Kiracım senesi doldu diye beni tehtit ediyor napmalıyım

Mirayesim

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2024
14
-1
23
bilemlerbil06.2023te oturan kiracımın bu sene senesi doldu bende aradım.Bu arada evim deprem gördü ve az hasar aldı bizde kredi ödüyoruz diye mecburen kiraya verdik ve farklı ilde oturuyorum Yaşlı insanlar oturuyor diye 5750 tl olan kirasını 7500e çıkardığımı söyledim o da bana direk evinin heryeri çatlak epeski ev buna 7500tlmi verilir ayrıca sen sözleşmede yüzde 25 yazdın bana mecbur 25 demek zorundasın bu sene öyle oturucam ben sana hayatta 7500 vermem ve 25lik vereceği rakamda 7200tl arada 300tl var neyse ben onu yazdım ama mecburen yazdım o sene için yazmak zorundaydım dedim hayır sen seneyenin rakamını verdin bende jayır 1 senelik sözleşme bu rakamımıda verebilirim dedim benim eşim avukat ben dışışlerindeyim mahkeme mahkeme giderim ben günü gününde veriyorum dedi sıfır evler 8 bin dedi bende madem öyle al aileni git abi gelince düşünürüz dedim babamı aramış gel 1 temmuzdan önce sözleşme yapalım diye ben anlamam kızım gelince yapar demiş o da tekrar aradı sen ne fenasın dedi bu senede 25 diye yazmak zorundasın ben Temmuz'dan önce oturdum dedi bende abi gelince düşünürüz dedimde size sorum gerçekten 25 diye yazmak zorundamıyım ve aşırı pis insanlar depozito bile vermediler bende babama siz konteynerdesiniz bu sene sözleşme yapınca seneye boşaltsınlar tadilat yapalım siz geçin dedim tamam dediler ben bunu nasıl yapıcam peki gerçkten 25 yazmak zorundamıyım ve çıkarmak için ne yapmalıyım sözleşmede ya da yapmamam mı lazım bilenler yardımcı olsun lütfen dua ederim .

Yeni kontrat yapacaksınız değil mi aslında eskisinden devam edilebilirdi ama 25 yazmak zorunda değilsiniz yeni sozlesmeye Tüfe oranında yazın.
Birde tahliye sözleşmesi isteyin imzalatın seneye çıkarlar aileniz oraya geçebilir.

Son düzenleme:
%25 olayı artık kalktı.
yeni kira artışları eskiden olduğu gibi tüfe oranında olacak. tuik her ay yasal kira artış oranını açıklıyor web sitesinde
lütfen ev sahipleri tuik'in yayınlayacağı yasal artış oranını baz alsın, kafalarına göre enflasyon oranı uydurmasın .

Konularla ilgili bilgim var da çok karışık yazmışsınız. Anlayamadığım için yardımcı olamıyorum

Yeni kontrat yapacaksınız değil mi aslında eskisinden devam edilebilirdi ama 25 yazmak zorunda değilsiniz yeni sozlesmeye Tüfe oranında yazın.
Birde tahliye sözleşmesi isteyin imzalatın seneye çıkarlar aileniz oraya geçebilir.
Öylemi ayy çok teşekkür ederim iyiki sormuşum içim içimi yedi peki mecburen sözleşmeye tüfe oranı diye yazmalımıyım çünkü çıkarmak istiyorum yazarsam ya böyle yazdın çıkmam derse

%25 olayı artık kalktı.
yeni kira artışları eskiden olduğu gibi tüfe oranında olacak. tuik her ay yasal kira artış oranını açıklıyor web sitesinde
lütfen ev sahipleri tuik'in yayınlayacağı yasal artış oranını baz alsın, kafalarına göre enflasyon oranı uydurmasın .
Evet kalktığını biliyorum bende yapmak isteseydim tüfe oranı yazıcaktım ama çıkarmak istiyorum hem çok tuhaf insanlar hem böyle şeyleri yapmak istemiyorum yerine ailem otursun istiyorum o yüzden yüzde verilen yeri belirtmek istemiyorum bu yüzden ne yapabilirim onu sormuştum aslında

Nokta, virgül falan kullansaydınız. Hiçbir şey anlamadım. Anlayan özet geçebilir mi? Merak ettim nolmuş ya.
Şimdi şöyle kiracım yüzde 25le 7200e oturucaktı bende yüzde 25 bitti seneniz doldu ailen yaşlı diye 7500 olsun dedim. diyince sen kağıda öyle yazdın bende 7200 üstü vermem dedi ve onuda gönderdi. Ve tehtit ederek hakaret ederek dedi. Tehtitte ben dışişlerindeyim eşim avukat mahkeme mahkeme gezerim haklı çıkarım ayrıca evim deprem bölgesinde az hasarlı ve dediği kelime evin dökülüyor biz sıfır eve çıksak 8bine buluruz dedi bende daha sözleşme yapmadım yaparsamda çıkarmak istiyorum ne yapmalıyım ve adam haklımı diye sormak istedim.

Öylemi ayy çok teşekkür ederim iyiki sormuşum içim içimi yedi peki mecburen sözleşmeye tüfe oranı diye yazmalımıyım çünkü çıkarmak istiyorum yazarsam ya böyle yazdın çıkmam derse
İstersen yüzde 50-60 yazabilirsin Tüfe oranı zaten o civarlarda.
1 senelik sözleşme yaparsın birde tahliye sözleşmesi yaparsan zaten istersen yüzde 20 yaz o sürede çıkmak zorunda.
Bence hiç yeni bir sözleşme yapma zaten bir yıl oturacak belli ki bu kontrat hâlâ devam ediyor işte yüzde 25 mi zam yapacak yapsın sende 6 ay sonra noterden ihtar çek evden çıksınlar diye.
Diğer seneye çıkartma yoluna git.

Kira sozlesmeleri imzalandığı tarihten itibaren 10 yil gecerlidir (bazilari 10+1 bazilari 10+2 diyor)

Ihtar cektiniz mi noter yoluyla, 6 ay onceden?
Hayır çekmedim daha ve bilmiyorumda ne olduğunu kiraya ilk defa verdim ama daha sözleşme yapmadık temmuzda izine çıkıp yapacağım oturmasını istemiyorum çünkü hem cimri hemde ailem konteynerde onların oturmasını istiyorum yardımcı olur musunuz

Hayır çekmedim daha ve bilmiyorumda ne olduğunu kiraya ilk defa verdim ama daha sözleşme yapmadık temmuzda izine çıkıp yapacağım oturmasını istemiyorum çünkü hem cimri hemde ailem konteynerde onların oturmasını istiyorum yardımcı olur musunuz
1 Haziran 2023'te sozlesme imzalamadiniz mi?

1 senelik sözleşme yaptık ve 01.06.2023te oturdular
Eğer ailenizi oturtmak gibi bir planınız varsa ihtar çekeceksiniz. Mahkeme kararına göre hareket edilir, başka türlü çıkaramazsınız. İnsanlar taşınalı 1 sene olmuş, ben de 5 sene oturma hakkı var diye biliyorum ama avukatınıza danışın.

İstersen yüzde 50-60 yazabilirsin Tüfe oranı zaten o civarlarda.
1 senelik sözleşme yaparsın birde tahliye sözleşmesi yaparsan zaten istersen yüzde 20 yaz o sürede çıkmak zorunda.
Bence hiç yeni bir sözleşme yapma zaten bir yıl oturacak belli ki bu kontrat hâlâ devam ediyor işte yüzde 25 mi zam yapacak yapsın sende 6 ay sonra noterden ihtar çek evden çıksınlar diye.
Diğer seneye çıkartma yoluna git.
İlk defa kiraya verdim ve pişman oldum ondan ihtar nedir bilmiyorumda zannedersem çıkması için belirtmem gerekiyor değilmi? Nereye bildirmem gerekiyor ve kusura bakma yine bilmediğimden soruyorum sözleşme yapmazsam sorun olmazmı şikayet etse beni mesela çünkü baya cingöz insanlar anlatamam yani

2023 de yapılan sözleşme şuan yasal olarak devam ediyor yenisini yapmak zorunda değilsiniz.
İlla yenilemek istiyorum yüzde 25 yazıyor orada diyorsanız istediğiniz oranı yazarsınız ama imzalamama hakkı var kiracının.
Yeni kontrat yaparken tahliye sözleşmesi de yaparsınız ama onu da kiracı isterse imzalar şart koyuyorum deseniz bile zitlasma olabilir.
Senesi dolmadan 6 ay önce noterden ihtar göndermemiz lazim.
Eğer çıkmayacak işi zora kosacaksa 3 kez noterden ihtar yollamanız lazım sonra mahkemelik olursunuz.

sıfır evler yaklaşık aynı fiyataysa çıksın sıfır evde otursun. Noterden ihtar çekin. Sonrasında tahliye davası açın. Konteynerde oturacağınıza kendi evinize geçin veya ailenizi geçirin

İlk defa kiraya verdim ve pişman oldum ondan ihtar nedir bilmiyorumda zannedersem çıkması için belirtmem gerekiyor değilmi? Nereye bildirmem gerekiyor ve kusura bakma yine bilmediğimden soruyorum sözleşme yapmazsam sorun olmazmı şikayet etse beni mesela çünkü baya cingöz insanlar anlatamam yani
Sözleşme yapmazsan sorun olmaz çünkü o bir sene yazsa bile gününden önce yenilenmezse devam eder anlaşmış sayılırsınız.
Notere gideceksiniz şu evimdeki kiracıya ihtar çekmek istiyorum evden tahliyesini istiyorum şu şu sebeplerim var diyeceksin.
Şikayet etse şuan bişey olmaz.
Mahkemelik olsanız da en fazla başkasına kiraya veremezsin eğer verirsen evin mühürlenir para cezası falan alırsınız ama siz ailem oturacak deprezede onlarda derseniz sorun olmaz.

X