Kız çocuğuyum diye mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben size hak verdim.Babanizin da malı mülkü çokmus.Size de daire konusada ayrımcılık yapmamış.Cevaplarini vermiş.Ancak aklına da sokmuşlar demek ki normalinin erkeklere verilmesi gerektiğini.Dukkan da küçümsenmeyecek bir şey.Ben hakkım olanı almak isterim açıkçası.Cocuklarimin da hakkı bir yerde.Benim kocam el ogluysa abilerimin eşleri de el kizi değil mi?Ya benim çocuklarım? Babamın malı çok diye niye yapılan adaletsizliğe göz yumayim ki ?

Ben gorusmezdim konu sahibi.Aileme de derim.Bir köy evi bir de 10 dönüm tarla var.Cok değersiz bir yerde .Ama yine de erkek diye kardeşime verirlerse hadi bana eyvallah derim.Ogullari ile mutluluk dilerim.

Yani siz su an o borcu esinizin evlilikten once aldigi arabayi yenilemek icin mi istediniz?

Ve ikinci sorum esinizin ailesiyle sizin aileniz arasinda maddi anlamda bir ucurum var mi? Yoksa denk misiniz?
O borcu ben geçen sene istemiştim. Kullandığımız araba eşimin arabasıydı. Onu değiştirecektik. Onu değiştirince de yarısı benim olacaktı. Geçen sene olmadı bu sene para biriktirdik bu sene değiştiriyoruz kısmetse.

Evet eş ailesiyle arada belirgin bir maddi fark var. Bu vasiyet olayları ben evlenmeden önce yapılmıştı ama. Yani eş ailesini tanımadan bilmeden

Ataerkil söylemler beni çok tetikliyor çünkü çocukluk travmam , emek de olsa mal varsa ortak bölüşülmeli kız çocuğu diye ötelenmemeli, karakterinize bişey demiyorum...

Aklıma şu geldi bu mevzuda, böyle bir durum var mı eşinizin ailesinde?
Kızın babasında var diye oğlan evi geçindiriyor sadece.
Evi kızın ailesi aldı kredilerini ödüyor, arabalarını aldı.
Adam ancak evi geçindiriyor, hakkı olanları kendi işletmesinde içinde yatırım olarak tutuyor, eli biraz para görse bu verilenleri yükseltme derdinde ya da kendi özel alanına harcıyor yenisini edinmek dururken.
Acaba böyle bir şey düşünüyor eşiniz ve ailesi de elini taşın altına koysun diyor olabilir mi?

Ben açıkçası babamdan çöp istemeyen bir insanım. Asla bana az oldu verin davalarına düşmem. Madem bana bu kadarını uygun gördü tamam o zaman derim. Sadece abilerimin fazlaca düşünülmeleri beni üzdü. Yani benim konum geçmiyor ben iyi olayım sıkıntıda olmayayım vs. Abilerimin çok malı mülkü olsun çok güçlü olsunlar. Hep bu tarz bir olay var. yoksayılmak kalbimi kırdı.

İnanç meselesine girerseniz çok bile almışsınız kusura bakmayın

Eşimle bu tarz bir şeyler hiç geçmedi. Ailesinde de borç isteme durumları oldu (keyfi borçlar) ve vermedik. Başka bir şey olmadı

İnanç meselesine girerseniz çok bile almışsınız kusura bakmayın
Yaşarken eşit verilmesi gerekiyor. Burası ayrı mesele. Ama yine abilerimin daha fazla alma durumları var özellikle bir iş yeri çok yüksek getirili çünkü. Onun dışında bana gerekenden fazla berilmesini de asla istemem ve veririm abilerime

Ataerkil söylemler beni çok tetikliyor çünkü çocukluk travmam , emek de olsa mal varsa ortak bölüşülmeli kız çocuğu diye ötelenmemeli, karakterinize bişey demiyorum...
Hah ben de diyorum ki elbette öyle ama burada ortaklık var ise( sonradan çözüldü baba iş kurmuş) kimse ortak kardeşle bir olamaz, hak değildir bu.
Dolayısıyla üzerine dükkan geçmişse buna istinaendir ama öyle değilmiş mesele.
Benim bu yorumlarım kendi yoluna bakarken işleyen bir çarka hayatını gece gündüzünü katıp 3 ken 5 yapan kardeşle eşit olmayı beklemenin adil olmayacağınaydı.
Bakıldığında mirasta evet eşittir lakin adam senelerce çalışmış baba adına olan malı ödemişse yaşarken üzerine de geçirilir, kimse buna miras demesindi.
Kız çocuğunu ya da çocuğunu ayıran varsa bu vebal onadır, çocuklarının tabaklarına yemeklerini sayarak koyan anneyim.
Bunları yapanın vicdanı bir ömür artı öbür dünyada boyunlarına yapışır.
Yaptığını düşünmeyen ama yapan aileye de sormak, aklına düşürmek gerekir, sadece mal değil maddi manevi her türlü konuda eşit olamadığı yüzüne vurulmalıdır.

Bence haklısınız. Abiler evlatsa siz sokak kedisi misiniz. Benim başıma gelse ben de çok üzülürdüm. Benim babamlarda her şey 5e bölündü 2 halam 3 amcam arasında. Ama annemlerde böyle bir şey olmadı. Dedem imamdı ve tekstil atölyesi vardı. Buna rağmen çok büyük haksızlıklar yaptı. Annem hakkını asla helal etmedi.

Tamam siz kendi kendinize sorunu cozmussunuz, cok guzel tebrik ediyorum, Allah daha cok versin ama, eger o borc size verilseydi olay su olacakti (artik aileler arasindaki ucurumu biliyorlar)

Esinizin arabasini sattiniz atiyorum 500 bin etti, abilerinizde 500 verdi, siz 1 milyona araba aldiniz. Hah iste bu noktada evlilik icerisinde edinilen mal konusu su sekilde yasaniyor (esiniz bosanma evresinde hinlik yaparsa) kendi arabasinin satis tutarinin yuzde yuzune arti, edinilen arabanin satis tutarinin yuzde 50'si uzerinde hak sahibi. Yani araba yine 1 milyona satilsa size 250, esinize 750 kaliyor. (Ki siz bu konuda akilci davranip bunlari banka kanaliyla borc alirsaniz 500-500 bolusum olur)

Ama aileniz bu kadar detayli dusunmus mudur bilemem tabi.

Ikincisi, ailenizin mustakbel dunurlerini tanımadan, ortada evlilik durumu yokken dahi fikir yurutmesi cok anormal bir durum degil, hali hazirda zenginler sonuçta ve ilk mesajimda dedigim gibi para yiyen damat ve damat ailesi ulkemiz icin siradan bir ozellik.

Üç ev bir araba vermiş daha ne istiyorsun diyetek tepki verenler oldu ama karşı tarafa fazla fazla verildiğini görmedi bazıları. Ben bu kadar verilmesini de dert etmiyordum. Babamın abimlere aldırdığı yeni yeri aldırma sebebini, bu konuda neler söylendi bunları öğrenince içime dert oldu. Sürekli bir oğullarım şöyle olsun böyle olsun durumu var. Ya da bir abimin diğer abimden durumu daha kötü, o zaman onun da birsürü şeyi olsun kira getirisi olsun vs. Direkt bir onları düşünme var buna üzüldüm.

Sizi anladım, baba o mal yerine geçecek şekilde mal vermişse ve bunu resmiyete dökmemişse tekrardan bana miras hakkı verin demek doğru değil...

Öncelikle sizin yazdığınız yorumlar çok dikkatimi çekiyor. Gerçekten her alanda çok bilgili bir insansınız takdir ediyorum sizi :)

Ailem bu kadar detay düşünmemiştir. Hiç sanmam. Diğer dediğinizde haklısınız. Babamın o şekilde düşünmesi çok muhtemel elbette

Valla haklısınız. 3 ev verdi de sanki aile apartmanı size bir getirisi var mı? Sattırır mı? Babanızın durumu iyiyse alırken onlara ekonomik destek oluyordur kesin. bir şey gelse başına kızım koş gel der. Korkunç insanlar

Bana bir getirisi yok kiralarını da babam alıyor. Satma durumu da yok elbette. Sürekli oğullarım da oğullarım denmesi üzdü

Teşekkür ederim

Ben anlattiklarindan babisko beyin seni ayirdigini dusunemedim, babalar konusunda cok hassasimdir. Sanmiyorum ki (ultra yobaz ataerkil degilse) bir baba biricik kizi magdur olsun istesin. Baban soyle birsey de yapmis olabilir, sen bunu bilmiyor olabilirsin kendisinin Allah gecinden versin ölümü durumunda seni abilerine emanet etmis ve bahsi gecen dukkanlardan hisseni adaletli sekilde paylastirmalarini da istemiş olabilir ya da abilerine mirasiniza kardesinizi yazdirin demis de olabilir. (Yani ihtimal cok, tabi senin dusundugun gibi seni ayirmis / dislamis da olabilir)

Bir de seyi soracagim aile ozelim deyip cevap vermeyebilirsin ama daha bolusulecek mal var mi, yoksa baba sagken herseyi paylastirdi mi?

Miras konusu benim icin bir yaradir, miras bölüşümü ölümden sonra devlet tarafindan hakkiyla yapiliyor zaten, ne diye sağken bu islere girerler hic anlamam, hep sorun cikiyor sonrasında, ne kadar iyi guzel aileler bu konularda yaralaniyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…