kardesimi taniyamiyorum artik...

Konum epey uzun.bastan soyleyeyim.epey doluyum.Erkek Kardesim benden birkac yas kucuk.2_3 yil bir kiz ile gorustu.
Ailecek sicak ve anac bir yapimiz var.Hemen aramiza aldik o donemler.
Kizda gayet sicak ve ilgiliydi.
Sonra kizin babasi babamdan soz takilmasini rica etti.kizin adi serpil olsun.kardesim henuz 18 yasinda.tamam dedi babam.soz takildi.
Yil o zamanlar 2008.ablam nisanlaniyor...
Kalabalik neredeyse 80 kisi var evde.yemekler geldi.ben kuzenlerim abimin asi olan yengem yemek servisi ve icecek dagitiyoruz.serpilde evde ama nisan boyunca odadan cikmadi.kendi kendine oturdu.
Sonra birden odadan cikti(yemek servisleri bitmisti)
Ben: aa serpil ask olsun hic yanimiza gelmedin( tamamen neden tek tabanca takiliyorsundu niyetim )
Serpil: ben gelin olmadim ki is yapayim.
Ben: gelin oluncada is beklemez kimse senden.insanlik biyle zamanlarda belli oluyor dedim.sustum.yinede gunu kys biturmedik.
Yil 2009..kardesim serpilden ayrildi.

Serpil haril haril annemi ariyor.beni ariyor.sabahlara kadar mesaj atiyor lutfen aramuzi yapin diye.o donemler ogrenciyim.abartmiyorum mesaj atmaktan parmaklarimin agridigini bilirim.
Sonra baristilar.mesajlarda aramalarda kesildi.yil 2010.hep birlikte yazliktayiz.serpil afralar tadralar kendi kendine.tuhaf garip.sadece kardesime yani so zlusune ilgili.
Hic bir zaman onemsemedim ben serpili.yani hep cocuk gordum.hayatimda gordugum en garip kisilik.
Sizi temin ederim.ne annemden ne babamdan en ufak bir laf soz yok.
Olay yok kavga yok.gorumcelik yapmak da bana gore degil.
Babam kardesime araba aldi 30 bin tl lik.kardesim abimin yaninda ise basladi.hersey guzel gidiyor.
Serpilin babasinin cimriligi dillere destandir.uzun uzun yazmayacagim.15 bin birikmisi var.bu parayi erkek kardesime veriyor bankaya yatir faiz islesin ben anlamam diyor.
Kardesim ise ah benim akillim.en yakin arkadasi bunu kandiriyor.bu parayi kullanacagim.1 yil icinde iki kat olarak verecegim diye.aliyor kayiplara karisiyor.
Kardesim caresiz elmahkum.arabayi satiyoruz.15 bini babaya geri verecegiz oda ne
Ben anlamam aradan 6 ay gecti.30 bin olarak geri isterim.
Rezillik cikmasin diye veriliyor o para!
Annesi arar: her geldiginizde bir cumhuriyet getirin.bizde boyledir siyor.annem ise cumhuriyet degil ama cetrek goturuyor her gittiginde.yaninda bir yigin kiyafet hediye.
Yaslar kucuk oldugu icin 5 yil nisanli kaldilar.5 yil boyunca boyle devam etti.
Siz hic mihirde 5 trilyon para isteyeni gordunuzmu.biz gorduk.
Biz zengin degiliz.bir binamiz var.babam felc hastasi.kira gelirleriyle gecinirler.abim evli.ticaretle ugrasir.o iyi kazanir ama.diger kardesimde avukat.
Herhalde o mihiri bizim yapmamizi beklediler ki kardesimin dogru duzgun isi bile yok.
Dugun hazirliginda karsi tarafin bilezik istekleri ev istekleri hic bitmedi.
Serpil geldi.sifir ceyiz.ne nevresim ne bisey.
Annesinin savunmasi "bizde herseyi erkek yapar,ceyiz yok bizde"
Dugune kalmis 1 hafta.kardesim tum ceyizini babamin oredi kartindan aliyor.tabak tencere ne varsa.
Evleniyorlar.kredi karti ektresi bir geliyor ki iki kart komple bitmis.diger kartta ie 20 bin tl lik pirlanta taki seti alinmis!!

Ablam oturma grubunu aldi,ben ise takimini aldim (o zamanlar calisiyordum)
Abim beyaz esyalari ustlendi.kalani annem 5 bilezik satarak aldi.iste utudur vs.
el birligiyle evlerini ourduk.

Serpilin birde eda adinda bir kiz kardesi var.20 yasinda.lise terk.calismiyor.hayattaki tek derdi eglence makyah marka kiyafet.tabi cimri bir babanin yaninda mumkun olmuyor bu.eda ev hediyesi olarak tarti almis ablasina.serpil kosarak bana gosterdi" bak yaaaa dusunmus silent tarti almis bana ay canim kardesim" ben soook.
Neydi bu simdi anlam veremedim.e be vicdansiz.tam 10 ay bi yerlerimden ter akti sana aldigim koltuk takimi ve taktigim bilezigin taksidini odeyene kadar.
Bir tesekkur etmedigin gibi birde her laf aradsinda "erkek tarafi yapmak zorunda" dedin.
Seni onemsemedigim icin cirkeflik yapmadim.kardesim icin sustum hep.
Cunku kardesimle aram gayet iyi.gerisi bizi hic ilgilendirmiyordu.
Dedim ya hayatimda gordugum en garip insan.
Oyleki kardesim ve serpil evlendi..ve 2 ay sonra bebim nisanimda eda ve serpil ne misafirlerimle konustular ne bisey.Tuhaf dabrandilar yine.ve esim dayanamadi sordu" bu kiz neden boyle"
Yani etrafa oyle bir izlenim uyandiriyorki.garip anlamlar yukluyor herkes.
Bi ornek.
Nisandayiz caylar bitiyor serpil sadece kardesimin cayini alip yeniliyor.diger bos bardaklari sormuyor bile.insanlarda ayipliyor garipsiyor.

Aslinda yazacak anlatacak cok cok sey var.bu forumda bebi bilen bilir.Adalet ve dogruluktan yanayim.durduk yere kimseye bu ithaflarda bulunmam.
Yillarin birikimi var.
Nisanim oldugu gun erkek kardesim serpilden odunc bilezik istiyir bana nisanda takmak mahcup olmamak icin.haberim yok bebim.inanin bilsem engel olurdum.
Aksam kavga kiyamet.bileziklerimi odunc aldin hemen simdi getir.nisan aksami bu rezilligi yasatti bize.
Kardesim mahcup bi sekilde istedi.
Suzden hic beklentim yok.yeni evlisinuz.kendinuzi zora sokmayin dedim....(1 gun sonra istesene.benim biseyden haberim yoktu nisan aksamimi zehir etti)

Cok uzadi..simdi 4 yillik evliler.kardesimden eser yok.
Alkol karsiti olan kardesimi alkola alistirmislar.icim parcalaniyor.babam duysa yikilir.
Hergece eda serpil kardesim barlarda sabahliyor.
Kardesim abimin yaninda calisiyor hala.ama kardesim babamin kartlarina yukleniyorda yukleniyir.
Her ya serpil ve ailesiyle 10 gun kadar taril yapilur.yetmez her hafta sonu ailecek gezmelerdeler...kardesim tum bunlari nasil goremiyor.
Evlenirken 1 kurus hayri dokunmayan yetmezmis gibi zorla 15 bin olan parayi 30 bin alarak seni resmen dolandiran, iligimize kadar altin alin diye bizleri kurutan bu ailenin yuzunu nasil goremez.

En kotusu nasil alkol illetine bulasir.
Eda calismiyor.kiyafetine kadar babamin kartiyla aliniyor
Babam cok soyledi dinlemedi.
Cok uzuluyorum.onlarin alkol bar marka kiyafet ve bitmeyen gezmeleri yuzunden ailem cok gecim sikintisi yasiyor..elim kolum baglandi.dusunemez oldum...yazdiklarim a dan z ye gercek.en ufak abarti yok.hatta emin olun eksigi var... Tum gemileri yakma pahasina avazim ciktigi kadar parlayasim var ikisinede

Nasıl bi faiz işletmişler 6 ayda 2 katina çıkmış para :)) evlerden ırak valla Allah kolaylık versin iyi insanlarla karşılaştırsın.. kardeşiniz bunları göremiyorsa yapacak bir şey yok akıllı mantıklı bi insan bu davranışlardan sonra evlenmezdi..

Kart degil ama elinden geldigince destek olur.asla evlat kayirmadi yapmaz.ablam suan kendi dairesinde yasiyor.benimde dairemin kirasini yolluyor her ay.
Bu konuda hic sikintimiz yok.
Ama kardesim cok istisna durumda.bilmiyorum.babamin cok buyuk zaafi var ona
Saka gibi, bu sevgi degil ki...gordugunden geri kalmasin, rahat bir hayat, sefa icinde yasasin derken, sahsiyetsiz, kadinin elinde oyuncak, barlar da sorumsuz bir alkolige donustugunu gormuyor mu babaniz? Bu mu evlat sevgisi? Surekli eglence mekanlarindan paylasim yapiyor diyorsunuz, bunu gostersenize adama.
Sizin kardesinizle konusmanizin fayda sagliyacagini sanmam. Bu is anca para muslugunu kesmekle cozulur. Kardesini mi seviyorlar, parasini mi ancak o zaman anlar.

Ne sanıyor bunlar kendilerin Allasen 5 trilyon mehir istemek nedir? Kızlarınınki pırlanta mı kaplıymış tövbe yarabbim...
El insaf, arkadaşım niye bu kadar ezdirdiniz kendinizi?
Kesin komple para filan, destek çıkmayın canım. Babanlar iptal ettirsin kartları, abin de bi maaşını yatırsın. Ne avans versin ne borçlarına destek çıkın.

Bırakın ya sülük gibi ne bu? Asabım bozuldu okudukça.
Çekin kardeşinizi, bi ayrı konuşun, bu hal gidişat iyi değil diye,
sonra gelininizi çekin ayrı konuşun, ne bu haller tavırlar ne oluyor diye. Çünkü buna hakkınız var. Maddi manevi senelerdir serilmişsiniz önüne, beklediğiniz bi güler yüz, bi saygı, el içinde azıcık özveri...
Müdahale edin, yarın bir gün bebeler de olur, onları da kullanır o aile...
Değirmenin suyunu şırank diye kesin, hadlerini bildirin.

Tepenize çıkmışlar üzgünüm.

Babaniz önce kredi kartini alsin ellerinden.sonra bakalim gelin hanim kocasinin bu parasizligina kaç ay dayanabilecek.
Babaniz kiyamiyosada ilerde çok pişman olacak gidiş hatlari hic iyi değil. Ayrıca ben öyle bir gelini rezil ederdim. Sanirim ablaniz dişinda her kez biraz pasif korkutmusmu napmis bu gelin büyümü yapmis hepinize hepiniz susuypsunuz.onlar evliler evli bir kadinin barlarda sabahlara kadar isi ne? İlginç bir aile yapisi. Bence abiniz isten cikartsin sonra babaniz martini alsin.bunlar birbirlerine önce bi gitsin.kardesiniz karisinin gerçek yüzünü görsün. Karisinin ailesi bakalim maddi yardim etcekmi yoksa onlarda bir tekme atcaklarmi bi kardeşimiz görsün. Meraketmeyin kardeşimiz ailesini silip atamaz sizlerin desteği olmadan kim ne yapsin onu.
Benzer olaylar yasandi ama kardesim dondu dolasti onlarin evinde gozunu acti.pasif bir aile degiliz ama babamin ustune cok gidemiyoruz rahatsiz olunca.suyun kaynagi kesilecek baska bi cozum yok.bugun baslicam bakalim.herkes haddini bilsin artik.artik herseyi goze aldim bakalim..

Evet tüm gemileri yakın, abinizle de bir olun, anne babanızı kurtarın o sömürgeci karaktersizlerden.
Kardeşinizle de aranız bozulursa bozulsun, kaç yıllık evli barklı adam olmuş, doğruyu yanlışı ayırt edemiyor mu. Elbet aklı başına gelecektir...

Gece uyumadan evvel bu konuyu okumus, dicek yorum bile bulamamistim. Ruyamda gormusum o kadar etkilenmisim. Benim bile kabusum olmus, sizi dusunemiyorum. Allah sabir versin.

Ne sanıyor bunlar kendilerin Allasen 5 trilyon mehir istemek nedir? Kızlarınınki pırlanta mı kaplıymış tövbe yarabbim...
El insaf, arkadaşım niye bu kadar ezdirdiniz kendinizi?
Kesin komple para filan, destek çıkmayın canım. Babanlar iptal ettirsin kartları, abin de bi maaşını yatırsın. Ne avans versin ne borçlarına destek çıkın.

Bırakın ya sülük gibi ne bu? Asabım bozuldu okudukça.
Çekin kardeşinizi, bi ayrı konuşun, bu hal gidişat iyi değil diye,
sonra gelininizi çekin ayrı konuşun, ne bu haller tavırlar ne oluyor diye. Çünkü buna hakkınız var. Maddi manevi senelerdir serilmişsiniz önüne, beklediğiniz bi güler yüz, bi saygı, el içinde azıcık özveri...
Müdahale edin, yarın bir gün bebeler de olur, onları da kullanır o aile...
Değirmenin suyunu şırank diye kesin, hadlerini bildirin.

Tepenize çıkmışlar üzgünüm.
Dahasi var.bi donem kizin babasi kendi muhitlerinde villa yapiliyormus.o zaman 800 milyar falan.tutturdu alin diye.1 dedi 2 dedi.3.de babam agzinin payini verdi.suan hicbirimiz aileyle gorusmuyoruz.yasandi birseyler.kizlada kardesim hatrina.
Ezdirmedik aslinda hep zamana biraktik.kendi aralarinda mutlu olsun dedik.evde hic kimse serpili dikkate almiyor.abim gorunce yarim agiz selam veriyor.
Bi donem baya uzaklasmisti kizin ailesinden.son 1 aydir yine durum bu.donem donem degisiyor.

Kart konusu ise.aylardir yapmiyordu
Son 1 aydir yine baslamis.
Kardesim donem donemdegisiyor ama bizide hic ihmal etmiyor inanin.bu yuzden belkide bahane bulamadik hic durduk yere ama su alkol olayi bardagi tasirdi..konusacagim bakalim

allah yardımcınız olsun gerçekten işiniz zor benim de kardeşimin 5 yıllık bir ilişkisi vardı kız nerdeyse sizin geline benziyor istemeye gidildiğinde ailesinin yapmadığı rezillik kalmadı bir dünya altın istediler va.vs. sorsan çok seviyordu kız nişandan 15 gün sonra kardeşim ciddi bir trafik kazası geçirdi komada kaldı bir süre o zaman dedik nasıl uyanacağı belli değil uyanıcağı bile belli değildi gitmek istersen anlarız seni falan dedik hastahaneyi nerdeyse kattı birbirine asla bırakmam onu herşeyim o benim falan filan vel hasıl kardeşim uyandı ama hafıza yok kendini bilmiyor saldırgan ve yatalak bir vaziyette (çok kötü gunlerdi) kız bu haliyle maksimum 1 ay geldi etti tabii biz o ara nişan fotolarıyla falan kızı hatırlatıyoruz kardeşime bi süre sonra toparlamaya başladı ve kız bıraktı gitti bunu iyileşiyor diye sevinirken herşeye baştan başladık allahım korudu bizi o kızdan diyorum sevgiliyken bile kardeşimle ailemizin arasını bozmuştu onun mutluluğu diye ses çıkarmıyorduk herşey de bir hayır var diye boşa dememişler
sözün kısası kardeşininiz artık ona yapılanları fark etmesi zor görünüyor kız gözünü boyamış resmen o yüzden sen olabildiğince tavrını koy al karşına kardeşinle konuş anlamazsada alın kartları elinden baksınlar başlarının çaresine benim yazımda uzun oldu kusura bakma bu konuda doluyum bende hemen hemen aynı şeyleri yaşamışız
Iste siz beni anlarsiniz.insan ses cikaramiyor.olacaklarin sonu nereye gidecek bilemiyor.hep allaha biraktik bizde.
Sizede cok gecmis olsun.her serde bir hayir varmis..kurtulmussunuz iste...

Keske aralari bozulmusken baristirmak icin ugrasmasaymissiniz..Allah biz kullara isaretini veriyorda biz anlamiyoruz..benim yengemde nişan atmis bir dönem anneannemler kostur kostur geri gitmisler ara yapmaya velhasil keske gitmeslermis..iliklerini kuruttu..bekar kardeslerinin bile evi oldu dayim sag olsun ama kendi baslarini sokacak evleri yok kiralardalar..dedemle anneannem oldu tabikide hayirli gelinleri 2 cift laf edeyimde gorun deyip artik ne dediyse insanlara ömür törpüsü oldu..birkac ayda bir ev tasidi o zaman taa inegolden en pahali mobilyalar alinmisti ki bursa nere biz tekirdagliyiz tekirdag nere yani..hepsi mahfoldu..
Orasi yanlis anlasilmis.aralari bozukken baristirmaya kimse calismadi.kendileri baristi bidaha...iste kardesim memnun mutlu gorunuyor.en kotusu bu.allah tez zamanda kurtarsin insallah

Saka gibi, bu sevgi degil ki...gordugunden geri kalmasin, rahat bir hayat, sefa icinde yasasin derken, sahsiyetsiz, kadinin elinde oyuncak, barlar da sorumsuz bir alkolige donustugunu gormuyor mu babaniz? Bu mu evlat sevgisi? Surekli eglence mekanlarindan paylasim yapiyor diyorsunuz, bunu gostersenize adama.
Sizin kardesinizle konusmanizin fayda sagliyacagini sanmam. Bu is anca para muslugunu kesmekle cozulur. Kardesini mi seviyorlar, parasini mi ancak o zaman anlar.
Babamin bar alkol olayindan haberi yok.birde bensehir disinda yasiyorum.bu yuzden cogu olaylarada mudahil olamiyorum..herseyin farkindayiz bakalim..

Ya az önce de yazdım kardeşin saf galiba diye alınma ama cidden saflık ya da bişeyleri eksik yani. Daha önce de farketmiş miydiniz hiç kullanıldığını falan? Okul çağlarında da tuhaflıklar yapar mıydı? Ya da dersleri nasıldı hiç zeka parıltısı gösterdi mi?

Çocuğu karısı ve onun sülalesi kullanıyor şu an bariz evet. Ama arkadaşları da kandırıyor bu çocuğu. Eline geçen 15 bini nasıl bilip bilmeden arkadaşının eline sayabiliyor? bir senede iki katı yapıcam ne demek? Buna kim inanır ya?

Kardeşin bazı problemleri var ve baban bunu parayla örtmeye Çalışıyor sanki.

Çok dikkat edin hergün neler duyuyoruz... Hem o kız kardes niye sürekli bunlarla beraber Allah korusun yarın bi iftira atarlar para yolmak için, işin içinde alkol de var. Olan kardeşinize olur Rabbim yardımcınız olsun inşAllah yolundan döndürürsünüz gittiği yol yol değil çünkü

Dahasi var.bi donem kizin babasi kendi muhitlerinde villa yapiliyormus.o zaman 800 milyar falan.tutturdu alin diye.1 dedi 2 dedi.3.de babam agzinin payini verdi.suan hicbirimiz aileyle gorusmuyoruz.yasandi birseyler.kizlada kardesim hatrina.
Ezdirmedik aslinda hep zamana biraktik.kendi aralarinda mutlu olsun dedik.evde hic kimse serpili dikkate almiyor.abim gorunce yarim agiz selam veriyor.
Bi donem baya uzaklasmisti kizin ailesinden.son 1 aydir yine durum bu.donem donem degisiyor.

Kart konusu ise.aylardir yapmiyordu
Son 1 aydir yine baslamis.
Kardesim donem donemdegisiyor ama bizide hic ihmal etmiyor inanin.bu yuzden belkide bahane bulamadik hic durduk yere ama su alkol olayi bardagi tasirdi..konusacagim bakalim

Çok kararlı olmalısınız, bahane kabul etmeksizin ağırlığınızı koyarak konuşun. Yarın bir gün çocuk olur bir şey olur, inan derbeder olur yavrucaklar. Ama kardeşinle de konuş (hatta abin konuşsa çok daha uygun olur), bu gidişat nedir, böyle nasıl olacak, serpille de bir abla olarak konuşacağım haberin olsun diye söyle. Sadece gelinle konuşup bırakma. Hiç belli olmaz, gider "Beni sıkıştırdılar, çok üzdüler" diyerek daha da sokulur kardeşine. Ay Allah kolaylık versin canım, zor mevzu bunlar gerçekten.

İnşallah hakkınızda hayırlısı olur, gönlünüzden geçen olur...

Babamin bar alkol olayindan haberi yok.birde bensehir disinda yasiyorum.bu yuzden cogu olaylarada mudahil olamiyorum..herseyin farkindayiz bakalim..
Haberdar edin, bilsin...alkolden kotusunu de alisabilir o ortamlarda. Nasil insanlarla takiliyor bilemezsiniz.

Bir de cocuklari olursa omur boyu somururler babanizi.

benim gördüğüm bi olay var. aileler nedense oğullarının yaptığı her haltı örtüp tüm parasını kaptırıp sonra kızlarının eline bakar duruma düşüyorlar. bunun hikayesini çok gördüm. erkek kardeşin kayırılması bırakılmadıkça yaptıklarını yapmaya devam edecek. kötü durum üzüldüm. kardeşin için değil. baban için de değil. senin için

Daha once ablam biraz sesini yukseltti.kardesim sinurlenince gozu biseyi girmuyor.kendini kaybediyor.
Belkide ablamdan sonra serpilin istedigini eline vermek istemedim.elinden gelse kardesimi kendi ailesinin nufusuna gecirecek.
Valla inanmasi guc ama durum bu.sadece kiyafet olsa iyi.
Ve tum bunlari utanmadan instagramdan laylasiyir.esnistecigimin gezdirmeleri alisverisleri diye haram zikkim olsum
kartı elinden alın,abinizde işten kovsun bütün yardımları kesin..sonra aklı başına gelir kardeşinizin, gelininizin ve ailesinin de yüzü ortaya çıkar kardeşiniz de görür bazı şeyleri diye düşünüyorum. belki çok sert oldu ama alkol varsa işin içinde sizde bu duruma çanak tutuyorsunuz ister istemez. Allah kurtarsın.

Haberdar edin, bilsin...alkolden kotusunu de alisabilir o ortamlarda. Nasil insanlarla takiliyor bilemezsiniz.

Bir de cocuklari olursa omur boyu somururler babanizi.
Babam felc hastasi.bu beni korkutuyor.yillarca tedavisi icin ugrastik.cok sukur epeyde duzeldi.sadece sol kolunun islevi yok.ama yuruyor gidiyor geliyor.normal saglikli insanlar gibi yasamayi ogrendi.
Cok susmamizin nedenlerinden birude babamin rahatsizligi.olay cikmasin dedik hep

Ya az önce de yazdım kardeşin saf galiba diye alınma ama cidden saflık ya da bişeyleri eksik yani. Daha önce de farketmiş miydiniz hiç kullanıldığını falan? Okul çağlarında da tuhaflıklar yapar mıydı? Ya da dersleri nasıldı hiç zeka parıltısı gösterdi mi?

Çocuğu karısı ve onun sülalesi kullanıyor şu an bariz evet. Ama arkadaşları da kandırıyor bu çocuğu. Eline geçen 15 bini nasıl bilip bilmeden arkadaşının eline sayabiliyor? bir senede iki katı yapıcam ne demek? Buna kim inanır ya?

Kardeşin bazı problemleri var ve baban bunu parayla örtmeye Çalışıyor sanki.
Cok eli acik ve iyi niyetli.bi rahatsizligi yok.ama saf iste..gonlu kor.
Donem donem duzeliyor kardesim hoop yine basliyor.bu dongu hep boyle.

X