Kayınbaba kaynana vakası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

maydanozca04

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2018
546
401
Kızlar eşim şuan çalışmıyor.İşten çıkartılalı 1 buçuk sene oldu sonra bi kaç işe gitti geldi.benimd e netten satışlarım oldu az uz bu süreçte Eşimin ailesinin de durumu iyi olunca yardımda bulundular. Kirada vermiyoruz. Malum corona zamanı. Evlendiğimizden beri eşimin memleketindeyiz. Çiftçilik yapmak istiyor. Bu yüzden de başka memlekete gitmek istiyor yaşımız yirmilerin sonları. Kaynanam pek karışmıyor fenalıkları olsa da. Ama kayınbaba bizi asla rahat bırakmıyor bu konuda. Sürekli bi engel çıkartıyor . Aslında ikisi de felaket tellali asla iyiyi görmezler. Sürekli dolandırılmaktan insanların kötülüğünden bahsediyor. Tarla ekmek istediği şehir başka memleket ama burada ne eşim ne de ben mutlu değiliz. Arkadaşım bir iki tane çalıştıkları için görüşemiyoruz. Kaynana vs dert anlatmayı sevmem yanına iki de kendiler katıp başka yerlere götürüyorlar konuyu.Bu şehirde olmaktan asla mutluluk duymadık zaten 4 senedir. Bir çocuğumuz var. Artık ben birilerinden yardım alarak geçinmek istemiyorum. Bu ailesi de olsa. Adamın söylediği cümleyi söyleyeyim “sen bana çalış ben sana ayda şu kadar para veririm” yada işte eşini çocuğunu bırakacaksın da gideceksin tarlaya diyor. Eşimde diyor ki e ben iş dolayısıyla gidip üç gün gelmediğim oldu bırakmayıp da napacağım diyor. Babası aşırı gerikafalı ataerkil. E ben ilerde kendim de çalışmak istiyorum. Eşim hep destekçi İster tarlada eşimle istersem de okullara başvurarak. Başka memlekete göndermek istemiyor kısaca ama artık ben fiziksel olarak bedenimden tepki almaya başladım baş ağrısı çene sıkması saçlarımın beyazlaması. Stresten ötürü eklenen bir tane kronik rahatsızlık. Eşim de benimle aynı görüşte ve gitmek istiyor. Boş zamanlarında yevmiyeye gidecek arta kalan zamanda elinden geldiğince yaptığı bir kaç dönümle ilgilenecek. Ben netten devam o süreçte. Tüm smacımız bu. Bu arada gideceğimiz memlekette çok sevdiğimiz bi kaç arkadaşımızda bu işleri yapıyor.hem onlarla arkadaşlığımız olacak hem de çiftçiliği birlikte yürütme kararımız var. Ya konu çok dağınık oldu kusuruma bakmayın. Ama kayınbabamın 2 saat boyunca konuşmasını size tarif bile edemem adeta bir kadın gibi asla susmadı nefes almadı. Baş ağrısından ölüyorum diyebilirim. Ve daha kötüsü çocuğum hep bu kötülükten kaostan beslenen insanları dinliyor. Nedense hiç iyiye odakları yok hep kötü her şey kötü herkes kötü. Benim ailem başka memlekette ve asla kötü konuşmazlar tahsilleri olmadığı halde çok bilinçliler. Kötülük yerinde hep iyi olanı çekmek ve duanın peşindeler. Farklılıklara saygıları vardır. Yada en uç düşünce varsa karşı tarafın kavga yerine mesafeyi tercih ederler ama kırmadan dökmeden...O yüzden hep deriz ya okumak cahilliğini alır ama eşeklik baki diye. Allah okuyan cahillerden korusun bunlar bi de okumuş insanlar. Bu arada eşim söz verdi. Gideceğiz buradan dedi. Gitmezse boşanmayı düşünüyorum ailem arkamda her koşulda.

Hayal kırıklığına uğratmak istemem ama çiftçilik sermaye olmadan olmaz. Tarlası, traktörü, römorku, pulluğu, mibzeri, Adan Zye tüm alet edevatı ve bunları kullanmayı, tamir etmesini bilecek bir insanına kadar kabaca gerekecek pek çok şey var. Daha önce hiç çiftçilik yapmadıysanız size dışarıdan gelecek yardıma guvenmemenizi tavsiye ederim. Çünkü çiftçiler; eletme, ekim, çift, ilaçlama, biçtirme, satma, ambara koyma gibi işlerde eşzamanlı yaptıkları için sayıca kalabalık değillerse birbirlerine yardım edemezler. Çünkü o işlerin yapılması için belli zaman aralıkları vardır. Gecikirse geçmiş olsun. Ancak parayla yardım alırsınız, o da dediğim gibi kalabalık bir aileden. Gideceğiniz köyde ev almanız lazım. O evin bakımını yapmanız lazım. Tohumu, gübresi, ilacı bunlardan anlamanız lazım. Sulu tarim yapacaksanız onun incelikleri apayrı. Ve hepsini geçtim yaşanan müthiş kuraklıkla ekim ayında tarlaya gömdüğünüz parayı temmuz ayında çıkaramamanız çok yüksek ihtimal. İyi düşünmenizi tavsiye ederim.

Anladığım kadarıyla farklı bir şehre taşınıp orada çiftçilik yapacaksınız. Hevesinizi kırmak istemem fakat çiftçilik hiç kolay değil…
Tarla kendinizin olmadığı sürece tarlaya kira vereceksiniz ee bu tarla sürülecek mazot dünyanın parası .. Ekip biçmek için traktör , alet edevat lazım . Kendinizin değilse bunlarda kiralanacak hepsi para…

Dayılarım çiftçi oradan biliyorum , çoğu zaman ektikleri ürün masrafları bile karşılamıyor.

İyice döküp düşünün . Hakkınızda hayırlısı olsun..

Evdeki hesap carsıya uymazsa ne olacak. Planınız biraz riskli. 1.5 yıldır onlar grcim saglıyor bu riske girmenizi istemiyorlar.
Eşiniz önden tek gitsin baksın bakalım kazanıyor mu. Bu esnada cocuga yazık.
Evet onlardan daha fazla destekler çocuğun masrafı giyimi ıslak mendili artı para desteği

Es tarafını yermişsiniz. Sizin aileniz destek oluyor mu?

Evdeki hesap carsıya uymazsa ne olacak. Planınız biraz riskli. 1.5 yıldır onlar grcim saglıyor bu riske girmenizi istemiyorlar.
Eşiniz önden tek gitsin baksın bakalım kazanıyor mu. Bu esnada cocuga yazık.

Es tarafını yermişsiniz. Sizin aileniz destek oluyor mu?
Evet

Hayal kırıklığına uğratmak istemem ama çiftçilik sermaye olmadan olmaz. Tarlası, traktörü, römorku, pulluğu, mibzeri, Adan Zye tüm alet edevatı ve bunları kullanmayı, tamir etmesini bilecek bir insanına kadar kabaca gerekecek pek çok şey var. Daha önce hiç çiftçilik yapmadıysanız size dışarıdan gelecek yardıma guvenmemenizi tavsiye ederim. Çünkü çiftçiler; eletme, ekim, çift, ilaçlama, biçtirme, satma, ambara koyma gibi işlerde eşzamanlı yaptıkları için sayıca kalabalık değillerse birbirlerine yardım edemezler. Çünkü o işlerin yapılması için belli zaman aralıkları vardır. Gecikirse geçmiş olsun. Ancak parayla yardım alırsınız, o da dediğim gibi kalabalık bir aileden. Gideceğiniz köyde ev almanız lazım. O evin bakımını yapmanız lazım. Tohumu, gübresi, ilacı bunlardan anlamanız lazım. Sulu tarim yapacaksanız onun incelikleri apayrı. Ve hepsini geçtim yaşanan müthiş kuraklıkla ekim ayında tarlaya gömdüğünüz parayı temmuz ayında çıkaramamanız çok yüksek ihtimal. İyi düşünmenizi tavsiye ederim.
Aynı anda aynı şeyleri yazmışız
:super:

Eşim tarım yapıyor, herşey inanılmaz zamlandı sermayemiz olmasa dalındaki meyveyi bile toplatamayız işçi parası almış başını gidiyor, bazen bugün işçi ayarlıyoruz o gece meyveyi dolu vuruyor, yani herşey tamam olsa da bi taraf da kader ağlarını sürekli örüyor,bana böylesi tecrübesizken ve parasızken, o işe bulaşmanız hiç makul gelmedi, sgksı olan bi fabrika bulup karı koca çalışmak bence çookkk daha mantıklı.

Rica ediyorum oğlunun babasına ne faydası var da yanında tutmak istesin? Parasını mi yiyor? İmkanlarından mı faydalanıyor? Hayata biraz gerçekçi bakin artık.
Ruhsal olarak öyle istiyor hanımefendi çok istiyorsanız kocanızın ailesiyle Yanyana olun ben isteniyorum

Aynı anda aynı şeyleri yazmışız
:super:
Çok kolay sanıyorlar, hayretler içinde kalıyorum. Ekeceksin, biçececeksin tamam. Ne ev lazım, ne araba, ne ambar, tatla, ne adam. Daha buğdayla arpayı ayıramayan insanlar köy hayatına özeniyor ya güleyim mi ağlayım mi bilemedim.

Çok kolay sanıyorlar, hayretler içinde kalıyorum. Ekeceksin, biçececeksin tamam. Ne ev lazım, ne araba, ne ambar, tatla, ne adam. Daha buğdayla arpayı ayıramayan insanlar köy hayatına özeniyor ya güleyim mi ağlayım mi bilemedim.
Hareketlere cümlelere bak. Köyde doğmuş birine söylediklerine bak Allah aşkına.

Çiftçilik çok zor Allah yardımcıları olsun yapanların. Her şey para sermaye de yoksa zaten olmaz. Öyle televizyonlardaki dizilerdeki gibi değil malesef … Ansızın süprizler de olabiliyor . Bir kaç yıl önce dayımın 50 dönümlük arazisinde yangın çıktı . Tüm ekinleri yandı . Sadece tarlaya ekip biçmekle dönmez çark bu dönemde..

Eşinizin ailesiyle farklı sıkıntılar yaşamış ve aynı şehirde yaşamak istemiyor olabilirsiniz ama çiftçilik konusunda diğer arkadaşlar gibi düşünüyorum.
Başka bir şehirde, küçük bir çocukla çiftçilik işine girmek çok mantıklı değil. Babası bu konuda haklı da olsa sizi rahatsız edecek söyledikleri. Onlardan kaçmak için çözüm olarak görmeyin bunu. Yağmurdan kaçarken doluya tutulabilirsiniz.

Kızlar eşim şuan çalışmıyor.İşten çıkartılalı 1 buçuk sene oldu sonra bi kaç işe gitti geldi.benimd e netten satışlarım oldu az uz bu süreçte Eşimin ailesinin de durumu iyi olunca yardımda bulundular. Kirada vermiyoruz. Malum corona zamanı. Evlendiğimizden beri eşimin memleketindeyiz. Çiftçilik yapmak istiyor. Bu yüzden de başka memlekete gitmek istiyor yaşımız yirmilerin sonları. Kaynanam pek karışmıyor fenalıkları olsa da. Ama kayınbaba bizi asla rahat bırakmıyor bu konuda. Sürekli bi engel çıkartıyor . Aslında ikisi de felaket tellali asla iyiyi görmezler. Sürekli dolandırılmaktan insanların kötülüğünden bahsediyor. Tarla ekmek istediği şehir başka memleket ama burada ne eşim ne de ben mutlu değiliz. Arkadaşım bir iki tane çalıştıkları için görüşemiyoruz. Kaynana vs dert anlatmayı sevmem yanına iki de kendiler katıp başka yerlere götürüyorlar konuyu.Bu şehirde olmaktan asla mutluluk duymadık zaten 4 senedir. Bir çocuğumuz var. Artık ben birilerinden yardım alarak geçinmek istemiyorum. Bu ailesi de olsa. Adamın söylediği cümleyi söyleyeyim “sen bana çalış ben sana ayda şu kadar para veririm” yada işte eşini çocuğunu bırakacaksın da gideceksin tarlaya diyor. Eşimde diyor ki e ben iş dolayısıyla gidip üç gün gelmediğim oldu bırakmayıp da napacağım diyor. Babası aşırı gerikafalı ataerkil. E ben ilerde kendim de çalışmak istiyorum. Eşim hep destekçi İster tarlada eşimle istersem de okullara başvurarak. Başka memlekete göndermek istemiyor kısaca ama artık ben fiziksel olarak bedenimden tepki almaya başladım baş ağrısı çene sıkması saçlarımın beyazlaması. Stresten ötürü eklenen bir tane kronik rahatsızlık. Eşim de benimle aynı görüşte ve gitmek istiyor. Boş zamanlarında yevmiyeye gidecek arta kalan zamanda elinden geldiğince yaptığı bir kaç dönümle ilgilenecek. Ben netten devam o süreçte. Tüm smacımız bu. Bu arada gideceğimiz memlekette çok sevdiğimiz bi kaç arkadaşımızda bu işleri yapıyor.hem onlarla arkadaşlığımız olacak hem de çiftçiliği birlikte yürütme kararımız var. Ya konu çok dağınık oldu kusuruma bakmayın. Ama kayınbabamın 2 saat boyunca konuşmasını size tarif bile edemem adeta bir kadın gibi asla susmadı nefes almadı. Baş ağrısından ölüyorum diyebilirim. Ve daha kötüsü çocuğum hep bu kötülükten kaostan beslenen insanları dinliyor. Nedense hiç iyiye odakları yok hep kötü her şey kötü herkes kötü. Benim ailem başka memlekette ve asla kötü konuşmazlar tahsilleri olmadığı halde çok bilinçliler. Bu arada eşim söz verdi. Gideceğiz buradan dedi. Gitmezse boşanmayı düşünüyorum ailem arkamda her koşulda.

Arkadaşlar yazmayın. Hiç birini okumayacağım. İyi günler.

Konunuzu kapattırabilirsiniz o zaman, insanlar yok yere kendini yormamış olur. Daha iki sayfada bu kadar celallendiğinize göre sizin zaten ne istediğiniz ne yapacağınız belli bu konuyu eş ailesini yermeye açmışsınız ama size yardımcı olamayacağız kusura bakmayın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X