Keşke Anne Olmasaydım ..

Boşanmış konu sahibi Astoria'cığım. İşi daha da zor ne yazık ki.

Hayır işte benim evde kalan taraf olmamın sebebi toplumsal baskı değildi. Sevgimdi. Gözümün önünde olması bana emanet olması daha güvenilir geldi. Halbuki anneliğin a sını dahi bilmiyordum. Ama eşime bırakmayı düşünmedim bile. Eşimse rahatlıkla bana bırakabildi. Burda yaratılış faktörü diyorum ben. En azından ben toplumsal dayatmadan dolayı böyle tercih etmedim. Yoksa bi çocuğu yedirip içirmek giydirip yıkamak tabiki annenin görevi değil sadece. İkimizin yanında olduğu zamanlar baba daha çok ilgilenir çocuğumuzla.
Boşanıp çocuğunu silen çok erkek var burda da bi çok konuda örneğini görüyoruz. Valla ben yaşayamam oğlumsuz. Bunun da toplumla ataerkille anaerkille falan ilgisi yok. Kadınların sevgisi daha yoğun çünkü. Ha bu konuda da istisnalar vardır.
Hatta ben genel olarak kadınların daha çok sevgi dolu olduğuna inanıyorum. Sadece evlat değil, anne baba kardeş arkadaş vs kadınların daha çok sevdiğini daha çok sahiplendiğini düşünüyorum. Bu da mizacımız diyorum

Hala ısrar ediyorsunuz.Eğer erkek aslan eşiyle kaldıysa dişi avlanir baba yavrularina bakar.Baba yoksa anne yine yiyecek bulmak zorundadir, bu yüzden bir sürünün icinde degilse yavrular tehlikededir çünkü yavrularını yalnız bırakır.Benim rahatsız olduğum yanlış bilmeniz degil,yanlış bildiğiniz bir şey üzerinden çıkarım yapmanızdı. O yüzden bir hipotez ortaya koyacaksınız önce verilerinizin doğruluğunu kontrol edin.

Evden çalışmanın en zor yanı, çocuğunuzun da evde olması di mi? =) Yani o rahat verse, 1 saatte yoluna koyacağınız iş, onun saboteleriyletüm gün sürebiliyor. Kreşe başlaması bu açıdan çok iyi oldu benim için. Yoksa tırlatmanın eşiğindeydim. Ben de anne olduğuma asla pişman olmadım, ikinci geliyor, ondan da korkmuyorum. Ama bir kadın aksini hissediyor diye onu suçlayamam. Hangi şartlarda, hangi hissiyatla yaşıyor bilemeyiz ki. Yükünü eşi ne kadar paylaşıyor, çevreden ne kadar baskı görüyor, kendini rahatlatacak zamana sahip mi, yoksa sorumluluklarla boğulmuş durumda mı... Bütün şartlarımız eşit olsa bile aynı hissetmeyebilir, insanız netice de psikolojik durumlarımız da farklı. O yüzden yadırgayamıyorum ben konu sahibini.

Kesinlikle sana katiliyorum
Fazlasiyla feminist bir kadin olmama ragmen bu konuda bende anneligin babaliktan farkli olduguna inaniyorum
Ama bdvde kesfettigim birsey var , her kadin ayni degil , o yuzden senin su savunduklarini ben rahatlikla anlayabiliyorum ama baskalari anlayamiyor
Takilma bence , bu da normal , herkesin dusuncesi , yasayisi , cocuguna hissettikleri vs farkli

37 yasinda 2.tup bebek denemesi negatifle sonuclanmis biri olarak okuduklarim karşisinda Garip duygulara Kapildim. Ben de sizin gibi dayanamazdim sanirim. Gene de annelik guzeldir diye tahmin ediyorum Az daha zaman ve sabira ihtiyaciniz var.

bana gore cok.iyi bir annesiniz anac degilim derken kimee gore neye göre ben cok.anne biliyorum cocugunu emzirmek.zor geldigi icin emzirmeyen emzik.daha rahat oldugu icin kendi rahati icin emzik.veren ee dogal.olarak.yorulmussunuz cocuklsriniz biraz yaramaz olmasaydimm diyorsunuz ama allh korusun ölsün bunlarda diyormusunuz kimse ayy nasil olur anac degilsiniz demesin cunku herkesin bunaldigi zor gecirdigi annelik zamanlari var tebrik ederim cok iyj bir annesiniz..

Supersin idrak , oglan biraz sakinledi mi?
Merak ediyorum sendeki degisimler onu da etkiliyor mu diye

Evet az da olsa sakinleşti. En azından tutturma süreleri azaldı. Bugün bir şeye delirdi yine, sofradaki tabağı aldı havaya kaldırdı ve yerine koydu. Normal şartlarda o tabak parçalara ayrılırdı. Kendini kontrol etmeye başladı ufaktan. Ben hep çocuğa bağırmıyorum, yanında kavga etmiyoruz bizimle alakası yok durumunun derdim. Ama oğlan gülmeye hasret imiş meğersem :)

Sizi öyle iyi anlıyorum ki. Boşanmış bir anne olarak çocuk büyütmek hele de 6 yaş altı çocuk büyütmek hele ki bir değil iki küçük çocuk büyütmek çok zor.
Zaman zaman benim de aynen sizin gibi düşündüğüm oluyor. Rabbim affetsin. Benim kızlarım var 6,5 ve 3,5 yaşlarında. Saolsunlar en az erkek çocuğu kadar hareketliler.
Öyle çok şey var ki söylenecek. Yeri geliyor geçmiş içime öküz gibi oturuyor kendime zaman ayırmak istiyorum mümkün değil. Ben de çok anaç bir anne değilim sanırım. Çocuklarım mutlu olsun diye uğraşıyorum, ama kendime de zaman ayırmak istiyorum ama yok. Cafeye, markete bir yere gittiğimde sürekli çocukların peşinde koşmak. Evde sürekli ses, gürültü, hareket, baba otoritesi olmadan büyüyen çocuklar ve sürekli söz geçirmek için bağıran ben.
Şimdi en yakın sorunum örneğin. Tayin isteyip bilmediğim bir yere taşındım, 1 aydır burdayım. Çalışıyorum kamuda 8-5. Büyük kızım okula başlayacak, küçüğe kreş bulmam gerekiyor. Ailem yanımda birkaç gün sonra memlekete gidecekler bir süreliğine. Sabah okula bırak çocukları, büyüğü öğlen al tekrar bırak. 3 de tekrar okuldan al yanında işe götür. Kara kara düşünüyorum nasıl tek başıma halledicem.
Ama umutsuzluğa kapılmaya da gerek yok. Güçlüyüz ve hallederiz. Rabbim yardım etsin hepimize.

Ay tamam aslanlarda böyle, genel olarak tabiatımızdan bahsetmek istedim. Demek ki aslanlar istisnaymış. Yanlış hatırlamışım olabilir. Konu bu değil. Konudan zaten komple çıktık. Şuan konu sahibi ne diyo bunlar diyordur.

Buradan ahkam kesmek o kadar kolayki
Anlatamam

Kuzu inan bagirmaya , yuksek sese , kavgaya gerek yok sadece modun düsuk bile olsa anliyorlar
Cocuk denen canli cok enteresan her turlu gerginligi hissedip buna tepki veriyoar
Cok sevindim , insallah daha da iyi olacak senin icin hersey

Yine de o kadar büyük konuşmayın..

Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim tüm içtenliğimle; çoğunuz çok samimiyetle yanıt vermiş.

Çok yazılacak şey var ama burada ne kadar anlatabilirim ki.Oglum 5,5 yasında ;anaokuluna gittiğinde 2,5 yaş oğlumu kreşe vermeye içim el vermiyor o daha çok küçük .Büyük oğlum yarım dönem gidecek onu alacak bırakacak biri olması lazım .E küçük oğlum kreş değil bi bakıcı da olsa o bakıcı büyük oğlumu alıp bırakıp digerine de yanında taşıyor olması lazım .Buna cesaret edemiyorum .Hani desem ki arabamı ona versem .Guvenemem ki.Araba da bırakır veya kaza yapar ya bilmiyorum türlü türlü şey geliyor aklıma ikisini birden idare edemez .Ve benim çıkış saatlerim bazen 8 leri 9 ları bulacak .

Benim mesleğim bankacılık .Bu işle uğraşan arkadaşlar vardır bilirler bankanın disiplinini düzenini giriş çıkış saatlerini.Yani ben bi öğretmen değilim ki ağır şartlarım .

Ağır geliyor arkadaşlar hem fiziki anlamda hem psikolojik anlamda .Onları koruyup kollarken ortada ben diye bi kavramım kalmadı.Hayatım yarım kalmış gibi .

Bi sihirli değnek gelsin onları yok etsin demiyorum ki keşke hiç anne olmadaydım diyorum zira aksi bi duygum olsa bakıcısıdır kreşidir verir geçerim ama bu düşününce bile yüreğimi acıtıyor omları kaybedecekmişim gibi e öbür türlü de nefes almıyor gibi ağır işçi hissediyorum kendimi .

Dışarı çıkıyorum benim bi gözüm birine diğer gözüm birine ayrılıyor resmen .Etrafımda ki insanları asla göremiyorum güneşe gökyüzüne kafamı kaldırıp bakamıyorum çünkü o kadar müdahale edilesi çocuklar .

Bi operasyon geçirdim 1 gün hastane de kaldım çok komik ama asla ameliyat acısı hissetmediö hemşireler çok şaşırdı herkes inliyor sen gülümsüyorsun diye .Çocuklarım babalarında güvenilir bi yerdeydi endişe edeceğim hiç birşey yoktu.Ben de onlardan 32 saatten fazla bi sürede uzak kaldığım için nefes aldığımı yaşadığımı hissediyordum düşünün sadece 4 duvar arasında ameliyatlı olmama rağmen .Hem de iki operasyon birden olmama rağmen acı duymadım çünkü beynim bi uğultudan kurtulmuş gibiydi .

Son düzenleme:
Benim bir oğlum var 2. sıpam da yolda. Hem çok istiyor hem de çok korkuyorum. Çocuk büyütmek çok çok büyük bi sorumluluk. Hayatınızı siz değil onlar planlıyor. Ama ben onlarsız hayat düşünemiyorum. sıkıcı geliyor:) şimdi delirtiyorlar ama büyüdüklerinde size arkadaş yoldaş olduklarında bence iyi ki anneyim diyeceksiniz.

Ben de feministim ya hu bi yorumla erkekleri baş tacı ediyormuş gibi algılandım onu açıklamaya çalıştım iki saattir. Evet haklısınsın belki duygu yoğunlukları bakış açılarımızın farkından dolayı anlaşamadık.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…