Bayram ziyareti sonrası rezillik kavga utanç

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yazan kişinin çocuğu olduğu için çocuk ornegi verdim. Sınav konusunda ne olacak 4 gün ara versin diyen kişilerin akademik fikirlerini pek ciddiye alamayacağım, herkesin hedefi kariyeri başkadır mutlaka ama kendisi öyle önemsiz görüyor diye başkasının sınav çalışmasını stresini önemsemezlik yapamaz. .
0.1 puanla bambaşka şehre atanabilen bir sınavı da bu kadar basit görmeyi anlayamıyorum, atanamayan her sene rakip artıyor kadro azalıyor. Bilemiyorum ben kpssye girmedim ama çevremde girenlerden ne kadar önem verdiklerini biliyorum. Alt tarafı bir bayram var diye ara verilecek bir şey değil benim gözümde.
Ya anlatamıyor muyum ,kimisi önemsemez kimisi de ölecek gibi davranır sizin gibi. Desin ki istemiyorum sınav var gitmeyeceğim . Bitti , bu kız üni bitirmiş koşa koşa evlenmiş yks çocuğu değil ki utansın söyleyemesin . Ayrıca siz niye yorum yapan insanlara saldırıyorsunuz anlamıyorum ? Size ne bazısı üç günden bişey olmaz der bunu diyen insan belki doktor belki öğretmen . Akademik kariyer yapan insanlar KPSS sen yolu geçenler eve kapanıp kimseyle iletişim kurmadan bu işin olmayacağını , insanı strese sokacağını , motivasyonunu düşüreceğini bilir. Sizin yolunuz pek buralardan geçmemiş gibi asıl.

Ee çocuk değil ki işte , bazen insanlar kafan dağılsın minvalinde yapıyor böyle şeyler arkadaş kafa dağıtacağım zaman değil gitmeyeyim dese sıkıntı değil. Zaten mesele gidip gitmemesi değil sadece göz devirmesi de değil sonrası , görümce öyle dedi de konu sahibi bacım sen ne dedin bağırdım demişsin gerisi yok , noldu ? Tüm gezi boyunca mı surat astın ?
Tüm gezi boyunca değil biner binmez yarım saat sonra olaylar başladı zaten. Sizlik birşey yok eşimle aramda özel bir konu her zaman ki gibi gene alınganlık yapma dememle bağırmaya başladı bağırma bana diye ses yükselttim o bana ben laf dalışı oldu bizi zor tuttular sonrası herkes başladı sen şöylesin böylesin yazıklar olsunmuş banalar falanlar akraba ziyaretini bile beni düşündükleri için yapmışlar da iyilikten anlamıyormuşum 4 gün boyunca bulaşık tarla işlerinden akraba ziyaretinlerine çok meraklımışım gibi asıl ben onları kırmayıp gittiğime pişman oldum...

Çünkü Avrupa’da yaşıyorsun. Senin çok özgün ve özgür ruhlu olmandan değil herkese uzak olmandan kaynaklanıyor. Bir kişi daha var senin gibi. Türk bile değil ama eş ailesiyle mesafesini başarı gibi anlatıyor. Hani sanırsın Boğazlıyan’dan Türkiye’ye meydan okuyor 😂
Ya ben de nişantasi çocuğu değilim, avrupaya da geleli 4 5 sene falan oldu. Benim annem 70 yaşında kadın o da bir kere babamın köyüne gitmemiş, ben 11 senedir eşimle birlikteyim ilk günden beri herkes kendi ailesine gider gelir. Hatta çok ilginçtir çevremde 1 kişi bile bayramda köye möye gitmedi, burası da ankaraydi yani medeniyetler beşiği değil sonuçta 🙄 hayır yani Avrupa olsa ne olacak ki, oradakiler insan değil mi? Onlar eş ailesiyle zoraki şeyler yapmadıkları için mutsuz, ailesiz, köksüzler mi? Aksine kimsenin ne siniri bozuluyor ne ilişkisi yıpranıyor. Keşke herkes örnek alsa da huzuru bulsalar. Ama yok benim aileme de illa gelsin diyen kişiye zaten müstahak böyle şeyler.

Ya arkadaşlar, ben kendimi gergin bilirdim. Hatta çoğu konuda tahammülsüz, fevri yorumlarım da vardır.
Ama biri surat astı, göz devirdi diye ne yapabiliriz en fazla? Çarmıha mı gerelim? Ne olsa beğenirsiniz?
Baktım benim gelin surat asıyor, şekilden şekile giriyor. Görüşmeyi azaltırım, kardeşimi ayrı görürüm.
Gelini aforoz etmeye ne gerekvar? Kardeşim de gelinle görüşmüyorum diye görüşmeyecekse, kök ailesini silecekse daha yol orada. Zaten hiç kardeşim olmamış demektir.
Gelin surat astı, hııı "kavga çıkarıp anasının evine gönderek" şu bakış açısı oldukça geleneksel ve küflü bir "gelenek"
Kusura bakmayın ama ben bunu yakıştıramıyorum.

Tüm gezi boyunca değil biner binmez yarım saat sonra olaylar başladı zaten. Sizlik birşey yok eşimle aramda özel bir konu her zaman ki gibi gene alınganlık yapma dememle bağırmaya başladı bağırma bana diye ses yükselttim o bana ben laf dalışı oldu bizi zor tuttular sonrası herkes başladı sen şöylesin böylesin yazıklar olsunmuş banalar falanlar akraba ziyaretini bile beni düşündükleri için yapmışlar da iyilikten anlamıyormuşum 4 gün boyunca bulaşık tarla işlerinden akraba ziyaretinlerine çok meraklımışım gibi asıl ben onları kırmayıp gittiğime pişman oldum...

Konu sahibi kusura bakma ama kpss senin için bu kadar önemli olsa 8 ay önce evlilik düğün dertleriyle uğraşmak yerine ders çalışıyor olurdun. Kpss bu kadar önemli olsa ertelerdin bir sene. Zaten yaşında küçük.

Evlendiğinden beri kocana ailesini kötüleyip kavgalar ediyormuşsun. Bunu kendin yazdın.

Benzin parasını kocan ödedi diye göz devirdin, eee sonra 5 kişilik arabada bu kadar kaos birden bire çıktı. Kendini yerden yere atmadığın kalmış. Sadece göz devirme değildir bu olay, arabada kim kimin suratını öyle görecek açıda oturuyor. Göz devirdin hepsi gördü? Olur mu öyle şey. Oturma odasında koltuklarda karşılıklı oturmuyorsun.

Belliki iletişim kuramayan birisin. Derdini sorunlarını güzelce anlatamıyorsun. Zaten derdin altınlarmış, altınları düşünüp dönmüşsün. Yarın boşanmasanız bile saygısızlık unutulmaz. Kocanda tüm bu yaptıklarını unutmaz.

Sen haklı değilsin.

Ya arkadaşlar, ben kendimi gergin bilirdim. Hatta çoğu konuda tahammülsüz, fevri yorumlarım da vardır.
Ama biri surat astı, göz devirdi diye ne yapabiliriz en fazla? Çarmıha mı gerelim? Ne olsa beğenirsiniz?
Baktım benim gelin surat asıyor, şekilden şekile giriyor. Görüşmeyi azaltırım, kardeşimi ayrı görürüm.
Gelini aforoz etmeye ne gerekvar? Kardeşim de gelinle görüşmüyorum diye görüşmeyecekse, kök ailesini silecekse daha yol orada. Zaten hiç kardeşim olmamış demektir.
Gelin surat astı, hııı "kavga çıkarıp anasının evine gönderek" şu bakış açısı oldukça geleneksel ve küflü bir "gelenek"
Okuduğuma göre biri surat asınca onun suratını yırtmak isteyen varmış, bence derisini yüzüp şehrin girişine de asabiliriz ders olsun diğer gelinlere diye😂

Kimse bir ya da ilk seferlik surat asmaya böyle tepki vermez. Belliki bu olay bardağı taşıran son damla olmuş. İnsanları çileden çıkartacak ısrarlı sürekli davranışları yapıp yapıp en son böyle rezalet yaşanınca sadece göz devirdim diyemez.

Tüm aile bir olup bir kişiye saldırmışlar. Yorumlar hala ama böyle yapmışsın, şöyle yapmışsın diye gidiyor.
Eniştenin söz hakkı bile var, kayınvalide, eş hepsi bir olup nasıl saldırıyor?
Şunun neyini doğru buldunuz?
Benim kızıma yapılsa onların hepsini yolarım, yolduğumu ektirir bir daha yolarım.
Surat asmak, göz devirmek falan olumlu şeyler değil. Ama kıç kadar arabada kavga çıkarıp üstüne anahtarını alıp resmen "aldıkları" gelini "iade" etmişler.
Konu sahibi bir hatalıysa karşı taraf bin hatalıdır.
32 yaşında kadınım, 20'lerindeki gelinim bir hata yaptı diye şu hareketleri sergilemem. Buna olgunluk deniyor.
+++++

Sizin para konusunda hatanız olmuş da sonrası büyük bi sinir krizi bağırış çağırış olmalı ki evinize götürelim demişler, sanki o an baş edemedikleri durum olmuş gibime geldi konunun seyrinden. eşiniz de kabul etmiş, yani yol boyu bu sinir kavga geçmedi mi de eşiniz en son yaklaşırken biz aramızda hallederiz diyebilirdi ama çok büyük fırtına olmuş belli

Kimse bir ya da ilk seferlik surat asmaya böyle tepki vermez. Belliki bu olay bardağı taşıran son damla olmuş. İnsanları çileden çıkartacak ısrarlı sürekli davranışları yapıp yapıp en son böyle rezalet yaşanınca sadece göz devirdim diyemez.
Hiç de öyle olmuyor. Her hareketiniz batıyor erkek ailesi sizi istemiyor diye.
Örnek vereyim; hayatımda ilk kez ahsap yapılma bir kerpiç ev ve taştan yapılma mutfak gördüm eşimin amcasının koy eviydi. İncelemek için öyle bakıyordum. Tavana asılı hersey dikkatimi çekti. Kavga anında bunu kullanmışlardı. Güya onları beğenmiyor değişik değişik bakıyormuşum...
Kahve istediler mesela kayinpederimi bekledim işi vardı. 45 dakikada getirdi bi kahve istedik dediler. Halbuki NEZAKET göstermek istemiştim.
Geçinmek isteyen geçiniyor...
Ben istenmiyorum sorun bu. Gözünün üstünde kaşın var hikayesi hepsi.

Bu arada bu ilk defa yaşanan kriz geçirmelik bir kavga olsa, kimsenin aklına "gelini anasının evine bırakalım" demez. "Bu kıza noldu birden, neyi var" diye şoka, şaşırır girer insan. Yetişkin biri çocuk gibi beni burada bırakın kendim giderim diye tepinip durmuş resmen yol ortasında. En kötü birisi kesin sesinizi rezil oluyoruz evde konuşulur bunlar derdi.

Bu arada bu ilk defa yaşanan kriz geçirmelik bir kavga olsa, kimsenin aklına "gelini anasının evine bırakalım" demez. "Bu kıza noldu birden, neyi var" diye şoka, şaşırır girer insan. Yetişkin biri çocuk gibi beni burada bırakın kendim giderim diye tepinip durmuş resmen yol ortasında. En kötü birisi kesin sesinizi rezil oluyoruz evde konuşulur bunlar derdi.
İlk krizde beni de atmaya çalıştılar... çünkü kafalarına uyan gelin olmadığı için fırsat kaçırılmıyor böyle durumlarda

Konu sahibi eşiniz neden anahtarı geri almadı? Eşiniz neden sizin arkanızda durmadı bence bunları sorgulayın
Es ailesi belli ki fırsat kollamis ve elde etmiş. Gorusmeyin bence ama eşiniz de çok pasif

Okuduğuma göre biri surat asınca onun suratını yırtmak isteyen varmış, bence derisini yüzüp şehrin girişine de asabiliriz ders olsun diğer gelinlere diye😂
Ya tamam ben de gelinimizle aile olmak isterim. Kardeşimle olan bağım kadar olmasa da güzel bir ilişkim olsun isterim.
Ama olmuyor diye de beğenmedim ben bu gelini, babasının evine yollayalım bakış açısı da çok kötü be ya. :olamaz:
Bana ne bir kere, aynı yatağa giren kardeşim, aynı hayatı o paylaşacak. Kardeşimse de kardeşim, anneme babama saygısızlık boyutuna gelirse haddini bildirir, daha da görüşmem. Ama boşansın diye de bayrak sallamam.

Kusura bakma kerkenes zorunda . Hepimiz sınava girdik bir yıl bizde evde misafir agirlamadik ama bayramda ziyaret yapılır . Sınava üç gün çalışmadın diye de kaybetmezsin. Zaten evine gelen giden yokmuş normalde çalışıyor . Ayrıca evliliğin bir sorumluluğunu alamayacaksa evlenmeyip oturup sınava hazırlanabilir. Eşim böyle birşey yapsa ben kabul etmem şahsen .
Konusahibini konusunda hatalı buldum ama ders çalışma olayı bambaşka. Benim kardeşim ne bayramlaşma ziyaretine gider ne bir düğüne ne bir eğlenceye. Kardeşim olmasına rağmen düğünüme günübirlik geldi gitti. Onun için ders çalışmamak ölüm gibi birşeydi hep. Şimdi tıp doktoru ona rağmen bayramda evine gitti hemen benim çalışmalarım var diye. Kpss de sıkıntılı bir sınav bence. Ama ben en çok geri eve tıpış tıpış dönmesine şok oldum. Madem bir halt ettin azıcık arkasında dur di mi? Tutarsız baya

Hatalısınız , siz de farkındasınız.
Eşle kavganı , göz devirmeni evinizde yapmalıydın.
Ayrıca zaten birinin arabasıyla bir yere gidiyorsanız nezaketen yakıt alınır .
Hem görümceni sevmiyorsan da onların arabasıyla gitmemeliydin , otobüse atlayıp gitseydiniz.
Sizin çıkardığınız ilk huzursuzluk değildir diye düşünüyorum . Yoksa hemen ailene evine dönmeni istemezlerdi .

Eşimin ailesinde de var sizin gibi biri . Bir yere gidilse hemen adamı iğneliyor , dik dik bakışlar atıyor . İnsanlar illallah etti. Artık aynı ortamda olmak istemiyorlar , olsalar bile kaale almıyorlar .

Nasıl toparlarsınız bilemiyorum ama kendinize çeki düzen verin . Aksi taktirde evliliğiniz biter.

Çünkü hayatlarında başka bir şey görmemişler. 100 sene önce nasıl yaşanıyorsa öyle yaşamaya devam etmek istiyorlar. Evlendiysen mecbur gideceksin diyor. Yoo kimse mecbur değil. Yazan kendisi mecbur sadece, öyle görmüş çünkü ve hiç niye istemediğim yere gidiyorum dememiş. Bi de eşim de benimkine gelmek zorunda diyor. Karşılıklı bu kadar baskı ile mutluysa kendi bileceği iş ama gelip de başkasına da bu mecburiyeti dayatması yanlış. Ve de komik yani, istemediğim hiçbir şeyi yapmıyorum kimse de neden demiyor çünkü ben de kimseye bir baskı kurmuyorum.
Söylediklerine tamamen katılmakla birlikte kimsenin neden diye sormaması inan seninle ilgili değil.
Yobaz bir iç Anadolu ailesine git bakalım ama öyle Ankara filan değil Kayseri sarıoğlan , Yozgat sorgun bilmem ne köyü sen değil işinde gücünde sıradan bir gelin iç işleri bakanı Ali Yerlikaya olsan o an kaynananın etlisininin gelinlerinin düğününe gitmek yerine neden "Bakanlığa bağlı iç güvenlik kuruluşlarını idare etmek suretiyle ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, yurdun iç güvenliği ve asayişi, kamu düzenini ve genel ahlakı, Anayasa'da yazılı hak ve hürriyetleri korumak" ile uğraştığını ANLAMAZLAR. Büyük harflerle yazdım bak anlamazlar o kod yok kafalarında değiştiremezsin.
Yemin ederim öyle bir kot kafalılık öyle bir anlayışsızlık. Senin ilk okul mezunu köylerinden gelin olman veya dediğim gibi mühendis doktor veyahut bürokrat olman bir şey değiştirmez gözlerinde. Sen gelinsin bitti.
İstediğin tavrı göster. “ gelin bir önceki bayram cinnet geçirip 3 kişiyi yaralayıp intihar teşebbüsünde bulundu ama yine de Almanya’dan dayımız geldi köye bi elini öpmeye gitsin mutlaka “
Yemin ederim tam olarak böyle.
Hiçbir duruş , soğukluk ,izahat, sınır çizmek ile yaramaz

Söylediklerine tamamen katılmakla birlikte kimsenin neden diye sormaması inan seninle ilgili değil.
Yobaz bir iç Anadolu ailesine git bakalım ama öyle Ankara filan değil Kayseri sarıoğlan , Yozgat sorgun bilmem ne köyü sen değil işinde gücünde sıradan bir gelin iç işleri bakanı Ali Yerlikaya olsan o an kaynananın etlisininin gelinlerinin düğününe gitmek yerine neden "Bakanlığa bağlı iç güvenlik kuruluşlarını idare etmek suretiyle ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, yurdun iç güvenliği ve asayişi, kamu düzenini ve genel ahlakı, Anayasa'da yazılı hak ve hürriyetleri korumak" ile uğraştığını ANLAMAZLAR. Büyük harflerle yazdım bak anlamazlar o kod yok kafalarında değiştiremezsin.
Yemin ederim öyle bir kot kafalılık öyle bir anlayışsızlık. Senin ilk okul mezunu köylerinden gelin olman veya dediğim gibi mühendis doktor veyahut bürokrat olman bir şey değiştirmez gözlerinde. Sen gelinsin bitti.
İstediğin tavrı göster. “ gelin bir önceki bayram cinnet geçirip 3 kişiyi yaralayıp intihar teşebbüsünde bulundu ama yine de Almanya’dan dayımız geldi köye bi elini öpmeye gitsin mutlaka “
Gelini "alınabilen" biri olarak görüyorlar. Oğlunun/kardeşinin hayat arkadaşı gibi görmüyorlar.
O, tüm ailenin gelini oluyor. :KK53: Bir İç Anadolulu olarak söylüyorum bunu.
Hizmet ettirmeseler bile, gezmelere çağırırlar. Bayram gezmesi, altın günü vs. hala son hızda devam ediyor bizim burada. Dünürlük gezmeler diye ayrı bir klasman bile vardır. Merak edene açıklarım hatta ne olduğunu :KK70:
Gelmiyorum dersen huzur kaçırırlar. Kocan adamsa hiçbir şey olmaz ama komün şeklinde yaşamaya alışkınsa bittin.
Gitmeye gitmeye alıştıracaksın, kavga çıkınca göğüsleyeceksin demektir.

Ya benim annem de paris sosyetesinden değildi, gitmem derdi gitmezdi. Karşıdakinin anlaması anlamaması bir problem değil ki gitmek istemeyip gitmedikten sonra. Yani ankaradan örnek verdiğim kişilerin de sonuçta aileleri orda burda yozgatta siirtte yaşıyordu. Arkadan dedikodu dönüyor mudur muhtemelen hatta kesinlikle ama takan var mı yok? Tabi esinde iş olacak, eşin de ailesi gibiyse kavga gürültü ayrılık mümkün. Baştan düzgün seçmek lazım işte 🙄 biraz da evlenmeden böyle şeylerde denemek lazım, ne diyor hali tavrı nasıl diye. Dünkü konu buna şahane örnek mesela, arkadaşımız 3 Ay gelinlik seçmeye calisti ama 3 gün eşi üstünde düşünmemiş.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X