Keşke Anne Olmasaydım ..

canimmm sadece sakin ol ve hayatin allahın sana verdigi guzelliklere bak. tüm anneler ayni seyleri yasiyor. hangimiz gece uykusu biliyoruz hangimiz rahat yemek yiyoruz. Annelik zaten bu degil midir kendi canından önce evladini düsünmek.İlk başta bunlari tek yaşayan sen olmadigini bil. öyle fotolarda gezmelerde görününen komsunun cocuguna disardan bakmak gibi olmuycani baştan biliyordun zaten. Bu bunalim hallerin hem kendini bitirir hrm cocuklarini sakin bu sekil isyan etme rabbimin gücüne gider. Cok iyi anliyorum seni yardim eden yok yoruluyosun ama bunlarin mukafatini iki delikanli sana vercek hayirli evlat olurlar insallah. sadece sabir annelik her kadina içgüdüsel olarak verilmiş bir sey sen eminim çok iyi bir annesin

Allah kolaylik versin
Bende uc kisiye yetebilecek kadar anaçlik var, karincaya bile annelik yaparim ama cocuk dogurmayi hic dusunmuyorum bile
İki kopegim var benim icin kopek degil bebekler bebek gibi de bakiyorum gercekten ama bir insan parçasi dogurmaya cesaret edemem
Cocuklari da sevmem zaten, bebek guzel olursa severim de 3 yasindan sonrasi aman aman uzak dursun
Yaramaz cocuk gordugumde dehşete kapiliyorum cogunun ailesine sinir oluyorum her seferinde kinamak gibi olmasin ama diye baslayan cumleler kuruyorum bu gidisle terminator falan dogururum zaten

Eeeeee ablacim ben de onu diyorum ya zaten, 9 ay karninda tasima var, annelik icgudusu var hayatboyu cocuk icin endiseleniyorsun, uykusuz geceler var, emzirme var, vucudunun deforme olmasi var, lohusalik depresyonu var da var yani....Kadin da insan, bunca yuke tek basina dayanmasi zor. Erkek de bir zahmet kendi cocugu icin biraz dert cekiversin.

O adam da bu kadinla ayni evde yasiyor, gozu kor mu gormuyor mu su kadinin halini? Goruyordur ama orali olmuyordur muhtemelen.

Ay tanıyıp tanımadan ne kadar boş söz sarfediyosunuz ya. Şuan eşim dışarı çıkarmak için giydiriyor. Yemeğini de yedirir bezliyken altını da açardı, yıkar da, benden çok da gezdirir vs vs.. ama sonuç olarak çalışmayıp çocukla evde kalan ben oldum belli bi yaşına kadar. Dünyadaki çoğu kadın gibi süre farketmez 3 ay 3 yıl değişir şartlara göre. İstisna örnek göstermeyin lütfen. Farklı bir şey anlatmak istedim. Ne kadar çok yüklendiniz ya.
He bi sizin kocalarınız yapıyor biz köleyiz evde.

Çekmeli hayatım o konuda hem fikiriz. boşver sen beni ben farklı bir şey anlatmak istedim.

Beni çocuğum yok ama ablamın 2 çocuğu var.İkisi de candan öte , canımızı vermemiz gerekse veririz ailecek.Maddi durumları da iyi , sıkıntıları yok çok şükür.Ama bazen ablamla eniştem de böyle şeyler söylüyorlar.Ama onlarsız bir hayatı da düşünemiyorlar.Yani anne baba olmak çok karmaşık bir duygu.Allah size sabır versin.Eşinizle iş bölümü yapsanız.Kreş de mantıklı gibi.Hem çocuklar sosyalleşirler kendi yaşıtlarıyla.

Konu sahibinin sıkıntısı şu: Konunun içinde bir kere bile "baba" kelimesi geçmiyor, "annem" yani anneanne kelimesi bile geçerken babanın esamesi okunmuyor konuda. Baba tamamen edilgen eleman olmuş, artık çalışıyorum falan diye midir topu kadının üstüne atmış, çekilmiş kenara. Bu kadın bu çocukları mitoz bölünmeyle kendi üretmedi ki, bazı baba figürleri kendilerini sadece sperm verdikten sonra işlevleri bitti olarak görüyorlar ya da işlerine gelmiyor. Konu sahibinin topu biraz da babaya atması lazım, belli ki tek başına mücadele vermekten buhran geçiriyor. Yoksa burada konunun annelik içgüdüsüyle gerçekten alakası yok, iki haşarı erkek çocuğuyla tek başına mücadele veren en anaç annenin dahi konu sahibiyle aynı hisleri paylaşacağını düşünüyorum.

keşke demek yersiz ancak şimdi ye müdahale edebilirsiniz.
çocuklar uyuyunca meditasyon yapmayı deneseniz çok iyi gelir size.
çocuklugumu dusundugumde annemi sinirli hatırlarım. bilirim elinden geleni yaptı bizim için ancak daha mutlu görmek isterdim onu.
sizin çocuklarınız da sizi mutsuz ve sinirli hatırlamasin.
bizi, karakterimizi oluşturan çocukluğumuz.
önce siz mutlu olun. eşinizden destek almaya çalışın.
umarım çok daha iyi hissedersiniz, onlar büyüdükçe en büyük yardımcınız olacak hayatta.

Bence bu konunun çözümü biraz rahatlık. Bizim eczacı bir tanıdığımız vardı, çocukları olduktan sonra çalışmıyordu. Yaşları yakın iki erkek çocuğu vardı. Ama ben hayatımda böyle bir şey görmedim, birer küçük hayduttular. Yani abartmıyorum düz duvara tırmanırlardı. Ama anneleri o kadar rahattı ki size anlatamam. O duştayken televizyon mu kırıldı amaan sağlık olsun. Oğlu balkondan mı atladı "efecim bir daha yapma annem"
Çocuklarla baş edemiyorsa hastaneye götürür eşine bırakırdı, eşi hekimdi. Mükemmel bir babaydı eşi. Çocuklar bayat ekmek ayranla falan büyüdüler ama o teyzemiz akıl sağlığını korudu ve hiç yaşlanmadı resmen. Bazen bunaldığım zamanlarda hep o teyzeyi aklıma getiririm ben. Siz de biraz sorunluluğu üzerinizden atın ve rahat olun.

Şöyle konularda annelik dersi veren , " kutsal ana"lara da ne diyim bilmiyorum.Kadıncağız zaten daralmış , bunalmış , bi' de bazısı "Aaaa canım öyle deme Rabbimin verdiği güzellikler , Rabbim vermiş , öyle deme... " diye başlıyor.Ya bu kadın ne diyor siz ne yazıyorsunuz?

Hissetikleri gayet insanî ve doğal.Belli ki çocukları çok yaramaz.Bazı anneler çocuğu baskıyla disipline ediyor.Belli ki öyle de yapmıyor.Yani sizin çocuklarınız belki de çok uslular , belki baskı yapıp çocuklarınızı disipline ettiğinizi sanıyorsunuz , belki eşleriniz yardım ediyor.Konu sahibi başka bişey söylüyor.

Lütfen biraz duyarlı olun.Kadıncağız zaten yorgun , üzgün.Siz de kendini iyice kötü hissettiyorsunuz yazdıklarınızla.

Bunu kendinize itiraf edebilmeniz bile güzel.

Gerçekten çocuk büyütmek çok zor. Çok iyi düşünmek lazım çünkü çocuk için geçerli bir sebep yok zaten. Kendimizi tatmin etmek için yapıyoruz. Lüks gibi bir şey.

Ayrıca annenize kızmayın. Sizin çocuğunuza bakmak zorunda değil.

Çocuklar için bir uzmandan yardım alsanız iyi olur. Eşiniz hiç ilgilenmiyor mu?

O biraz toplumsal psikolojiden dolayi. Özelikle Türkiyede. Adam issiz ise yine esinden yemegi temizligi bekler. Cocuklari babaannesine, anneannesine birakir. Avrupada yasiyorum, burda cocuguna bakmak icin izin ayrilan cok erkekler var.

Zaten senin dediklerini sorun olarak görüyorum ve o konu üzerine yazdim burda. Türkiyede cocuk hep annenin sorumluluguymis gibi görünür. Kadinlarda bunu öyle algilarlar. Isten cikarlar. 18 aylik cocuk aslinda kres'e gidebilir fakat yollamiyorlar. Israr ile ayni oda'da yatmalar..., Bunlarin bircogu toplumsal dayatmadir. Cocuk anneye baglanmaz diye korkutmadir.

Bircok kadinin egemen oldugu kabilelerde var. Bu toplumda erkekler bu kadar basin ve egemen olmasaydi hersey cok daha farkli olabilirdi.

Ne güzel ve cesurca anlatmışsınız derdinizi. Burda duyar kasan bazı üyelere katılmamakla beraber sizde kendimin 3 5 yıl sonraki halini görüyorum. Benim çocuğum yok ve sanırım hiç o işlere de yanaşmayacağım. Bana bu hayattaki en büyük sorumluluk çocuk geliyor. Korkuyorum bir insanı dünyaya getirip ona en iyi koşulları sunmaktan. Annem babam bana sorabilseydi keşke beni de doğurmasaydınız derdim ben. Belki çocuğum da bana bunu der bir gün diye korkuyorum

Bir çocuk duvara cama kafa atıyorsa önce annesiyle babasının psikoloğa gitmesi gerekir bence.

Başını okurken kendim yazdım sandımbenimde oğlum kreşe başladı, şuan hamileyim ve evden çalışıyorum. Evet, dışarıda da çalışmak çok zor. Ama evden çalışmak o kadar değişik ki. Heryerde oluyorsunuz hem ruhen hem fiziken. Ama hiç keşke anne olmasaydım demedim ya.. keşke annelik bu kadar endişeli bir şey olmasa dedim sadece.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…