Kim bu orta gelirliler?

Artık orta gelir Influencer ve Youtuber’lar sayılıyor sanırım. Benim İstanbul dışında bir evim var onun kirasıyla kiramızı ödüyoruz satsam İstanbul’dan ev alamayız. Hoş zaten en büyük hayalimiz bu şehirden kurtulmak almak da istemiyorum. Bir an önce iş durumlarını ayarlayıp ya şehirden ya ülkeden gitmek hayaliyle yaşadığımız için de çok üzülüyorum. Böyle olmamalıydı.
diğer eviniz hangi şehirde. o eve geçseniz uzaktan çalışmaz mısınız

TheQueeninthenorth TheQueeninthenorth merhaba. gercekten birden bire ev alma konusunda bu hale gelmemize cok uzgunum ben de. merak ettigim bir konu var. mesela ben ankarada yasiyorum. burda da ev almak isteyen arkadaslarim 2 milyondan asagi ev yok diyorlar. ama soyle bir durum var. mesela benim bulundugum semtte 1+1 ler 500binden, 2+1ler 600binden 3+1ler 700binden basliyor ortalama olarak. sehir merkezine 15 km diyelim ortalama. tabi ki bu evler sifir degil yani 10-20 yil arasi binalar. ancak harabe de degil. yani ilk ev olarak biraz fedakarlik yapip boyle bir baslangicla ev sahibi olmak mumkun. ancak benim gordugum 0 ev olsun havuzlu guvenlikli rezidans olsun diye bakiyor arkadaslar. babam yillar once ilk evini bodrum kattan 1+1 olarak almis 2 cocuklu hali ile borc harc. ama zamanla ustune biraz koya koya kata cikmis oda sayisi buyumus falan. istanbulda ev is arasi mesafeniz nedir bilmiyorum tabi ki ama boyle secenekler de arastirilabilir neticede ilk ev yani. sonrasinda ustune ekleye ekleye guzellestirilebilir. tabi ki keske bu durumda olmasak ama napalim.

Öncelikle sırf kira yuzunden evlilikten kaçan bir gencim bende Allah yardımcımız olsun inşallah. İkinci olarak bı sosyolog olarak söylüyorum skalada orta sınıf değilsiniz belki orta alt ya da alt-üst. (3 değer var alt orta üst ve bunlarda kendi içinde alt orta üst diye ayriliyo yani toplam 9 sınıf) yıllarca orta sinifsiniz diye bizi avuttular anlayacağınız, üniversitede hocamız bunu anlattiginda çok şaşırmıştım. Amacım sizi kotulemek asla değil lütfen yanlış anlamayın ülkemizdeki gelir esitsizligine vurgu yaptım.

Eskiden emekli,memur ve işçilerdi orta gelirliler
Şimdi öyle kimse kalmadı gibi görünse de 40-50bin maaşlı özel sektör çalışanları orta gelirli bence. Tanımlamalar da değişiyor,dünya ile birlikte. İlginç bir noktaya doğru gidiyoruz gerçekten
Orta gelirliler bence 5-6 sene içinde nasıl oluverdiğini bir türlü anlayamadığımız birden zenginleşiveren grup. Bunlardan bir kısmını aynı şehirde yaşamam sebebiyle tanıyorum. Eskiden otoban kenarında eski halı kilim satan, servis şoförlüğü yapan adamlar şimdi fabrikatör! Hele birine fabrikasını yaşadığımız şehre taşıdı diye plaketler, ödüller veriliyor ama araştırınca adamın bir geçmişi yok. Bir günde iş adamı olmuş, akıl alacak gibi değil.

Gaziantep’ten bildiriyorum 2+1 ev 1.600.000,00
o da orta mahallede 500 bin kredi çıkar diyor emlakçı müteahhit falan. İyi mahallede 3 milyon falan. TOKİ’ye ben yazıldım. Koca iş yerinde hepimiz yazıldık 300 kişi kadar hiçbirimize çıkmadı. Arkadaşın emekli babasına kardeşime falan hiç çıkmadı. Yani yazılamadık diye çok da üzülme.
Orta mahalle hangisi? 🥹

Öncelikle sırf kira yuzunden evlilikten kaçan bir gencim bende Allah yardımcımız olsun inşallah. İkinci olarak bı sosyolog olarak söylüyorum skalada orta sınıf değilsiniz belki orta alt ya da alt-üst. (3 değer var alt orta üst ve bunlarda kendi içinde alt orta üst diye ayriliyo yani toplam 9 sınıf) yıllarca orta sinifsiniz diye bizi avuttular anlayacağınız, üniversitede hocamız bunu anlattiginda çok şaşırmıştım. Amacım sizi kotulemek asla değil lütfen yanlış anlamayın ülkemizdeki gelir esitsizligine vurgu yaptım.
Biraz daha detaylandırabilir misiniz? Orta-alt kim oluyor, alt-üst kim oluyor? Yaptıkları işlerin kol gücüne, zihin gücüne bağlı olması gibi farklar mı?

TheQueeninthenorth TheQueeninthenorth merhaba. gercekten birden bire ev alma konusunda bu hale gelmemize cok uzgunum ben de. merak ettigim bir konu var. mesela ben ankarada yasiyorum. burda da ev almak isteyen arkadaslarim 2 milyondan asagi ev yok diyorlar. ama soyle bir durum var. mesela benim bulundugum semtte 1+1 ler 500binden, 2+1ler 600binden 3+1ler 700binden basliyor ortalama olarak. sehir merkezine 15 km diyelim ortalama. tabi ki bu evler sifir degil yani 10-20 yil arasi binalar. ancak harabe de degil. yani ilk ev olarak biraz fedakarlik yapip boyle bir baslangicla ev sahibi olmak mumkun. ancak benim gordugum 0 ev olsun havuzlu guvenlikli rezidans olsun diye bakiyor arkadaslar. babam yillar once ilk evini bodrum kattan 1+1 olarak almis 2 cocuklu hali ile borc harc. ama zamanla ustune biraz koya koya kata cikmis oda sayisi buyumus falan. istanbulda ev is arasi mesafeniz nedir bilmiyorum tabi ki ama boyle secenekler de arastirilabilir neticede ilk ev yani. sonrasinda ustune ekleye ekleye guzellestirilebilir. tabi ki keske bu durumda olmasak ama napalim.
iki ucu şeyli değnek
ben de illa rezidans havuz vs. arama olayını anlamıyorum
dur bi bakalım normal bir apartman dairesi al da onu da sonra al

ama diğer yandan çocuklu aile 1+1 15 km şehir dışı bodrum bir evde insanı hiç tatmin etmez mesela....

babanız belki köy çocuğuydu belki kendine ait bir odası olmadan büyüdü

şimdiki anne babaların bir kere kendisi çoğunlukla şehirde apartman dairesinde büyümüş çocuklar
çocuğuna nasıl olm/kızım sen salonda çekyatta yat diyecekler? ya da yatak odasında yanında nasıl yatıracaklar?
15 km yola anne ayrı baba ayrı çocuk ayrı servis kullanacak servisler en kötü olmuş 1500-2000 TL zaten....

ben çok çocuk tek göz evde büyüdüm ama çocuğum olsa Türkiye şartlarında 1+1 evde yaşayamam -- bak yurtdışında olsa olur bir oda bizim bir oda onun olur misafir de mutfakta otursun. salon olmaz evde, öyle ev çok oralarda. burada şartlar çok farklı. çocuğa bakan biri lazım mesela, benim yatağımda mı yatacak? bunun gibi şeyler.

hani şehirde büyümüş, beyaz yakalı kişiler biraz daha konfor istiyor, bunu da mı hak etmedik diye düşünüyor, (hak ettiğini düşündüğü şeylere ulaşmayınca da sinirleniyor) anlıyorum. rezidansı havuzu anlamasam da.

Akkent,karataş,ibni sina,fıstıklık orta sınıf
İbrahimli, güven evler, antepia elit yerler
Ben de Güvenevler’deyim. Çalıştığım okulu da bırakmam mümkün değil, çünkü çok iyi bir lise. Burada zaten az bir çevrem var, o da hep bu civarda. Emek, İbrahimli, Güvenevler bölgesinden ev bakmayı bırakalı çok oldu. Ama Akkent, Karataş, Fıstıklık da çok uzak ya, düşünmekten kafayı yiyeceğim. Acaba bilmediğim orta halli başka bir semt olabilir mi diye sordum bir umut. 🥹

iki ucu şeyli değnek

ama diğer yandan çocuklu aile 1+1 15 km şehir dışı bodrum bir evde insanı hiç tatmin etmez mesela....

şimdiki anne babaların bir kere kendisi çoğunlukla şehirde apartman dairesinde büyümüş çocuklar
çocuğuna nasıl olm/kızım sen salonda çekyatta yat diyecekler? ya da yatak odasında yanında nasıl yatıracaklar?
15 km yola anne ayrı baba ayrı çocuk ayrı servis kullanacak servisler en kötü olmuş 1500-2000 TL zaten....

ben çok çocuk tek göz evde büyüdüm ama çocuğum olsa Türkiye şartlarında 1+1 evde yaşayamam -- bak yurtdışında olsa olur bir oda bizim bir oda onun olur misafir de mutfakta otursun. salon olmaz evde, öyle ev çok oralarda. burada şartlar çok farklı. çocuğa bakan biri lazım mesela, benim yatağımda mı yatacak? bunun gibi şeyler.

hani şehirde büyümüş, beyaz yakalı kişiler biraz daha konfor istiyor, bunu da mı hak etmedik diye düşünüyor, (hak ettiğini düşündüğü şeylere ulaşmayınca da sinirleniyor) anlıyorum. rezidansı havuzu anlamasam da.
Hak ettik de. Hiç yoktan iyidir. Ev evdir. Birazcık konfor olsun, kendimden kısmayayım diyen maalesef alamadığıyla kalıyor. Çok değil pandemi öncesinde de “bir tatile gidemeyeceksen 4 duvarı alıp ne yapacaksın” deniyordu. Önümüzdeki yıllarda belki bir kolaylık çıkacak ama belki de “keşke o zaman şehrin dışındaki bodrum kattaki evi alsaydım, bak şimdi o da alınmıyor” noktasına varacak işler.

Biz sanırım dar ile orta arasında bir yerde kalıyoruz:/

Ben de hiç bir şey anlamadim.
Umutlu konuşan herkes umutsuza döndü.
Başka şehirden uyduruk, küçük demeden bir ev alıp yararlanmak mi mantikli, yoksa içine sinmiyorsa evsizliğe devam etmek mi?

Böyle böyle yaya kalmaya devam galiba:KK43:
En az 1 yildir ikame ettigin sehirden alabilirsin ayrica 1 yil oturma sartida varmis sanirim

Aynı durumdayız. Eşim ve ben çalışıyoruz dolayısıyla dar gelirli konut projesine başvuramadık. Orta gelirli için de 2 memur maaşımız var, yüzde 10 peşinat çıkartırız ama maaşımızın yüzde 40ını geçmeyecek şekilde ödeyemiyoruz 15 yıl vadeye sığmıyor. Zaten orta gelirlinin sıfır ev alması kadar saçma bir şey yok. Sıfır ev yapan şirketleri zengin etmek amaç olunca bizi pek de düşünmemişler.

iki ucu şeyli değnek

tabi ki haklisiniz o acidan ama diyelim ki her sene cilginca kiralari artip zor duruma dusup borc batagina girmelerinden iyidir. yani kotunun iyisi oluyor malesef. bi de biz subat ayinda kredi cekerken eve ekspertiz geldi ve cevredeki ilanlara ve evin icine detayli bakip makul bir fiyat bicti. o fiyatin yuzde 90ina kadar kredi kullanma hakkimiz vardi. simdi bu uygulama kalkti mi acaba.

Ben de Güvenevler’deyim. Çalıştığım okulu da bırakmam mümkün değil, çünkü çok iyi bir lise. Burada zaten az bir çevrem var, o da hep bu civarda. Emek, İbrahimli, Güvenevler bölgesinden ev bakmayı bırakalı çok oldu. Ama Akkent, Karataş, Fıstıklık da çok uzak ya, düşünmekten kafayı yiyeceğim. Acaba bilmediğim orta halli başka bir semt olabilir mi diye sordum bir umut. 🥹
Bence yok. Ben önce güvenevlerde oturuyordum. Kira da tabi. Bence çok güzel semt. Neyse boşanınca karşılayamadım kirayı. Ailemin minik bir evi vardı beykentte oraya taşındım. Çok şükür Allah elimizden almasın inş. Günlük 40 km yol yapıyorum. Oğlum güvenevlerde okuyor kızım emekte kreşte.
Beykentte biraz daha uygun evler var ama çok uzak ve kredi çok az çıkıyor

ya ben misal
"bir tatile gidemeyeceksen 4 duvarı alıp ne yapacaksın”

kafasını asla anlamadım, anlamayacağım da
önce bir evimi alayım ödeme planım olsun
tatile yine gidilir --ki ben evi aldım ertesi yaz 15 temmuz oldu, tüm memurlar tıpış tıpış tatilden görev yerine döndü... bu ülkede tatile göre hayat planı mı yapılır!

ha öğrenciyken otostopla sırt çantasıyla gezersin, havaalanında uyursun gerekirse zaten gençsin enerjiksin. ama 25ten sonra daha konforlu tatil ararsın, çok normal.
benim de öyle oldu :KK70:

ama tatile gidecem diye evden vazgeçilir mi yahu...öncelikler diye bir şey var. gençken her türlü yaşıyoruz zaten asıl konfor ileride lazım olacak, ona göre insan planını programını yapmalı.

Önümüzdeki yıllarda belki bir kolaylık çıkacak ama belki de “keşke o zaman şehrin dışındaki bodrum kattaki evi alsaydım, bak şimdi o da alınmıyor” noktasına varacak işler.

gönül ister ki kolaylaşsın insanların yaşamı fakat dediğiiz gibi o beğenilmeyen yerleri de alamayacaksa ilerideki yıllarda insanlar tümden yazık...

herkes kendine göre hangi ihtimal daha yüksek değerlendirip tartmalı herhalde...

o 10 yıllık evlere kredi çıkmadığı için sıfırev arıyor olabilirler 🙈

X