Kedi Anneleri Lütfen Bakar mısınız? ÇOK ACİL

Merhaba kızlar, 4 aylık tekir erkek kedi için bir arkadaşım beni aradı. Sahibi sokakta yaralı bulup, tedavi ettirmiş ama yurt dışına çıkması lazımmış sahiplendirmek istiyor, arkadaşıma rica etmiş.

Hayvanları çok seviyoruz, hele oğlum Fanatik derecede. Bana sahiplenilene kadar bakabilir misin? Dedi. Başka kimseye emanet etmek istememişler uygun yer bulunana kadar.

Bahçede sokak kedilerimiz daha doğrusu oğlumun kedileri var. Eve düşündüm ama cesarette edemedim çünkü bu eşya değil, bakamayınca, sıkılınca bırakılmaz. Garibim zaten bir sürü tedaviden geçmiş 😢

Kedi evde nasıl bakılır bilmiyorum, zor mu acaba? Artısı ve eksisi nedir? Misafir olarak gelecek yavrum açıkta kalmış 😔 ama duygularını düşünüyorum gideceği vakit geldiğinde incinirse? Yaa sinirim bozuldu ağlıyorum şu an 😭

Sormak istediğim, hazırlıksız yakalandım. Sıfır bilgi ile ne yapacağımı bilmiyorum. Misafir ederim seve seve ya sonra? Şimdiden içime öküz oturdu.

Kızlar nolur bir şeyler söyleyin vicdanım geri salmamaktan yana 😔
Merhaba 3 erkek kedim var :) kedi sahiplenmek bana göre çocuk sahibi olmak gibidir. onların yaramazlıklarına hastalıklarına evladınızmış gibi ilgi göstermeniz gerekiyor.
aslında bakmak bence çok kolay. zaten kumuna yapıyor, mamasını tüketiyor. kediler devamlı ilgi isteyen hayavnlar da değiller zaten köpek olsa daha zor olurdu. ama tekirler hareketli olur. evde perdelerinizin , koltuklarınızın tırmalanma ihtimali var bunu bilin :)
benim mesela evimde birçok eşyam zarar gördü çok kızdığım da oldu ama bi kucağıma yatıp mırlamaları dünyaya bedel. evlatlarım benim onlar :) ihtiyac sahibi olan bir masum hayvana sahip cıkmak da muhteşem bi his bence :)

Çok teşekkürler bilgilendirme için. Şimdi bu yavru açıkta kalmış, kimse almamış eve ve sahibi yarın gidiyor. Arkadaşımın aklına direkt ben gelmişim ailecek hayvanları çok seviyoruz diye. Misafir olarak bakar mısın? Yuva arıyoruz dedi.

Ben de ne yapacağımı bilemedim, panik oldum. O da bir evlat, üzülmesi beni kahreder. Ortada kalınca sokağa salınmasın, kırılmasın, korkmasın diye hiç düşünmeden kabul ettim, bir de oturdum ağladım.

İş yerinden erken çıktım hemen panikle, eşimi aradım hani onun haberi yok bilgisi olsun diye. "Hayatım, yazık yavruya elbette gelebilir, nerdeyse ben gidip alayım, sakin ol" dedi o almaya gitti onu bekliyorum.

Yani evde mesela neler ona zararlı? Oğlum yaramaz diye evi ona uyarladık mesela ama kedi hakkında hiç bir fikrim yok. Örneğin bir masa üzerinde el sanatları yapıyorum. Kırılabilecek şeyler çok fazla masa üzerinde kil, seramik vb. O duracak mı mesela?

Anlayacağınız üzere tamamen hazırlıksız oldu, panik oldum.

İlla ki evdeki farklı gelen eşyaları koklayacak merak edecek ama itebileceği hafiflikte değilse zarar vermez bence. sadece koşarken vs ani hareket ederse devirebilir. benim dikkat etmenizi tavsiye edeceğim şey yutabileceği yabancı maddeler olur. poşetler mesela bağırsağa dolanıyor. lastik, poşet yutabileceği küçük şeyleri ortadan kaldırmak lazım. bazı bitkiler de zarar veriyor diye biliyorum. ama çocuğunuzun evde bir hayvanla büyümesi çok güzel bir şey <3 ilk birkaç ay zor olacaktır sizin için. ama bence sonrasında vazgeçemeyeceksiniz ondan :)

Bazı kediler pek sıkıştırılıp sevilmekten hoşlanmaya bilir genelde köpekler sevgi arsizi daha çok sanki.Bu demek degilki kedi evini evin insanını sevmez.Kediler biraz daha bizi sahipleniyor yani sanki onların evine biz gitmişiz gibi 😂Hayvanlar insanların çoğundan daha sevgi dolu kedilerde hiç nankör değil bence.Karakteri önemli bazı kedi çok oyuncu çok sevilip oksanmaya mutlu bazısı biraz daha mesafeli biraz daha ellenip oksanmaya isteksiz.Ben her canlıda farklı mizaç olduğunu her kedinin de birbirine benzemediğine inanıyorum.Hani sizde önce muzacini anlayın alismasi için süre taniyin size eve derim

Bence bakıp bakamayacağınıza bu misafirlikte karar verin. Çok uzun kalmadan yeni yuvasını bulursa sıkıntı yaşamaz. Hem belki bakabileceğinizi fark edersiniz bu süreçte. 😻

Tanıdığım kedi sahiplerini etiketleyeyim arkadaşım
Orangegreysky Orangegreysky @destinesiaa theblackswan theblackswan
Kediler muhteşem varlıklar, onlarla aynı ortamda bir süre yaşama deneyiminden sonra bırakabileceğinizi düşünmüyorum; ki bırakmayın da ne olursunuz.

Eğer maddiyat ayırabiliyorsanız, kedilerin bakımında gerçekten zor bir şey yok, karşılığında evinize öyle bir neşe ve bereket katıyor ki, öyle ufak şeylerle eğlenip oynuyorlar ki yüzünüzü daima güldürüyorlar. Öncelikle tertemiz hayvanlardır, köpek zordur bakın; ama kedi öyle değildir.

Mamasını yer, tuvaletini kumuna yapar, yaptığını örter, temizliğini de yalanarak yapar. Yavrular oyuncudur; ama zamanla durulurlar ve yanınıza ayak ucunuza sıcacık kıvrılır uyurlar.

Zaten hemen hemen hepimizin evinde dikey süpürge, robot süpürgeler ve kurutma makineleri var; teknoloji temizlik konusunda o kadar büyük kolaylıklar sağlıyor ki, evimi her gün süpürüp sildiğim için, evimde tüy veya tuvaleti etrafında dağılan birkaç kumlar konusunda problemim yok. Her koltuğu örttüm, sık sık yıkıyorum. Her gün kedinizi tararsanız ve evinizin temizliği düzenli yapılıyorsa gözünüze dökülen tüyler batmıyor. Geçiş mevsimleri harici bu konuda da sıkıntısı olmuyor. Tek eksisi geçiş mevsimleri sanırım, gülü seven o kadarına katlanıyor.

Tuvalet alışkanlığı varmış, peki yeni evde kendisi mi bulacak? Hani hazır olsaydım araştırırdım ama bir an da olunca burdan destek alayım dedim.

Evet, oğluma misafir olduğunu söyledim. Ev de bakmayı bilmediğinden sokak kedileri için aldığımız mamayı tabağa koymuş, masanın üzerini hazırlamış. İyi bakalım misafir çok kalsın bizde, üzmeyelim anne, benim yatağımda uyusu veya kendisi seçsin" dedi. 😔 biraz zor olacak ayrılması, eğer giderse 😔
Göreceği bir yere koyun tuvalet kabını. Mama ve suyunu tuvaletinden uzak bir yere koyun rahatça bulabileceği bir olsun. Zaten uyuyacağı yeri kendisi seçer. Süt vermeyin.

Çok teşekkürler bilgilendirme için. Şimdi bu yavru açıkta kalmış, kimse almamış eve ve sahibi yarın gidiyor. Arkadaşımın aklına direkt ben gelmişim ailecek hayvanları çok seviyoruz diye. Misafir olarak bakar mısın? Yuva arıyoruz dedi.

Ben de ne yapacağımı bilemedim, panik oldum. O da bir evlat, üzülmesi beni kahreder. Ortada kalınca sokağa salınmasın, kırılmasın, korkmasın diye hiç düşünmeden kabul ettim, bir de oturdum ağladım.

İş yerinden erken çıktım hemen panikle, eşimi aradım hani onun haberi yok bilgisi olsun diye. "Hayatım, yazık yavruya elbette gelebilir, nerdeyse ben gidip alayım, sakin ol" dedi o almaya gitti onu bekliyorum.

Yani evde mesela neler ona zararlı? Oğlum yaramaz diye evi ona uyarladık mesela ama kedi hakkında hiç bir fikrim yok. Örneğin bir masa üzerinde el sanatları yapıyorum. Kırılabilecek şeyler çok fazla masa üzerinde kil, seramik vb. O duracak mı mesela?

Anlayacağınız üzere tamamen hazırlıksız oldu, panik oldum.
Kırılabilecek şeyin kediye pek zararı olmaz da size olur, kırar çünkü 😅 bizimkinde öyle itme çekme huyu yok ama bazılarında var tabii kediye göre de değişir, biraz incelersiniz. Bitkilerin bazıları kedilere dokunuyor evinizde varsa, toprak falan eşeleyip yeşillik kırtlamayı seviyorlar çünkü aklınızda olsun. Küçük parçalı oyuncaklar vs varsa onlarla da oynarken yutma riski olabilir ısırarak oynama alışkanlığı olan kediler hep ağzıyla kırtlıyor her şeyi çünkü

Tuvalet alışkanlığı varmış, peki yeni evde kendisi mi bulacak? Hani hazır olsaydım araştırırdım ama bir an da olunca burdan destek alayım dedim.

Evet, oğluma misafir olduğunu söyledim. Ev de bakmayı bilmediğinden sokak kedileri için aldığımız mamayı tabağa koymuş, masanın üzerini hazırlamış. İyi bakalım misafir çok kalsın bizde, üzmeyelim anne, benim yatağımda uyusu veya kendisi seçsin" dedi. 😔 biraz zor olacak ayrılması, eğer giderse 😔
Sizin ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Siz göreceği bir yere kum kabını koyun, o gidip kendi işini görüyor. Bu onlarda iç güdüsel olarak var, kumu görünce gidip yapıyorlar.

Bir de mama kabıyla su kabını yan yana koymayın, 1 mt mesafe iyidir. Merak etmeyin kedi favori insanını kendisi seçiyor, kendisiyle ilgilenip oynayan insanla yatar kalkar genelde.

Ya ne bileyim hani bahçede varlar ama evde hiç bakmadım. O da bebek, oturdum ağladım. Üzülmesi beni kahreder.
Öncelikle iç dış parazit aşılarını yaptırın ve eve güzel bir kum kabı, iyi bir mama ve bolca su koyacaksınız. Tüm yapmanız gereken bu, size alışması bir haftayı alır muhtemelen ve ben alıştıktan sonra geri gönderebileceğinizi düşünmüyorum 🙂

geçici bakim diye bir sey yok o kedi sizde temelli kalir:)
ben de ameliyatli cooooo acil yuvaya ihtiyaci olan kediyi "gecici" almistim on sene olacak beraberiz 😅
😅😅😅 kalabilirde ama işte ani oldu önce onun selameti açısından düşüneceğiz şartlarımın ona uyacak mı? O bizim şartlarımıza uymak zorunda değil yavrucak.

Yaaa 🥰 çok teşekkürler 🙏 Malt nedir?
Geçici yuva olabilirsiniz ne güzel olur. Kedi bakmanın öyle ekstrem bir zorluğu yok ama mobilya tırmalanması, tüy dökülmesi vs gibi şeylere takılmayacaksanız. Mesela benim kedilerim hiç mobilya tırmalamaz ama ev tüy dolu döküyorlar napim.

Mamasını koyuyorsunuz kendi yer, suyunu kendi içer, tuvaleti gelince gider kumuşunu eşeler yapar. Kedilere kurban olayım :)

Haftada birkaç kez malt verirsiniz tüy kusmaz.

Yok kediye yatak yapayım orda uyur vs gibi düşünceniz varsa olmasın çünkü o nereyi seçerse nerede isterse orada uyur.

Cam kapı dikkat etmeniz lazım kaçar, düşer.

Parazit uygulamalarına dikkat ederseniz size bir zararı olmaz.

Sizin ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Siz göreceği bir yere kum kabını koyun, o gidip kendi işini görüyor. Bu onlarda iç güdüsel olarak var, kumu görünce gidip yapıyorlar.

Bir de mama kabıyla su kabını yan yana koymayın, 1 mt mesafe iyidir. Merak etmeyin kedi favori insanını kendisi seçiyor, kendisiyle ilgilenip oynayan insanla yatar kalkar genelde.
Favorisi oğlum olacaktır 🥰 ss alıyorum yazılan önerileri, teşekkürler 🙏

Öncelikle iç dış parazit aşılarını yaptırın ve eve güzel bir kum kabı, iyi bir mama ve bolca su koyacaksınız. Tüm yapmanız gereken bu, size alışması bir haftayı alır muhtemelen ve ben alıştıktan sonra geri gönderebileceğinizi düşünmüyorum 🙂
Eşim önce yavruyu almış sonra petshop a uğramış, alışveriş yapmış.

Kedi tuvaleti, böyle kapaklı kocaman bir şey.

Önüne siyah bir paspas elekliymiş dedi.

1 mama kabı seti, 2 adet ayrı mama kabı

Altına sermeye paspas

1 adet küçük paspas

Ahşap, üzerinde ip sarılı kocaman bir top

Bir sürü oyuncak

F***x junior yaş mamalar, kuru mamalar

Kedi kumu, torbası, çeşit çeşit tarak

Bir de tasma yazdırmış üzerinde "Patron" yazıyor hahaha ona çok güldüm. Gelirken işim koymuş 🤣🤣

Bunlar yeterli mi? İlk bulduğum fırsatta sağlık kontrolüne götüreceğim. Kalsada, gitsede hiç olmazsa tam teşekküllü yaşasın.

Yaaa 🥰 çok teşekkürler 🙏 Malt nedir?
Bu arada tırmalama tahtası sipariş verin. Daha yavru, eğitin, bir yere tırnağını sürtmek istediğince ki halılara yaparlar genelde, hemen götürün tırmalama tahtasına tırnaklarını sürterek gösterin. Tırmalama tahtasına kedi nanesi de sürebilirsiniz, ilgi duyup sürekli orada tırnaklarını zımparalar. Benimki gidiyor her sabah akşam tırmalama tahtasına gerinip tırmalıyor, bazen halıda gerinince hayır diyorum bırakıyor.

Henüz yavru, malt için erken acelesi yok.

Geçici yuva olduğum her hayvanın arkasından çok ağladım, insan çok alışıyor.
Hayvan bakmanın artıları o kadar çok ki say say bitmez. Olumsuz tek bir yönü var tatile giderken çok üzülüyorum. Özlüyorum hemen eve gelmek istiyorum.
2 Yıldır benimle olan kedimde sözde geçici gelmişti. 2 yıldır benimle 😂
Onu rahat ettirebilirsek kalmasından yanayım. Sevgi, bakım konusunda sıkıntı olmaz. Ani oldu biraz düşünmemiz lazım.

X