Kiracım senesi doldu diye beni tehtit ediyor napmalıyım

Sözleşme yapmazsan sorun olmaz çünkü o bir sene yazsa bile gününden önce yenilenmezse devam eder anlaşmış sayılırsınız.
Notere gideceksiniz şu evimdeki kiracıya ihtar çekmek istiyorum evden tahliyesini istiyorum şu şu sebeplerim var diyeceksin.
Şikayet etse şuan bişey olmaz.
Mahkemelik olsanız da en fazla başkasına kiraya veremezsin eğer verirsen evin mühürlenir para cezası falan alırsınız ama siz ailem oturacak deprezede onlarda derseniz sorun olmaz.
Anladım şuan peki çıkarmak istediğim kişi kabul etse ya da etmese bu ihtar çekmek zorundayım değilmi onlarada daha şimdiden diyeceğim eğer yok falan derlerse de yine belirtmeli miyim durumu?

Anladım şuan peki çıkarmak istediğim kişi kabul etse ya da etmese bu ihtar çekmek zorundayım değilmi onlarada daha şimdiden diyeceğim eğer yok falan derlerse de yine belirtmeli miyim durumu?
Evet ya kendi isteğiyle ben çıkıyorum tamam diyecek ya sen ihtar çekeceksin.
Git önce konuş anlaşma yoluna var anlaşamıyorsan bişey deme çık notere git onlar sana yol gösterir.
Eğer tehdit telefonu mesajı alırsan sakla delil olsun.
Konuşma esnasında bende hukuki yollara başvuracagim diyebilirsin.

Evet evet imzaladık
O sozlesme işte 10 yil gecerli, ilk mesajimda yazmistim.

Simdi sizin farkli bir durumunuz var ama aileniz 1 Haziran 2023'te de depremzedeydi, onlari niye oturtmadiniz ilk basta?

Sozlesmeyi tek tarafli fesh etmek icin sozlesme bitim tarihinden (1 Haziran 2024) 6 ay once noterden ihtar cekmeliydiniz.

Dava acin, evin ciddi tadilata ihtiyaci oldugunu kanitlayin.
Ailenizi oturtmak istediginizi, cunku evsiz kaldiklarini, ailenizin yasadigi ilde baska mulkleri olmadigini kanitlayin.

Simdi sizin farkli bir durumunuz var ama aileniz 1 Haziran 2023'te de depremzedeydi, onlari niye oturtmadiniz ilk basta?

Sozlesmeyi tek tarafli fesh etmek icin sozlesme bitim tarihinden (1 Haziran 2024) 6 ay once noterden ihtar cekmeliydiniz.

Ailenizi oturtmak istediginizi, cunku evsiz kaldiklarini, ailenizin yasadigi ilde baska mulkleri olmadigini kanitlayin.
Ailemi kendisi oturmak istemedi eşimle ortak aldık bizim adetlerde de kendilerine göre damadın evine oturulmaz yoksa biz çok direttik evi boyattık yaptırdık v.s tertemiz yaptık. Oturmak istemeyince bizde kredi ödüyoruz diye bari kiracı otursun dedik bu şekilde oturdular ailemin evi var ama orta hasarlı oturulamaz yani onlarda konteynerde kalıyorlar şimdide pişmanlar keşke otursaydık diyorlar bende yaptırayım geçin oturun dedim en azından ailem yani zararı olmaz sıkıntısı olmaz

Ailemi kendisi oturmak istemedi eşimle ortak aldık bizim adetlerde de kendilerine göre damadın evine oturulmaz yoksa biz çok direttik evi boyattık yaptırdık v.s tertemiz yaptık. Oturmak istemeyince bizde kredi ödüyoruz diye bari kiracı otursun dedik bu şekilde oturdular ailemin evi var ama orta hasarlı oturulamaz yani onlarda konteynerde kalıyorlar şimdide pişmanlar keşke otursaydık diyorlar bende yaptırayım geçin oturun dedim en azından ailem yani

Ben bu sene değilde seneye çıkmalarını istiyorum yani uzlaşamazsak aralık ayında ihtar çeksem yine boşaltabilirler mi istemeseler dahi?

bilemlerbil06.2023te oturan kiracımın bu sene senesi doldu bende aradım.Bu arada evim deprem gördü ve az hasar aldı bizde kredi ödüyoruz diye mecburen kiraya verdik ve farklı ilde oturuyorum Yaşlı insanlar oturuyor diye 5750 tl olan kirasını 7500e çıkardığımı söyledim o da bana direk evinin heryeri çatlak epeski ev buna 7500tlmi verilir ayrıca sen sözleşmede yüzde 25 yazdın bana mecbur 25 demek zorundasın bu sene öyle oturucam ben sana hayatta 7500 vermem ve 25lik vereceği rakamda 7200tl arada 300tl var neyse ben onu yazdım ama mecburen yazdım o sene için yazmak zorundaydım dedim hayır sen seneyenin rakamını verdin bende jayır 1 senelik sözleşme bu rakamımıda verebilirim dedim benim eşim avukat ben dışışlerindeyim mahkeme mahkeme giderim ben günü gününde veriyorum dedi sıfır evler 8 bin dedi bende madem öyle al aileni git abi gelince düşünürüz dedim babamı aramış gel 1 temmuzdan önce sözleşme yapalım diye ben anlamam kızım gelince yapar demiş o da tekrar aradı sen ne fenasın dedi bu senede 25 diye yazmak zorundasın ben Temmuz'dan önce oturdum dedi bende abi gelince düşünürüz dedimde size sorum gerçekten 25 diye yazmak zorundamıyım ve aşırı pis insanlar depozito bile vermediler bende babama siz konteynerdesiniz bu sene sözleşme yapınca seneye boşaltsınlar tadilat yapalım siz geçin dedim tamam dediler ben bunu nasıl yapıcam peki gerçkten 25 yazmak zorundamıyım ve çıkarmak için ne yapmalıyım sözleşmede ya da yapmamam mı lazım bilenler yardımcı olsun lütfen dua ederim .
℅25 meselesi bitti, o devir kapandı. Sözleşme imzalayacaksanız da tefe tüfe oranında artış diye belirtin.

Evet kalktığını biliyorum bende yapmak isteseydim tüfe oranı yazıcaktım ama çıkarmak istiyorum hem çok tuhaf insanlar hem böyle şeyleri yapmak istemiyorum yerine ailem otursun istiyorum o yüzden yüzde verilen yeri belirtmek istemiyorum bu yüzden ne yapabilirim onu sormuştum aslında
Ailem oturacak cikin sözleşme de bitti diyin

ihtar çekmenin hiçbir hukuki yaptırımı yok. ihtarname, sadece hukuki olarak bir haberin karşı tarafa yazılı olarak gönderilmesidir. ayrıca sözleşme üstünde bir yıl dolmadan bir ay evvel bu ihtarın çekilmesi gerekiyordu. sözleşmenin bir yılı doldu ise bunun pek mümkün olduğunu sanmıyorum. lütfen bir hukuçudan yardım alın çünkü bu mevzular çok karışık.

bilemlerbil06.2023te oturan kiracımın bu sene senesi doldu bende aradım.Bu arada evim deprem gördü ve az hasar aldı bizde kredi ödüyoruz diye mecburen kiraya verdik ve farklı ilde oturuyorum Yaşlı insanlar oturuyor diye 5750 tl olan kirasını 7500e çıkardığımı söyledim o da bana direk evinin heryeri çatlak epeski ev buna 7500tlmi verilir ayrıca sen sözleşmede yüzde 25 yazdın bana mecbur 25 demek zorundasın bu sene öyle oturucam ben sana hayatta 7500 vermem ve 25lik vereceği rakamda 7200tl arada 300tl var neyse ben onu yazdım ama mecburen yazdım o sene için yazmak zorundaydım dedim hayır sen seneyenin rakamını verdin bende jayır 1 senelik sözleşme bu rakamımıda verebilirim dedim benim eşim avukat ben dışışlerindeyim mahkeme mahkeme giderim ben günü gününde veriyorum dedi sıfır evler 8 bin dedi bende madem öyle al aileni git abi gelince düşünürüz dedim babamı aramış gel 1 temmuzdan önce sözleşme yapalım diye ben anlamam kızım gelince yapar demiş o da tekrar aradı sen ne fenasın dedi bu senede 25 diye yazmak zorundasın ben Temmuz'dan önce oturdum dedi bende abi gelince düşünürüz dedimde size sorum gerçekten 25 diye yazmak zorundamıyım ve aşırı pis insanlar depozito bile vermediler bende babama siz konteynerdesiniz bu sene sözleşme yapınca seneye boşaltsınlar tadilat yapalım siz geçin dedim tamam dediler ben bunu nasıl yapıcam peki gerçkten 25 yazmak zorundamıyım ve çıkarmak için ne yapmalıyım sözleşmede ya da yapmamam mı lazım bilenler yardımcı olsun lütfen dua ederim .
Yüzde 25 zorunluluğu kalktı🤷🏻‍♀️
Kirada yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz 2024 itibarıyla son buldu. Sınırın kalkmasının ardından kira artışları eskiden olduğu gibi 12 aylık ortalama enflasyon üzerinden hesaplanacak. Uyduruyor kiracın

İlk defa kiraya verdim ve pişman oldum ondan ihtar nedir bilmiyorumda zannedersem çıkması için belirtmem gerekiyor değilmi? Nereye bildirmem gerekiyor ve kusura bakma yine bilmediğimden soruyorum sözleşme yapmazsam sorun olmazmı şikayet etse beni mesela çünkü baya cingöz insanlar anlatamam yani
Bir avukata gidin işlerinizi halledin böyle buradan söylenen parça parça bilgi ile olmaz

Ailemi kendisi oturmak istemedi eşimle ortak aldık bizim adetlerde de kendilerine göre damadın evine oturulmaz yoksa biz çok direttik evi boyattık yaptırdık v.s tertemiz yaptık. Oturmak istemeyince bizde kredi ödüyoruz diye bari kiracı otursun dedik bu şekilde oturdular ailemin evi var ama orta hasarlı oturulamaz yani onlarda konteynerde kalıyorlar şimdide pişmanlar keşke otursaydık diyorlar bende yaptırayım geçin oturun dedim en azından ailem yani zararı olmaz sıkıntısı olmaz
Sizin sozlesmeniz otamatikmen yenilenmiş ama (her yıl yeni sözleşme yapılmaz.)

6.aymiş sözleşme ayınız o yüzden adamlar istese %25 yapar yollar size temmuz ayından itibaren yapılmış olan sözleşmelerde geçerli Tüfe oranı.

Haziran ayında adam sizi aradığınızda Orta yolu bulsaysadiniz keşke şuan istesenizde cikaramazsiniz.

Aileniz oturacaksa ihtarname çekersiniz onda da iş genelde mahkeme ile oluyor nereden baksan sonuçlanması 2-3 seneyi buluyor.

Yüzde 25 zorunluluğu kalktı🤷🏻‍♀️
Kirada yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz 2024 itibarıyla son buldu. Sınırın kalkmasının ardından kira artışları eskiden olduğu gibi 12 aylık ortalama enflasyon üzerinden hesaplanacak. Uyduruyor kiracın
Temmuz ayından itibaren yapılan ve yenilenen sözleşmeler için geçerli ama uydurmuyor adam 6. Aymis(1 haziranmis) kontrat tarihi şuan zaten otamatikmen uzadı ve adam istese yine 25 oranında yapar.

Şimdi şöyle kiracım yüzde 25le 7200e oturucaktı bende yüzde 25 bitti seneniz doldu ailen yaşlı diye 7500 olsun dedim. diyince sen kağıda öyle yazdın bende 7200 üstü vermem dedi ve onuda gönderdi. Ve tehtit ederek hakaret ederek dedi. Tehtitte ben dışişlerindeyim eşim avukat mahkeme mahkeme gezerim haklı çıkarım ayrıca evim deprem bölgesinde az hasarlı ve dediği kelime evin dökülüyor biz sıfır eve çıksak 8bine buluruz dedi bende daha sözleşme yapmadım yaparsamda çıkarmak istiyorum ne yapmalıyım ve adam haklımı diye sormak istedim.
1 senelik diye yapılan sözleşmeler bildiğim kadarıyla otomatik yenileniyor öyle istediğiniz zaman çıkaramiyorsunuz maalesef. Dava açmak tahliye etmek içinde belli bir zaman dilimi var eğer evden tahliye etmek istiyorsanız en güzeli bir avukatla çalışmak bizde aynı durumdayız ağır işliyor ne yazik ki

Bir avukattan yardım alın. Kira sözleşmesi özellikli bir hukuki konudur. Başlığınızda bir sürü hatalı bilgi verilmiş mesela. Şu an bebeğim uyandı. Fırsatım olursa ayrıntılı bilgi vereceğim.
Ve tehtit ederek hakaret ederek dedi. Tehtitte ben dışişlerindeyim eşim avukat mahkeme mahkeme gezerim haklı çıkarım
Yasal hakkını kullanacağını söylemek tehdit olmuyor bu arada.

İlk 5 yıl yenilenmezse 1 yıl daha uzamış olur 10 yıl meselesi 5.yıldan itibaren geçerli 5. Yıl sonunda sözleşme yenilenmezse 10 yıl uzatılmış olur

İlk 5 yıl yenilenmezse 1 yıl daha uzamış olur 10 yıl meselesi 5.yıldan itibaren geçerli 5. Yıl sonunda sözleşme yenilenmezse 10 yıl uzatılmış olur
Aa cok iyi yeni bir detay ogrenmis oldum.

2020 Temmuz'da baslangicli bir kira sozlesmem var, 2025 Temmuz'da mi 5 yil dolacak?

Aa cok iyi yeni bir detay ogrenmis oldum.

2020 Temmuz'da baslangicli bir kira sozlesmem var, 2025 Temmuz'da mi 5 yil dolacak
Evet ama bu 5 yıl sonunda evsahibinin size sırasıyla önce ihtarname yollamak suretiyle hukuki olarak çıkartabilirde sözleşmenizi yenileyebilirde (tabi istediği oranda kira oranı yazarak ) devamda edebilir özetledim sadece ( şimdi öyle olmazda böyle olcak diyenler çıkabilir ) zaten genelde bu noter tastikli ihtar süresi geçirildiği için sıkıntı çıkıyor direk mahkemeye veriyolar mesela ihtar çekmeden hakim diyo ki ee sen ihtar çekmemişsin belki çeksen direk çıkıcak diyor önce ihtar çek diyor o arada bu tarz prosedürler yüzünden zaman geçiyor çoğu avukatın sürecin uzaması işine geliyor

Evet ama bu 5 yıl sonunda evsahibinin size sırasıyla önce ihtarname yollamak suretiyle hukuki olarak çıkartabilirde sözleşmenizi yenileyebilirde (tabi istediği oranda kira oranı yazarak ) devamda edebilir özetledim sadece ( şimdi öyle olmazda böyle olcak diyenler çıkabilir ) zaten genelde bu noter tastikli ihtar süresi geçirildiği için sıkıntı çıkıyor direk mahkemeye veriyolar mesela ihtar çekmeden hakim diyo ki ee sen ihtar çekmemişsin belki çeksen direk çıkıcak diyor önce ihtar çek diyor o arada bu tarz prosedürler yüzünden zaman geçiyor çoğu avukatın sürecin uzaması işine geliyor
Yok sordugum bu degildi, bizim cikma durumumuz yok, biz bu sene mi emsal kira guncellemesi yapacagiz, 2025'te mi, onu anlamaya calisiyorum.

Gayrimenkul danismani olarak çalıştığım için cevap vereyim. Sözleşme yenilenmesine gerek yok çünkü o sözleşme 10 yıl geçerlidir. Kiracı, kirasını düzenli bir şekilde oduyorsa cikartmak için haklı bir neden lazım. Senesi mayis haziran gibi doldu ise temmuza girdik yüzde yirmi beş kalktı da diyemezsiniz. Mayısta zam yapmaliydiniz. Haziranda ya da her ne ise.. tadilat yapacağınızı resmi bir yazı ile ihtar çekerek evinize oturacaksıniz
Eğer oturmazsaniz ve kiracı bunun tespit edilmesini saglarsa kiracının 1 yıllık kirasını ödemek gibi bir ceza alabilirsiniz. Bilginize

Sizin sözleşme 1 haziran yani siz hala %25e takılı kaldınız diye biliyorum. Mesela 2 temmuz olsaydı şu an %62 küsüe sanırsam. 1 haziranda otomatik yenilendi sözleşmeniz. Benin kiracım ağustos ayında mesela zammı Tüfe yi aşmadan emsale göre yapacağım.

Bir de tadilat, ailem oturacak şu bu doğru ise çıkartın. 2 sene kiraya veremiyorsunuz (yanlışım varsa düzeltin. Avukat buna benzer bir şey demişti) tespit ederse 3 senelik kirasını ödüyorsunuz. Aklımda bunlar kalmış ve avukat arkadaşlar daha iyi bilir

X