Karnı burnunda aile, ev sorunları

Babanı bilmem ama annene güvenemedim. Bu tiplerin anneleri maalesef eninde sonunda gardını düşürüp bağımlıya bütün tavizleri veriyor. O yüzden taşınmak size avantaj sağlar mı bilemedim. Annenizin telefon numarasını değiştirirseniz belki iletişim kurma şansları kalmaz. Eşyaları depoya koymak yerine evde bir odaya mı kilitleseniz, en azından ona masraf etmemiş olursunuz. Kapı kırıp eşyalara zarar verir mi öyle bir durumda. Anneniz zaten kirayı ödeyecek, belki o evin bodrumu bile olabilir. Allah yardımcınız olsun, dualaeım sizinle
Evlat deniz suyu gibidir, ne icilir ne de vazgecilir.. cidden dogru bir soz bence.. babalar biraz daha kolay geciyor ama anneler hirsizda olsa ugursuzda canindan gecemiyor.. taviz veriyor bencede

Bu kriz anında annem beni aramadı. Ben annemi eve vardın mı diye aradım ve benle kalıp kalamayacağını sordu.

Kimse burada annemi tanımıyor. O yüzden nasıl biri olduğunu, benim için neler yaptığını anlatmak benim için de zor. Sizler için hayatta gördüğünüz anne modelleri böyle olabilir. Ama benim annem değil. Annemi de asla silmem. ASLA silmem. Yarın abimle barışsa yine silmem. Çünkü bana kattıkları, verdiği güven çok büyüktür. Bunun anlaşılmasını da beklemiyorum, anlamayabilirsiniz. Ancak bu konuda annemin ne kadar iyi bir anne olduğu, sırtıma çöküp çökmediği tartışmaya kapalı bir konu.
Anne olmadan önce benim için de annem tartışmaya kapalıydı , aslında hala öyle ama kendi çocuğum olunca daha iyi anladım yapılan ufak tefek hataları ...Senin durumunda ise ufak tefek hatalar filan yok ,zaten yapilması gereken annelik vazifeleri karşılığında istenen çok ağır bedeller, yüklenen hayati yükler var...Ben senin ve bebeğinin yanındayım...Sadece geç olmadan sorgulamani istiyorum....

Konu sahibinin anne oğulu tamamen ayırması,abiyi maddeden ayırmasından daha zor, hatta ve hatta kesinlikle imkansız...Abi maddeye, anne abiye, konu sahibi de anneye bağımlı hale gelmiş yıllar icinde...Buna "eş bağımlilik " deniyor literaturde....Bu zincire bir de bebek eklenecek maalesef ve konu sahibi veya eşi bu zinciri kırmaz da anneyle görüşmeye devam ederlerse veya konu sahibi bir an önce boşanıp doğacak bebeğin velayetini eşine bırakmazsa kendi çocuğunu da yakmiş olacak ama şu anda bunu göremiyor....Çünkü o da "eş bağımlı" maalesef....
Psikolojik çıkarımlarınızı bir ofis açıp orada yapın lütfen. Benim anneme bağımlılık ilişkim yok. Vefam var. Gerçek bir anneydi çünkü. Hiçbir şeyi bilemezsiniz. Bilmiyorsunuz da zaten. Mesela annemin mecbur kalarak 3 yıldır abimle yaşadığını bilmiyorsunuz. Bağımlılık ilişkisinde ne yapar eder beraber yaşar insanlar.

Her neyse, benim konum ahkam kesebileceğiniz o konulardan biri değil. Bir daha annemle ilgili yorum yapmayın.

Annenin bir erkek çocuğu (diğer abi) daha var ama hiç adı geçmiyor...Eminim annenin yardım isteyebileceği daha pek çok eş dost akraba da vardır , geçici olarak yanında kalabileceği , derdini paylaşabileceği tek insan louder degildir ama belli ki anne bu zinciri louderla kurmuş, çunku onu kullanmak çok çok kolay...Şehirdışındaki diğer abi veya babayla iletişim kurarsa yorulacak hanımefendi, hatta reddedilecek belki ama konu sahibi dünden hazır ve kendisine bağımlı, asla sınır çizmeyecegini biliyor ve kızına hiç acımıyor çunku onu evlat olarak değil ebeveyn olarak yetiştirmiş....Ben bu hikayede sadece konu sahibinin bebeğine üzüldüm....Konu sahibi, abi,anne, baba, eş , herkes yetişkin , herkes halihazırda seçenek sahibi ve seçimlerinin sonuçlarını yasıyor ama o bebegin hiç şansı yok çünkü annesi bu kısirdonguden çikmayi bir seçenek olarak bile kabul etmiyor...
Annenin boyle bir plan program icinde oldugunu sanmiyorum. Bagimli biriyle ayni evde yasamak elbette annesinin de psikolojisini yipratmistir ama "rahatim bozulmasin, kizim bana bagimli nasilsa" diye dusundugunu hic sanmiyorum. Evlat olarak annesine, kardesine yardim etmeye calisan birini de " annesine bagimli" olarak adlandirmanizi hos bulmadim. İnsanlar mekanik varliklar mi? Anne bu ya hangimiz sokaga atabiliriz allah korusun evladimiz bagimli olsa? Evlat bu sonucta. Ben yapamam belki yanlistir ama yapamam. Bu yuzden anneyi yargilamiyorum. Bazi seyleri disaridan, yasamadan, durumun icerisinde olmadan anlayamayiz.

Mesela annemin mecbur kalarak 3 yıldır abimle yaşadığını bilmiyorsunuz.

Louder annen nasıl bir mecburiyet içerisinde oğlunu hamile kızının başına musallat etmiş bilmiyorum ama o zaman yine bir "mecburiyet" bağı içerisinde sizi abinizden sonsuza dek kurtarsın. Anne "gerçek bir anne" olarak sizi ve torununu da düşünerek hareket etsin. Sen de anne olacaksın. O zaman evlat için neler yapılır daha iyi anlarsın.

Şantiyede madde kullanan bir insan çok daha tehlikeli olmaz mı ? Umarım abiniz kendisi tedavi olmak ister ve kurtulur.
Babamla çalıştı senelerce. Şantiyelerde alkol alıyordu ama böyle şeyler çeviremiyordu. En azından uzakta, babam ve güvendiği çevresinin gözetiminde kalıyordu.

Anne bu ya hangimiz sokaga atabiliriz allah korusun evladimiz bagimli olsa? Evlat bu sonucta.
Yorumların bu kısmına ben de katılmıyorum. Çok kolay söylenmiş anne abiyi görmesin diye.
Atılmaz ki. Anne olarak diyorum bunu. Nasıl silsin atsın.
Ama bunu yaparken bence bir anne kızını da düşünmeli
Yani 2+2=4 kadar bariz durum. Anne kızına yanaştıkça abi de kıza musallat olacak ve kız hamile...
Bu durumda aynı annenin kızını ve torununu da düşünmesi gerekiyor.

Louder annen nasıl bir mecburiyet içerisinde oğlunu hamile kızının başına musallat etmiş bilmiyorum ama o zaman yine bir "mecburiyet" bağı içerisinde sizi abinizden sonsuza dek kurtarsın. Anne "gerçek bir anne" olarak sizi ve torununu da düşünerek hareket etsin. Sen de anne olacaksın. O zaman evlat için neler yapılır daha iyi anlarsın.
Annem abimi başıma musallat falan etmedi. Şu anda da annemin babamın evinde kaldığını zannediyor abim. Annemin nasıl bir anne olduğunu bilmeden bu çıkarımları yapıp bana “anneni sil” tavsiyesi vermek konuyu kökten çözecek bir öneri sunmanızı sağlıyor anlıyorum ama çözüm bu değil. Bir seçenek de değil.

Babanıza da mı söylemeseniz yeni taşındığınız yeri.
Başına kalmaması için abisinize dayanamayıp adresininizi verebilir gibi geldi.
Böyle bir imkan var mı?
Evet babama adresimi vermeyeceğim. O da söylemez ama abim çok ısrar ederse “nasılsa bir şey yapamaz gebertirim yaparsa” falan diye düşünerek semt adı vs. verebilir. Babama normal geliyor böyle şeyler, kendisi gençliğinden beri böyle tiplerle falan uğraştığı için. Bu yüzden algılayamıyor sanırım.

Annem abimi başıma musallat falan etmedi. Şu anda da annemin babamın evinde kaldığını zannediyor abim. Annemin nasıl bir anne olduğunu bilmeden bu çıkarımları yapıp bana “anneni sil” tavsiyesi vermek konuyu kökten çözecek bir öneri sunmanızı sağlıyor anlıyorum ama çözüm bu değil. Bir seçenek de değil.

Çok keskin bir çizgi kolay kolay çekilmez anlıyorum ama senin tepkisiz kalmanı bebeğini, girdiğin stresi ve çekirdek ailenin gördüğü zararı anlatamamani anlayamam
Ne eşin Ne bebeğin bunları yaşamak zorunda değil
Travmalar daha anne karnında başlıyor, yazık değil mi ona? Son aylarında erken doğum bile olur senin şimdi kıyafet fln seçip minnoş minnoş takılman lazım

Sevgili Louder Louder üzülerek okudum yazdıklarınızı..
Çok sinirlerim bozuldu:KK43:
Şu uyuşturucu /alkol daha doğrusu ‘bağımlılık’ ne kadar kötü bir şey.
Bir insan kendi istemediği sürece gerçekten iyileşeceğine ben de inanmıyorum.
Evlatlarımızı nasıl koruyacağız bunlardan hiç bilmiyorum.
Köyünüz filan yok mu ? Anneniz oraya gitse? Çünkü devamlı sizinle kalma olayı da bir süre sonra zor bi hal alabilir.
Allah yardımcınız olsun ❤️
Maalesef yok. Doğumdan sonra annem kalacaktı benimle uzun süre. Erken kalmaya başlamış oldu. O zamana dek bir çözüm düşüneceğiz. Sürekli beraber yaşama durumumuz yok zaten, biz teklif ettik ama annem kabul etmiyor.

Ne yapın edin abinizle annenizi komple ayırın allahım korusun bir gün annenizin kötü haberini alma ihtimaliniz de var 😔 çok üzücü bir durum ama abinizi artık hepinizin silmesi gerek adam rehabilite olmuyor kaybedilmiş bir insan daha da düzelmez
Aynen öyle, ben annemin can güvenliğini düşünüyorum. Buradaki bazı arkadaşlara kalsa şu an bile ölüm korkusuna terk etmem lazım annemi. Ama neyse ki benim gibi bir kızı var. Benim ona sahip olduğum için şanslı olduğum gibi o da şanslı.

Louder, ben üyeleri çok hatırlamam ama hatırladığım kadarıyla geçmişteki konularınızda annenizin profilini siz açıkça belirtmiştiniz. Oğlundan vazgeçmiyor demiştiniz. Para mevzusu dönmüştü sanki, siz haklı olarak annenizden destek beklemiştiniz abiniz konusunda ve beklediğinizi bulamamıştınız. İşte bu insanlar da geçmişte olanları yordayarak gelecek tahmininde bulunuyorlar. Buradakilere kızmayın bence, kimsenin sizinle ya da annenizle bir derdi yok, olamaz da. Sadece vakit ayırıp yazıyorlar. Ayırmasınlar diyorsanız, engelleyiverin başlığınızdan.
Fakat mantık çerçevesinde bakarsak, anneniz abinizi bırakmaz. İlk yorumumda bunu dedim, hala aynı düşünüyorum.
Taşınmanın sorunları kökten çözeceğine de kimse emin değil, gördüğünüz üzere.
Burada yanlış olan, sizin bu konuda haddinden fazla öne düşmeniz. Hayal edin, iki çocuğunuz olmuş gelecekte. Bir tanesi sorun çıkarıyor, sorunu anne baba olarak eşiniz ve sizin çözmeniz gerekir değil mi? Diğer çocuğunuza sorumluluk verir misiniz hiç? Çok küçük bir empati bakın, sakince düşünün.

Annenizin oturduğu ev kira mı? Kendi eviyse satmak yerine başka bir ev almak çözüm olabilir. Adresini abinize vermeyeceksiniz tabi anneniz istikrarlı durur mu,2 gün sonra oğlum ne halde deyip yelkenleri suya indirir mi bilemedim.Bir süre annenizle kalırsınız sonra ayırırsınız evinizi. Abiniz de kocaman adam baksın başının çaresine.
En çok size üzüldüm acıkçası,hamilesiniz nelerle uğraşıyorsunuz.
Hepimizin evi kira. Evet yumuşayıp onunla barışabilir. Ama bu bana zarar vermez. Sürekli beraber kalmayı annem de istemiyor. O durumda saygı duymak dışında bir şey yapamam, sonra dönerse diye düşünüp annemi orada kal deyip gönderemem.

Benimde bu şekilde bağımlı bir yakınım var, annemin teyze oğlu
Aile aslında Almanya'da çocuk sinir dışı edildi ve girmesi yasak
Bir dönem bize çok dadanmisti ev almıştık ama eşya için bekliyorduk
Artık hırsızlık yaptığı malzemeleri getirip satmaya çalışıyordu
Hiç haber vermeden taşındık. Bir şekilde muhiti öğrenmiş sonra bana denk gelmişti on sokakta bizim ismi sorup arıyordu kafa komple gitmiş
Çocuklar için çok tramva oluyor ben hala ürperiyorum
Annenizin vazgeçebileceğini düşünmüyorum ama babayı neden devreye sokmuyor sizinle paylaşıyor anlamıyorum 7 aylık hamilesiniz simdiden stres içinde
Taşınma boşa gidebilir, en azından anneniz ile net bir şekilde konuşun son şansı olduğunu bebeği ve eşinizi düşünmek zorunda olduğunuzu yok yere masraf Yaptığınızı ama boşa giderse tek kalacağını söyleyin
Son şansınız 2 ay sonra hayatınız tamamen değişecek herkes yerini bilmeli
Annemi aradığımda babamla konuşuyordu. Geleceğini falan söylemiş babam ama gelmedi. Zaten sıkıntı babamın abimle uğraşmamasından çıkıyor. Abimle baş edebilecek kişi babam. Bizim gücümüz yetmiyor. Yıllarca baş da etti öyle ya da böyle. Mesela babam ayaktayken abim evde madde almayı rüyasında bile göremezdi. Babam yatağa düştü diye rahatladı bir tarafı.

Annenin boyle bir plan program icinde oldugunu sanmiyorum. Bagimli biriyle ayni evde yasamak elbette annesinin de psikolojisini yipratmistir ama "rahatim bozulmasin, kizim bana bagimli nasilsa" diye dusundugunu hic sanmiyorum. Evlat olarak annesine, kardesine yardim etmeye calisan birini de " annesine bagimli" olarak adlandirmanizi hos bulmadim. İnsanlar mekanik varliklar mi? Anne bu ya hangimiz sokaga atabiliriz allah korusun evladimiz bagimli olsa? Evlat bu sonucta. Ben yapamam belki yanlistir ama yapamam. Bu yuzden anneyi yargilamiyorum. Bazi seyleri disaridan, yasamadan, durumun icerisinde olmadan anlayamayiz.
Ben anneyi oğluna sahip ciktigi için asla yargilamadim, yargılamam...Aksine onun yerinde ben olsam ben de aynen onun gibi çocuğumu bu illetten kurtarmak için her türlü belayı tehlikeyi zorluğu yok sayar, olene kadar yakınimda tutardım... Son nefesime kadar da vazgeçmezdim evladımdan...Ancak bütün bunları yaparken varsa diğer evlatlarımi da bu pisliğe bulaştırmamak için de siper olurdum(konu sahibinin annesinin diğer büyük oğluna tavrı da bu yönde mesela, çok bilinçli ve hakli olarak diğer oglunu hiç karistirmiyor)... Çünkü hepsini ben doğurdum....Birini kurtaricam, diğerini kolliycam derken üçüncüyü ateşe atabiliyorsam, ilki niye bu durumda, bellidir zaten....

Son düzenleme:
Anneni silme tabi ki. Kim siler ki annesini. Demek istediğim başka bir şeydi. Ama sen hassassın galiba. Bu konuyu uzatmamak en iyisi

3. Abi varsa iş dahada kötü ya, insan torununu da düşünmez mi , nasıl kıyabiliyor o bebeğe?
Ztn amaç hayatı düzeltmek değil bence, her sorunu yatıştırmak sorun çıkaran evladı çok yormamak
Bebeğimin en büyük şanslarından birisi hayatında anneannesi. Bunu bildiğim için mutluyum. Sizler bilmeseniz de olur.

X