Kiracım senesi doldu diye beni tehtit ediyor napmalıyım

2023 de yapılan sözleşme şuan yasal olarak devam ediyor yenisini yapmak zorunda değilsiniz.
İlla yenilemek istiyorum yüzde 25 yazıyor orada diyorsanız istediğiniz oranı yazarsınız ama imzalamama hakkı var kiracının.
Yeni kontrat yaparken tahliye sözleşmesi de yaparsınız ama onu da kiracı isterse imzalar şart koyuyorum deseniz bile zitlasma olabilir.
Senesi dolmadan 6 ay önce noterden ihtar göndermemiz lazim.
Eğer çıkmayacak işi zora kosacaksa 3 kez noterden ihtar yollamanız lazım sonra mahkemelik olursunuz.

Eşim avukat diyor. Burdaki açıklamaları ne yapacaksa artık

Anladım şuan peki çıkarmak istediğim kişi kabul etse ya da etmese bu ihtar çekmek zorundayım değilmi onlarada daha şimdiden diyeceğim eğer yok falan derlerse de yine belirtmeli miyim durumu?
Hanım efendi eşiniz avukat değil mi? Bu kadar basit şeyleri bile bilmiyor mu ki ihtar çekmeyi bilmiyorum diyorsunuz. İlginç

Öylemi ayy çok teşekkür ederim iyiki sormuşum içim içimi yedi peki mecburen sözleşmeye tüfe oranı diye yazmalımıyım çünkü çıkarmak istiyorum yazarsam ya böyle yazdın çıkmam derse
Sizi nasil koekutmuslar boyle yahu. Hemen tahliye yazisi yazin bie kac ay icinde fikmak zorunda. Babamlar oturacak diyin. Notere gidip yazi yazin avukatsaniz avukatsaniz evimi begenmiyorsaniz cikacaksiniz diyip. Sizde bir avukatla gorusun cok sindirmişler sizi

Sizin sözleşme 1 haziran yani siz hala %25e takılı kaldınız diye biliyorum. Mesela 2 temmuz olsaydı şu an %62 küsüe sanırsam. 1 haziranda otomatik yenilendi sözleşmeniz. Benin kiracım ağustos ayında mesela zammı Tüfe yi aşmadan emsale göre yapacağım.

Bir de tadilat, ailem oturacak şu bu doğru ise çıkartın. 2 sene kiraya veremiyorsunuz (yanlışım varsa düzeltin. Avukat buna benzer bir şey demişti) tespit ederse 3 senelik kirasını ödüyorsunuz. Aklımda bunlar kalmış ve avukat arkadaşlar daha iyi bilir
3 sene satamaz kiraya veremez, aksi halde en az 1 senelik kira bedeli öder, mahkemey verirse eski kiracı

%25 diye diretemez çünkü öyle bir hakkı yok kalktı o. Oldu canim kendimizden herseyimizden kısıp ev alicaz vergisini bilmem nesini herseyini eksiksiz yatiricaz bide 25 mi zam olacak? Ve buna kiracı karar veriyor 😂 Cidden oldu canim. Böyle bir hakkı yok. Haklarınızı bilip ona göre zam yapın istiyorsa açsın mahkeme siz haklisiniz.
%25 orana kiracı karar vermemiş ki bu olayda. Kiraya veren (konu sahibi) ve kiracı birlikte karar vermişler ve sözleşmeye yazmışlar.

%25 orana kiracı karar vermemiş ki bu olayda. Kiraya veren (konu sahibi) ve kiracı birlikte karar vermişler ve sözleşmeye yazmışlar.
Ben bu sene için yazmıştım bu durumu Temmuzdan sonrası için. Ama Hazirandaymis zaten sözleşmesi. O durumda 25 geçerli tabi.
Temmuzdan sonra kiracı karar veremez öyle bir hakkı yok yazmak istemiştim. Ama zaten konuda her halükarda kiracı çıkmak durumunda kalacak çünkü ev sahibinin ailesi gelecek.

Yeni kanun temmuzdan itibaren geçerli ama bu olayda şu var birde sözleşmeyi geçen sene yapmışlar kontratta ki oran %25 yazmışlar her yıl sözleşme yenilenmiyor otamatikmen yeniliyor normal de önümüzdeki sene yine aynı oran geçerli olur mu peki kontratta yazdığı için.

Konu sahibi bence acilen yardım almalı aslında hakları ne diye yada değildir diye.

Yeni kanun temmuzdan itibaren geçerli ama bu olayda şu var birde sözleşmeyi geçen sene yapmışlar kontratta ki oran %25 yazmışlar her yıl sözleşme yenilenmiyor otamatikmen yeniliyor normal de önümüzdeki sene yine aynı oran geçerli olur mu peki kontratta yazdığı için.

Konu sahibi bence acilen yardım almalı aslında hakları ne diye yada değildir diye.
Sözleşmede yazan oran sözleşme devam ettiği sürece geçerli olur. Aksi bir yasal düzenleme yapılmadığı sürece elbette.

X