Kaynanam, kayinbabam ve kocam!

Ben siz yaptınız demiyorum. Kendi konularımda bu tarz şeyler yaşadım ve insan üzülüyor. Yanlış anlaşılınca da üzülüyor, bin kere anlattığı şey tekrar ısıtılıp ısıtılıp öne konduğunda da insan üzülüyor. Sizin yazdıklarınızda hakaret yok. Ama önyargı ve damgalama var. Bu da beni rahatsız etti.
Bacım konu sahibinin anlattıkları üstünden yorum yapıyoruz burda...Ben uydurmuyorum yaşananları kendi anlatıyor işte herşey ortada...Buraya konu açan da pohpohlanmak için açmasın, farklı bakış açilarına açik olsun bı zahmet , amaç bu değil mi? Önyargi ve damgalama konusuna gelirsek... Asıl siz , konu sahibinin yüzde yüz haklı , dürüst ve mağdur olduğu konusunda aşırı önyargılı olduğunuz için gerçekleri göremiyor, okuduklarinizi doğru yorumlayamiyor olabilir misiniz? Böyle bir ihtimal hiç geldi mi aklınıza?

Bişey sorucam, burda konu sahibi üzülmesin kırılmasın diye apaçık hatalarini gostermeyip ,hiç gereği yokken kucağında çocuğuyla boşanmasına veya evliligini yipratmasina yönelik gaz verince iyilik mi yapmış oluyorsunuz? gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz?Ayrıca benim yorumlarımdan tam olarak size ne? Beğenmiyorsanız engellersiniz, niye gözünüzü yoruyorsunuz ki?
piraye çiçeeem hoşgeldin güle güle demememiz için sakin sakin yazmalısın😌
Yalnız bazı hususlara katılıyorum, herkesin yorumunu okuyamadım benzer şeyler yazan olduysa onlara da hak verdim saysınlar😌
Bir senin bir de Aussie_Brekkie Aussie_Brekkie ’in yorumlarını okuyabildim ve yılların tecrübesi dedim.

Konu sahibinin eşi de muhtemelen ya kendisiyle yaşıt veya daha büyük yani 30 yaş üzeri bir adam, bu yaştaki adamın olgunlaşmış, birey olabilmiş ve kendi kararlarını verebiliyor olması gerekir, iki tane sosyal medya mesajıyla anne babasına araba veriyor, biraz sürtüşmede falanca günü gidip boşanma davası açacağım diyorsa böyle adamdan eş olmaz, 30 küsür yaşındaki birini bu yaştan sonra söyleye söyleye eğitemezsiniz, birey olamayan kim ne derse oraya giden birini nasıl eğiteceksiniz ki?

Biz emekli olunca köye gideceğiz siz de bizim evimizde oturursunuz diyen insanların lafına itibar da edilmez, yaş olarak daha genç ve toy olsalar inanmalarını normal bulurum ama yaşı oturmuş insanların hala bu laflara inanıyor olmaları şaşırtıcı, adam ailesiyle arka planda konuşup anlaşmış, arada köyden gelip sizde kalacağız demiş konu sahibinin bundan bile yeni haberi oluyor, ki bırakın 1 evi eş ailesinin 100 evi olsa 50’sini siz kullanacaksınız gidin her hafta birinde oturun deseler bile inanılmaz, zamanla herkes öğrenecek ki bu hayatta kendi kaşınacak tırnağın varsa kaşınacaksın, ne eş ne eş ailesi ne de kendi ailenin sözüyle bile hareket etmeyeceksin, yeri geliyor 5 metre yer için kardeş kardeşin kanlısı oluyor, anne baba evlatları arasında ayrım yapıyor.

Maalesef her eş ve eş ailesi içerikli konularda olduğu gibi konu sahibi de aynı yanlışa düşüp eşine hesap sorması gerekirken kayınvalideye mesaj atmış, kayınvalide kayınpeder görümce elti dünyanın en berbat insanları olabilir, burada mevzu eş diye evlendiğiniz adamın duruşudur, konudaki eş ne birey olabilmiş ne bir duruş sergileyebilmiş.

Bacım konu sahibinin anlattıkları üstünden yorum yapıyoruz burda...Ben uydurmuyorum yaşananları kendi anlatıyor işte herşey ortada...
Sorununuz tam olarak burda. Çünkü siz kendi kafanızdaki varsayımlarla ilgili yazıp çiziyorsunuz burda. Ev meselesi işte az önce yazdım size. O evi eşi 5 yıl ödemiş, kendileri başka ev almak istemişler yok bunu vereceğiz denmiş. Ama siz bu konuda "konu sahibinin parası yoktur belli ki ev alma işine girmek istemedi" tarzında bir şey yazdınız. Konuda verilen bilgilerle yazdıklarınız örtüşmüyor. Yoksa tabii ki farklı düşünebilirsiniz. Ben size daha güzel şekilde damgalamadan da bunu yapabileceğinizi söylüyorum. Karşı çıktığım şey verilen bilgilerle örtüşmeyen fikirleriniz.
Asıl siz , konu sahibinin yüzde yüz haklı , dürüst ve mağdur olduğu konusunda aşırı önyargılı olduğunuz için gerçekleri göremiyor, okuduklarinizi doğru yorumlayamiyor olabilir misiniz? Böyle bir ihtimal hiç geldi mi aklınıza?
Ben tamamen olaydaki bilgilerden hareket ediyorum. Ve konu sahibini yüzde yüz haklı da görmüyorum. Burda sizin gibi farklı düşünen başka yorumlar da yapıldı onlara karşı çıkmadım ben sizin kafanızda kurmanıza karşı çıkıyorum çünkü ben de kendi konularımda bunu yaşadım ve çok berbat bir şey. bir de şunu söyleyeyim. Aile sormadan arabayı alma planı yapıyor, konu sahibinin kocası buna karşı çıkıyor ve net bir şekilde hayır diyor. Sonrasında annesi sosyal medyadan binbir tane duygu sömürülü gönderi paylaşıyor ve adam önce hayır dediği şeye eşine de danışmadan evet diyor. Siz burda sorunu yalnızca maddiyat olarak mı görüyorsunuz?

piraye çiçeeem hoşgeldin güle güle demememiz için sakin sakin yazmalısın😌
Yalnız bazı hususlara katılıyorum, herkesin yorumunu okuyamadım benzer şeyler yazan olduysa onlara da hak verdim saysınlar😌
Bir senin bir de Aussie_Brekkie Aussie_Brekkie ’in yorumlarını okuyabildim ve yılların tecrübesi dedim.

Konu sahibinin eşi de muhtemelen ya kendisiyle yaşıt veya daha büyük yani 30 yaş üzeri bir adam, bu yaştaki adamın olgunlaşmış, birey olabilmiş ve kendi kararlarını verebiliyor olması gerekir, iki tane sosyal medya mesajıyla anne babasına araba veriyor, biraz sürtüşmede falanca günü gidip boşanma davası açacağım diyorsa böyle adamdan eş olmaz, 30 küsür yaşındaki birini bu yaştan sonra söyleye söyleye eğitemezsiniz, birey olamayan kim ne derse oraya giden birini nasıl eğiteceksiniz ki?

Biz emekli olunca köye gideceğiz siz de bizim evimizde oturursunuz diyen insanların lafına itibar da edilmez, yaş olarak daha genç ve toy olsalar inanmalarını normal bulurum ama yaşı oturmuş insanların hala bu laflara inanıyor olmaları şaşırtıcı, adam ailesiyle arka planda konuşup anlaşmış, arada köyden gelip sizde kalacağız demiş konu sahibinin bundan bile yeni haberi oluyor, ki bırakın 1 evi eş ailesinin 100 evi olsa 50’sini siz kullanacaksınız gidin her hafta birinde oturun deseler bile inanılmaz, zamanla herkes öğrenecek ki bu hayatta kendi kaşınacak tırnağın varsa kaşınacaksın, ne eş ne eş ailesi ne de kendi ailenin sözüyle bile hareket etmeyeceksin, yeri geliyor 5 metre yer için kardeş kardeşin kanlısı oluyor, anne baba evlatları arasında ayrım yapıyor.

Maalesef her eş ve eş ailesi içerikli konularda olduğu gibi konu sahibi de aynı yanlışa düşüp eşine hesap sorması gerekirken kayınvalideye mesaj atmış, kayınvalide kayınpeder görümce elti dünyanın en berbat insanları olabilir, burada mevzu eş diye evlendiğiniz adamın duruşudur, konudaki eş ne birey olabilmiş ne bir duruş sergileyebilmiş.
Ozlemişim kız🥰 her cumlene ayrı katılıyorum, ben zaten yazdım yazacağımı, inşallah konu sahibi durduk yere yuvasını dagitmaz, kendisinin olmayan malın mülkün hesabı yüzünden huzurunu kaçirmadan kocasına çocuğuna odaklanır, sonsuza dek mutlu olur diyip konudan çekiliyorum...

Ozlemişim kız🥰 her cumlene ayrı katılıyorum, ben zaten yazdım yazacağımı, inşallah konu sahibi durduk yere yuvasını dagitmaz, kendisinin olmayan malın mülkün hesabı yüzünden huzurunu kaçirmadan kocasına çocuğuna odaklanır diyip konudan çekiliyorum...
Boşanma konusunda sana katılmıyorum çünkü her krizde anne babaya koşup boşanalım Neriman diyen bir adamla ömür geçmez, bugün bu krizi atlatsalar yarın bebek olacak yine bir tartışma yaşanacak, ev konusu yine gündem olacak, mal mülk kısmına girmiyorum o kısım onların kişisel meselesi lakin kendimi aynı durumda düşünüyorum, eşim evlenmeden önce annesinin altınlarının da desteğiyle araba almış olsa, sonra eşim ailesine destek olmak için ev kredisinin 5 yıllık kısmını ödese, amaaan ileride bunların hepsinin lafı olur, hiç başımı ağrıtamam, kayınvalidem bile olsa karşımdaki kadın benim hiç kimsem, hiç kimsem olan birinin lafına da itibar etmem, emekli olunca köye gideceğiz siz bizim evde yaşarsınız vs vs, daha evlenmeden eşimi alırım karşıma, arabayı sat ev için ödediğin parayı içinden çık, annenin araba için verdiği parayı da hesaplayıp geri öde, biz her şeyimizi sıfırdan yapalım derim, böyle kayınvalide şu kadar altın verdi, ev kredisinin bilmem ne kadarını evlat, bilmem ne kadarını anne baba ödedi konularında, yarın öbür gün ebeveynler gözünü yumup da mallar miras payına döndüğünde kardeşler de birbirini yiyor, mesela bu konudaki ev yarın miras malı olacak, konu sahibi diyecek ki 5 yıllık kredisini eşim ödedi, görümce diyecek o ev anne babamın evi benim de payım var, abime araba alırken altın verdiler, konu sahibi de görümcesine sana da ev alırken yardım ettiler veya orayı tam bilmiyorum ev aldılar, offf çok sıkıcı ve gereksiz tartışmalar.

3 metre yer olsun benim olsun, ne kayınvalide kayınpeder ne elti görümce, çekilmeyecek dertleri neden illa çekeceğiz diye çabalıyor kadınlar?

Boşanma konusunda sana katılmıyorum çünkü her krizde anne babaya koşup boşanalım Neriman diyen bir adamla ömür geçmez, bugün bu krizi atlatsalar yarın bebek olacak yine bir tartışma yaşanacak, ev konusu yine gündem olacak, mal mülk kısmına girmiyorum o kısım onların kişisel meselesi lakin kendimi aynı durumda düşünüyorum, eşim evlenmeden önce annesinin altınlarının da desteğiyle araba almış olsa, sonra eşim ailesine destek olmak için ev kredisinin 5 yıllık kısmını ödese, amaaan ileride bunların hepsinin lafı olur, hiç başımı ağrıtamam, kayınvalidem bile olsa karşımdaki kadın benim hiç kimsem, hiç kimsem olan birinin lafına da itibar etmem, emekli olunca köye gideceğiz siz bizim evde yaşarsınız vs vs, daha evlenmeden eşimi alırım karşıma, arabayı sat ev için ödediğin parayı içinden çık, annenin araba için verdiği parayı da hesaplayıp geri öde, biz her şeyimizi sıfırdan yapalım derim, böyle kayınvalide şu kadar altın verdi, ev kredisinin bilmem ne kadarını evlat, bilmem ne kadarını anne baba ödedi konularında, yarın öbür gün ebeveynler gözünü yumup da mallar miras payına döndüğünde kardeşler de birbirini yiyor, mesela bu konudaki ev yarın miras malı olacak, konu sahibi diyecek ki 5 yıllık kredisini eşim ödedi, görümce diyecek o ev anne babamın evi benim de payım var, abime araba alırken altın verdiler, konu sahibi de görümcesine sana da ev alırken yardım ettiler veya orayı tam bilmiyorum ev aldılar, offf çok sıkıcı ve gereksiz tartışmalar.

3 metre yer olsun benim olsun, ne kayınvalide kayınpeder ne elti görümce, çekilmeyecek dertleri neden illa çekeceğiz diye çabalıyor kadınlar?
Eş konusunda katılıyorum mune , bu adamla ömür geçmez ama ben de bu adamla evlenip bu vaatlere tutunmak, işini gücünü terkedip ,eş ailesiyle aynı sokakta ev tutmayı bile baştan kabul etmek zorunda kalmış bir kız kardeşimin iddia ettiği gibi tek başına çocuk yetiştirebilecek güçte olmayabilecegini öngörerek burda gereksiz dolduruşa gelip zor durumda kalmasını istemedim. Kaldı ki daha birkaç aylık evliler ve açıkçası koca aile ağzına bakıyor olsa bile kayinaile ulke ortalamasina bakınca o kadar kötü niyetli de değil gibi, bildiğin yurdum ailesi, yurdum gelini işte....Ne bileyim, sezgilerim kurusun , ben üzüldüm konu sahibinin kendisini bu kadar kısa sürede düşürdügu duruma, onun adına ar ettim belki olayın çikis noktasından , o yüzden hemen boşan diyemedim.

Eş konusunda katılıyorum mune , bu adamla ömür geçmez ama ben de bu adamla evlenip bu vaatlere tutunmak, işini gücünü terkedip ,eş ailesiyle aynı sokakta ev tutmayı bile baştan kabul etmek zorunda kalmış bir kız kardeşimin iddia ettiği gibi tek başına çocuk yetiştirebilecek güçte olmayabilecegini öngörerek burda gereksiz dolduruşa gelip zor durumda kalmasını istemedim. Kaldı ki daha birkaç aylık evliler ve açıkçası koca aile ağzına bakıyor olsa bile kayinaile ulke ortalamasina bakınca o kadar kötü niyetli de değil gibi, bildiğin yurdum ailesi, yurdum gelini işte....Ne bileyim, sezgilerim kurusun , ben üzüldüm konu sahibinin kendisini bu kadar kısa sürede düşürdügu duruma, onun adına ar ettim belki olayın çikis noktasından , o yüzden hemen boşan diyemedim.
Bu açıdan bakınca haklısın, daha 8 aylık evliler bebekleri olacak, kimse de olmazsa boşanırım diyerek evlenmiyor lakin konudaki mal mülk meseleleri bir yana, ki ben cidden kayınvalide yavrruuuummm geliniiimmm evin tapusunu senin üzerine yapıyorum dese bile kabul etmem çünkü yarın sana ev verdik nankör gelin denme ihtimali yüksek oluyor maalesef, adamın aileni çağır çarşamba günü dava açmaya gidiyorum gibi sözlerini hem çiğ buldum hem de ne istediğini bilen olgun birey olmuş insan davranışı değil, benim derdim eşimleyse aileleri niye karıştırayım evlenmeye kendim karar verebilme yetisine sahipsem boşanmaya da sahibimdir, he belki konu sahibinin belki hormonlara yenik düşmesi ya da buradan aldığı cesaretle kayınvalideye mesaj atması yüzünden eşi de kadının ailesini olaya dahil etti bilmiyorum 🤷‍♀️lakin aileleri olaya dahil etme konusunda ikisinin de yaptığı çocukça.

Velev ki yarın barıştılar, bu olayı ne kadının annesi ne de adamın annesi unutmayacak, bir gün yine bir kavga patladığında yüzlerine vuracaklar, ne gerek var?

Bir de şu var, karı-koca arasındaki sürtüşmelerde kavgalarda sebep aileler olsa dahi, aileleri de kavgaya müdahil edip her şeyi ortaya dökerek yüzgöz olmak, eşinizle barışsanız bile her tartışmada burunlarını sokmalarına da kapı açıyor.

Son düzenleme:
Bu açıdan bakınca haklısın, daha 8 aylık evliler bebekleri olacak, kimse de olmazsa boşanırım diyerek evlenmiyor lakin konudaki mal mülk meseleleri bir yana, ki ben cidden kayınvalide yavrruuuummm geliniiimmm evin tapusunu senin üzerine yapıyorum dese bile kabul etmem çünkü yarın sana ev verdik nankör gelin denme ihtimali yüksek oluyor maalesef, adamın aileni çağır çarşamba günü dava açmaya gidiyorum gibi sözlerini hem çiğ buldum hem de ne istediğini bilen olgun birey olmuş insan davranışı değil, benim derdim eşimleyse aileleri niye karıştırayım evlenmeye kendim karar verebilme yetisine sahipsem boşanmaya da sahibimdir, he belki konu sahibinin belki hormonlara yenik düşmesi ya da buradan aldığı cesaretle kayınvalideye mesaj atması yüzünden eşi de kadının ailesini olaya dahil etti bilmiyorum 🤷‍♀️lakin aileleri olaya dahil etme konusunda ikisinin de yaptığı çocukça.

Velev ki yarın barıştılar, bu olayı ne kadının annesi ne de adamın annesi unutmayacak, bir gün yine bir kavga patladığında yüzlerine vuracaklar, ne gerek var?

Bir de şu var, karı-koca arasındaki sürtüşmelerde kavgalarda sebep aileler olsa dahi, aileleri de kavgaya müdahil edip her şeyi ortaya dökerek yüzgöz olmak, eşinizle barıştığınızda her tartışmada burunlarını sokmalarına da kapı açıyor.
Her cümlen manifesto müdürem...Karı koca eşit derecede bireysellikten uzak, ne madden ne ruhen ailelerden bağımsız karar alabilecek olgunluga sahip değiller. Kadin ailelerden sadece birinden sürekli ve tek taraflı üstelik gücü aşan , yüklü, karşılanması çok zor maddi beklentiler içinde erkek ise zihinsel ve duygusal olarak hala ailelere bağımlı çocuk gibi sorumluluktan kaçan bir tavır içinde.... Geleneksel türk aile yapısının kısa bir özeti gibi gerçekten...

Mune, aynen yılların tecrübesi. Ben de evlenirken orada oturursunuz, burayı yaptıralım burada oturursunuz dendi, evler havada uçuştu. O kadar varlığın içinde ben kiralık eve gelin gittim. Düğüne kalmış 3 ay, nerede yaşayacağım belli değil, kayınvalide kıyamıyor evlerine. Kafamın tası attı, 1 hafta içinde ev kiraladım, tuttum adamı kolundan evlenmek istiyorsan burada yaşayacağız dedim. Kafam ondan sonra o kadar rahat etti ki anlatamam. İnsanın kendi kazancıyla kendi yaşamını kurması çok önemli ve çok huzur verici. Eşimin ailesinin hükmü de kalmadı üstümüzde böylece mık diyemediler bana. Eş ailesinin ve eşin evlenmeden önceki malı mülkü, eldeki değil daldaki kuş. Tutturmuşlar bir kocamın hakkı kocamın emeği diye. O hakta bizim payımız yok. Ailece yapmışlar almışlar vermişler birbirlerine.

Konu sahibi ya evlerim malım mülküm var diye doğruyu söylemiyor ya da hakikaten var ama varlık içinde yokluk rezillik çekmekten hoşlanıyor. Benimkiler kenarda dursun kocamla ailesinin ortak oldukları da benim olsun diyor.

Gelişmeleri takip edemiyoruz, niye banlandı?

Kafam ondan sonra o kadar rahat etti ki anlatamam. İnsanın kendi kazancıyla kendi yaşamını kurması çok önemli ve çok huzur verici. Eşimin ailesinin hükmü de kalmadı üstümüzde böylece mık diyemediler bana. Eş ailesinin ve eşin evlenmeden önceki malı mülkü, eldeki değil daldaki kuş. Tutturmuşlar bir kocamın hakkı kocamın emeği diye. O hakta bizim payımız yok. Ailece yapmışlar almışlar vermişler birbirlerine.
Kaldı ki eşin emeği hakkı varsa ve emeğine hakkına sahip çıkamıyorsa zaten yine ondan koca olmaz ki, kendi hakkına sahip çıkamayan eşinin arkasında da duramaz, ki buyurun konu sahibinin durumu, kayınvalide 2 ağladı adam karısına resti çekti, eşi ve kayınvalidesi tarafından kıskanç, haksız mal düşkünü kötü gelin konumuna sokuldu, konu sahibi ne zaman eşiyle ailesi hakkında konuşsa adam sus pus oluyormuş, konu sahibi haklı olduğumu bildiği için susuyordu gibi bir cümle kurmuş, bu mevzu da patlar adam karısının her söylediğini aklında biriktirip biriktirip annesine anlatmazsa veya bugünlerde ailelerle boşanma konuşulacağı için hepsi ortaya saçılmazsa ben de bir şey bilmiyorum, her insana aşık olunabilir ama herkesle evlenilmez ve güvenilmez, bu kadar aile ağzına bakan birine güvenmem şahsen, o yüzden malının mülkünün hakkını aramaya kalkmam.

Banlanma konusuna gelince bilgi veremem yasak ama site kurallarına uymadığı için olan bir banlanma ve ilk defa olduğundan çok uzun sürmez yarın sitede olur.

konu sahibi ceza almış ama bütün yorumları tek tek okuduğum için fikrimi belirtmeden geçmek istemedim.

ilk yanlış başta yakın oturmayı kabul edip nasıl olsa köye taşınacaklar vaatlerine inanmak olmuş. ben sorunun tamamen eşten kaynaklı olduğunu düşünüyorum, aradaki dengeyi asla kuramamış, karakteri tam oturmamış, en ufak bi olayda boşanalım diyen çiğ bir tip. olay araba ev vs değil bence kesinlikle, mesela balayında yakın apart bakmak ne demek(!) ya da eşinizin size sormadan 4 ay burada kalırsınız demesi... sorun sizin aile olamamış olmanız ancak 8 ay kısa bi süre doğru yönetimle sorunlar çözülür burdan da döner merak etmeyin. ikinci yanlışınız da kayınvalidenize mesaj atmak olmuş, bence eşinizi karşınıza alıp uzun uzun anlatsaydınız derdinizi ailesiyle de aranıza mesafe koysaydınız olaylar bu raddeye gelmezdi. ama tabi artık olan olmuş durumu toparlamak gerekiyor.

bence çözüm arayan siz olun çünkü eş o olgunlukta değil, eşinizi alın karşınıza; biz bir aileyiz ve kararlarımızı beraber almak zorundayız, sen bana sormadan aileni çağırıp en ufak psikolojik baskıda benim razı olmadığı şeyleri yaparsan mutsuz sağlıksız bi evliliğimiz olur. seni seviyorum yuvamızın da dağılmasını istemiyorum ancak hamile halimle beni bu kadar üzüp boşanalım demene sessiz kalamazdım tarzı şeyler söyleyin. sakin ve olumlu tavrınız olsun asla sinirlenip fevri sözler söylemeyin. tabi mutlaka barıştığımız takdirde artık ailenle aramıza biraz daha mesafe koymak zorundayız da deyin. asıl problem aileyse zaten bu şekilde çözülür ancak yoksa eş anne baba ağzına bugün bakmaz yarın başka bişeyle yine karşılaşırsınız. amacınızın yuvanızı kurtarmak olduğu mesajını verin ki size karşı cephe alamasın, siz kurtarmya çalışan ama boşanma isteği karşısında kırılan, gerektiğinde yapacak olduğunuzu gösteren taraf olun. duruşunuz dik ve eyvallahınız olmayabilir ancak bazen geri adım atmamak da işin içinden çıkılmaz hale getirir herşeyi biraz politik olabilmek lazım. hem üzülüp kırıldığınızı bu şekilde devam edemeyeceğinizi hem de evliliğinizi sürdürmek istediğiniz mesajını verin. ailesiyle de minimum görüşün derim ben.

benim eşim de evlenmeden önce araba alıp babasına vermişti bu arada, benim kendi arabam vardı ama eşim ucuzundan kendisine de araba aldı sonra. benim de başta bi düşüncem olmuştu ama sonra baktım ki gerçekten arabaya ihtiyaçları var iyi yapmışsın dedim. mal mülk gerçekten önemli değil. sevgiler:KK200:

Mune, aynen yılların tecrübesi. Ben de evlenirken orada oturursunuz, burayı yaptıralım burada oturursunuz dendi, evler havada uçuştu. O kadar varlığın içinde ben kiralık eve gelin gittim. Düğüne kalmış 3 ay, nerede yaşayacağım belli değil, kayınvalide kıyamıyor evlerine. Kafamın tası attı, 1 hafta içinde ev kiraladım, tuttum adamı kolundan evlenmek istiyorsan burada yaşayacağız dedim. Kafam ondan sonra o kadar rahat etti ki anlatamam. İnsanın kendi kazancıyla kendi yaşamını kurması çok önemli ve çok huzur verici. Eşimin ailesinin hükmü de kalmadı üstümüzde böylece mık diyemediler bana. Eş ailesinin ve eşin evlenmeden önceki malı mülkü, eldeki değil daldaki kuş. Tutturmuşlar bir kocamın hakkı kocamın emeği diye. O hakta bizim payımız yok. Ailece yapmışlar almışlar vermişler birbirlerine.

Konu sahibi ya evlerim malım mülküm var diye doğruyu söylemiyor ya da hakikaten var ama varlık içinde yokluk rezillik çekmekten hoşlanıyor. Benimkiler kenarda dursun kocamla ailesinin ortak oldukları da benim olsun diyor.

Gelişmeleri takip edemiyoruz, niye banlandı?
Bir de burada genel olarak eş aileleriyle travmatik sorunlar yaşamış kadınlar (ben dahil 😁) agirlikta oldugu için kadınla hemen empati yapıp objektif davranamiyoruz. Mesela kimse cikip da demiyor ki kocanin ailesi bir ev bir araba vermek zorundaysa -ki değil, bunu anlatmaya calisiyoruz- senin ailen de vermeli. Veya sen kocanın gecmiste kazanıp harcadıkları veya ailesiyle ilgili hukukun hesabını tutuyorsun da senin evlenmeden önce ve sonra kendi kazancinla ve ailenle ilgili tasarrufların nedir? Nerdedir? Veya eşimiz bizim annemizin önünden arkasından, güçlerini aşan beklentiler yuzunden ağır sözler söyleyip , 8 aylık evlilikteki ilk tartişmada ona yansıtıp aglatacak hale getirse tepkimiz ne olurdu ? Bunları sorgulamak zor olmamalı ama yapamıyoruz işte...

Bir de burada genel olarak eş aileleriyle travmatik sorunlar yaşamış kadınlar (ben dahil 😁) agirlikta oldugu için kadınla hemen empati yapıp objektif davranamiyoruz. Mesela kimse cikip da demiyor ki kocanin ailesi bir ev bir araba vermek zorundaysa -ki değil, bunu anlatmaya calisiyoruz- senin ailen de vermeli. Veya sen kocanın gecmiste kazanıp harcadıkları veya ailesiyle ilgili hukukun hesabını tutuyorsun da senin evlenmeden önce ve sonra kendi kazancinla ve ailenle ilgili tasarrufların nedir? Nerdedir? Veya eşimiz bizim annemizin önünden arkasından, güçlerini aşan beklentiler yuzunden ağır sözler söyleyip , 8 aylık evlilikteki ilk tartişmada ona yansıtıp aglatacak hale getirse tepkimiz ne olurdu ? Bunları sorgulamak zor olmamalı ama yapamıyoruz işte...
Ben de buna katılıyorum. Evlilik öncesi adamın ödediği ev arabada eşinin katkısı yok ki söz hakkı olsun. Adam benim emeğim aileme hediye ediyorum da diyebilir. Söylenecek tek söz yok. Kaldı ki şehirdeki evi size verip köye yerleşeceğiz demek kışları bir arada otururuz demektir. Ya da bütün hastane, cenaze, düğün işlerinde sizin eviniz bizim evimizdir. Hep yazıyorum; işimize gelince modern, işimize gelince geleneksel olamayız. O ev versin, bu arabaya yardım etsin gibi ortaklıklar varsa mallar da ortak kullanılır.

Peki eş ailesi çok mu masum , oğullarını malları ile elinde tutmaya çalışmak ama bişey de koklatmayıp bir ev gibi davranmak bu da irrite edici değil mi, adam kendilerinden kopmasın diye ev almasını bile engellemişler, zaten sana ev verdik deyip o evde kendileri oturmuş, Konu sahibi inceldiği yerden kopsun demedikçe asla düzelmeyecek hicbirsey , eşi düzelmedikçe hickimse düzelmeyecek, en büyük sorun eşi, mal mülk konuları önemsiz adamın bağımlı olması, kendi kurduğu aileye sahip çıkmaması en büyük problem , hala mal mülk diyorsunuz, Konu sahibinin rahatsız olduğu şeyler başka, mal mülk bahanesi aslında, açıkça ailene bağımlısın diyemediği için mal mülk meselelerini gündeme getirmiş ama yanlış yerden girmiş konuya, eşine biz ne zaman bir aile olacağız, ne zaman kendi kararlarımızı alacağız ve ne zaman tam anlamıyla Ailenden sadeleşip kendi yuvamıza odaklanacağız tarzında sorular sorması daha mantıklı olurdu , ailen hicbirşeyimize müdahil olmasın, mal mülk araba onların olsun diyecekti ...
Gercekten butun yorumlarınıza canı gonuldem katıldım. Bızımde basımızdan benzer seyler gectu. 15 yıllık evlıyım nerdeyse. Ev yaoımında esım para vermıs. Evlendık. Altlı ustlu oturduk. Dedım gel baska yere cıkalım kredıyle ev allaım. ugrasmayalım. Esım dedı ven bu eve para yatırdım dedı. Aılesıne dedım. Ilerde hersey olur. Hem yatırım olur bız baska ev alalım. Ilerisi için bır yatırımdır dedım. Yok ev oglumuzun zaten. Yok o yapto zaten ne gerek var dedıler. Tadılat için, iş için hersyde eşım kredı cektı. Ev esimin aılesının ustuneydı. Satarsın sen evlenınce alırsın ustune demısler. Kayınpederım vefat ettı ve noldu. Kayınvalıdecıgım kredı cekmeseedı bnı ılgılendırmez desı. Evlerı de sattırdı kızlarıyla beraber oturdu. Kızlarının da verılmıa mal mulklerı vardı. Bız borcla kaldık.

Burdakı cogu kişiler mala mulke evlenmısınız dıyor konu aahıbıne ama iş o degıl işte. İş kullnılmak. Kımse kocasının kullanılmasını yedıremez. Bnde yedırmedım kendıme. Bnde yaktım gemılerı. Eşim yapılanları bılıp bmm yanımdaydı o konuda rahattım. Dedım esıme de buldular senı saf ezdırtmem dedım. Evlat bebekken bakmak degıl sadcee

Eşim arabayi alirken annesi bir miktar altın vermiş. Ama söyle bir durum da var. Zamanında esim bekarken ona verilecek olan evi Eşim ablasina veriyor. Ve esime de yeni ev alıp bunu sana aliyoruz diyorlar. Esim ve ailesi beraber o eve yerlesiyorlar. 9 seneye bölüp taksidi 5 sene boyunca Eşim oduyor evin taksidini. Ve sonra biz evleniyoruz. Bana da kaynanam emekli olunca köye yerleseceklerini söylüyor nisanli iken (Mart-2025 de emekli) O sure boyunca kirada oturmamizi soyluyor. Tamam diyoruz. Evlendikten sonra da belki koye gidemem, hastalanirim demeye başlıyor.
Eşiniz hayır demişken ne güzel aferin dedim ama sonradan buna dönmesi sevimsiz.
Ayrıca ev eşinizin üzerine yapılmadıysa zaten ödeşmişler ,arabada bir hakları kalmamıs ki. Hem evini vermiş hemde 5 sene taksit ödemiş yeni alınan eve.
Ayrıca sizi de gayet güzel kandırmışlar bu eve geçersiniz biz köye döneriz diye,o da ayrı bir mevzu zaten. Belli ki köye gitmeyecekler,torunu da bir güzel bahane ederler özlüyoruz diyerek.
Bilemedim çok sinir bozucu ki zaten ben araba almaktan/vermekten nefret ederim. Kimseye vermem kimseden de istemem. Yerinizde olsam bende sorun ćıkarırdım.

Ben de buna katılıyorum. Evlilik öncesi adamın ödediği ev arabada eşinin katkısı yok ki söz hakkı olsun. Adam benim emeğim aileme hediye ediyorum da diyebilir. Söylenecek tek söz yok. Kaldı ki şehirdeki evi size verip köye yerleşeceğiz demek kışları bir arada otururuz demektir. Ya da bütün hastane, cenaze, düğün işlerinde sizin eviniz bizim evimizdir. Hep yazıyorum; işimize gelince modern, işimize gelince geleneksel olamayız. O ev versin, bu arabaya yardım etsin gibi ortaklıklar varsa mallar da ortak kullanılır.
O oyle olmuyor iştw. Lafta kalmıyor. En ufak gorusmede basa kakılıyor. Sorsan oglum kendı aldı onun evı. En ufak tartısmada Oglum sana ev verdık. Bızım evımıze donuyor iş.
Konus sahibinın de bunu sorgulaması en dogal hakkı.
Sen evı bn aldım taksıdını odedım bmm evım dersen bnde derim kı bızım evımız var. Es hatalı bu konuda. Konu sahıbı maddıyat duusnse altınlarla hıssemızı allaım verelım ailene demezdi. Adı ustunde artık bunlar bıe aıle. Oda maddiyatı gelecegını duusnur. Ona karısma buna karısma el mi bu ınsan

Kaldı ki eşin emeği hakkı varsa ve emeğine hakkına sahip çıkamıyorsa zaten yine ondan koca olmaz ki, kendi hakkına sahip çıkamayan eşinin arkasında da duramaz, ki buyurun konu sahibinin durumu, kayınvalide 2 ağladı adam karısına resti çekti, eşi ve kayınvalidesi tarafından kıskanç, haksız mal düşkünü kötü gelin konumuna sokuldu, konu sahibi ne zaman eşiyle ailesi hakkında konuşsa adam sus pus oluyormuş, konu sahibi haklı olduğumu bildiği için susuyordu gibi bir cümle kurmuş, bu mevzu da patlar adam karısının her söylediğini aklında biriktirip biriktirip annesine anlatmazsa veya bugünlerde ailelerle boşanma konuşulacağı için hepsi ortaya saçılmazsa ben de bir şey bilmiyorum, her insana aşık olunabilir ama herkesle evlenilmez ve güvenilmez, bu kadar aile ağzına bakan birine güvenmem şahsen, o yüzden malının mülkünün hakkını aramaya kalkmam.

Banlanma konusuna gelince bilgi veremem yasak ama site kurallarına uymadığı için olan bir banlanma ve ilk defa olduğundan çok uzun sürmez yarın sitede olur.
Büyük harfle yazdığı için banlandı sanırsam.

X