Kaynanam, kayinbabam ve kocam!

O oyle olmuyor iştw. Lafta kalmıyor. En ufak gorusmede basa kakılıyor. Sorsan oglum kendı aldı onun evı. En ufak tartısmada Oglum sana ev verdık. Bızım evımıze donuyor iş.
Konus sahibinın de bunu sorgulaması en dogal hakkı.
Sen evı bn aldım taksıdını odedım bmm evım dersen bnde derim kı bızım evımız var. Es hatalı bu konuda. Konu sahıbı maddıyat duusnse altınlarla hıssemızı allaım verelım ailene demezdi. Adı ustunde artık bunlar bıe aıle. Oda maddiyatı gelecegını duusnur. Ona karısma buna karısma el mi bu ınsan
O lafı söyleyecek kişi eş. Evlilik öncesi adam isterse yalılar verir ailesine, kendi malı kendi emeği kendi ailesi. Kocam kendi verdiği parayı yok sayıyorsa bana hiç laf düşmez.

Büyük harfle yazdığı için banlandı sanırsam.
Yok değil, büyük harfle yazmak yasak ama memurlar vb işyerinden yazanlar olduğundan büyük harf kullanımında toleranslı oluyoruz, tabii büyük harfi bağırmak, yorum yazarken aşağılayıcı sözleri üzerine bastırarak yazmak vs için kullanmadıkları müddetçe.

Bir de burada genel olarak eş aileleriyle travmatik sorunlar yaşamış kadınlar (ben dahil 😁) agirlikta oldugu için kadınla hemen empati yapıp objektif davranamiyoruz. Mesela kimse cikip da demiyor ki kocanin ailesi bir ev bir araba vermek zorundaysa -ki değil, bunu anlatmaya calisiyoruz- senin ailen de vermeli. Veya sen kocanın gecmiste kazanıp harcadıkları veya ailesiyle ilgili hukukun hesabını tutuyorsun da senin evlenmeden önce ve sonra kendi kazancinla ve ailenle ilgili tasarrufların nedir? Nerdedir? Veya eşimiz bizim annemizin önünden arkasından, güçlerini aşan beklentiler yuzunden ağır sözler söyleyip , 8 aylık evlilikteki ilk tartişmada ona yansıtıp aglatacak hale getirse tepkimiz ne olurdu ? Bunları sorgulamak zor olmamalı ama yapamıyoruz işte...
İşte o yüzden evlenecek çiftler ne kendi ailesinden ne eş ailesinden beklentide olmaz, daha evlenirken iki aileyi de evlilik harcamalarına karıştırmazsa ya da evmiş arabaymış ailelerden taşınır taşınmaz mülk kabul etmezseniz, siz de eşiniz de ailelere karşı dik durabiliyorsanız, mecazen yazıyorum tavuğun bacağını baştan ayırırsanız kimse evliliğinizin içine bomba gibi düşemiyor fakat konudan bağımsız çoğunlukla dikkatimi çeken bir yorum olduğu için yazıyorum, bazı kadınlar eş ailesi evlilik için ne kadar para harcarsa o kadar değerli olacaklarını zannederek aslında kendi ayaklarına eş ailesi prangası vuruyorlar ve maalesef zannettikleri gibi değerli de olmuyorlar, ki değer ne altın ne para ne mal ne mülkle biçilemez, biçilseydi düğün dernekle dizi dizi bilezik ve aile apartmanından verilmiş bir daireyle gelin olmuş kadınlatın büyük bir kısmı bu kadar çok eş ve ailesi konusu açmazdı.

Gercekten butun yorumlarınıza canı gonuldem katıldım. Bızımde basımızdan benzer seyler gectu. 15 yıllık evlıyım nerdeyse. Ev yaoımında esım para vermıs. Evlendık. Altlı ustlu oturduk. Dedım gel baska yere cıkalım kredıyle ev allaım. ugrasmayalım. Esım dedı ven bu eve para yatırdım dedı. Aılesıne dedım. Ilerde hersey olur. Hem yatırım olur bız baska ev alalım. Ilerisi için bır yatırımdır dedım. Yok ev oglumuzun zaten. Yok o yapto zaten ne gerek var dedıler. Tadılat için, iş için hersyde eşım kredı cektı. Ev esimin aılesının ustuneydı. Satarsın sen evlenınce alırsın ustune demısler. Kayınpederım vefat ettı ve noldu. Kayınvalıdecıgım kredı cekmeseedı bnı ılgılendırmez desı. Evlerı de sattırdı kızlarıyla beraber oturdu. Kızlarının da verılmıa mal mulklerı vardı. Bız borcla kaldık.

Burdakı cogu kişiler mala mulke evlenmısınız dıyor konu aahıbıne ama iş o degıl işte. İş kullnılmak. Kımse kocasının kullanılmasını yedıremez. Bnde yedırmedım kendıme. Bnde yaktım gemılerı. Eşim yapılanları bılıp bmm yanımdaydı o konuda rahattım. Dedım esıme de buldular senı saf ezdırtmem dedım. Evlat bebekken bakmak degıl sadcee
İşte ben de bunu anlatmaya çalıştım konuyu farklı yerlere çektiler maalesef...

Konu evliliğin ilk yıllarındaki tecrübesizlik ile feci karışmış mesajlar felaket çözüm çok basit iken evlililk bitmiş, sürse de eskisi gibi olması bu kdr yüzgöz olmak. Hamile bir eş, babasız da büyütürüm güçlüyüm demek. Oysa o çocugun en büyük hakkı babası ile büyümek. Ailesi ile dengeyi kuramayan bir eş, boşarım diyen bir eş. Hoş o mesajlar tam felaket. Konuda haklı yok araba da araba diye kavga gürültü koparacağına ya araba kiralama linklerini atacaktı, yada her yere taksi ile gidecek gelecekti. Orta yolu bulmak isteyen kısa vade düşünen eş ztn bu yöntemler ile eşine gelirdi, yada bu yük eşinin yükü idi tek muhattap o olacaktı ve çözüme mecbur tutulacaktı.
Mesajlasma olmasaydı yine toplanır diyecektim buradan gaza getirilmiş çok yazık bu saatten sonra geri adım atmaya gerek yok baba eşine çocuguna sahip cıkarsa cıkacak.

Geçmiş olsun, yazım tarzınızda 21 23 yaşlarında ergenliği yeni bitmiş evlenip hemen çocuk yapmış pembik gelin havası var.
Arabayı alırken annesi altın verdiyse ortak gibi düşünüyor olabilirler. Önce bunu netleştirip önüne geçmeniz lazım.
Bende sizin profilinize ve nicikinize bakınca aynı şeyi sezdim😊Ön yargılı olmamak lazım

Yorumlarda kaçırdım mı bilmiyorum. Kim bu kadına eşinin annesiyle konuş dedi? Ya da biri dedi mi? Sorun aile değil eş aslında. Bu adam dik durmuyor ki ailesi sınır bilsin. Bu adam hamile eşine boşanalım diyecek tıynette biri. Karısını zaten düşünmüyor karnındaki evladını da düşünmüyor. Ailesi niye el kızını düşünsün? Bu demek değil hemen gidip boşansın. Tamam diyecekti, adam ciddi değilse şartlarını sunacaktı, ciddiyse süreci sakince kendi ve çocuğunun çıkarlarını gözeterek yönetecekti. Kendini, eşini, evliliğini masaya yatırıp değerlendirmesi gerektiği zamanda kv i arayarak her şeyi yokuşa sürmüş oldu. Eş ailesini arayıp sizin yüzünüzden boşanıyoruz demek şu demektir. Ben evliliği kafamda bitirdim. Şu saatten sonra canım ne istiyorsa onu yaparım. İçimde kalmasın diye de haber veriyorum.
Hakkında hayırlısı olsun artık.

Yorumlarda kaçırdım mı bilmiyorum. Kim bu kadına eşinin annesiyle konuş dedi? Ya da biri dedi mi? Sorun aile değil eş aslında. Bu adam dik durmuyor ki ailesi sınır bilsin. Bu adam hamile eşine boşanalım diyecek tıynette biri. Karısını zaten düşünmüyor karnındaki evladını da düşünmüyor. Ailesi niye el kızını düşünsün? Bu demek değil hemen gidip boşansın. Tamam diyecekti, adam ciddi değilse şartlarını sunacaktı, ciddiyse süreci sakince kendi ve çocuğunun çıkarlarını gözeterek yönetecekti. Kendini, eşini, evliliğini masaya yatırıp değerlendirmesi gerektiği zamanda kv i arayarak her şeyi yokuşa sürmüş oldu. Eş ailesini arayıp sizin yüzünüzden boşanıyoruz demek şu demektir. Ben evliliği kafamda bitirdim. Şu saatten sonra canım ne istiyorsa onu yaparım. İçimde kalmasın diye de haber veriyorum.
Hakkında hayırlısı olsun artık.

Valla ayni msji okudum konu sahibi de çok iyi fikir demiş ve sonuc ortada. Msjlar çok kötü, evlilik sürerse ortada bebek varken çok zor günler bekliyor. Biterse de öyle tamamen kendini yalnızlastirmis daha kötü bir hamle olamazdı. Tek muhattap eşi, onu çözüme mecbur bırakacaktı. Bu sefer 2 kat zorlanan es mecburen degisecekti otobus vs değil ne yapicaz değil ya kiralik araç ya heryere taksi ve kavgasız gürültüsüz
Tamam es adam değil ama ortada bir bebek ve yolun başında evlilik var.

Merhabalar. 8 aylık evliyim. 3 aylık da hamileyim. Simdiden uzunsa kusura bakmayin. Gecen perşembe iftara bana geldiler kaynanamlar ve görümcemler. Oturduk yedik içtik derken konu bayramda köye gitmelerine geldi. Eşim baba siz nasil gideceksiniz dedi. O da senin arabayla dedi. Burcu hamile, Allah korusun acil bir şey çıkar. Gezecegimiz tozacağımız yerler olur. Sen bana sormadan ne diye plan yapıyorsun dedi. Babasi da ben sana arabayi alacaM dedim ya dedi. Ben oturduğum yerden deliriyorum tabii. Ki öyle bir sey demedi. Biz Ankara da oturuyoruz. Köyleri Zonguldak da. Her neyse baba siz Duygu ablalar (Görümcem) Istanbul a gecerken bizi de birakacaklar köye dedin ya dedim. Yoo ben oyle bir sey demedim dedi. Sonradan kaynanam geldi yanımıza. Esim mutfaga geçti. Hanım koy isi yalan oldu dedi. Kaynanam da e ben sordum kac kere. Ise gidecegini soyledi. Napacakmış arabayla demez mi? Görümcem de bırakmasına bırakırız ama köyde arabasiz ne yapacaksiniz demez mi! Koy dedigin bastan sona yürüyerek yarim saat. Sonra Eşim geldi. Kaynanam E isini otobusle çöz. Ben her gun otobüsle ise gidiyorum dedi. Eşim de gezip tozacagimiz yerler var. Ben her gun her saat iste olmayacagim dedi. Alin arabanizi basiniza calin dedi bunun ustune bitanecik kaynanam 🥰 ben yine sustum. Bugün de canim kocam carsamba gunu annemlere gidip arabayi birakcam dedi. Benim tepem atti tabii ki. 2 hafta boyunca arabayla gezeceklermis. Ve ben kocamla ilk bayramimda ve sonrasinda kos kos evde oturacakmisim. Agzima geleni saydim. E ben ne yapayim vermeyip de diyor. Hala benimseyemedi ayri bir ailesi olduğunu. Kaynanamlarin zaten umurlarinda değil. Ve bu kac oldu. Başında belliydi zaten. Düğün gecemde cümbür cemaat eve gelip 2 saat oturdular. Bunun gibi bir sürü olay. Bu kadar ailenden ayrilamayacaktin. Ya da onlar birakamayacakti. Ne diye evlendin - evlendirdiler deyince de susuyor.
Bence eşinle kötü olma , ailesi bellliki empati yapan ince düşünen insanlar değil . İnsan hazmedemiyor olanı içinden geleni demek istiyor ama o senin eşin . Birde Allah bağışlasın bebeğin var. Onu düşün stres onada etki . Bırak gitsinler köylerine . Sizde kocanla basbasa kafa dinleyin . Eşin belliki arada kalmış ve senı de onlara karşı savunmuş . Birlik ol ters düşmemelisin

Bende sizin profilinize ve nicikinize bakınca aynı şeyi sezdim😊Ön yargılı olmamak lazım
Bende sizin profilinizden varsayımlar yapıyım o zaman çocuk gibi devam edip gitsin böyle konu.
Yazım tarzına göre yorum yaptım, konu sahibi meramını anlatınca üzmek istemeyip konuyu kapattım. Siz niye uzatıyorsunuz?

X