Kiracım senesi doldu diye beni tehtit ediyor napmalıyım

Öylemi ayy çok teşekkür ederim iyiki sormuşum içim içimi yedi peki mecburen sözleşmeye tüfe oranı diye yazmalımıyım çünkü çıkarmak istiyorum yazarsam ya böyle yazdın çıkmam derse
Standart sözleşme kullanın. Ekstra bir şey yazılmazsa yasal olarak Tüfe oranı kadar zam olur. Eğer aileniz geçecekse şimdiden işlemlere başlamanız veyahut tahliye taahhütnamesi imzalamanız gerekir ama kiracınızın buna yanaşacağını sanmam. Dava açmanız gerek onlar da uzun sürüyor. Her şeyi kanunlara uygun yapmak için bir avukatla zaman kaybetmeden işlemlere başlamanız çok uygun olur.

Yok sordugum bu degildi, bizim cikma durumumuz yok, biz bu sene mi emsal kira guncellemesi yapacagiz, 2025'te mi, onu anlamaya calisiyorum.
Her Temmuzda yeni sözleşme imzayacaksınız anlaştığınız bedel üzerinden ev sahibi sözleşmeyi yenilemediğinde önceki temmuzda mesela %30 sa ordan devam ediceksiniz %25 sınırı kalktı tefe tüfeye göre artık nasıl anlaşırsanız öyle

A
Her Temmuzda yeni sözleşme imzayacaksınız anlaştığınız bedel üzerinden ev sahibi sözleşmeyi yenilemediğinde önceki temmuzda mesela %30 sa ordan devam ediceksiniz %25 sınırı kalktı tefe tüfeye göre artık nasıl anlaşırsanız öyle
Ben derdimi anlatamadigima karar verdim, tesekkur ediyorum cevaplar icin 💕

Alt ve üst soyunuzdan biri oturacaksa evden çıkmak zorunda kiracı. Notere gidip ihtar çekin.
Ayrıca artık tefe tüfeye göre artış olacak. Tefe tüfe zaten yüzde 25ten az oluyor. Şu an yüzde 25 sizin karınıza olur.

Yok ben anlatamadım şöyle söyliyim artık o emsal kiranın bir önemi kalmadı çünkü %25sınır kalktı bu yılda yapabilir sınır kalkmasaydı 2025 temmuzda emsal kira belirleyecektiniz
Ahahsgsg cok sagolun, yemin ediyorum aglamakli olmustum artik 💕🤣

Yani bize tufe ekseninde istedigi rakami telaffuz edebilecek bu durumda tamam en azindan hazirlikli olacagiz.

Teşekkür ederim 💕

Öncelikle bu % 25 meselesi çok yanlış anlaşılmış. Kanunda kira artışının üst sınırı (“bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla”şeklinde) belirlenmiştir. Sözleşme ile bunun altında belirlenen oranlar elbette geçerli olacaktır.

(Sonra malum geçici bir süre için kanundaki bu oran yerine üst sınır % 25 olarak belirlendi. Ama bu düzenlemenin uygulama süresinin dolması herkesin dilediği gibi artış yapabileceği anlamına gelmiyor. Yine eskiden olduğu gibi sözleşme ve kanuna bakılması gerekiyor.)

Dolayısıyla konu sahibinin sözleşmesinde belirtilen oran olan % 25 kanundaki oranı geçmediği sürece uygulanmaya devam edecektir. Yani bu sene yüzde 25 üzerinde bir kira artışı isteyemez.

Zaten sözleşme otomatik olarak yenilenmiş oluyor. Ve 10 sene boyunca - elbette kiracı kirasını günü gününe tam olarak yatırdığı sürece- sırf kira sözleşmesinin süresinin dolduğu gerekçesiyle kiracıyı evden çıkaramıyorsunuz. Bazı istisnai durumlar hariç.

Alt soy-üst soyun ya da kiraya verenin kendisinin ihtiyacı nedeniyle tahliye talep edilmesi mümkün ama bu durumda da kiracı rızayla evi boşaltmazsa yasal süreçleri başlatmanız lazım. Bu davalar epey uzun sürebiliyor.

Teknik bir konu olduğu için güncel kira hukukunu bilen bir avukatla görüşün ki bu işin sonunda zararlı çıkmayasınız. Burada yazan eksik yanlış bilgilerle hareket etmeyin.

Yeniden sözleşme mi yapmak istiyorsunuz, o kısmı da pek anlamadım bu arada.

Son düzenleme:
Bahsettiğim yorumunuzda ne demek istediğinizi pek anlayamadım.

Sizin olayınızda ilk yapılan sözleşme beş yıllıktı herhalde diye tahmin yürütüyorum.
5 yıl oturan kiracının sözleşmesi 5 yıl sonunda herhangi bir sözleşme yenilemesi yapılmazsa anlaşma devam ediyor sayılıp 5 yıl daha uzuyor bana özel bir şey değil

5 yıl oturan kiracının sözleşmesi 5 yıl sonunda herhangi bir sözleşme yenilemesi yapılmazsa anlaşma devam ediyor sayılıp 5 yıl daha uzuyor bana özel bir şey değil
Kanunda kira sözleşmesinin süresine ilişkin maddede “beş yıllık” herhangi bir süreden bahsedilmiyor, on yıllık bir uzatmaya ilişkin hüküm yer alıyor. Şimdi ayrıntısına girmek istemiyorum. İsteyen açıp borçlar kanunu 347. maddeyi okuyabilir.

Yaşanılan bir hukuki uyuşmazlıktan yola çıkarak genelleme yapmak yanlış yorumlara sebep olabilir.

1 senelik sözleşme yaptık ve 01.06.2023te oturdular
kira sozlesmeleri yapildigi tarihten itibaren 10 yıl gecerli oluyor.
Siz üst soyunuzu oturtacaginiz icin noterden ihtar cekmelisiniz ancak bu bildigim kadariyla 3 ay önceden olmalı vede ailenizin gidip oturabilecegi kendisine ait bir evi va olmamalı.

bilemlerbil06.2023te oturan kiracımın bu sene senesi doldu bende aradım.Bu arada evim deprem gördü ve az hasar aldı bizde kredi ödüyoruz diye mecburen kiraya verdik ve farklı ilde oturuyorum Yaşlı insanlar oturuyor diye 5750 tl olan kirasını 7500e çıkardığımı söyledim o da bana direk evinin heryeri çatlak epeski ev buna 7500tlmi verilir ayrıca sen sözleşmede yüzde 25 yazdın bana mecbur 25 demek zorundasın bu sene öyle oturucam ben sana hayatta 7500 vermem ve 25lik vereceği rakamda 7200tl arada 300tl var neyse ben onu yazdım ama mecburen yazdım o sene için yazmak zorundaydım dedim hayır sen seneyenin rakamını verdin bende jayır 1 senelik sözleşme bu rakamımıda verebilirim dedim benim eşim avukat ben dışışlerindeyim mahkeme mahkeme giderim ben günü gününde veriyorum dedi sıfır evler 8 bin dedi bende madem öyle al aileni git abi gelince düşünürüz dedim babamı aramış gel 1 temmuzdan önce sözleşme yapalım diye ben anlamam kızım gelince yapar demiş o da tekrar aradı sen ne fenasın dedi bu senede 25 diye yazmak zorundasın ben Temmuz'dan önce oturdum dedi bende abi gelince düşünürüz dedimde size sorum gerçekten 25 diye yazmak zorundamıyım ve aşırı pis insanlar depozito bile vermediler bende babama siz konteynerdesiniz bu sene sözleşme yapınca seneye boşaltsınlar tadilat yapalım siz geçin dedim tamam dediler ben bunu nasıl yapıcam peki gerçkten 25 yazmak zorundamıyım ve çıkarmak için ne yapmalıyım sözleşmede ya da yapmamam mı lazım bilenler yardımcı olsun lütfen dua ederim .
%25 diye diretemez çünkü öyle bir hakkı yok kalktı o. Oldu canim kendimizden herseyimizden kısıp ev alicaz vergisini bilmem nesini herseyini eksiksiz yatiricaz bide 25 mi zam olacak? Ve buna kiracı karar veriyor 😂 Cidden oldu canim. Böyle bir hakkı yok. Haklarınızı bilip ona göre zam yapın istiyorsa açsın mahkeme siz haklisiniz.

%25 diye diretemez çünkü öyle bir hakkı yok kalktı o. Oldu canim kendimizden herseyimizden kısıp ev alicaz vergisini bilmem nesini herseyini eksiksiz yatiricaz bide 25 mi zam olacak? Ve buna kiracı karar veriyor 😂 Cidden oldu canim. Böyle bir hakkı yok. Haklarınızı bilip ona göre zam yapın istiyorsa açsın mahkeme siz haklisiniz.
Konu sahibinin sözleşmesi 1 haziranmis 1 Haziran'da sözleşmesi otamatikmen yenilendi ve karşı taraf isterse %25 yapabilir.

Yeni kural temmuz ayından yeni sözleşme ve yenilenen sözleşmeler için geçerli.

Kiracısı avukatmiş haklarını biliyordur zaten konu sahibi eğer ailesini oturtmak istiyorsa oda bir avukat ile ilerlemeli ki bu süreçler çok uzun sürüyor.

Konu sahibinin sözleşmesi 1 haziranmis 1 Haziran'da sözleşmesi otamatikmen yenilendi ve karşı taraf isterse %25 yapabilir.

Yeni kural temmuz ayından yeni sözleşme ve yenilenen sözleşmeler için geçerli.

Kiracısı avukatmiş haklarını biliyordur zaten konu sahibi eğer ailesini oturtmak istiyorsa oda bir avukat ile ilerlemeli ki bu süreçler çok uzun sürüyor.
Temmuz diye bir ay görünce Hazirana dikkat etmemişim 🙈 o zaman tabi kalkmamıştı. Ama her halükarda zaten aile bireyi geleceği için bir şekilde çıkmak durumunda kalacaktır kiracı.

Şimdi şöyle kiracım yüzde 25le 7200e oturucaktı bende yüzde 25 bitti seneniz doldu ailen yaşlı diye 7500 olsun dedim. diyince sen kağıda öyle yazdın bende 7200 üstü vermem dedi ve onuda gönderdi. Ve tehtit ederek hakaret ederek dedi. Tehtitte ben dışişlerindeyim eşim avukat mahkeme mahkeme gezerim haklı çıkarım ayrıca evim deprem bölgesinde az hasarlı ve dediği kelime evin dökülüyor biz sıfır eve çıksak 8bine buluruz dedi bende daha sözleşme yapmadım yaparsamda çıkarmak istiyorum ne yapmalıyım ve adam haklımı diye sormak istedim.
Bide şunu anlamadım sıfır eve 8 bine cikabilecekse hasarlı evde nasıl 7200 vermeye razı ki? Neredeymis sıfır evin 8 bin olduğu yerler?

Sizin sözleşme 1 haziran yani siz hala %25e takılı kaldınız diye biliyorum. Mesela 2 temmuz olsaydı şu an %62 küsüe sanırsam. 1 haziranda otomatik yenilendi sözleşmeniz. Benin kiracım ağustos ayında mesela zammı Tüfe yi aşmadan emsale göre yapacağım.

Bir de tadilat, ailem oturacak şu bu doğru ise çıkartın. 2 sene kiraya veremiyorsunuz (yanlışım varsa düzeltin. Avukat buna benzer bir şey demişti) tespit ederse 3 senelik kirasını ödüyorsunuz. Aklımda bunlar kalmış ve avukat arkadaşlar daha iyi bilir
Ben geçen sene kasımda tuttum evi. %25 olayı geçersiz mi benim için?

bilemlerbil06.2023te oturan kiracımın bu sene senesi doldu bende aradım.Bu arada evim deprem gördü ve az hasar aldı bizde kredi ödüyoruz diye mecburen kiraya verdik ve farklı ilde oturuyorum Yaşlı insanlar oturuyor diye 5750 tl olan kirasını 7500e çıkardığımı söyledim o da bana direk evinin heryeri çatlak epeski ev buna 7500tlmi verilir ayrıca sen sözleşmede yüzde 25 yazdın bana mecbur 25 demek zorundasın bu sene öyle oturucam ben sana hayatta 7500 vermem ve 25lik vereceği rakamda 7200tl arada 300tl var neyse ben onu yazdım ama mecburen yazdım o sene için yazmak zorundaydım dedim hayır sen seneyenin rakamını verdin bende jayır 1 senelik sözleşme bu rakamımıda verebilirim dedim benim eşim avukat ben dışışlerindeyim mahkeme mahkeme giderim ben günü gününde veriyorum dedi sıfır evler 8 bin dedi bende madem öyle al aileni git abi gelince düşünürüz dedim babamı aramış gel 1 temmuzdan önce sözleşme yapalım diye ben anlamam kızım gelince yapar demiş o da tekrar aradı sen ne fenasın dedi bu senede 25 diye yazmak zorundasın ben Temmuz'dan önce oturdum dedi bende abi gelince düşünürüz dedimde size sorum gerçekten 25 diye yazmak zorundamıyım ve aşırı pis insanlar depozito bile vermediler bende babama siz konteynerdesiniz bu sene sözleşme yapınca seneye boşaltsınlar tadilat yapalım siz geçin dedim tamam dediler ben bunu nasıl yapıcam peki gerçkten 25 yazmak zorundamıyım ve çıkarmak için ne yapmalıyım sözleşmede ya da yapmamam mı lazım bilenler yardımcı olsun lütfen dua ederim .
Sözleşme 10 yıl geçerli ve ilk 5 yıl devletin uyguladığı gibi standart oran olmazsa sözleşmede ne yazıyorda odur. Eğer sözleşme de%25se %25 yapar gerçekten. Aileniz içinse dava açacaksınız çünkü çıkmayacaklar belli ki. Tabi üstlerinde başka bir ev olmaması lazım. Sizin sözleşmeyi bir yıllık yazmanızın hiçbir anlamı yok. O sözleşmr 10 yıllık. Ancak tahliye taahhütnamesi olsaydı çıkarabilirdiniz bir yıl dolunca.

Ben geçen sene kasımda tuttum evi. %25 olayı geçersiz mi benim için?
Benim de kiracım var diye baktım. 1 temmuz 2024 te %25 kalktı. Siz, Kasım 2023 te yaptıysanız sözleşmeyi, Kasım 2024 te %25 değil artık. Benim kiracım Ağustosta girdi. Dolayısı ile artış %25 değil, üzeri olacak. Kira hesaplama diye bir yer var ordan hesaplama yaptırdım. Şu an %62.51 olsa bile benim Kiracı emsalden az ödeyecek.

Eklentiler

• 1000037225.jpg
    1000037225.jpg
    93,7 KB · Görüntüleme: 11
X