Kim bu orta gelirliler?

başın sağ olsun 😣
ben de kafamı duvarlara vuruyorum yıllardır aklım nerdeydi diye. çünkü bi kredi haberiyle bile ev fiyatları 400-500 bin yükseldi. zaten bu tutarı bankaya öderdim ne değişti 🤦🏻‍♀️
Teşekkür ederim😞. çok fazla kişi bu halde maalesef. ben de anneme asansörlü bir ev almaya çalışıyorum geçen yıldan beri. işte kararsızlıklar, anlaşma aşamasındayken ev sahipleri fiyatı yükseltti falan derken kaldık. çok şükür ev var ama o yaşta merdiven çıkması canımı sıkıyor. yoksa yine de şükür tabi halimize.

ben de tokiye uymuyorum babam vefat ettiği için. zamanında kredi çekmedim işte neyse o kısma kendime sinirliyim. bu projede de zaten üstte bir şey olmaması lazım. Ama 20.000 ödeyemem. bilmiyorum çok canım sıkılıyor. geçen yıla kadar ev alabilirdim. birden bu kadar yükselmesi ne bileyim hiç umudum yok benim artık. her gün düşünüp canım sıkılıyor.
başın sağolsun ..

Ne yapsam da bir şey’in sahibi oluruz ? düşünüyorum . Bir garantisi olmalı çocukların , başımızı sokacak bir ev olması lazım herkesin . Ama nasıl .. düşer mi fiyatlar ya da bir güzellik olur mu bir seçim öncesi bilmiyorum. Herkes olur diyor bir düşüş. Ama ben bunu ön görmüyorum açıkçası. Adam bugün 3 trilyon aldığı evin fiyatını kalkıp düşükten satamaz ki.
ben de düşer diyenlerin argümanı nedir merak ediyorum

benim tek bir evim var, başka yerden almak istiyorum. anca o evi de iyi bir fiyatla satarsam kendim de gidip başka yerden alırım. yoksa alma şansım yok, alamam ki. en kötü gider evimde oturur ona göre kendime bir düzen kurarım artık

tek evim varken ben böyleyim 10 20 30 evi olan adam neden , fiyat indirip satsın? kiralarıyla geçiniyordur o zaten bekletir satmaz yani. (eli çok sıkışan insan her devirde vardır denk gelebilir böyle istisnaları değil geneli konuşuyorum)

ev fiyatları çok yükseldi, kabul ediyorum
kiralar eve göre uygun kalmıştı.
fiyatı 1 milyon lira olan evin kirası 1500 2 bin gibiydi mesela bu fiyat, çarpan hesabına çok ucuzdu kira için, kiralar da yükseldi, şimdi çarpanlara daha uygun hale geldi. olması gereken buydu.
şu anda da döviz evlere kiralara genel enflasyona göre ucuz mesela, bu yüzden doların euronun yükselmesi beklenir
hani bazen dengesizlikler oluyor ama totalde zamanla hepsi aynı düzeye geliyorlar.

euro dolar yükselirse de gurbetçiler bozdurur ev alır, parası dövizde olan alır, yine inmez ki bu fiyatlar... neden düşecekmiş evler?

benim tek bir evim var, başka yerden almak istiyorum. anca o evi de iyi bir fiyatla satarsam kendim de gidip başka yerden alırım. yoksa alma şansım yok, alamam ki. en kötü gider evimde oturur ona göre kendime bir düzen kurarım artık

tek evim varken ben böyleyim 10 20 30 evi olan adam neden , fiyat indirip satsın? kiralarıyla geçiniyordur o zaten bekletir satmaz yani. (eli çok sıkışan insan her devirde vardır denk gelebilir böyle istisnaları değil geneli konuşuyorum)

fiyatı 1 milyon lira olan evin kirası 1500 2 bin gibiydi mesela bu fiyat, çarpan hesabına çok ucuzdu kira için, kiralar da yükseldi, şimdi çarpanlara daha uygun hale geldi. olması gereken buydu.
şu anda da döviz evlere kiralara genel enflasyona göre ucuz mesela, bu yüzden doların euronun yükselmesi beklenir
hani bazen dengesizlikler oluyor ama totalde zamanla hepsi aynı düzeye geliyorlar.

euro dolar yükselirse de gurbetçiler bozdurur ev alır, parası dövizde olan alır, yine inmez ki bu fiyatlar... neden düşecekmiş evler?
Vallahi bi anlasam şu düşer diyenleri . Hangi akla mantığa sığdırırlar bilemiyorum. Ya gözleri kör ya da seçim öncesi bonkör olunabileceğini zannediyorlar . Ne diyeceğim bilmiyorum böyle düşünen zihniyetlere . Anlatsanda anlamazlar . Kaça aldım , kaça düşüreyim mi diye düşünecek ev sahipleri ? Kaça yükselteceğim diyecek elbette . Çünkü ülkenin gidişatı bu. Herşey hikaye . Tek bilinen ; alım gücünün ne kadar zor olduğu. Rabbim herkesin yardımcısı olsun. Herkesi ev sahibi olmayı nasip etsin. Sizinde umarım kalbinizden geçen olur 💝

Teşekkür ederim😞. çok fazla kişi bu halde maalesef. ben de anneme asansörlü bir ev almaya çalışıyorum geçen yıldan beri. işte kararsızlıklar, anlaşma aşamasındayken ev sahipleri fiyatı yükseltti falan derken kaldık. çok şükür ev var ama o yaşta merdiven çıkması canımı sıkıyor. yoksa yine de şükür tabi halimize.
çok iyi anlıyorum sizi kimseye güven kalmadı 😣 allah anneciğinize güç kuvvet versin inşallah 🫶 sizin ve hepimizin karşısına güvenilir insanlar çıksın kolaylıkla evlerimizi bulalım inşallah 🙏

Gaziantep’ten bildiriyorum 2+1 ev 1.600.000,00
o da orta mahallede 500 bin kredi çıkar diyor emlakçı müteahhit falan. İyi mahallede 3 milyon falan. TOKİ’ye ben yazıldım. Koca iş yerinde hepimiz yazıldık 300 kişi kadar hiçbirimize çıkmadı. Arkadaşın emekli babasına kardeşime falan hiç çıkmadı. Yani yazılamadık diye çok da üzülme.

Asla inmez. Benim bildiğim 20 senedir aynı muhabbet. Ekonomi düzelir, insanların refah düzeyi artar ve evler alınabilir düzeye gelebilir. Ama asla düşmez. Herkese kolaylık diliyorum. Gerçekten yaklaşılabilir halde değil hiçbir şey.

Artık orta gelir Influencer ve Youtuber’lar sayılıyor sanırım. Benim İstanbul dışında bir evim var onun kirasıyla kiramızı ödüyoruz satsam İstanbul’dan ev alamayız. Hoş zaten en büyük hayalimiz bu şehirden kurtulmak almak da istemiyorum. Bir an önce iş durumlarını ayarlayıp ya şehirden ya ülkeden gitmek hayaliyle yaşadığımız için de çok üzülüyorum. Böyle olmamalıydı.

Asla inmez. Benim bildiğim 20 senedir aynı muhabbet. Ekonomi düzelir, insanların refah düzeyi artar ve evler alınabilir düzeye gelebilir. Ama asla düşmez. Herkese kolaylık diliyorum. Gerçekten yaklaşılabilir halde değil hiçbir şey.
keşke inse
ama dediğim gibi zaten genel olarak hiçbir şeyin fiyatı inmiyor

+ evsahipliği bizde kültürel olarak çok önemli. hala insanlar evleniyor, her evlenene ev lazım (evlenmeden tek başına ayrı eve çıkabilmek çok küçük bir azınlığa mahsus). yetmedi bir de boşanıyor, ona da ev lazım... gibi ülkemize mahsus faktörler çok. böyle şeylere bakmadan batı ülkelerine göre rapor yazıyorlar, yorum yapıyorlar. onlar bizim ülkemize vız gelir tırıs gider.

dahası daha 10 sene önce 0.69 oranlar vardı, 10 yıl insan hayatı için uzun biliyorum, ama ülke ekonomisi olarak baktığında kısacık bir süre, o zaman para bolluğu vardı. geldi geçti. çok acı geliyor bunlar fakat yalın gerçek de bu. kabullenemiyor olsak da...

ha bu şekilde insanlar nereye kadar dayanacak onu ben de bilmiyorum ama o BDV konusu değil

Ben de evlendim evleneli asla bitmeyen bir 100 bin lira borcumuz var. Tam 80’e 70’e düştük diyoruz, hop bi bakıyoruz yine 100 olmuş borç. Tabii kenarda bu borç dururken bunu kapatmadan herhangi bir şeye yeltenmek mümkün değil.

Her neyse, bu ev haberi ile bi umutlandık. 2011 model bir arabamız var. Ederi 400 bin filan (o kadar etmez de maalesef piyasa böyle). Dedik onu satarız, kenarda Oğlanın doğumu sünnetş filan bi 25 bin lira hediye altın, benim de 3 bileziğim var. yapsın 60 bin lira toplamda. Hadi annemlerden de destek istesek en azından tapuda aldı sattıyı (ki o da evin %7’si dediler sanırım.) bi ev bakayım dedim. Çok zorlar bizi ama kira ödemeyiz, zaten krediler var filan aylık 15 bin lira gider var. Favorilere 1-2 ev ekledim. 4 ocakta 1.575.000 olan ev 6 ocakta birden 1.700.000 TL oldu. Ne değişti de hemen bu zam geldi?

ayrıca bir emlakçıyla görüştük, onun da dediği bankalar bu proje için evin “MALİYET DEĞERİNDEN” kredi veriyorlarmış. Diyelim baktığımız ev 2.000.000 ama evin müteahhide maliyeti 600.000 TL. Yani kredi bana 600.000 TL üzerinden çıkacakmış. Ne anladım ben bu işten? Kenarda anca olacak 1.5-2 milyonun ki hani üstüne artık son 500-600 bin liran kalmış olacak eksik, o şekilde bi ev alırsın. O da bende yok zaten. Daha sittin sene ev alamayız. ben memurum, eşim özelde öğretmen. ne uzadık ne kısaldık…

bende bugün 3.5 k ya bir ev sordum yüzde 10 peşinat verip kalanı kredi çektirecek ancak 140 binde tapu masrafı çıktı yani 500 bin ihtiyacım olacak sizce almak mantıklı mı elimde 500 değil 200 k nakit var ancak arabı satıp daha düşük bir model alarak bu farkı çıkarabilirim. pek araç satma taraftarı değildim çünkü sıfır almıştım ancak başka türlüde ev almak imkansız oldu.

ayrıca bir emlakçıyla görüştük, onun da dediği bankalar bu proje için evin “MALİYET DEĞERİNDEN” kredi veriyorlarmış. Diyelim baktığımız ev 2.000.000 ama evin müteahhide maliyeti 600.000 TL. Yani kredi bana 600.000 TL üzerinden çıkacakmış. Ne anladım ben bu işten? Kenarda anca olacak 1.5-2 milyonun ki hani üstüne artık son 500-600 bin liran kalmış olacak eksik, o şekilde bi ev alırsın. O da bende yok zaten. Daha sittin sene ev alamayız. ben memurum, eşim özelde öğretmen. ne uzadık ne kısaldık…

müteaahitlere gelir vergisi çıkıyor, onu ödememek için maliyet üstünde çektirmiyorlar krediyi.

ayrıca kenarda 1.5 2 milyonum var ama benim de alacağım yerde evler, en kötüsü 5-6 milyon olmuş durumda. kenarda o kadar parası olanın da alacağı evin ederi yine krediyle üstü kapatılacak şekilde değil. kimin işine yarayacak bu şekilde ben de anlamadım. benim üstümde ev var zaten, başkasının üstüne bile alsam dediğiniz gibi kredi 500 bin 1 milyon çekebiliyor, e 5 milyon vermem lazım benim bu durumda nakit olarak...o kadar param olsa da onu eve bağlamak istemem ben bu sefer zaten, tümden kısır döngüye giriyor burada işler...
o kadar parayı eve bağlamak için kara para filan aklıyor olmak lazım :KK70:

keşke inse
ama dediğim gibi zaten genel olarak hiçbir şeyin fiyatı inmiyor

+ evsahipliği bizde kültürel olarak çok önemli. hala insanlar evleniyor, her evlenene ev lazım (evlenmeden tek başına ayrı eve çıkabilmek çok küçük bir azınlığa mahsus). yetmedi bir de boşanıyor, ona da ev lazım... gibi ülkemize mahsus faktörler çok. böyle şeylere bakmadan batı ülkelerine göre rapor yazıyorlar, yorum yapıyorlar. onlar bizim ülkemize vız gelir tırıs gider.

dahası daha 10 sene önce 0.69 oranlar vardı, 10 yıl insan hayatı için uzun biliyorum, ama ülke ekonomisi olarak baktığında kısacık bir süre, o zaman para bolluğu vardı. geldi geçti. çok acı geliyor bunlar fakat yalın gerçek de bu. kabullenemiyor olsak da...

ha bu şekilde insanlar nereye kadar dayanacak onu ben de bilmiyorum ama o BDV konusu değil
10 sene önceyle yakından uzaktan ilgimiz kalmadı evet. O zamanlar bir maaşımla alabildiğim altını, benzini ya da 0 bir arabanın kaç maaşım olduğuna bakıyorum, bir de şimdiye bakıyorum. Çöktük resmen ya. Pandemi öncesi ya da başında mal sahibi olabilen oldu, olamayanlar ne yazık ki kaldı. Gerçekten çok üzücü halimiz. Ya bir memur, bir işçi ev alamayacak hale nasıl gelir? Ümidi bile kalmadı insanların. Umarım en kısa zamanda düzelir her şey.

son çıkan orta gelirlilere konut yasasına göre bizim olmadığımız kesin. halbuki bu zamana kadar öyle olduğumuzu sanıyordum. ben devlette öğretmenim, eşim özel sektörde fena sayılmayacak ( hoş bu da çok göreceli bir kavram artık) bir maaş alıyor. bir çocuğumuz var. kiradayız, evlendiğimizden beri ev almaya niyetlendik ancak bir türlü olmadı. önceleri kredi ödeyebilecek durumdaydık ama peşinat sorunumuz vardı, araba aldık onun borcu bitti derken başka borçlar çıktı. son bir yılda ise ev fiyatlarındaki fahiş artış, bankalardaki faiz oranları yüzünden ev almak iyice hayal oldu. doğma büyüme istanbulluyuz, sırf ev sahibi olabilmek için başka şehirlere bakar olduk ciddi ciddi ama bunu da çok iyi düşünmek lazım tabii...

tokinin dar gelir grubu için açtığı kuraya başvuramadık, gelirimiz şartların üzerinde. orta gelirli konut projesini inceliyorum sabahtan beri, sıfır konutlar için geçerli olduğundan dolayı istanbul içinde 1+1 ler 3 milyondan başlıyor. çocuk olduğu için 2+1 bakıyoruz. ama sadece bakıyoruz tabi...zaten nette bir sürü yorum var, bir sürü şirket evin fiyatını vergiden dolayı düşük gösterdiği için bankalar yüzde 80 kredi vermiyorlarmış asla. yasayı doğru düzgün uygulayan büyük firmaların yaptığı evler için de çok yüksek rakamlar isteniyor...en az 20bin tl kredi ödemek gerekiyor. yani bir şekilde sıkar öderim belki de , çocuğum okuyor, ihtiyaçları artacak. tamamlanmamış projeler olduğu için kirada kalmaya devam edeceğiz. ciddi anlamda maddi sıkıntı içine gireceğiz, neden bu iş bu kadar zor yahu...alt tarafı başımı sokacak evim olsun istiyorum, çocuğuma ilerde bir güvence olsun. babasıyla benim yaşadıklarımızı yaşamasın. ikimiz de okuduk ettik, ne zorluklarla , bursla yurt dışında yüksek lisans yaptım. bir rahat edemeyecek miyiz, hayat böyle mi geçecek, çok darlandım gerçekten...tokiye başvuramadık dar gelirli değiliz, orta gelir konut projesinden yararlanamıyoruz krediler çok yüksek, neyiz biz allah aşkına....bu ülkede yetişen iki pırıl pırıl eğitimli insanız, niye ev sahibi olamıyoruz biz, kimler için yapılıyor bu projeler? bilen varsa aydınlatsın çünkü benim beynim yoruldu artık...
Öncelikle sırf kira yuzunden evlilikten kaçan bir gencim bende Allah yardımcımız olsun inşallah. İkinci olarak bı sosyolog olarak söylüyorum skalada orta sınıf değilsiniz belki orta alt ya da alt-üst. (3 değer var alt orta üst ve bunlarda kendi içinde alt orta üst diye ayriliyo yani toplam 9 sınıf) yıllarca orta sinifsiniz diye bizi avuttular anlayacağınız, üniversitede hocamız bunu anlattiginda çok şaşırmıştım. Amacım sizi kotulemek asla değil lütfen yanlış anlamayın ülkemizdeki gelir esitsizligine vurgu yaptım.

X