Karnı burnunda aile, ev sorunları

İşte sorun bu , tıpkı senin gibi annen de evladını silemez...Anne olunca daha iyi anlayacaksin, asıl artik annen için böyle bir seçenek yok, olmamalı da...Aslında annen en çok seni kollamalı bu olaylardan çünkü abinden tamamiyle sorumlu olan o ama sizin durumunuzda annen senden çok onu ve kendini düşünüyor hep...Sen de artık bir seçim yapmak zorundasin çünkü zaten annenle görüşmeye devam edersen çocugundan ve eşinden vazgeçmeyi seçmiş olacaksın...
Benim annem kendini düşünmüyor en çok. Ondan en çok sorumlu olan da annem değil. Kendisi ve babam. Benim çırpınışım aslında babamın eksikliğinden kaynaklanıyor. İstese kolayca çözebileceği şeyleri çözmüyor. Farklı birkaç şehirde şantiyesi var mesela. Göndermiyor oralara. Gönderse bizim sorunumuz çözülürdü.

Çok üzüldüm yaşadıklarınıza. Polise neden gitmiyorsunuz? En azından bir süre gözaltında ya da hapiste kalsa?
Polise gidince de gözaltı ya da hapis söz konusu olmuyor ki. Oldu diyelim, gık demeden çıkacak daha kinli şekilde.

Benim annem kendini düşünmüyor en çok. Ondan en çok sorumlu olan da annem değil. Kendisi ve babam. Benim çırpınışım aslında babamın eksikliğinden kaynaklanıyor. İstese kolayca çözebileceği şeyleri çözmüyor. Farklı birkaç şehirde şantiyesi var mesela. Göndermiyor oralara. Gönderse bizim sorunumuz çözülürdü.

Şantiyede madde kullanan bir insan çok daha tehlikeli olmaz mı ? Umarım abiniz kendisi tedavi olmak ister ve kurtulur.

Babanıza da mı söylemeseniz yeni taşındığınız yeri.
Başına kalmaması için abisinize dayanamayıp adresininizi verebilir gibi geldi.
Böyle bir imkan var mı?

Eşyaları depoya koyun . Annenizin inşallah emekli maaşı vardır yeni çıkacağınız evde de kiraya destek olur . Zaten kirada oturuyormuş . Of anneye çok üzüldüm Ya evlat işte atsan atılmaz

Tamam buradan harekete geçin o zaman. Gerekirse yalan da söyleyin, eşim benden uzaklaştı, el kadar bebeğimle yalnız mi kalayım. Bosansam bile il değiştiricem torununu da mı düşünmüyorsun, boşanirsak babasız büyüyecek ama abim burada oldukça ben gelmem dedesiz de mi büyüsün deyin.

Böyle söyleyince insan kendi gururuna yediremiyor bu cümleleri biliyorum ama istediğinizi elde etmek için gerçekten çok iyi bir fırsat.

Sahip çıkacak bir şey yapmıyorum ki. Köprü altında ölecek olsa yine mesele yok. Kapıma dayanıyor.
Yine de öyle demeyin, evet gerçekten çok zor bağımlı insanlar ama o da gencecik daha.
İnşallah kurtulur bu illetten, güzel geleceği olur onun da🙏

O kadar üzüldüm ki yazdıklarınızı okuyunca. Ben de kardeşi yıllarca uyuşturucu kullanmış bir ablayım. Çok küçüktü başladığında ve gelip kendisi bize söyledi. Öyle ha diyince bırakılan bir şey de kullanmıyordu eroin kullanıyordu ve bize söylediğinde 1 yıla yakındır kullanıyormuş. İnanır mısınız hiç farketmedik. Ben bazen bu yazılanları okuyunca hem içim paramparça oluyor hem de belki çok bencilce ama yarabbim beterin beteri var diyorum.

Yıllarca uğraştık 5 yıl kadar. Sayısız kez yatırmadığımız hastane kalmadı. Belki 12 kere hastaneye yatırdık 5 yılda, taşındık ortamdan uzak dursun istedik. Gece kalkıp nefesini dinliyordum öldü mü diye kardeşimi kontrol ediyordum inanabiliyor musunuz? Hiç uyumadan işe gidişlerim, annemin gözümün önünde eriyişi evdeki durumları idare etmeye çabam. Hala ruhumu acıtıyor düşündükçe. Kendimi tek şanslı gördüğüm nokta bu 5 yılda kardeşimin hiç değişmemesidir. Evin her yerinde duran hiçbir paraya tenezzül etmemesi, bir kere bile evde bir şey kullanırken gözümüzle görmememiz, kimseye sesini bile yükseltmemesi öyle kurbanlık koyun gibi biz bağırsak öfkelensek de bizi dinlemesi. Çok çabaladık kurtulsun diye uzun süredir de kullanmıyor çok şükür. 4 yılı geçti kullanmayı bırakalı.

Keşke ama keşke sizin abiniz de kurtulmak istese çünkü biz ne kadar istersek isteyelim onlar istemedikçe elimizden sadece zorlamak geliyor o da bir sonuç vermiyor. Yükünüzü çok iyi anlıyorum. Evlensen gitsen de aileye düşkünsen hiçbir şeyi görmezden gelemiyorsun. Kendi hayatın ve huzurun pahasına üstelik. Bir yandan diyorum abiniz bu şekilde daha mı çok yitip gider yoksa zaten bir umut yok mu bilemiyorum. Ama annenizin canı da tehlikede gibi geliyor bir yandan da. Bazen ne yapsak da insanların seçimlerini değiştiremiyoruz. Taşınmak sizin için en doğru yol gibi gözüküyor. Kapınıza dayandıkça evliliğiniz çatırdayacak ister istemez. Ben bir umut görsem tüm hayatımda vazgeçip kardeşim için savaşırdım hiçbir şey canından değerli değil. Yine de lütfen babanızı en azından ikna edin abinizin de tamamen üstünden ellerinizi çekmemiş olursunuz belki azıcık da bir ihtimal olsa bir gün o da pişman olur.

Bu kisinin ait oldugu yer hapishane. Sizin ev degistirmeniz sahip oldugunuz sorunu max 1 ay oteleyecek sonra sil bastan ayni. Bu kadar pislige bulasmis birinin illegal (satis / aracilik/ hirsizlik/ tehdit/ gasp/ darp) olmamasi mumkun degil. Once uzaklastirma sonra herseyde polis. Mutlaka uzerinde belli mgdan fazla maddeyle denk gelecektir. Bir noktada iceri alacaklar. Her uzaklastirma ihlali polis + hapis. Siz de kiyamiyorsunuz gibi bir enerji aldim ben. Ama o size de ailenize de cok guzel kiyiyor. Konuyu okuyunca bir kac ay once annesini canice olduren adam geldi aklima. Lutfen adama kiyin cok gec olmadan.

Çok üzgünüm ama anneniz bence abinizi bırakmaz. Oğlum da oğlum diyen biriydi geçmiş konularınızdan hatırladığım kadarıyla. Şimdi siz ev de değiştirseniz, o adresi o abi bulur. Gerek anneniz gerek babanız yoluyla bulur. Anneniz yapmasa bile babanız abinizi istemediği için sizi açık eder gibime geliyor.
Ayrıca eşiniz çok haklı. Madde bağımlısı kayınbiraderine çoook uzun süre katlanmış bence. Dahası artık evliliğinize zarar verir.
Annenizle net bir konuşma yapın, oğlunu tamamen terk edebilecek miymiş öğrenin. Kem küm ederse bu iş yaş çünkü.
Tam ben yazaktim siz yazmissiniz. Bence de birakmaz kendi annemden biliyorum.

benzer durumu abimde yaşadık üstelik tedaviyi de kesinlikle reddediyordu. yıllarca maddi manevi sömürdü bizi. psikolojimiz kalmadı sayesinde. annemi hasta etti, sınavlarıma çalışamadım her gün krizler geçirip ağladım daha neler neler. başına ciddi bir iş geldi ve bıraktı ama ben artık madde bağımlılarına aşırı öfke doluyum. yazıktır günahtır o yola düşmüşlerdir gözüyle bakamıyorum düşmeselerdi kardeşim, zorla mı içirdiler. gidip adam gibi tedavi olsalar bıraksalardı ne hakları var ailelerine bu cehennemi yaşatmaya?? git köşede al maddeni ne halin varsa gör neden ailene işkence ediyorsun?

ailede bağımlı olmasını bir tek yaşayan anlar. allah yardımcınız olsun

Bu sorunu çözmesi gereken kişi siz değilsiniz Louder. Bir an evvel taşınıp kendinizi sıyırmaya bakın. Abinize ne olacak anneniz ne yapacak bunlar sizin sorumluluğunuz değil. Kurtulmak istemeyeni kurtaramazsınız. Aileniz sizi tüm ailenin anası rolüne sokmuş ama bu rolü üzerinizden atın. Bebeğiniz için hepsine yol vermeniz gerekirse verin. Sizi kendi bataklıklarına çekmelerine izin vermeyin.

Sevgili Louder Louder üzülerek okudum yazdıklarınızı..
Çok sinirlerim bozuldu:KK43:
Şu uyuşturucu /alkol daha doğrusu ‘bağımlılık’ ne kadar kötü bir şey.
Bir insan kendi istemediği sürece gerçekten iyileşeceğine ben de inanmıyorum.
Evlatlarımızı nasıl koruyacağız bunlardan hiç bilmiyorum.
Köyünüz filan yok mu ? Anneniz oraya gitse? Çünkü devamlı sizinle kalma olayı da bir süre sonra zor bi hal alabilir.
Allah yardımcınız olsun ❤️

Merhaba. Bilenler biliyorlar fazla detay vermeden özetleyeyim. Bir abim var madde bağımlısı. Annemle babam ayrı. Annem abimle yaşıyor bana yakın bir yerde. Abim yıllardır sürekli problem bir adam. 2 sene önce en güzel merkezde tedavi ettirdik bir süre iyi gitti sonra yine bozuldu. Şimdi de berbat devam ediyor.

Sürekli eve uyuşturucu içtiği arkadaşlarını, düşüp kalktığı evli kadınları falan alıyor. Ben bunları öğrenince tepki gösterdim ama annem bir şey yapamadığı için susuyordu. Annem evde yokken yapıyormuş falan filan. Dün akşam annem benden çıktı, evine gitti. Gittiğinde evde adamın biriyle bunu madde alırken görmüş. Annem de dayanamamış artık çık evimden demiş adama. Abim bunun üzerine anneme hakaretler etmiş, telefonu anneme fırlatmış omzuna gelmiş. Bu arada 6. kez falan, telefonunu kaybetti (ya da sattı). Annemin telefonunu kullanıyordu.

Anneme hemen taksi gönderip evime getirdim. Bende kaldı. Gece sevgilisini aramak için kapıma geldi. Tabi ki kendinde değildi. Hamileyim diye sessizce kapıyı çaldı, kapı arkasından sessizce konuştuk. İstediği numarayı arayıp haber verince gitti. Önceki geldiğinde kapımı tekmelemiş bağırıp çağırmıştı.

Babam belinden rahatsız. Genelde yatıyor. Onun da abarttığı durumda olduğuna inanmıyorum ama bir hastalık var ortada evet. Bugün onu aradım. Bu işi çöz, annemi oraya göndermem dedim. Babam da abimi asla yanına kabul etmiyor bu arada. Amcamı gönderdi gittim annemin anahtarını aldım. Sonra abime şu saatte babamda ol dedik (bizle gelmedi). Geldi babama. Annemi o babamdayken evine gönderdim. Eşyalarını topladı. Yanıma aldım. Annemi oraya gönderemem.

Abim gelince normal konuştuk. Pek uyuşuk değildi. Ama her zamanki gibi yine üste çıkıyordu. Bu insanlarda utanmaz bir yapı oluyor nedense. Uyuşturucuyu doğal haklarıymış ve bizler doğal haklarına engel olan hadsizlermişiz gibi bir hava yaratıyor. Babam abime vurmaya kalktı falan, vurdu da bir iki. Engel oldum. Sonra oturduk konuştuk. Uzaklaştırma çıkaracağımı, evime gelmemesini falan söyledim. Babam bir ton bağırdı çağırdı, annem eşyalarımı aldım eve geçtim diye haber verene kadar onu yollamadık. Annem gelince o da gitti. Giderken de meyve bıçağı gibi bir şeyle karnına göğsüne kesikler attı, şovunu yapıp gitti. 7 aylık hamile kadının karşısında. Daha önce kendini çok kestiği için ben orada şoka girdim. Eşim de doğal olarak çok korktu bana ve bebeğe bir şey olacak diye.

Şimdi bu evde oturmak istemiyoruz. Annemle bir ev tutacağız ama işin maddi yönü falan olsa da onları da geçtim, annemin mevcut evini ne yapacağız bilmiyorum. Orada eşyaları var. Onları alıp bir depoya mı koyacağız, alacaksak o herifin evde olmadığı hangi zaman diliminde alacağız? Taşınmak için bebeğimin acil durumu olur diye kenara attığımız paradan harcamak zorunda kalacağım. Çok kötü durumdayım. Robot gibi anlattım olanı biteni, birileri belki bir şey söyler diye. Ne yapacağımı bilmiyorum. Eşim de bana tepkili. Aylar önce kapıya geldiğinde taşınmalıydık diyor başka bir şey demiyor. Evim uygun diye taşınmamıştım. Çok haklıymış. Taşınıp adresimi ona vermemek istiyorum. Babam da annem abimle yaşasın diye kasıyor resmen. Kendisine abim bulaşmasın diye. Kafam çok karışık, bu yüzden anlatımım da karışık oldu. Kusura bakmayın. Öyle işte.
Öncelikle çok geçmiş olsun belki yersiz benzetme olucak ama fikirlerimi söyleyeceğim. Teyzemin problemli bi oğlu var. Ablası 700 km yol gitti oğluyla 5 kuruş parası yokken sırf annesini o evden çıkarmak için. Sonra erkek kardeşi krize girdi ablasını bi güzel oğlunun yanında dövdü. Kuzenim tek başına polise gidip darp raporu aldı ve teyzem oğlum diyor şuan. Sildi annesini.
Bunu neden anlatıyorum annelerimize elbette sahip çıkacağız. Evliliğiniizi ve yuvanızı unutmayın. Eşyaları satmayın. Ufak küçük 1+0 da olsa ev tutun annenizi oraya yerleştirin. Eşinizede ılımlı yaklaşın iyi biriydi diye hatırlıyorum.
Abinize de şifalar diliyorum madde kötü bişey hasta istemeden tedavi edilemez. Muhtemelen bir boşluğu onunla dolduruyor.

Louder annen böyle bir kriz anında küt diye seni aramak yerine arayacak, geçici olarak sığınacak on tane insan bulurdu isteseydi....7 aylık hamile kızımı şu duruma sokacagima, konu komşu akrabaya, olmadı kadın sığınma evine veya karakola giderdim, gerekirse sokakta yatardım sanırım... Yine annen istese babanla iletişimi kendisi kurardı sana yıkmak yerine...Ortak çocuğumuz şu duruma gelecek de ben babasını darlamiycam , hamile kızımın sırtına cokucem ?ne munasebet ? Baban da annen de sana güveniyor çünkü baban da biliyor annen için çırpınmaya devam edeceğini...Annen ise sonuçlarını bile bile abinle catışıp, çozum üretmeden evden ayrılıp, yine ilk olarak seni ateşe atıyor...Karşıdan görünen bu ....lütfen artık sen de çocuğunu düşün.....

Ne yapın edin abinizle annenizi komple ayırın allahım korusun bir gün annenizin kötü haberini alma ihtimaliniz de var 😔 çok üzücü bir durum ama abinizi artık hepinizin silmesi gerek adam rehabilite olmuyor kaybedilmiş bir insan daha da düzelmez

Ne yapın edin abinizle annenizi komple ayırın allahım korusun bir gün annenizin kötü haberini alma ihtimaliniz de var 😔 çok üzücü bir durum ama abinizi artık hepinizin silmesi gerek adam rehabilite olmuyor kaybedilmiş bir insan daha da düzelmez
Konu sahibinin anne oğulu tamamen ayırması,abiyi maddeden ayırmasından daha zor, hatta ve hatta kesinlikle imkansız...Abi maddeye, anne abiye, konu sahibi de anneye bağımlı hale gelmiş yıllar icinde...Buna "eş bağımlilik " deniyor literaturde....Bu zincire bir de bebek eklenecek maalesef ve konu sahibi veya eşi bu zinciri kırmaz da anneyle görüşmeye devam ederlerse veya konu sahibi bir an önce boşanıp doğacak bebeğin velayetini eşine bırakmazsa kendi çocuğunu da yakmiş olacak ama şu anda bunu göremiyor....Çünkü o da "eş bağımlı" maalesef....

Son düzenleme:
X