Kedi Anneleri Lütfen Bakar mısınız? ÇOK ACİL

Geçici yuva olduğum her hayvanın arkasından çok ağladım, insan çok alışıyor.
Hayvan bakmanın artıları o kadar çok ki say say bitmez. Olumsuz tek bir yönü var tatile giderken çok üzülüyorum. Özlüyorum hemen eve gelmek istiyorum.
2 Yıldır benimle olan kedimde sözde geçici gelmişti. 2 yıldır benimle 😂

canım selam benim köpeğim var aile evinde kedim vardı bekarlığımda kediyle büyüdüm. Şöyle sıralıyım sana eksilerini ve artılarını
+Psikolojik olarak inanılmaz rahatlatıcı ve çocuklar için empati yeteneğini arttırıyor
+Eve neşe oluyor bazen bir bakışı vs yetiyor
-Evdeki eşyaları tırmalayabilir sizi tırmaylayabilir eğitimine göre eğitirseniz bir zararı olmaz
-tatile vs giderken bırakıcak yer bulmak vs zor olabilir
-titiz isen tüy kakası vs sorun olabilir bazen kusmaları da olabiliyor
-aşısı tedavisi düşük gelirli aileler için zorlayıcı olabilir bazı tedaviler yüksek gelirli kişileri bile zorlayabilir

ben sana objektif yazdım bana sorarsan tüm eksilere rağmen paha biçilemez bir sevgi asla ama asla yerleri dolmaz birtanecikler
Maddiyatı hiç sorun etmedim, bakan arkadaşlarımdan görüyordum. Korkum yetebilmek inşallah sınıfta kalmam. Detaylandırdığınız için teşekkür ederim 🥰🙏

ya bakamayacak bir sey yok aslinda kedi kendi kendine yasiyor.
sadece almadan bir netten dolasin kedi mamalarinin fiyatina bakin. mahalle veterinerine parazit asisi fiyati sorun. ortalama ne kadar bir masraf cikartir size aylik eger sizi hic rahatsiz etmeyecek bir miktarsa , ailecek tatile koye gittiginizde anahtari birakip kediye gozkulak olacak biri varsa bence alin gitsin. tuy vs demisler ama benim kedim sarman, tüy dökmuyor cok. ya da döküyorsa da bizim gozumuze gelmiyor:) tirmalama kismi dogru deri yatak basligini mahvetti. delebilecegi her seyi deler kedi, engel olamazsiniz. ama kedinin yirtamayacagi malzemeler de cok :)
bilmiyorum ya düşünüyorum düşünüyorum kedinin nesi zor diye vallahi zor bir tarafi yok

Bu arada bizi de sahiplenen bi kedi var tanistirayim

Eklentiler

• 20240906_080423.jpg
    20240906_080423.jpg
    159,2 KB · Görüntüleme: 37
Eve alışan kedi sonra sokağa bırakılmaz demeye geldim. Bu kararı verirken lütfen iyi düşünün ve evdeki herkes bu konuda hemfikir olsun. Eşim istemiyor, perdelere tırmanıyor, çocuğumun alerjisi çıktı diye terkedilen çok kedi gördüm. Bunları özellikle yazıyorum genelde geçici yuva olan insanlar en sonunda daimi ailesi oluyor kedoların.
Benim de sokaktan kurtarılmış bir sarman kızım var 6 yaşında. Evime ilk geldiğinde bebekti şimdi kocaman kız oldu. Onsuz bir an bile yaşayamam. Gerçekten evladınız oluyor. Şimdi ikinci bebeğimi bekliyorum 8 aydır bir kez tuvalete bile yalnız girmedim nereye gitsem kızım peşimde patisi sürekli karnımda🫠
Bu arada gerçekten kedi bakmanın bir zorluğu yok o açıdan içiniz rahat olsun💕

Sokaktan gelen kediler, evde doğup büyüyenlere göre daha sakin oluyorlar, benim evde doğup büyüyen kedim kafama atlardı sokak kedisi ise zavallı masum ruh halinde oluyorlar.

Mekan değişikliği yapılınca psikolojileri etkileniyor, benimki ilk eve geldiğinde, ilk veterinere gidip döndüğümüzde onu bir daha bırakmayalım diye kuytu karanlık köşelere saklanırdı, gitmeye korkardı.

O zaman kumu kullanmayı öğrenmiştir, ortalığı batırmaz, yemeği dökmez. Henüz bebek sayılır oyun oynar durur.

Ama siz ve bebek ona bağlanınca bırakması zor olur. Bu yüzden bebeğe bence kedinin geçici süre geldiğini, emanet kedi olduğunu mutlaka ara ara hatırlat, üzülmesin sonra.
Tuvalet alışkanlığı varmış, peki yeni evde kendisi mi bulacak? Hani hazır olsaydım araştırırdım ama bir an da olunca burdan destek alayım dedim.

Evet, oğluma misafir olduğunu söyledim. Ev de bakmayı bilmediğinden sokak kedileri için aldığımız mamayı tabağa koymuş, masanın üzerini hazırlamış. İyi bakalım misafir çok kalsın bizde, üzmeyelim anne, benim yatağımda uyusu veya kendisi seçsin" dedi. 😔 biraz zor olacak ayrılması, eğer giderse 😔

Eksisi yok bana göre. Hatta eksisi şu diyeyim ona bişe olur diye ödüm kopuyor tek sıkıntı bu. Beraber yatıp beraber kalkıyoruz. Hamileyim karnımdakine abi olacaksın sen diyerek seviyorum kedimi. O derece evin bireyi. Artısı çok fazla🥰 iyiki varlar. Büyük eve geçince 2.yi de alacağım nasipse. Zorluğu yok inanın o kadar kolay ki rutine biniyor zaten bazı şeyler.
Teşekkür ederim 🥰

Ben geçici bi süreliğine ev olmak istemezdim böyle bi kediye. Tedavi sürecinden geçen kediler ekstra düşkün oluyor sahiplerine. Benim kedim 1 ay klinikte kaldı ölümden döndü, sadece benim elimden mama yedi o dönem sabah akşam gidip mama yedirmeye çalışırdım, şu an hala karanlıkta panik olur, tek kaldığında mutsuz olur markete gidip gelsem koştur koştur kapıya gelip bekler içeri girmemi. Size geldiğinde size bağlanırsa ayrılması biraz üzücü olur onun için. Sizin için de olur tabii :)) kalıcı fikriniz yoksa diye söylüyorum, kalıcı bakarım diyosanız çok daha pozitif konuşucam djgk
Çok teşekkürler bilgilendirme için. Şimdi bu yavru açıkta kalmış, kimse almamış eve ve sahibi yarın gidiyor. Arkadaşımın aklına direkt ben gelmişim ailecek hayvanları çok seviyoruz diye. Misafir olarak bakar mısın? Yuva arıyoruz dedi.

Ben de ne yapacağımı bilemedim, panik oldum. O da bir evlat, üzülmesi beni kahreder. Ortada kalınca sokağa salınmasın, kırılmasın, korkmasın diye hiç düşünmeden kabul ettim, bir de oturdum ağladım.

İş yerinden erken çıktım hemen panikle, eşimi aradım hani onun haberi yok bilgisi olsun diye. "Hayatım, yazık yavruya elbette gelebilir, nerdeyse ben gidip alayım, sakin ol" dedi o almaya gitti onu bekliyorum.

Yani evde mesela neler ona zararlı? Oğlum yaramaz diye evi ona uyarladık mesela ama kedi hakkında hiç bir fikrim yok. Örneğin bir masa üzerinde el sanatları yapıyorum. Kırılabilecek şeyler çok fazla masa üzerinde kil, seramik vb. O duracak mı mesela?

Anlayacağınız üzere tamamen hazırlıksız oldu, panik oldum.

Çok sevmek lazım ev kedisi bahçede bakılmaz bahçede bile olsa sığınacak bir yeri olmalı keşke her yer bu kadar betona batmış olmasa.Kediyi evlat gibi sevecekseniz alın koku birakir belli bir miktar tüyleri olabilr sağda solda köpek kadar olmasada evde bir süre yalnız kalabilir köpeği hiç birakamazsin bu artısi.Birazda rahat olmak bunu tirmaladi bunu yırttı kafaya takmamak lazım.Saglik olarak ve sadakat olarak onların üzerinde birşey tanımiyorum psikolojik anlamda şahane hissettirir severseniz.Veteriner masrafı olacak elbet fakat sokaktaki bu kadar sahipsiz canı görünce gercekten insanlardan çektiklerini gördükçe iyi bakacak insanlar bunu dört dörtlük yapamayacak olsada sahiplenmeyi destekliyorum.Sokakta yaşam savaşı vermekten iyidir diye düşünüyorum.
Çok teşekkürler 🙏 yok zaten bahçeye bırakmayacağım. Bahçe kedi dolu, sokak kedisi. Oğlum alıştırdı kabile halindeler ☺️

Evlat gibi severiz, sevgiden yana sıkıntı olmaz. Hatta oğlum sevgiye boğar.

Kedilerde seytan tuyu vardir, sizin gibi bircok arkadasim emaneten aldi ama bir daha birakamadilar ☺️

Kedi bakimi konusunda tecrubem yok, simdiden kuzuya yeni yuvasinda mutluluklar dilemeye geldim🙃💓

Çok teşekkürler 🙏 yok zaten bahçeye bırakmayacağım. Bahçe kedi dolu, sokak kedisi. Oğlum alıştırdı kabile halindeler ☺️

Evlat gibi severiz, sevgiden yana sıkıntı olmaz. Hatta oğlum sevgiye boğar.
Şansınız olsun inşallah o minnoş🫶🏼

Yavru olduğu için yeniden başka bir yuvaya gittiğinde uyum sağlar diye düşünüyorum. Ama ev sonrası sokak imkansız.
Benim iki kedim var, pek bir zorlukları olduğunu söyleyemem. Kumları var zaten malum.
Tüy döküyorlar onu da robot süpürge vs hallediyoruz bir şekilde.
Eğer siz kalıcı yuva olacaksanız da biraz eliniz kolunuz bağlanıyor açıkçası. Yani sık seyahat ediyorsanız ve seyahatleriniz 3-4 günden fazlaysa sıkıntı olabilir. Bunun haricinde pek bir zorluğu yok.
Robot süpürgem var, peki tüy dönmesini yani daha az dönmesini nasıl sağlarız? Gerçi tüy diyince aklıma kıl yumanlara geldi o kadar değildir sanırsam ☺️

İş için ve izinlerde seyahat ediyoruz, bu kısımda düşündürüyor biraz. İzne bir şekilde götürebilirim ama iş için gidince götürmem imkansız 🥴

Robot süpürgem var, peki tüy dönmesini yani daha az dönmesini nasıl sağlarız? Gerçi tüy diyince aklıma kıl yumanlara geldi o kadar değildir sanırsam ☺️

İş için ve izinlerde seyahat ediyoruz, bu kısımda düşündürüyor biraz. İzne bir şekilde götürebilirim ama iş için gidince götürmem imkansız 🥴
Tekirler fazla tüy dökmüyor diye biliyorum. Bende de robot süpürge var yerdeki tüyleri topluyor. Seyahatlerde evde duruyorlar 2-3 günlüğüne ise yeteri kadar mama su koyarsanız sorun olmuyor ama biri gelip günlük bakıp gitse daha iyi olur tabi☺️

Özellikle tekir kediler yuva bulamaz. Öyle gelir biraz kalır sonra yuva buluruz diye düşünmeyin. Gelirse sizde kalacak haberiniz olsun :) benim kapıma 5 ay önce tekir kedi geldi eve girdi sahibini aradım bulamadım baskaları da sahiplenmiyor.
Kedi bakmak zor değil ama ev eşyalarına zarar verebiliyorlar. Koltuk tırmalama bitkileri yemek vs gibi...
😅😅😅 bitkilerim var sukulent ve kaktüs balkonda onlar. peki tırmalamasın diye bir şey yapılıyor mu? Egitim? Oyuncak? Vs.

😅😅😅 bitkilerim var sukulent ve kaktüs balkonda onlar. peki tırmalamasın diye bir şey yapılıyor mu? Egitim? Oyuncak? Vs.
Bazı bitkiler zararlı balkona çıkarmamanız daha iyi olur atlamaması için. Tehlikeli olabiliyor kuş ya da sinek gördüklerinde atlayabiliyorlar. Oyuncak da eve gelen kargo kutusuyla bile oynarlar😂😂😂 bir tane olta bir kaç tane minik peluş oyuncak bitti gitti. Bir de tırmalama tahtası alırsınız onu tırmalar

tırmalama tahtasını severse genelde onu tırmalıyor ama hepsi sevmez canım. Bir de illa koltuğa bir iki tık kesin atar yani bizimki öyleydi. Bitkilerden soğanlı olanlar zehirli lale vs onları ortada bırakmamak lazım.tuvalet eğitimi varsa bir kez tuvalete götürün çocuğu o zaten öğrenir kediler tuvaleti çok kolay öğrenen canlılar sadece ilk günlerde uzağa koymayın korkup gidemezse etrafa kaçırabilir

Kumun yerini bir kere gösterin. İçinde 1 kere patisiyle eşelesin direk öğrenir. Tırmalama tahtası alırsanız genelde ona alışır koltuk, sandalye minderi falan tırmalamaz. Şimdi ilk günler evi keşfederken direk bunlara alıştırırsanız "istenmeyen huyları" oluşmaz. Yavru kedi meraklı olur, kuduruk olur biraz sabrınızı zorlayabilir ama yeteri kadar oynatırsanız bayılır uyur.

X