kendi çocuğuna imkan sağlamazken akrabaya gösteriş için para dağıtan baba

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kız hasta falan değil annesi şeker hastası ve obezite hasta ve sadece tuvalete gidip gelebilen evlerine misafir bile gelmeyen bir aile. Devlet desteği bez 300 lira falan ama yetmiyor tabi. Boşansınlar o zaman dedim adam boşanmaya da yanaşmıyor evdeki hiçkimseye para yok saat gece 10 gibi eve geliyor sabahın erken saatlerinde gidiyormuş. Evin giderlerinin büyük kısmı erkek arkadaşımın üstünde.
Adam da bıkmış gibi geldi bana eve harcayacağı para ona boşa harcanmış gibi geliyor belki. Eğer durumları seni bu kadar üzüyorsa 4ünüz bi hayat kurabilirsiniz. Bu aileye girmek istiyorsan katkıda bulunabilirsin, seçim senin.

Adama rapor alma fikri nedir şaşırmışsınız siz iyice belkı bunların hepsi yalan sevgilin bol keseden sallıyor yada dogru sizene? Baktın sana uygun değil hayatına başkasıyla devam et ne diye zorluyorsun ? Olduramayacağın şeyler üzerinde ısrarı bırak önüne bak zaman kaybı.

Herkes de çocuğunu şartlı seviyormuş maşallah. Çocukları da tıp okusaydı onlara da para verirmiş. Sizler böyle ebeveynler misiniz gerçekten yoksa başkalarının postu olunca mı yazmak kolay geliyor? Anlama güçlüğü olan, akademik başarılı olamayan bir sürü insan var, demek ki onlar iyi aileyi hak etmiyorlarmis anladım. Ama Ruşen amcanın oğlu sedat tıp kazandı diye her ay maaşa bağlamak çok normal.

Ben bu "evlenirken aileler yardım etmek zorunda değil" laflarına asla katılmıyorum.
Param olacak, çocuğum evleniyor olacak ve ben yardım etmeyeceğim? Oldu olacak 18 yaşına gelince kapı dışarı da edelim evlatlarımızı.
Anne babanın imkanı olduğu sürece çocuğa yardım etmeliler. Sadece bu konuda değil her konuda etmeliler diye düşünüyorum. Daha doğurmadığım halde birsürü plan yapıyorum Allah nasip ederse oğluma şunu yaparım, bunu yaparım diye. Çünkü ben onun annesiyim.
Zaten bu tarz topiclerde evlenirken yardım beklenmesi tuhaf karşılanıyor, başka topicde de illa tek çocuk yapın ve bütün imkanları çocuğun önüne serin diye baskı yapılıyor.

Konu sahibi, müstakbel kp leş gibi bir insanmış. Burs vermesi elbette güzel. Ama kendi karısının bez parasını almayıp da burs veren adamın parası da yerin dibine girsin.
Evlenme düşüncen olursa hiçbir beklentin olmasın. Zorluk çıkarmasın yeter diye düşün. Sana yansıyan tarafları olacağını düşünüyorsan da kararını ona göre ver
Okumuş okulunu bitirmiş çocuğa ne kadar daha para verecek peki ebeveyn?
Ben de tek çocukta kalıp tüm imkanlarımı vermek istiyorum. Bunu da savunuyorum her zaman. Ama bu demek değil ki işsiz kalsın bir ömür ben ona bakayım diyorum.
Hayır imkanlar dahilinde en iyi eğitimi alıp iş kurmasına yardım ederim. Ama devamında bir umut yoksa da artık kendi başının çaresine bakar.
Burada çocuk meslek anlamında zor bir bölümden mezun olmuş. Belli ki okurken staj yapıp kendine bir kariyer de kurmamalı. KPSS den atanmaya çalışıp bunu da başarmamış. Eee bu aile daha ne yapacak? Elbette bulabileceği işe girip çalışacak.
Mezun ve iş bulamamış insan elbette markette çalışacak yani. Burada baba daha fazla ne yapabilir?

Adama rapor alma fikrine kadar babaya sinir olmustum ama ne alaka yani? Kendi butcenize gore ayarlayin geleceginizi sonucta babasi olmaya da bilirdi ölmüş ya da gariban falan olabilirdi. Başkasına burs verip kendi cocuklarina vermemesi aşırı sinir bi olay bu konuda hak veriyorum ama eninde sonunda sizi ilgilendirmiyor a cikiyor olay

Herkes de çocuğunu şartlı seviyormuş maşallah. Çocukları da tıp okusaydı onlara da para verirmiş. Sizler böyle ebeveynler misiniz gerçekten yoksa başkalarının postu olunca mı yazmak kolay geliyor? Anlama güçlüğü olan, akademik başarılı olamayan bir sürü insan var, demek ki onlar iyi aileyi hak etmiyorlarmis anladım. Ama Ruşen amcanın oğlu sedat tıp kazandı diye her ay maaşa bağlamak çok normal.
Ömür boyu biz yardım edelim, kendini geçindirmeye mecali yokken evlendirelim düğüne eşyaya para harcayalım. Her ay para da verelim. Sonra biz ölünce artık Allah Kerim mi diyelim?
Valla hayat böyle değil. Yuvadan uçmayan kuşu ömür boyu besleyen anne kuş da yok. Hayatın da bazı gerçekleri var

Ömür boyu biz yardım edelim, kendini geçindirmeye mecali yokken evlendirelim düğüne eşyaya para harcayalım. Her ay para da verelim. Sonra biz ölünce artık Allah Kerim mi diyelim?
Valla hayat böyle değil. Yuvadan uçmayan kuşu ömür boyu besleyen anne kuş da yok. Hayatın da bazı gerçekleri var
Kızına karısını baktiriyorsa ihtiyaçlarını karşılamak zorunda. Ayrıca bir öğretmen maaşı belli, tutup da tip kazandı diye kimseye ayda 5 bin tl havadan veremez, normal değil. Aklı başında normal bir insanın yapacağı davranış değil bu. Sen de tıp kazansaydin sana da verirlerdi diyene laf ettim ayrıca, oğluna bakmiyor diye etmedim.

Kızına karısını baktiriyorsa ihtiyaçlarını karşılamak zorunda. Ayrıca bir öğretmen maaşı belli, tutup da tip kazandı diye kimseye ayda 5 bin tl havadan veremez, normal değil. Aklı başında normal bir insanın yapacağı davranış değil bu. Sen de tıp kazansaydin sana da verirlerdi diyene laf ettim ayrıca, oğluna bakmiyor diye etmedim.
Ben öğretmenliği daha idealist görüyorum. Durumu zor bir akrabası tıp kazandıysa desteklemek isteyebilir. Buna da işsiz oğlu ve onun sevgilisi karışamaz.

Okumuş okulunu bitirmiş çocuğa ne kadar daha para verecek peki ebeveyn?
Ben de tek çocukta kalıp tüm imkanlarımı vermek istiyorum. Bunu da savunuyorum her zaman. Ama bu demek değil ki işsiz kalsın bir ömür ben ona bakayım diyorum.
Hayır imkanlar dahilinde en iyi eğitimi alıp iş kurmasına yardım ederim. Ama devamında bir umut yoksa da artık kendi başının çaresine bakar.
Burada çocuk meslek anlamında zor bir bölümden mezun olmuş. Belli ki okurken staj yapıp kendine bir kariyer de kurmamalı. KPSS den atanmaya çalışıp bunu da başarmamış. Eee bu aile daha ne yapacak? Elbette bulabileceği işe girip çalışacak.
Mezun ve iş bulamamış insan elbette markette çalışacak yani. Burada baba daha fazla ne yapabilir?
İlk yazdığınız kısma ben de katılıyorum okumuş parasını kazanıyor muhtaç değilse vermek zorunda değil kimse. Ama düğün işleri farklı olaylar. Düğününde oğluma yardımcı olmak isterim tabii ki. Anne ben her şeyi kendim yapacağım sen hiç zahmet etme derse o zaman tamam derim. Ama onun dışında imkanlarımı kullanırım. Bu sadece yardımcı olmak da değil hediye vermek isterim. Arabasını alayım, yatırımlık evimiz varsa kirasını ona vereyim vs. Benim babam çocuklarım eksik kalmasınlar kimseye muhtaç olmasınlar mottosuyla hayat boyu çalışmış hala da çalışmaya devam eden bir insan. Ben de tam olarak o fikirdeyim. Daha şimdiden oğlumun üniversitesini, yurt parasını düşünüyorum. Eğer param olursa ve o dönem oğlumda para olmazsa bedellisini de öderim diye düşünüyorum.
Ama oğlum çalışmayan tembel bir insan olursa ben de ona göre aksiyon alırım. Benim elimden paraya alışmamalı.
Burda da ben konu içeriğine göre yorum yaptım. Adam karısının bez parasını vermiyor ama burs veriyor başkasına. Ailesini mağdur eden bir insan var.

İlk yazdığınız kısma ben de katılıyorum okumuş parasını kazanıyor muhtaç değilse vermek zorunda değil kimse. Ama düğün işleri farklı olaylar. Düğününde oğluma yardımcı olmak isterim tabii ki. Anne ben her şeyi kendim yapacağım sen hiç zahmet etme derse o zaman tamam derim. Ama onun dışında imkanlarımı kullanırım. Bu sadece yardımcı olmak da değil hediye vermek isterim. Arabasını alayım, yatırımlık evimiz varsa kirasını ona vereyim vs. Benim babam çocuklarım eksik kalmasınlar kimseye muhtaç olmasınlar mottosuyla hayat boyu çalışmış hala da çalışmaya devam eden bir insan. Ben de tam olarak o fikirdeyim. Daha şimdiden oğlumun üniversitesini, yurt parasını düşünüyorum. Eğer param olursa ve o dönem oğlumda para olmazsa bedellisini de öderim diye düşünüyorum.
Ama oğlum çalışmayan tembel bir insan olursa ben de ona göre aksiyon alırım. Benim elimden paraya alışmamalı.
Burda da ben konu içeriğine göre yorum yaptım. Adam karısının bez parasını vermiyor ama burs veriyor başkasına. Ailesini mağdur eden bir insan var.
Mezun olup düzgün kazandığı bir işe giremeyen oğlumu evlendirmem şahsen ben. Önce kendini geçindirecek kadar kazansın. Sonra evlenirse destek olunur.
Burada düğüne destek olunacak bir evlat yok. Üç harfli markette kasiyerlik yaparak evlense nasıl geçinecek. Önce kendini bir kurtarsın istiyor muhtemelen adam.
o kız çocuğu anne ilişkisi de oğlunun aktardığı kadarıyla biliniyor mesela. Belki kız okumadı, işe girmedi kendi isteğiyle annesine bakıyor. Bilemeyiz.
Okulu bitmiş hala babadan para bekleyen bir çocuğun söyledikleriyle de babayı gömmek doğru değil burada.
Bana o yaşta hala babasının maaşında gözü olan oğlu sorunlu gibi geldi zira

yani sorunlu bi aile belli ki, eğer bu insanlardan tamamen uzak kalabilecekseniz evlenin
ama aksi halde kesinlikle önermem

Mezun olup düzgün kazandığı bir işe giremeyen oğlumu evlendirmem şahsen ben. Önce kendini geçindirecek kadar kazansın. Sonra evlenirse destek olunur.
Burada düğüne destek olunacak bir evlat yok. Üç harfli markette kasiyerlik yaparak evlense nasıl geçinecek. Önce kendini bir kurtarsın istiyor muhtemelen adam.
o kız çocuğu anne ilişkisi de oğlunun aktardığı kadarıyla biliniyor mesela. Belki kız okumadı, işe girmedi kendi isteğiyle annesine bakıyor. Bilemeyiz.
Okulu bitmiş hala babadan para bekleyen bir çocuğun söyledikleriyle de babayı gömmek doğru değil burada.
Bana o yaşta hala babasının maaşında gözü olan oğlu sorunlu gibi geldi zira
Ben de oğlumu evlendireyim de o çalışmasın sponsoru ben olayım diye düşünmüyorum. Öyle bir dünya yok. Düğünde hediyeler olur aile tarafından verilen. Evlat Çok zengin olsa da aile yine verir. Yine salon paranı ben ödeyeyim diyebilir. Yani ben burda çulsuz birine yardım etmekten söz etmiyorum. Yorumlarda hep "düğüne yardımcı olmak zorunda değil kimse" falan yazılmış o kısma katılmıyorum. Param varsa yardımcı olurum elbette. Oğlumda bir çaba varsa, sıkıntılı bir durumdaysa o zaman da yardımcı olurum. Yatırım yapmak istiyorsa yine yardımcı olurum. Yoksa benim az önce bahsettiğim babam mesela abilerim üniversite sonrasında çalışmasalardı işe girmeselerdi zırnık koklatmazdı. Çalışacaksın derdi. Evlatlar elinden geleni yapar aile de evladına yardımcı olur görüşüm böyle.
Konuyu da tabii ki konu sahibi ne kadar anlattıysa o kadar biliyoruz. Ona göre yazıyoruz haliyle. Bi rapor işi varmış konudan silinmiş mesela. O kısma yorum yapamıyorum görmedim

Ben öğretmenliği daha idealist görüyorum. Durumu zor bir akrabası tıp kazandıysa desteklemek isteyebilir. Buna da işsiz oğlu ve onun sevgilisi karışamaz.
Gerçekten bu adamın yaptığı şeyin idealistlikten olduğunu düşünüyorsan hakkında baya yanılmışım. Adamın beş para etmez biri olduğu her halinden belli

dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olacaksınız yani...
adamın verdiği 5 binlik bursu iptal ettirmek için akli melekeleri yok raporu alıp mesleğinden de men edip el elde el başta oturacak yani sevgiliniz.
akıl akıl gel peşime takıl.
Şu rapor işini nerde okudunuz konudan silinmiş göremiyorum

Hiç cool olucam diye el iyisi adamı aklayıp paklayamıycam belli ki ailenin durumu pek parlak değil uzak akrabanın çocuğuna burs vermek ona mı düşmüş? Mal.
Ay b.k gibi adamlara methiye düzüldü gerçekten bu kadar mi sıfır hayat tecrübesi var insanlarda aklım almadı. Bildiğin dümdüz el iyisi beş para etmez bir herif. Dediği bursu da iki gün sonra yan çizip vermeyecegine aha şuraya imzamı atıyorum.

Gerçekten bu adamın yaptığı şeyin idealistlikten olduğunu düşünüyorsan hakkında baya yanılmışım. Adamın beş para etmez biri olduğu her halinden belli
Benim de babam üç kardeştir. Halam ve babam okumuş meslek sahibi olmuş en ufak çocuk olan amcam okumamış. Tembelin sorumsuzun tekiymiş çünkü. Ama sorsan babam beni ablamla abimi okutmak için okutamadı diye anlatır 😂😂

Nereden belli?
Üniversite mezunu olduğu halde babasından harçlık bekleyen babasının parasının hesabını yapan çocuğun söyleminden mi?
Hasta karısı colugu cocugu olan tek maaşlı adam başkasına burs veriyorsa dümdüz gerizekalidir. Başka da bir açıklaması yoktur bunun. Zaten de 3 gün sonra bir bahaneyle yan çizip vermeyecek para falan. Yani gerçekten şunu olumlamak çok ilginç geldi ya, resmen el iyisi övmek bu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X