Kedi Anneleri Lütfen Bakar mısınız? ÇOK ACİL

O kedinin yolu bize düşmüş ise gitse bile takibini yaparım. En ayar olduğum şey bir hevesle sahiplen, iyi düşünme, geri bırak 😡 Zaten oğlum için düsünüp, hep ertelediğim bir durumdu.

O eşya değil, evlat gibi. Zaten endişelenmemin sebebi ailecek hayvana, canlıya verdiğimiz önümden dolayı. Nasıl çocuk dünyaya getirirken iyi düşünmek gerek, bu da öyle.

Bu çok ani oldu, panikledim. Kaygım, ona ne verebiliriz? Nasıl olur? Sıfır tecrübe, ani bir durumla bu yola girdik.

Bebeğinizi Allah sağ salim kucağınıza almayı nasip etsin, güzel ömrü olsun inşallah 🙏🥰
Çok teşekkür ederim 🙏
Hiç korkmayın siz de inanın kediler zaten kendi kendilerine bakıyorlar. Kaliteli mama ve kum temizliğini ihmal etmezseniz hem o hem siz çok mutlu olursunuz😍
O kadar iyi anlıyorum ki sizi bende kızımla birbirimizi ilk sahiplendiğimizde resmen depresyona girmiştim nasıl bakacağım diye 🥲 Saolsun kızım bana tek tek öğretti her şeyi.

Son durumları da okudum. Çok sevindim oğlunuzla şimdiden ufak çaplı bir çete olmuşlar 😂

Merhaba 3 erkek kedim var :) kedi sahiplenmek bana göre çocuk sahibi olmak gibidir. onların yaramazlıklarına hastalıklarına evladınızmış gibi ilgi göstermeniz gerekiyor.
aslında bakmak bence çok kolay. zaten kumuna yapıyor, mamasını tüketiyor. kediler devamlı ilgi isteyen hayavnlar da değiller zaten köpek olsa daha zor olurdu. ama tekirler hareketli olur. evde perdelerinizin , koltuklarınızın tırmalanma ihtimali var bunu bilin :)
benim mesela evimde birçok eşyam zarar gördü çok kızdığım da oldu ama bi kucağıma yatıp mırlamaları dünyaya bedel. evlatlarım benim onlar :) ihtiyac sahibi olan bir masum hayvana sahip cıkmak da muhteşem bi his bence :)
Teşekkürler 🙏Valla oğlum sayesinde uslu bir kedi olmaz sanırım 😅 ikisi ekip oldu, babası ile soluksuz izliyoruz. Oğlum bir yandan zıplıyor, kedi bir yandan 😅

İlla ki evdeki farklı gelen eşyaları koklayacak merak edecek ama itebileceği hafiflikte değilse zarar vermez bence. sadece koşarken vs ani hareket ederse devirebilir. benim dikkat etmenizi tavsiye edeceğim şey yutabileceği yabancı maddeler olur. poşetler mesela bağırsağa dolanıyor. lastik, poşet yutabileceği küçük şeyleri ortadan kaldırmak lazım. bazı bitkiler de zarar veriyor diye biliyorum. ama çocuğunuzun evde bir hayvanla büyümesi çok güzel bir şey <3 ilk birkaç ay zor olacaktır sizin için. ama bence sonrasında vazgeçemeyeceksiniz ondan :)
Evde erkek çocuk besleyen birisi olarak çok yabancılık çekmem sanırım 😅 bitkilerim çok, balkondalar hepsi.

Bu arada tırmalama tahtası sipariş verin. Daha yavru, eğitin, bir yere tırnağını sürtmek istediğince ki halılara yaparlar genelde, hemen götürün tırmalama tahtasına tırnaklarını sürterek gösterin. Tırmalama tahtasına kedi nanesi de sürebilirsiniz, ilgi duyup sürekli orada tırnaklarını zımparalar. Benimki gidiyor her sabah akşam tırmalama tahtasına gerinip tırmalıyor, bazen halıda gerinince hayır diyorum bırakıyor.

Henüz yavru, malt için erken acelesi yok.
Tamamdır 🙏 eşim tahta almış. Kedi nanesi ve malt alayım bulunsun evde teşekkürler 🙏

Bazı kediler pek sıkıştırılıp sevilmekten hoşlanmaya bilir genelde köpekler sevgi arsizi daha çok sanki.Bu demek degilki kedi evini evin insanını sevmez.Kediler biraz daha bizi sahipleniyor yani sanki onların evine biz gitmişiz gibi 😂Hayvanlar insanların çoğundan daha sevgi dolu kedilerde hiç nankör değil bence.Karakteri önemli bazı kedi çok oyuncu çok sevilip oksanmaya mutlu bazısı biraz daha mesafeli biraz daha ellenip oksanmaya isteksiz.Ben her canlıda farklı mizaç olduğunu her kedinin de birbirine benzemediğine inanıyorum.Hani sizde önce muzacini anlayın alismasi için süre taniyin size eve derim
Çok teşekkürler 🙏🥰 kedinin huyunu bilmem ama, benim oğluma uymaz inşallah 😅 kediden daha yaramaz bir oğlum var, şu an gözlemlediğim, gelince kudurdular, uyku vakitleri geldi. Kediyi bilmem ama oğlum uyuyacak, gidip kedide yattı. Anlamadığım şey ise eve yabancı, eşyalarına yabancı, nasıl biliyor nerde ne yapacağını? 😅 tuvaletine gitti, yatak almış eşim, kedi erkek ama yatak süslü 😂 o da girmiş yatmış içine.

Harikasınız. Çocuğunuza bir canlının sorumluluğunu vermeniz gelişimine de katkı sağlar. Mesela mamasını ve suyunu o değişsin, rutin ve disiplin konusunda alışkanlık kazandırır. Empati ve merhamet duygusu minicik bir hayvanı büyütmekle gelişir. Çocuğunuz da yavru kediyle büyüyüp olgunlaşacak. Bunca caninin, ruh hastasının olduğu bir toplumda böyle çocuklara ihtiyacımız var.
Oğlum zaten sokak hayvanları ile başladı. Bahçede kabile kurdular, ayrı bir cumhuriyetleri var. 😅 artık kaç kedi var sayamıyorum. Köpekte geliyor, mesela ben onlara bir şey söyleyince yapmıyorlar ama oğlum, animasyon film gibi gurup halinde onlara komut veriyor. Benim oğlan hareketli, hayvanlarda ona uyuyor.

Bizim acemiliğiz, ev için oldu. Sokakta kedi beslemekle, ev çok başka. Hiç tecrübe yok, korktum. Gözlemleyeyim bakalım.

Bizim iki kedimiz var. Zaten evin bireyinden farksizlar ayrica kedi bakiminda hic zor bir sey yok kendileri tuvaletlerini öğreniyorlar kum disinda bir yere yapmazlar, düzenli aşısını yaptircaksiniz parazit karma vs o da ilk baslarda 3 ayda bir sonra 6 ayda bir falan oluyordu sanirim. Tatile giderken de birine anahtar veriyorum bir ogun mama su koyup sevip gidiyilor ya da saatli mama veren makineler var. Hic korkmayin.
Not: tekir kediler harikadir kucak severler ve akillidirlar genelde ❤️
Çok teşekkürler 🙏🥰 bir veteriner ziyareti yapalım o zaman ☺️

Teşekkürler 🙏Valla oğlum sayesinde uslu bir kedi olmaz sanırım 😅 ikisi ekip oldu, babası ile soluksuz izliyoruz. Oğlum bir yandan zıplıyor, kedi bir yandan 😅
Ay ne tatlılar ya 🐣 umarım kedicik de siz de çok mutlu olursunuz🌸

Yani aslında zor diyorlar ama zorluğu sadece veteriner yönünde hani orada bir masrafın oluyor onun dışında zaten kendi halinde hayvanlar yani biz de bakıyoruz kumunu düzenli olarak temizliyoruz ben her gün temizliyorum kuru mama da seviyorsa ve yiyorsa emin ol başka hiçbir sıkıntın olmaz bizim biraz kuru mama da sıkıntı çekiyoruz yani beğendiremiyoruz onun dışında başka hiçbir problemi yok oyuncu hayvanlar zaten oyun oynuyorlar canı isterse gelir sevdirir meraklılardır evin her yerini merak ederler aslında bir bakımı bir bebek kadar zor değil dediğim gibi sadece veteriner olarak bir süreci oluyor ama onu da sürekli götürmüyorsun yani aşıları tamamsa kısırsa en önemlisi kısır olması zaten tuvalet konusunda iyi olur bir de çok fazla miyavlamaz bizimkisi daha bebek o yüzden biraz çok miyavlıyor ama ben de bazen diyorum ki ya Allah’ım yapabilecek miyim alışınca da yok gerçekten bırakamıyorsun yani şöyle 15 gün boyunca bir bakarsan insan gerçekten vermeye de kıyamıyor ben de dün açmıştım kedi sahiplendirmek için bir kedi daha vardı elimizde yok vermeyecegim yani yapamıyorum kaldıramıyorum da durumu o yüzden kalsın ıstedım hem bereket olur sana sevabını falan hiç söylemiyorum zaten ama dediğim gibi ilk başta böyle düşünduruyor ama korkulacak inan hiçbir şey yok bir de kediniz uysal mı değil mi onu da bilmiyorum ama eğer eve alışık bir kediyse dışarı bırakılmaz onun vebali çok büyük ya hiç kabul etmeyeceksin sahibi bulacak ya da gerçekten iyi düşünüp öyle karar ver zaten aynı şeyi söylemişsin sen de anlayabiliyorum seni çünkü ben ilk etaplarda aynı şeyleri düşünüyordum ama sorun yok ya miyavlıyor ediyor falan işte amacı yaş mama istemek kuru mama normalde yiyor dediler ama fazla yedigini görmedim ben biraz oradan zorluk çekiyorum
Çok teşekkürler 🥰🙏 geldikten bir süre sonra ona "Hoşgeldin oğlum, umarım seversin bizi" dedim ve biraz daha konuştum. Normalde miyavlamıyordu, oğlumla oynuyor ama ona miyavlamıyor. Ben konuşunca miyav miyav diyor. Susuyorum susuyor sonra konuşunca yine miyavlıyor. Açıklı bir miyav değil, sanki konuşur gibi.

Yok zaten gayem aman çocuğuma oyuncak olsun, aman hevesim geçsin sonra bırakırım asla değil. Hem gözlemleyip, hem etraflıca düşüneceğiz. Onu mağdur eder miyiz? (Sağlık, sevgi, bakım harici) 1 aylık düşünmemek lazım, bir ömür ona güzel eşlik edebilir miyiz? Buna karar vermemiz lazım. Kalacaksa zaten biz de huzurlu olacaktır.

Hani düşünüp, karar verip sahiplenseydim. Hem bakım şu bu araştırmış, kendimi ayarlamış olurdum. Şu an duruma pata küte dahil olduk. Bunları sizlerden dinlemek çok güzel. Araştıracak zaman yoktu çünkü.

Benim bal kızımı sahiplendiğim ilk gece uyuyamadım ağlamaktan naptım ben nasıl bakacağım ya onun hakkına girersem bakamazsam hevesim kaçarsa diye hüngür ağladım bir hafta içim sıkıldı bu durumdan dolayı. 2 yıl oldu aşığım ona balım kızım hatta doğum yaptı 4 yavrusu oldu onlara da gözüm gibi baktım yuvaladım yuvalarken bir güzel ağladım baktım oluru yok yavrularından bi tanesinide kendime yuvaladım. İki kediyle evde kopuyoruz 😀😀😀 evlat gibi gerçekten o ıslak burnundan öperken iğrenmez mi insan iğrenmiyorum 😘😀 poposunu bile yıkıyorum bebek gibi bakıyorum büyük kedim bazen tırmıklıyor bi bozuşuyoruz ama sonra geliyor sırnaşıyor biraz fırsatçıda ama seviyorum onu kıyamam onlara masum sebiler günah bilmezler yalan bilmezler kuzularım benim.. küçücük bedenleriyle koca dünyaya sığamadı yavrular 😔
Benim durum biraz daha vahim oldu. Yani anlık gelişti. Ne fikren, ne ev olarak hazırlık yok, bilgi yok, alt yapı yok. Birden geldi hayatımıza.

Benimde şansıma kedi bile erkek geldi 😂 bir koca, 3 oğlan, 1 erkek kedi 😅 yağdırıyor mevlam 😅

Erkek cinsine çok aşinayım ve kedi alırsam dişi sahiplenirim diyordum. 😅

Ne güzel Maşallah o da istiyormuş demek ki içten içe
İlk gün ben de uyuyamamıştım
Halbuki evlenmeden önce hep hayvanlarla iç içeydim

Yapabılır mıyım hakkıyla bakabılır miyim soruları vardı

Oğlum da alerjik bir çocuktu
Hep erteledim ama eşim ve oğlum çok istiyordu
Sonra kızım evimize geldi
O gün bugündür iyi ki diyorum
Tek korkum hasta olması ve kaybetmek

Herşeyi ona göre ayarladım
Bebekti sahiplendiğimde mutfağa girmesini istemediğim için kapıyı hep kapalı tuttum
Çünkü evim yüksek kattı balkon sineklik olmasına rağmen açık olabılıyordu o yüzden
Temizlik değil güvenlik içindi yani

Bebek kediler kolay alışıyor evin kurallarına

Çocugunuza da sorumluluk verin
Bizim hep oğlumdadır mama ve suyu
Kumunu ben temizliyorum
Vet işlerini de eşim hallediyor

Herkesin sorumlulukları var kızıma karşı☺️☺️
Ailecek hayvanları severiz. Eşim daha çok köpek hastası ama kedide sever. Annesinin kedisi varmış küçükken, kediyle büyümüş. Bahçede köpekleri varmış o da aşina yani.

Sadece "Bizim kedi mülayimdi, şimdikiler sosyete" diyor 😅

Zaten beni en çok düşündüren, ilk çocuğumun alerjik olması. Bağışıklığı çok düşük onuda ben pinpirikli baktım diye böyle oldu.

Yavru bir köpeğimiz vardı sütten yeni kesilmiş şekilde sahiplenmiştik. İlk aylarda çişini, kakasını bilmezdi ortalık yere yapardı. Elimden bez düşmezdi, çamaşır suyu ile silerdim sürekli inanılmaz zorlanıyordum. Poposunu falan siliyordum. Oğlum o sıra çok hastalandı bu kadar dikkat etmeme rağmen. En son büyünce bahçeye aldıkta rahatladık o da bizde.

Bu arada kedinin poposu siliniyor mu? Bunuda bilmiyorum mesela.

Bayılırlar hayvan beslemeye, o konuda hiç endişem yok 🥰

Çok teşekkürler 🙏🥰 bir veteriner ziyareti yapalım o zaman ☺️
Biraz tek sıkıntımız oluyor eğer iç dış parazitini yaptılarsa bir de kısırsa çok fazla bir şey yapmana gerek yok hatta tüy konusunda sıkıntı çekersen sürekli traş ettir boş ver hatta kendin yap eşin desteğiyle yapabilirsiniz bu kedi için eldivenler var bizimkisi cins kedi olduğu için çok tüylü vallahi ben de traş ettireceğim beyefendiye biraz bu ara tüy döküyor sanırım mevsimsel şeylerdenmiş o yüzden bu ara böyle şeyler olabilir korkma miyavlaması falan parazitini yaptırmadılarsa sen kendin de yapabilirsin bu arada bir de kısırlaştırcaksın geri kalan her şeyi belediyenin yerleri var oralar çok uygun oluyor aklında bulunsun

Aldığınız zaman bırakmak istemeyeceksiniz büyük ihtimalle.

Bizimki kedimiz kızımdan kaçıyor sürekli. İkiside çocuk birbirlerini severken dozunu ayarlayamıyorlar biri haşin seviyor diğeri oynarken bazen patiliyor tırnaklarını çıkartmadan o yüzden ilişkileri mesefeli 😂

Ona rağmen az önce kızımla boğuşmalı gıdıklamalı oyun oynuyorduk. Çıkan çığlık gülme bağırış gırla, Fıstık ona zarar veriyorum zannedip kendini koruyamazken onu korumaya koştu kaç kez… 🥰 çok güzeller

Ailecek hayvanları severiz. Eşim daha çok köpek hastası ama kedide sever. Annesinin kedisi varmış küçükken, kediyle büyümüş. Bahçede köpekleri varmış o da aşina yani.

Zaten beni en çok düşündüren, ilk çocuğumun alerjik olması. Bağışıklığı çok düşük onuda ben pinpirikli baktım diye böyle oldu.

Yavru bir köpeğimiz vardı sütten yeni kesilmiş şekilde sahiplenmiştik. İlk aylarda çişini, kakasını bilmezdi ortalık yere yapardı. Elimden bez düşmezdi, çamaşır suyu ile silerdim sürekli inanılmaz zorlanıyordum. Poposunu falan siliyordum. Oğlum o sıra çok hastalandı bu kadar dikkat etmeme rağmen. En son büyünce bahçeye aldıkta rahatladık o da bizde.

Kediler bütün temizliğini kendi yapıyor. Siz sadece kum temizliği ve tırnak kesme işlerini yapıyorsunuz. Birde tüy tarama var ama o keyifli bir iş zaten

Benim durum biraz daha vahim oldu. Yani anlık gelişti. Ne fikren, ne ev olarak hazırlık yok, bilgi yok, alt yapı yok. Birden geldi hayatımıza.

Benimde şansıma kedi bile erkek geldi 😂 bir koca, 3 oğlan, 1 erkek kedi 😅 yağdırıyor mevlam 😅

Erkek cinsine çok aşinayım ve kedi alırsam dişi sahiplenirim diyordum. 😅
Benimde ani oldu bayadır istiyordum cesaret edemiyordum bi abla bi günde attı kediyi bana gitti 😀😀 o yüzden ağladım o kadar nasıl hemen evet dedim ne bk yiycem şimdi nasıl bakcam diye. 😀😀😀 bazı şeyler anlık gelişirrr 😜

Kızım evimize geldiğinden beri benim oğlumun hastalığı da azaldı

Belki çok üzerine düşüyoruz çocukların ondan oluyor
Bağışıklık kazanıyorlar hayvanlarla büyüyen çocuklar

Kediler kendi temizliğini kendi yapıyor
İç dış parazit
Düzenli tarama
Zamanı gelince kısırlaştırma ve güzel mamalarla besleme hem ömrünü uzatır hem de tüy dökümünü azaltır

Robotla hergün süpürürseniz tüy sorunu da yaşamazsınız
Ben hep koynumda uyuttum
Yemeğini yer suyunu içer tuvaletini yapar ve gelir koynuma yatar uyur
Bebekken biraz daha hareketli olabiliyorlar ama büyüdükçe azalacaktır

gece çok daha hareketli oluyolar🤷‍♀️

Tüyleri kadar ömürleri olsun❤️

X