eksiltmeden azaltmadan destekçi bir şekilde peşinde durmanız mutlaka bir psikolog eşliğinde ilerlemeniz en iyisi olacak

Freya evet bir birey ama bir birey olduğu için onu kontrol altına almamak büyük hata olur. Çevredeki tehlikeleri ve yaşının gereği hormonların nasıl hissettirdiğini gelişimsel olarak hepimiz biliyoruz. Velisiyim aynı zamanda anne babamdan çok ben ilgileniyorum şuan uzaktayım sadece. Bu konuda lisans eğitimim var resim yorumlama eğitimi aldım şiir yazmakla resim çizmek arasında çok büyük sanat farkı var. Konuşulan dilin de normal olmadığını dile getirdim normal CHAt olsa onu tabiki ben anlayabiliyorum. Bu yaşlar uyarıları çok dikkate almaz. Freud un psikososyal gelişim kuramını incelemenizi tavsiye ederim.
Freud u biliyorum, bizim işimizi yapan herkes de eğitimini almıştır 😁 sen ponçik bir ablasın kendini strese sokmadan bu işi sakince takipte kalarak yapmalısın.
Yeni yeni hastalıklar, yeni çağın getirdiği kelimeler vs çıktı bazen ben artık eski usul şeylerin yetersiz kaldığını düşünüyorum. Bu hususta daha uzman birinden psikolog vs destek alırsan daha kontrollü gider bu takip. Ters teperse ve fark ederse tamamen kendini kapatabilir.

Freud u biliyorum, bizim işimizi yapan herkes de eğitimini almıştır 😁 sen ponçik bir ablasın kendini strese sokmadan bu işi sakince takipte kalarak yapmalısın.
Yeni yeni hastalıklar, yeni çağın getirdiği kelimeler vs çıktı bazen ben artık eski usul şeylerin yetersiz kaldığını düşünüyorum. Bu hususta daha uzman birinden psikolog vs destek alırsan daha kontrollü gider bu takip. Ters teperse ve fark ederse tamamen kendini kapatabilir.
Evet aslında ben de ondan korkuyorum gidip direkt patır patır konuşabilirim Ama dediğin gibi hani daha kötü bir tepki alır da daha çok içine kapanır diye korkuyorum bu sefer tamamen kontrol edilemez bir hal alır. Teşekkür ederim ya inan ki son olaylar şu İstanbul'da verilen şeytan konseri falan beni o kadar çok etkiledi ki kız kardeşimin profil resminde arka planda bir şeytana benzer bir görsel gördüm tabii animasyon animeleri de çok ilgililer. Yani aklıma saçma sapan şeyler geliyor kimlerle konuşuyor kimlerle görüşüyor sanal ortam gerçekten çok tehlikeli

Önceden olsa 18 yaşında müdahale etmeyin derdim ama gördük 15 21 yaş arası ergenlerin hangi gruplarla etkileşimde olabilecegini. O yüzden çok korkuyorum kimsenin kılına zatat gelsin istemiyorum, bencede koruyun kollayın elinizden geleni yapın.
Yargılamadan yanında olduğunu hissettirirseniz belki daha çok paylaşır sizinle hayatını

Valla kimse kusura bakmasın ama şu dönemde tepki göstermek bana biraz garip geliyor ve hatta 18 yaşında biri bana hala çocuk geliyor kötü bişey yapmıyorsunuz tam tersi topluma kazandırmanın çaresine bakın maalesef ki görüyoruz neler olduğunu o yüzden eksiltmeden azaltmadan destekçi bir şekilde peşinde durmanız
Ben kesinlikle odaya girip tüm gün telefonla tabletle bilgisayarla uğraşan tüm çocukların tamamen denetim ve gözetim altında olması gerektiğini düşünüyorum ya ben kendim 26 yaşındayım telefonla iki üç gün fazla uğraşsam saçma sapan şeyler okumaya izlemeye başlıyorum

kesinlikle en doğru şeyi yapıyorsunuz, zaman eski zaman değil, özellikle son zamanlarda olanlardan sonra kesinlikle daha dikkatli olmakta fayda var.

özel hayata saygı falan geçelim bunları...

burda karsını aldatan adamların ne b.k yediğini ancak özel hayata saygısız davrandığımızda anlaşılabildiğini gördük..

eğer olumsuz bişey görüyorsak üstüne gitmeye mecburuz...

Çocuk gelişimi diyince 0-6 yas zannedenler oluyor 0-18 yas grubudur Çocuk gelişiminin alanı..neyse bence devir kötü özel hayat mözel hayat diyip saldım çayıra mevlam kayıra demektense iyiliğini düşünüp araştırması kiminle ne yapıyor diye bakmasında bi sakınca görmedim zira gündemdeki olayların tek nedeni ailelerin sorumsuzluğu yüzünden yaşanıyor..
Benim de 18 yaşında kız kardeşim var aramızda 12 yas fark var ve kesinlikle kuşak farkı dedikleri şeyi bariz yaşıyoruz dinlediği şarkılar farklı giyim tarzı farklı düşünce yapısı hersey kısaca çok farklı bizim zamanimiza göre..ben kardeşimde böyle sıkıntılar yaşamadım yardımcı olamiycam ama profesyonel destek alabilirsiniz çok kafaya takiyorsaniz...

Bu son olayda, keşke anne babası, katili daha çok denetleseymiş, yeterince takip edip ilgilenseymiş dedik hepimiz. O yüzden, kız kardeşinizi rahat bırakın diyenleri anlayamadım. Değişik uygulamalardan insanlarla görüşmesi zaten başlı başına kötü. Çözüm bilmiyorum. Ama gençlerimiz adına çok çok endişeliyim

Son olaylardan dolayı ''internetten kimseyle görüşmeyin, çocuklarımıza sahip çıkalım'' diyenler bu konuda ''18 yaşında bir birey karışamazsınız'' gibi yorumlar yapmış ilginç. Özel hayatını karıştırmanız ne kadar hoş olmasa da tedirginliğinizi artık anlıyoruz kontrol etmeyi artık kendimize görev edinmemiz gerekiyor gibi ne yazık ki! Sizin kardeşiniz birde 18 yaşında daha çok toy ve kanı hızlı akan yaşlarda. Yaş fark etmeksizin artık tüm kadınlarımızın kendini olası bir şekilde koruması gereken bir devirdeyiz!

Kız kardeş norveçte yaşamıyor, o nedenle o bir birey özel hayatına karışmayın diyemiyorum.
Keşke karışmanıza gerek olmayacak düzeyde güvenli ve bireysel sınırların olduğu bir toplumda yaşasaydınız, o zaman ben de net şekilde bu tavrınızı yanlış bulurdum, endişenizi anlıyorum yani.
Ama kontrol etmekle destek olmak arasında ince bir çizgi var ve kontrolcülük her zaman dirençle karşılık görür.
İyilik yapayım derken sizden uzaklaşmasına neden olmamalısınız.
Bahsettiğiniz şekildeyse profil fotoğrafı bunu başka birileri de fark eder mutlaka.
Anne baba çok normal mi karşılıyor mesela?
Sizin de ayrı hayatınız var neticede, anne babanın bundan daha önemli ne işi olabilir?
Bir de kardeşinize nazı geçen hiç akıllı başlı kimse yok mu çevrede?
Reel arkadaş çevresi yok mu?

Son düzenleme:
X