Keşke Anne Olmasaydım ..

Çok yanlış bir dua şekli, daha bebeğiniz çok küçük simdi istemediğinizi belki ileride cok isteyeceksiniz (kendimden biliyorum) belki yine kazara tekrar bir evlat sahibi olacaksınız ama nasip etmesin diye dua ederseniz kayıpla da sinanabilirsiniz bu canınızı daha çok yakar.

Anneyle babanın eşit olmaması sadece türk kültürüne has bir şey değil. Anneyle baba eşit değil çünkü. İç güdülerle alakalı bu. Bakınız hamile olma emzirme vs sayesinde çocuk anneye emanet edilmiş. Doğada da bu böyledir. Erkek aslan ailesini koruyup avlanırken dişi aslan yavrularına bakıyor. Onlara da toplum öğretmemiş heralde.

Penguenlerde de yanılmıyorsam dişi yumurtluyor erkek bakıyor ama. Bir babanin da çocuğunun bakımını üstlenmesi gerekiyor. Anne dogurup emziriyor diye bütün yük annenin üzerine yüklenemez.

Sizi biraz da olsa anlayabiliyorum. Ablamin 4 cocugu var 1i kiz 3u erkek. Erkek çocuklar hala cok yaramazlar. Buyukler nispeten ayri olduklarinda sakinler ama yanyana olduklarinda sessiz durmuyorlar. Ki buyukler 12 ve 10 yasindalar. Ufak oglan 5 yasinda ama o da yaramaz. En kucuk kiz ama o da abilerinden eksik kalmiyor. Bazen ablama gidiyorum nasil delirmediginw hayret ediyorum. Ablam her daim cok positif bir insandır ben o durumda olsam herhalde kafayi yerdim. Ablam 4 cocukla isine de gidiyor, yemegini yapiyor, geziyor tozuyor arabasina atlayip. Benden daha sosyal bile diyebilirim. Ablam cok anactir bizleri de o bakip buyutmus. Ama nasil dayaniyor bilmiyorum. Ben yaninda 2 saat oturamiyorum telefon etse bile cocuklardan aman olmuyor konusmaya kendi sesimi duymuyorum.

Ben evli degilim, yegenlerim ellerimde buyumus sayilirlar ama 7/24 evde olmak baska tabi. Ama cocuk hem istiyorum hem de asiri korkuyorum dogrusu. Simdiden gürültüyü kafam kaldirmiyor..Allah sabir versin.

Valla ben acıyorum kadınlara ... yazık kocasi bekar gibi geziyor , kadin cocuguna eve yetisiyor ..sonra aksam oluyor adam butun gun evde ne yaptin diyor..teşekkur etmek yerine hesap veriliyor

Ben o kadar acimiyorum sahsen. Kendi düsen aglamaz. Ha istisnalar elbette vardir fakat cogu bu hayati, öyle kocayi kendi seciyorlar. Iyi gelin olacam diye o kocaya, cocuk muamelisini yapiyorlar. Sabah kahvalti hazirliyorlar, aksam yemek ve meyve ve cay faslisi var tabi. Erkek bu,tek basina yemek yapamaz aaa aaaa! Burda bir konuda sabah esine kahvalti hazirlamayan taslaniyordu.

Sonra bebek oluyor, yine kocalarini düsündükleri icin kv'de kaprislerini cekiyorlar, lohusa depresyona giriyorlar. Herseyi eslerinden degil, annelerinden, kv'deden bekliyorlar.

Yani mesele dogru es secmek ile basliyor aslinda ve bu hayatta onun ile beraber mücadele vermek. Kimse kimsenin kölesi olmamali.

Nasıl bir özgüven bu! Yavrulara erkek aslan bakar,diğer erkekler öldürmesin diye.

Penguenlerde de yanılmıyorsam dişi yumurtluyor erkek bakıyor ama. Bir babanin da çocuğunun bakımını üstlenmesi gerekiyor. Anne dogurup emziriyor diye bütün yük annenin üzerine yüklenemez.

Hanımefendi zaten yanlış biliyor.Erkek aslan varsa yavrulara dişi bakmaz çünkü başka erkek aslanlar yavru aslanları öldürür.

Şimdi bekar biri olarak yıllarca korunasım geldi bu konudan sonra, herkes mi böyle oluyor nasıl bu işler

Adi ustunde onlar hayvan, icguduleriyle hareket ediyor. Bizse insaniz, akil, vicdan ve empati ile hareket ediyoruz. Eger evinde surekli evde oturmaktan kafayi yiyip tukenmis, cok yorgun bir insan varsa; empati yapip biraz yukunu hafifletmeyi teklif edersin eger insansan. Eger aslansan yavrulayacak baska disi aslanlar bulmaya gidersin. Eger hayvanlar aleminin kurallarini uygulayacaksak o zaman evlilik kurumunu kaldirmali ve erkek bireylerin onune gelen her kadinla cinsel iliski yasayip yapabildigi kadar cocuk yapmasini da kabul etmeliyiz. Hem apartman icinde modern yasayalim, hem de national geographic tadinda yasayalim olmuyor maalesef.

Her zasmasn bu duygular icindeyseniz , her asım çocuklara bağırıp kiziyorsaniz destek almalısınız.

Hem siz daha ilerleyen bir psikolojik rahatsızlıktan kurtulursunuz hem de evlatlariniz bu kızgın yüzden kurtulur.

Onların suçu yok, kendileri seçmedi sizi ve şuan size muhtaclar.

Elinizden geleni yapmak zorundasınız ruhunuz için.

Şimdi yazmaya kalksam çok uzun ve derin bir konu.
Sen en başından beri anneliği istemedin bu hisler çocuklara geçti. Bebekler duyguları sünger gibi çeker. Aranızda güvenli bağlanma dedikleri o his oluşmadı. Sen eziyet olarak gördün onlar içten içe fazlalık gibi hissetti vs.
Bu liste uzun.

Sana tavsiyem psikolojik destek alman. Ama gidip psikoloğa konuşmak değil dediğim terapi.
İnan çok iyi gelecek ve toparlanacaksın. Sen düzelince çocuklarda düzelecek.

Onların bu davranışlarının altında taa en baştan dediğim bu bilinçaltı durumları var.
Sen düzel ki onlarda düzelsin

Evet erkek aslan sürüyü korumak için diğer sürünün erkekleriyle kapışırken dişi aslanlar yavrunun yanında kalır. Avlanma konusunda kafam karışmış olabilir. Tam emin değilim., nasıl bi asabiyettir bu? :) genel olarak doğanın kanunundan bahsettim. Kadına çocuğuna bakmakta daha çok sorumluluk verilmiş. Emzirme doğurma kadına dişiye verilmiş vs. İstisnalar vardır. Bunu mu tartışalım şimdi?
İnsanlar için de erkek hiç bir iş yapmasın kadının sorumluluğu diye yapmadım bu yorumu. Türk toplumu diyip duruyorux ama bu işin iç güdüsel bi tarafı var diyorum. Ben hiç boşanıp çocuğunu başından atan anne görmedim ama baba gördüm. Bunun da istisnası vardır. Şimdi dayımın kızı öyle yaptı diye örnek vermeyin. :))
Nasıl bir özgüven bu! Yavrulara erkek aslan bakar,diğer erkekler öldürmesin diye.

sorun anne olmanız degil, tek basınıza cok fazla sorumluluk almanız, tabi ki bogulmus gibi olursunuz, aileden destek olmazsa bakici vs olmazsa boyle hissedersiniz tabi ki..
siz mutlu olmalisiniz ki cocuklar da olsun, kreş vs dusunun imkanınız varsa, veya bakici, az nefes alin, o zaman cocuklarinizin enerjisi bile değişir, cunku anneleri mutlu olunca annenin enerjisi çocuğa yansır..ve lütfen cocuklara bagirmayin, onlara bağırma kavramını öğretmeyin.. ilerde aynisini eslerine yaparlar..

Ünlü bir Çin atasözü der ki "bunalmış anneyi, ancak bunalmış bir anne anlar. Yani dememişlerse bile bence ayıp etmişler.

Bende sendeki modellerden bir tane var. İkinci "kaza ile" olursa olur ancak. Kocamın "omo kordoş şort çocoğo" isteğini, "tabi ben çalışırım sen de evde çocuklara bakarsın. Ancak o şartla ikinciyi doğururum" cümlesi ile köreltiyorum.

Benim yaptığım hatayı yapıyorsun muhtemelen kardeşim. Her şeyi üstlenip, kimseye özelikle eşine sorumluluk vermiyorsun. Yapma. Erkeğin ebeveynlik görevi para getirip sperm vermekten ibaret değil. En azından haftanın bir günü birkaç saat kendine ayır. İnan yükün epey hafifleyecek. Durumun varsa büyük oğlanı kreşe ver.

Ve kabullen. Hayatının hiçbir döneminde artık tamamen özgür olmayacaksın. Çoluğu çocuğu evlendirdikten sonra memeler yer çekimine karşı savaşını kaybettiği yıllarda özgür olabilirsin ancak. Oturup mevcut durumuna üzüleceğine "çocukla ne kadar özgür olabilirim, bunun için ne yapabilirim" diye düşün mesela.

Buradaki önerileri de dikkate al. Ben öyle yaptım, şu an çay içiyorum benim sıpa da babasıyla dışarıda. Bak bir saat özgürüm mesela.

Ben yorumumda bütün yük anneye ait demedim. Ay yorumum çok farklı anlaşıldı şimdi uzun uzun herkese aynı açıklamayı yapamayacağım. Bizim evde baba çocuğuna bakar. Ama mesala boşanma gibi durumlarda ben çocuğumu babasına bırakmam ama eşim bana bırakır. Bu da toplumun öğrettiği bir şey değil. İçgüdüsel bence.

O son dedigin toplumsal kural oldugundan dolayi, cahillik felan bircok sebebi var. Ayrica annelik dogurmak ve emzirmek degildir. Nice hic cocuguna bakmayan, pedagojisinin p'sini bilen anne var. Sadece hormonlar ve vajina yetmiyor anne olmak icin.

Ayni sekilde nice babalar var cocuklarina en iyi sekilde bakan. Su an esim mesela kizimi banyoya soktu. Bende hep onu kurulayip kiyafetlerini giydiririm mesela. Ayni sekilde esim bezini degistirir, yemegini verir, yemediginde acaba ne yer diye düsünür.

Ve etrafim böyle babalar ile doludur. Senin etrafinda olmadigi icin benim esim gibi babalari istisna kilmiyor. Daha cok kadin erkeklere sorumluluk verse, senin gibi düsünmezdin yerine, öyle babalarina daha cogalcaklar aslinda.

Supersin idrak , oglan biraz sakinledi mi?
Merak ediyorum sendeki degisimler onu da etkiliyor mu diye

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…