Keşke Anne Olmasaydım ..

canimmm sadece sakin ol ve hayatin allahın sana verdigi guzelliklere bak. tüm anneler ayni seyleri yasiyor. hangimiz gece uykusu biliyoruz hangimiz rahat yemek yiyoruz. Annelik zaten bu degil midir kendi canından önce evladini düsünmek.İlk başta bunlari tek yaşayan sen olmadigini bil. öyle fotolarda gezmelerde görününen komsunun cocuguna disardan bakmak gibi olmuycani baştan biliyordun zaten. Bu bunalim hallerin hem kendini bitirir hrm cocuklarini sakin bu sekil isyan etme rabbimin gücüne gider. Cok iyi anliyorum seni yardim eden yok yoruluyosun ama bunlarin mukafatini iki delikanli sana vercek hayirli evlat olurlar insallah. sadece sabir annelik her kadina içgüdüsel olarak verilmiş bir sey sen eminim çok iyi bir annesin

Allah kolaylik versin
Bende uc kisiye yetebilecek kadar anaçlik var, karincaya bile annelik yaparim ama cocuk dogurmayi hic dusunmuyorum bile
İki kopegim var benim icin kopek degil bebekler bebek gibi de bakiyorum gercekten ama bir insan parçasi dogurmaya cesaret edemem :KK45:
Cocuklari da sevmem zaten, bebek guzel olursa severim de 3 yasindan sonrasi aman aman uzak dursun
Yaramaz cocuk gordugumde dehşete kapiliyorum cogunun ailesine sinir oluyorum her seferinde kinamak gibi olmasin ama diye baslayan cumleler kuruyorum bu gidisle terminator falan dogururum zaten:KK45:

Ben yorumumda bütün yük anneye ait demedim. Ay yorumum çok farklı anlaşıldı şimdi uzun uzun herkese aynı açıklamayı yapamayacağım. Bizim evde baba çocuğuna bakar. Ama mesala boşanma gibi durumlarda ben çocuğumu babasına bırakmam ama eşim bana bırakır. Bu da toplumun öğrettiği bir şey değil. İçgüdüsel bence.

Eeeeee ablacim ben de onu diyorum ya zaten, 9 ay karninda tasima var, annelik icgudusu var hayatboyu cocuk icin endiseleniyorsun, uykusuz geceler var, emzirme var, vucudunun deforme olmasi var, lohusalik depresyonu var da var yani....Kadin da insan, bunca yuke tek basina dayanmasi zor. Erkek de bir zahmet kendi cocugu icin biraz dert cekiversin.

O adam da bu kadinla ayni evde yasiyor, gozu kor mu gormuyor mu su kadinin halini? Goruyordur ama orali olmuyordur muhtemelen.

O son dedigin toplumsal kural oldugundan dolayi, cahillik felan bircok sebebi var. Ayrica annelik dogurmak ve emzirmek degildir. Nice hic cocuguna bakmayan, pedagojisinin p'sini bilen anne var. Sadece hormonlar ve vajina yetmiyor anne olmak icin.

Ayni sekilde nice babalar var cocuklarina en iyi sekilde bakan. Su an esim mesela kizimi banyoya soktu. Bende hep onu kurulayip kiyafetlerini giydiririm mesela. Ayni sekilde esim bezini degistirir, yemegini verir, yemediginde acaba ne yer diye düsünür.

Ve etrafim böyle babalar ile doludur. Senin etrafinda olmadigi icin benim esim gibi babalari istisna kilmiyor. Daha cok kadin erkeklere sorumluluk verse, senin gibi düsünmezdin yerine, öyle babalarina daha cogalcaklar aslinda.
Ay tanıyıp tanımadan ne kadar boş söz sarfediyosunuz ya. Şuan eşim dışarı çıkarmak için giydiriyor. Yemeğini de yedirir bezliyken altını da açardı, yıkar da, benden çok da gezdirir vs vs.. ama sonuç olarak çalışmayıp çocukla evde kalan ben oldum belli bi yaşına kadar. Dünyadaki çoğu kadın gibi süre farketmez 3 ay 3 yıl değişir şartlara göre. İstisna örnek göstermeyin lütfen. Farklı bir şey anlatmak istedim. Ne kadar çok yüklendiniz ya.
He bi sizin kocalarınız yapıyor biz köleyiz evde.

Eeeeee ablacim ben de onu diyorum ya zaten, 9 ay karninda tasima var, annelik icgudusu var hayatboyu cocuk icin endiseleniyorsun, uykusuz geceler var, emzirme var, vucudunun deforme olmasi var, lohusalik depresyonu var da var yani....Kadin da insan, bunca yuke tek basina dayanmasi zor. Erkek de bir zahmet kendi cocugu icin biraz dert cekiversin.
Çekmeli hayatım o konuda hem fikiriz. boşver sen beni ben farklı bir şey anlatmak istedim.

Beni çocuğum yok ama ablamın 2 çocuğu var.İkisi de candan öte , canımızı vermemiz gerekse veririz ailecek.Maddi durumları da iyi , sıkıntıları yok çok şükür.Ama bazen ablamla eniştem de böyle şeyler söylüyorlar.Ama onlarsız bir hayatı da düşünemiyorlar.Yani anne baba olmak çok karmaşık bir duygu.Allah size sabır versin.Eşinizle iş bölümü yapsanız.Kreş de mantıklı gibi.Hem çocuklar sosyalleşirler kendi yaşıtlarıyla.

Konu sahibinin sıkıntısı şu: Konunun içinde bir kere bile "baba" kelimesi geçmiyor, "annem" yani anneanne kelimesi bile geçerken babanın esamesi okunmuyor konuda. Baba tamamen edilgen eleman olmuş, artık çalışıyorum falan diye midir topu kadının üstüne atmış, çekilmiş kenara. Bu kadın bu çocukları mitoz bölünmeyle kendi üretmedi ki, bazı baba figürleri kendilerini sadece sperm verdikten sonra işlevleri bitti olarak görüyorlar ya da işlerine gelmiyor. Konu sahibinin topu biraz da babaya atması lazım, belli ki tek başına mücadele vermekten buhran geçiriyor. Yoksa burada konunun annelik içgüdüsüyle gerçekten alakası yok, iki haşarı erkek çocuğuyla tek başına mücadele veren en anaç annenin dahi konu sahibiyle aynı hisleri paylaşacağını düşünüyorum.

O kadar pişmanım ki anne olduğum için...5,5 senedir kapana sıkışmış cebelleşiyorum.Bekarlıgımda ağlayan zırlayan çocuklara bakıp anneleri hakkın da “bi kadın neden çocuk yapar ki hayatını mahvetmek için mi?”diye düşünür çocuk yapmalarına hayret ederdim.Çünkü özgürlük kelimesinden oluşuyordum ben.Evliliğimden 2,5 sene sonra çocuk sahibi olmaya karar verdim fıtrat gereği sanırım.O dönem net hatırlayamıyorum nasıl karar verip nasıl cesaret ettim hiç bilemiyorum .İkincisi ise kazara oldu ...

5,5 senedir ben diye birşey yok .7/24 bakıcı olarak kiralanmışım.Sosyallik şöyle dursun bi banyo/wc ye bile insan gibi girip çıkamıyorum.

Annem destek olmadı hiç bir zaman sadece bir ben vardım .7 ay baktı hergin oğlum oraya bırakırken yalvarıyordu bırakmamam için.Ve her hafta beni twl de rahatsız ediyordu su gün izin al günüm var su gün izin al gezim var vs saçma sapan sepeblerden .Sanırım anaç olmamam ondan gelen bi kalıntı .Ama ondan daha çok sevgi verdiğimi düşünüyorum evlatlarıma .

Çocuklarımı kaybetsem dünya basıma yıkılır onları çok seviyorum ama onlar doğmamış olsaydı onları hiç tanımamış hiç sevmemiş olacaktım.O zaman olmayan bişeyin yokluğu için ağlamayacaktım .

İş hayatım bittikten sonra çocuklar daha ağır gelmeye başladı.Ve durmadan kavga eden iki erkek çocuk .Büyüdüler iş kolaylaşacak diye beklerken gün ve gün benim isyanım artıyor .Onlara yapabildiğim tek şey avazım çıktığı kadar “yeter “diye bağırmak oluyor .Anlamıyorlar tatlı tatlı anlatsam da beş dakika sonra herşey yine aynı.Büyük oğlum doğduğundan bu yana zor bi çocuktu hala öyle .Küçük nispeten daha sakindi artık o da ön teker arka teker misali abisinden geri kalır yanı kalmadı .

Büyük oğlumu cimnastik,yüzme futbol aktivitelerine gönderdim yaz okullarına gitti hiç bir fayda göremedim ,enerjisi yine hiç tükenmedi .

Evin her yerine yiyecek taşıyorlar şeftali ile duvar kapı pencere siliyorlar .Birbirlerini meyve suyu ile yıkıyorlar.Birbirleri ile çoğu zaman kavga halindeler küçük canı hep acıtılan taraf .Tv den nefret ederim hiç açmam ;büyük oğlum çizgi film bagımlısı ev de gün boyu tv bangır bangır.Şöyle rahat rahatı elime kitap ,telefon alıp keyif yapamıyorum .Yani yazacak çok sey var ama şimdi öyle aklıma gelenler .

Ben anaç bi kadın değilmişim .Keşke hiç evlenmeseydim keşke hiç çocuk sahibi olmasaydım boguluyorum.Anne olmak böyle birşey mi yoksa benim çocuklarım mı böyle bilmiyorum çok daralıyorum .

İlk oğlum doğduğundan 2 yaşınadek mükemmel besledim 2 sene mememde uyudu resmen emme refleksi çok güçlüydü çok düşkündü sütüm çok güzeldi .Sabahlara kadar emerdi.Özellikle hayatımda ki o 1 yıl sadece meme vermek üzerine kurulu idi hayatım .Banyo için bile 1 saat hazırlık yapardım .Cocuklarıma bir kez emzik dahi vermedim emmelerini etkilemesin diye .

Büyük oğlumu büyütürken kardeşi doğmadan önce bi kere kızıp bağırmadım .Suan ise evde her gün sesi göklerde bi anne olmaktan bitap düştüm yıldım arkadaşlar ben ....
keşke demek yersiz ancak şimdi ye müdahale edebilirsiniz.
çocuklar uyuyunca meditasyon yapmayı deneseniz çok iyi gelir size.
çocuklugumu dusundugumde annemi sinirli hatırlarım. bilirim elinden geleni yaptı bizim için ancak daha mutlu görmek isterdim onu.
sizin çocuklarınız da sizi mutsuz ve sinirli hatırlamasin.
bizi, karakterimizi oluşturan çocukluğumuz.
önce siz mutlu olun. eşinizden destek almaya çalışın.
umarım çok daha iyi hissedersiniz, onlar büyüdükçe en büyük yardımcınız olacak hayatta.

Bence bu konunun çözümü biraz rahatlık. Bizim eczacı bir tanıdığımız vardı, çocukları olduktan sonra çalışmıyordu. Yaşları yakın iki erkek çocuğu vardı. Ama ben hayatımda böyle bir şey görmedim, birer küçük hayduttular. Yani abartmıyorum düz duvara tırmanırlardı. Ama anneleri o kadar rahattı ki size anlatamam. O duştayken televizyon mu kırıldı amaan sağlık olsun. Oğlu balkondan mı atladı "efecim bir daha yapma annem"
Çocuklarla baş edemiyorsa hastaneye götürür eşine bırakırdı, eşi hekimdi. Mükemmel bir babaydı eşi. Çocuklar bayat ekmek ayranla falan büyüdüler ama o teyzemiz akıl sağlığını korudu ve hiç yaşlanmadı resmen. Bazen bunaldığım zamanlarda hep o teyzeyi aklıma getiririm ben. Siz de biraz sorunluluğu üzerinizden atın ve rahat olun.

Şöyle konularda annelik dersi veren , " kutsal ana"lara da ne diyim bilmiyorum.Kadıncağız zaten daralmış , bunalmış , bi' de bazısı "Aaaa canım öyle deme Rabbimin verdiği güzellikler , Rabbim vermiş , öyle deme... " diye başlıyor.Ya bu kadın ne diyor siz ne yazıyorsunuz?

Hissetikleri gayet insanî ve doğal.Belli ki çocukları çok yaramaz.Bazı anneler çocuğu baskıyla disipline ediyor.Belli ki öyle de yapmıyor.Yani sizin çocuklarınız belki de çok uslular , belki baskı yapıp çocuklarınızı disipline ettiğinizi sanıyorsunuz , belki eşleriniz yardım ediyor.Konu sahibi başka bişey söylüyor.

Lütfen biraz duyarlı olun.Kadıncağız zaten yorgun , üzgün.Siz de kendini iyice kötü hissettiyorsunuz yazdıklarınızla.

Bunu kendinize itiraf edebilmeniz bile güzel.

Gerçekten çocuk büyütmek çok zor. Çok iyi düşünmek lazım çünkü çocuk için geçerli bir sebep yok zaten. Kendimizi tatmin etmek için yapıyoruz. Lüks gibi bir şey.

Ayrıca annenize kızmayın. Sizin çocuğunuza bakmak zorunda değil.

Çocuklar için bir uzmandan yardım alsanız iyi olur. Eşiniz hiç ilgilenmiyor mu?

Ay tanıyıp tanımadan ne kadar boş söz sarfediyosunuz ya. Şuan eşim dışarı çıkarmak için giydiriyor. Yemeğini de yedirir bezliyken altını da açardı, yıkar da, benden çok da gezdirir vs vs.. ama sonuç olarak çalışmayıp çocukla evde kalan ben oldum belli bi yaşına kadar. Dünyadaki çoğu kadın gibi süre farketmez 3 ay 3 yıl değişir şartlara göre. İstisna örnek göstermeyin lütfen. Farklı bir şey anlatmak istedim. Ne kadar çok yüklendiniz ya.
He bi sizin kocalarınız yapıyor biz köleyiz evde.

O biraz toplumsal psikolojiden dolayi. Özelikle Türkiyede. Adam issiz ise yine esinden yemegi temizligi bekler. Cocuklari babaannesine, anneannesine birakir. Avrupada yasiyorum, burda cocuguna bakmak icin izin ayrilan cok erkekler var.

Zaten senin dediklerini sorun olarak görüyorum ve o konu üzerine yazdim burda. Türkiyede cocuk hep annenin sorumluluguymis gibi görünür. Kadinlarda bunu öyle algilarlar. Isten cikarlar. 18 aylik cocuk aslinda kres'e gidebilir fakat yollamiyorlar. Israr ile ayni oda'da yatmalar..., Bunlarin bircogu toplumsal dayatmadir. Cocuk anneye baglanmaz diye korkutmadir.

Bircok kadinin egemen oldugu kabilelerde var. Bu toplumda erkekler bu kadar basin ve egemen olmasaydi hersey cok daha farkli olabilirdi.

O kadar pişmanım ki anne olduğum için...5,5 senedir kapana sıkışmış cebelleşiyorum.Bekarlıgımda ağlayan zırlayan çocuklara bakıp anneleri hakkın da “bi kadın neden çocuk yapar ki hayatını mahvetmek için mi?”diye düşünür çocuk yapmalarına hayret ederdim.Çünkü özgürlük kelimesinden oluşuyordum ben.Evliliğimden 2,5 sene sonra çocuk sahibi olmaya karar verdim fıtrat gereği sanırım.O dönem net hatırlayamıyorum nasıl karar verip nasıl cesaret ettim hiç bilemiyorum .İkincisi ise kazara oldu ...

5,5 senedir ben diye birşey yok .7/24 bakıcı olarak kiralanmışım.Sosyallik şöyle dursun bi banyo/wc ye bile insan gibi girip çıkamıyorum.

Annem destek olmadı hiç bir zaman sadece bir ben vardım .7 ay baktı hergin oğlum oraya bırakırken yalvarıyordu bırakmamam için.Ve her hafta beni twl de rahatsız ediyordu su gün izin al günüm var su gün izin al gezim var vs saçma sapan sepeblerden .Sanırım anaç olmamam ondan gelen bi kalıntı .Ama ondan daha çok sevgi verdiğimi düşünüyorum evlatlarıma .

Çocuklarımı kaybetsem dünya basıma yıkılır onları çok seviyorum ama onlar doğmamış olsaydı onları hiç tanımamış hiç sevmemiş olacaktım.O zaman olmayan bişeyin yokluğu için ağlamayacaktım .

İş hayatım bittikten sonra çocuklar daha ağır gelmeye başladı.Ve durmadan kavga eden iki erkek çocuk .Büyüdüler iş kolaylaşacak diye beklerken gün ve gün benim isyanım artıyor .Onlara yapabildiğim tek şey avazım çıktığı kadar “yeter “diye bağırmak oluyor .Anlamıyorlar tatlı tatlı anlatsam da beş dakika sonra herşey yine aynı.Büyük oğlum doğduğundan bu yana zor bi çocuktu hala öyle .Küçük nispeten daha sakindi artık o da ön teker arka teker misali abisinden geri kalır yanı kalmadı .

Büyük oğlumu cimnastik,yüzme futbol aktivitelerine gönderdim yaz okullarına gitti hiç bir fayda göremedim ,enerjisi yine hiç tükenmedi .

Evin her yerine yiyecek taşıyorlar şeftali ile duvar kapı pencere siliyorlar .Birbirlerini meyve suyu ile yıkıyorlar.Birbirleri ile çoğu zaman kavga halindeler küçük canı hep acıtılan taraf .Tv den nefret ederim hiç açmam ;büyük oğlum çizgi film bagımlısı ev de gün boyu tv bangır bangır.Şöyle rahat rahatı elime kitap ,telefon alıp keyif yapamıyorum .Yani yazacak çok sey var ama şimdi öyle aklıma gelenler .

Ben anaç bi kadın değilmişim .Keşke hiç evlenmeseydim keşke hiç çocuk sahibi olmasaydım boguluyorum.Anne olmak böyle birşey mi yoksa benim çocuklarım mı böyle bilmiyorum çok daralıyorum .

İlk oğlum doğduğundan 2 yaşınadek mükemmel besledim 2 sene mememde uyudu resmen emme refleksi çok güçlüydü çok düşkündü sütüm çok güzeldi .Sabahlara kadar emerdi.Özellikle hayatımda ki o 1 yıl sadece meme vermek üzerine kurulu idi hayatım .Banyo için bile 1 saat hazırlık yapardım .Cocuklarıma bir kez emzik dahi vermedim emmelerini etkilemesin diye .

Büyük oğlumu büyütürken kardeşi doğmadan önce bi kere kızıp bağırmadım .Suan ise evde her gün sesi göklerde bi anne olmaktan bitap düştüm yıldım arkadaşlar ben ....
Ne güzel ve cesurca anlatmışsınız derdinizi. Burda duyar kasan bazı üyelere katılmamakla beraber sizde kendimin 3 5 yıl sonraki halini görüyorum. Benim çocuğum yok ve sanırım hiç o işlere de yanaşmayacağım. Bana bu hayattaki en büyük sorumluluk çocuk geliyor. Korkuyorum bir insanı dünyaya getirip ona en iyi koşulları sunmaktan. Annem babam bana sorabilseydi keşke beni de doğurmasaydınız derdim ben. Belki çocuğum da bana bunu der bir gün diye korkuyorum

Konu sahibi seni cok iyi anliyorum,aslinda seni anlamıyorum tahmin ediyorum. Benim kardesimle aramda 2 yas bile yok ikiz gibi büyümüşüz annem diyor ki 10 sene yaşlandım
Bir arkadasim var samimi oldugum,gecen bize geldi. Cocugu neler neler yapti. Sehpanin uzerine çıktı,bardak kırdı,annesi altina degistircekti annesinin karnina tekme atiyor. Bir de kiz cocugu. Kiz cocuklari daha akıllı olur zannederdim tek ve son yaramaz bendim zannederdim.
Uyumuyor bir de,annesi diyor ki beni yaşlanırdı . Tuvalete bile giremiyorum cocukta peşinden geliyormuş bir de.Dayanamiyorum artık diyor. Cocugu burda birsuru yaramazlik yapti ben onemsemedim ev dağılsın toplanır ama kendisi icin üzüldüm. Ben onun evine gittiğimde akıllı gibi duruyordu çünkü bana anlattiginda inanasim gelmiyordu. Kafasıyla salonun camını indirmis koltukta ziplarken. Allahtan kendine bisey olmamis. Kafasini duvara vuruyormus. Cok sinirli bir de . Sana demem o ki yaramazliklar bitiyor ama sinir baki kalıyor eger varsa,ve inatçılık ta. Ben evlendim koskoca insan oldum hala insan sevmem. Hala asabiyim icim icimi yer sinirden damarlarim gözükür kollarımda. Zayıfım bir de. Cocukken sinirli yaramaz hırçın bir cocukmusum. 15 yasimdan 23 e kadar antidepresan kullandim. Senin cocuklar cok kucuk devam ederse bekleme benim gibi 7 i yasinda pedogog a götür yaramaz olmaları dogal cocuktur ama bu kadari fazla geldi bana kıskançlık duygusu olabilir aralarinda birde.

Bir çocuk duvara cama kafa atıyorsa önce annesiyle babasının psikoloğa gitmesi gerekir bence.

Ben anaç bir insanım. Kızımla 2 sene yapışık yaşadık ama zaten özgürlüğümü feda etmeye hazırdım çocuk yaparken, yani öyle çok da koymadı bana o 2 sene. Sonra kreşe başladı, şimdi 2. kızım yolda ve yıllardır evden çalışıyorum, dolayısıyla sosyal hayatım çok büyük ölçüde azaldı. Eşim evde olduğu zamanlar her işe el atar, kızımı ona bırakır gece arkadaşlarımla dışarı çıkabilirim. Kızım her çocuk kadar aksi, sevgi dolu, inatçı, insanı bazen çıldırtan, bazen mest eden bir bücürük. Şimdi ben anaç, az da olsa kendine zaman ayırabilen, bazı şeyleri oturtmuş bir anneyim ama o hissettiğiniz isyanı ben de ara sıra hissediyorum. İnsan bazen tüm sorumluluklardan azade, o daha hafif hissettiği günleri özlüyor. Bir de siz zaten anne olmaya çok düşünerek karar vermemişsiniz. Keşkelerle başlayan cümleler için de çok geç. Şuan tek yapabileceğiniz kendinize nefes alabilecek alanlar yaratmak. Bakıcı olur, çocukları eşe bırakıp, kendiniz için bir şeyler yapmak olur, aileden birilerine bırakıp eşle baş başa bir şeyler yapmak olur.

Bir de "bu kadar anne olmak isteyen kadın varken, çocuğu olmayan insan varken" laflarıyla yaklaşmayın artık böyle konulara yahu. Herkesin derdi kendine. Allah isteyen herkese evlat versin, bunu gönülden söylüyorum ama her evlat sahibi olan da nirvanaya erip, mutluluğun sırrını keşfetmiyor. Hepimizin hayat şartları, beklentileri, dertleri, kişilikleri farklı. İnsanın hissettikleri, başkalarının sahip olduklarına ya da olmadıklarına göre şekillenen bir şey değil, yaşadıklarına göre şekillenen bir şey.

Başını okurken kendim yazdım sandım:KK70:benimde oğlum kreşe başladı, şuan hamileyim ve evden çalışıyorum. Evet, dışarıda da çalışmak çok zor. Ama evden çalışmak o kadar değişik ki. Heryerde oluyorsunuz hem ruhen hem fiziken. Ama hiç keşke anne olmasaydım demedim ya.. keşke annelik bu kadar endişeli bir şey olmasa dedim sadece.

X