Popüler Konu KARATAY DİYETİ ile yiyerek aç kalmadan zayıflıyoruz ve hastalıklardan kurtuluyoruz...

sabah 8:00 - 8:30 arası kahvaltı yaptım
:KK56::KK56::KK56:
6-7 zeytin
keçi peynırı
az kaymak
1 yumurta
1 bardak ceviz ve çiğ fıstık tükettim
akşam içinde karnıyarık yaptım geceden..Allah nasıp ederse karnıyarık ve semızotu salatası yemeyı planladım..
iş çıkışı hızlı tempoda 40 dakıka yürümeyı planlıyorum ama hava çook yağmurlu..gül abla gıbı yürüyemeden dönebılırım:KK52::KK52::KK52:
şu ana kadar 1 bardak çay ve 750 ml su tukettım..inşallah akşama yeterlı mıktara ulaşırım..herkese güzell bır gün olsun arkadaşlarım..:KK16::KK16:

hımmmmm....benim kızmam önemli değil canım poşetini içine sindirip içebiliyorsan iç,,,,ben poşette bişey olunca içecek bişey yoksa bulunduğum ortamda poşetini yırtıp kaynarsuya atıyorum 3-5 dakika sonra dibe çöküyor üstte kalanları kaşıkla alıp içiyorum
hımmm derken :18::18::18:
şaka bır yana senın yapığın daha mantıklı..bende bundan sonra bitkı çayı demleme çaydanlığına açıp poşettekıleri öyle demlıycem.. üniversitede poşet çaylarla ilgili çalışmam bıle vardı aslında o dış kısmı oldukça zararlı lakın beyaz çayı hiç açık görmedim..yeşil çayı demlıyorum ama ..:KK52::KK52:

sabah 8:00 - 8:30 arası kahvaltı yaptım
:KK56::KK56::KK56:
6-7 zeytin
keçi peynırı
az kaymak
1 yumurta
1 bardak ceviz ve çiğ fıstık tükettim
akşam içinde karnıyarık yaptım geceden..Allah nasıp ederse karnıyarık ve semızotu salatası yemeyı planladım..
iş çıkışı hızlı tempoda 40 dakıka yürümeyı planlıyorum ama hava çook yağmurlu..gül abla gıbı yürüyemeden dönebılırım:KK52::KK52::KK52:
şu ana kadar 1 bardak çay ve 750 ml su tukettım..inşallah akşama yeterlı mıktara ulaşırım..herkese güzell bır gün olsun arkadaşlarım..:KK16::KK16:
afiyet olsun canım
karnıyarığı fırındamı yaptın
hımmm derken :18::18::18:
şaka bır yana senın yapığın daha mantıklı..bende bundan sonra bitkı çayı demleme çaydanlığına açıp poşettekıleri öyle demlıycem.. üniversitede poşet çaylarla ilgili çalışmam bıle vardı aslında o dış kısmı oldukça zararlı lakın beyaz çayı hiç açık görmedim..yeşil çayı demlıyorum ama ..:KK52::KK52:

dün bir yerde okudum yada tv de duydum tam hatırlamıyorum çünki hem tv de zahideye bakıyor hem topiiği hem faceyi karıstıryordum beynımde karısmıs....:KK52::KK52:.
beyaz çayı açık alıyormuş uzun beyaz yaprak şeklinde demişti

CANAN hala yok :KK50:

allah allah noldu buna 10 günü de geçti bizi habersiz bırakmazdı:44:

bazen burada görüyoruz okuyor ama yazmıyor diyorlar,

canancığım yazdıklarımızı okuyorsan mesaj attım sana cevap yazarmısın lütfen çok merak ediyoruz seni

Hakikaten ben de çok merak ediyorum...Demek mesajına da cevap gelmedi..
artık okurken de görmüyorum ;(

Bugun benim dogum gunum birde :KK24:
:KK54::KK54:

Canım mutlu seneler....:KK71:

2 bardak ince bulgur
1 bardak irmik
1 yumurta
Karabiber
Kimyon
Biber şalçası
Tuz suyla ıslatıp bulgur iyice yumuşayıncaya kadar yoğuruyorum istersen bir gün önceden tereyağ ile iç hazırlayıp içli köfte de yapabilirsin hamuruyla :)Eki Görüntüle 1094264 suda haşlamak şartıyla :) afiyet olsun

☻/
/▌
/ \ "wish me luck.."

Teşeküür ederim tarif için..

karatay da İrmik yasak.

Son düzenleme:
çıtırlarım çay ile ilgili birkaç yerden alıntı yaptım

Çay Hakkında Gerçekler

Çayın etkisi ise demlenme süresine bağlıdır. Çay yapraklarında da çabuk çözülen kafein mevcuttur.

Eğer çay sadece 2 dakika demlenirse uyarıcı etki yapar.

5 dakikadan daha uzun bir sürede demlenirse adrenalize olan kafeini bağlayan tanik asitler açığa çıkar. Böylece çay sakinleştirici etki yapar.

Çayın faydalarına baktığımızda ise adeta ecza deposunda saklanması gereken bir ilaç gibi olduğunu görüyoruz.

Her türlü hazımsızlık, mide ağrısı, cilt kuruluğu ve öksürüğe iyi geldiği biliniyor.

Çay, diş macunu gibi çok sayıda floroit içerir. Çaydaki tanik asitler dişdeki koruyucu etkiyi destekler, dişlerin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak diş taşı oluşumunu engeller.

Çay banyo malzemesi olarak kullanıldığında enfeksiyon giderici ve sakinleştirici etki yapar.

Göz maskesi olarak kullanılırsa kanlanmaya ve ağırlaşmış göz kapaklarına iyi gelir

Demlenmiş çay suyunu evinizde ahşap temizleyici olarak kullanabilir, koyu renk mobilyalara uygulandığında çaydaki bileşenler eskimiş yüzeylere yepyeni bir parlaklık getirir.
Çay Hakkında Gerçekler

Çayın etkisi ise demlenme süresine bağlıdır. Çay yapraklarında da çabuk çözülen kafein mevcuttur.

5 dakikadan daha uzun bir sürede demlenirse adrenalize olan kafeini bağlayan tanik asitler açığa çıkar. Böylece çay sakinleştirici etki yapar.

Çayın faydalarına baktığımızda ise adeta ecza deposunda saklanması gereken bir ilaç gibi olduğunu görüyoruz.

Her türlü hazımsızlık, mide ağrısı, cilt kuruluğu ve öksürüğe iyi geldiği biliniyor.

Çay, diş macunu gibi çok sayıda floroit içerir. Çaydaki tanik asitler dişdeki koruyucu etkiyi destekler, dişlerin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak diş taşı oluşumunu engeller.

Çay banyo malzemesi olarak kullanıldığında enfeksiyon giderici ve sakinleştirici etki yapar.

Göz maskesi olarak kullanılırsa kanlanmaya ve ağırlaşmış göz kapaklarına iyi gelir

Demlenmiş çay suyunu evinizde ahşap temizleyici olarak kullanabilir, koyu renk mobilyalara uygulandığında çaydaki bileşenler eskimiş yüzeylere yepyeni bir parlaklık getirir.

Çay Hakkında Gerçekler

Gerçek çay içenlerde üç ay sonra sistolik basıncın (büyük tansiyon) 2,7 mmHg, altı ay sonra 2 mmHg düştüğü görüldü. Diastolik basınçta (küçük tansiyon) ise üç ay sonra 2,3 mmHg ve altı ay sonra 2,1 mmHg azalma tespit edildi.

''İsveçli ve Finli nörologların, 10 yıl süren çalışmalar sonucunda, kahve içmenin, çağın hastalığı alzheimerın oluşma riskini yarı yarıya azalttığını buldular. 1400 gönüllü hasta üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucu günde 3 ila 5 fincan kahve içenlerde, içmeyenlere göre yüzde 50 oranında alzhemer oluşma riskinin azaldığının belirlendi.

Kahvenin içerdiği kafein maddesinin, alzheimer oluşumunda rol oynayan beta amiloid birikimini önemli ölçüde azalttığı ve böylece alzheimer gelişmesini önlediği tahmin ediliyor.2 fincan kahvenin, ihtiva ettiği kafein bakımından, yaklaşık 10 fincan çaya eş değer olduğunu, çay ve alzheimer ilişkisine yönelik bir çalışma bulunmamasına rağmen kahve gibi çayın da hafıza fonksiyonları üzerinde olumlu etkiler gösterdiği söylenebileceğini vurguladı.

Yeşil çayın da barındırdığı antioksidanlar ve flavnoid maddesi ile alzheimer hastalığına neden olan beta amiloid birikimini azalttığını kaydeden Dr. , ''Bilinen en iyi ve etkili antioksidanlardan biri olan EGCG (epigallocatechin-3-gallate) yeşil çay içinde bolca bulunmaktadır. EGCG'nin ise unutkanlığa neden olan beta amiloid birikimini önleyici etkisi mevcuttur'' dedi.

Çay ise yeni kaynamış bir su ile değil de birkaç dakika bekletildikten sonra sıcaklığı derece 95 derecenin altına düşürülmüş sıcak su ile demlenmeli ve demletildikten sonra asla kaynatılmamalıdır." şeklinde konuştu

İlaç Yerine Bir Bardak Çay

Beyaz Çay
Çay bitkisinin tomurcukları buhara tutulduktan sonra kurutulur. Böylece çok az işleme tabi tutulmuş olur.

Etkisi: Pace Üniversitesi Mikrobiyoloji Profesörü Milton Schiffenbauer, çay için "Virüs ve bakterilere karşı ölümcül bir silahtır" diyor. İçinde bulunan yüksek orandaki antioksidanlar sayesinde beyaz çay, kanseri önlemekte güçlü bir içecektir. Oregon Üniversitesi araştırmacıları, kanserin erken dönemlerinde olan hücre mutasyonlarını engellediğini tespit etmiştir. Beyaz çay, tüm çaylar içinde en az kafein barındıran çaydır. Bir fincanda 5-15 mg bulunur.

Siyah çay
Çay bitkisinin yaprakları havayla temas ettiğinden, zamanla okside olur. Bu da rengini siyaha dönüştürür.

Etkisi: Birçok araştırma gösteriyor ki, siyah çay; kalp krizi, felç ve kardiyovasküler sorunları azaltıyor. Ayrıca damar tıkanıklıklarını engelliyor ve kan basıncını düşürüyor. Günde altı bardak siyah çay içmek, mikrobik enfeksiyonlara ve olası tümörlere karşı etkili olurken, iki bardağı mesane yolu kanserinin önünü kesiyor. Siyah çayın içindeki florür diş çürükleriyle savaşıyor. İçinde; magnezyum, manganez, C ve K vitaminleri bulunuyor.

Yeşil çay
Çay bitkisinin yaprakları okside olmadan önce buharda tutuluyor. Tadı gevrek ve siyah çaya göre daha hafif.

Etkisi: Yeşil çaydaki kimyasallar, kanser hücrelerini yok ediyor. Günde 10 bardak ve üstü, yeşil çay içenler kanser riskini de yüzde 43 oranında azaltmış oluyor. Bu çay, göğüs kanserinin yayılmasını da yavaşlatıyor. Sigara içenleri akciğer kanserinden koruyor. Günde beş bardak çay içen insanlar, daha hızlı bir metabolizmaya sahip oluyor. Hatta günde beş bardak çay içenler, içmeyenlere göre günde 80 kalori fazla yakıyor. (Women's Health)

Hakikaten ben de çok merak ediyorum...Demek mesajına da cevap gelmedi..
artık okurken de görmüyorum ;(

.

mesajada cevap yok:KK50:.....o kadar sıkıntılı zamanlarında girip yazdı....daha büyük sıkıntıları yoktur inşallah,,,,iyi düşünelim iyi olsun

ÇAY'ın başka faydaları

Ayak Kokusuna Bire Bir

İşte ayak kokusunu giderecek çay formülü..

Çayın faydaları ve zararları üzerine açıklamalarda bulunan ABD'li uzmanlar çayın, rengiyle göze, kokusuyla burna, sıcaklığıyla tene, tadıyla ise dile iyi geldiğini söyledi. Çayın faydaları şöyle sıralandı: "Saçı şampuanla yıkadıktan sonra, son su olarak bir çaydanlık ılık çayla durulayın.

Ayağınız kokuyorsa, ılık çay dolu bir leğene ayaklarınızı daldırın ve her akşam yatmadan önce 10 dakika tutun.10 günde koku diye bir şey kalmayacaktır.

Cildiniz yağlıysa banyodan çıkmadan bir çaydanlık çay ile teninizi ovuşturun, balsam vazifesi görür.

Eliniz balık ya da soğan kokuyorsa, elinizi demli çayla yıkayın.

Beyaz çayın faydalarından bahsedecek olursak;

Öncelikle yaza yaklaştığımız bugünlerde beyaz çay beslenme düzenimizin baş tacı olmalı... Çünkü beyaz çayın bolca içerdiği kateşinler, metabolizma hızında artış sağlıyor. Bu madde hem vücudun yağ üretimi üzerinde baskılayıcı etki yaratıyor hem de mevcut yağın parçalanmasını sağlayıcı etki yaratıyor.

Beyaz çay dünyada gençlik aşısı olarak adlandırılıyor ki bu unvanı sonuna kadar hak ediyor. İçeriği ile kolajen yıkımını sınırlandıran beyaz çay, cilde esneklik veren elastin maddesinin yıkımını önlüyor, sıkı ve esnek cilt oluşumunu destekliyor. Böylece yaşlanmaya karşı savaşımızda en büyük yardımcılarımızdan biri oluyor. Esnek ve daha sıkı bir cilde sahip olmak istiyorsanız günde üç bardak beyaz çay tüketmenizi öneriyoruz.

Beyaz çayın iyi geldiği diğer alanlar ise şöyle sıralanıyor;

* Zengin kateşin içeriğiyle kanser oluşumunda en önemli etmenlerden olan serbest radikalleri azaltarak vücuda doğal koruma sağlar

* Cildi güzelleştirir

* Zayıflamaya yardımcı olur

* Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı olumlu rol oynar ve sıkı ve esnek cilt oluşumunu destekler

* Kilo vemeye, kilo korumaya yardımcı olur ve yağ yakımını hızlandırır

* Dişleri daha güçlü yapan az miktarda florid ve diğer besin elementleri içerir, kötü nefes kokusuna sebep olan bakterileri öldürür.

* Damarları genişleten etkisiyle beyaz çay iyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak damar sertleşmesi ve tıkanıklığının önlenmesine katkı sağlar

* Romatoit artrit ve diğer yangılı hastalıklarda azalma sağlayabilir

* Tip 2 diyabete faydalı olabilir.

mesajada cevap yok:KK50:.....o kadar sıkıntılı zamanlarında girip yazdı....daha büyük sıkıntıları yoktur inşallah,,,,iyi düşünelim iyi olsun

İnşallah canım yoktur sıkıntısı...

Paylaşımlar için teşekkür ederim..:KK16:

Beyaz cay arif.(oglu )markasiyla acik satiliyormus aktarlarda..dun arkadasimm soyledi.. bende su an poset bulabildigim icin oyle kullaniyorum. En kisa zamanda gidip alacagim.

Gul abla yaptigin akillica.. bundan sonra bende oyle kullanayim.

afiyet olsun canım
karnıyarığı fırındamı yaptın

dün bir yerde okudum yada tv de duydum tam hatırlamıyorum çünki hem tv de zahideye bakıyor hem topiiği hem faceyi karıstıryordum beynımde karısmıs....:KK52::KK52:.
beyaz çayı açık alıyormuş uzun beyaz yaprak şeklinde demişti
abla ben patlıcanları kızartmadan hafıf tuzlu suda haşlıyorum..sonra içini çiğden koyup fırınlıyorum..karataya uygundur inşallah..
:KK52::KK52::KK52:
bu arada bende beyaz çayı açık alıcam..cidden çok faydalı ve aroması çook güzel..teşekkür ederim ablacım..:KK16::KK16:

İnşallah canım yoktur sıkıntısı...

Paylaşımlar için teşekkür ederim..:KK16:
inşallah

bişey değil canım,,merak ettiklerimi araştırırken toparlayıp sizlerlede paylaşıyorum siz tekrar uğraşmayın diye:KK34:
Beyaz cay arif.(oglu )markasiyla acik satiliyormus aktarlarda..dun arkadasimm soyledi.. bende su an poset bulabildigim icin oyle kullaniyorum. En kisa zamanda gidip alacagim.

Gul abla yaptigin akillica.. bundan sonra bende oyle kullanayim.
bende açık araştırayım

evde o kadar çok poşet çay varmış ki herkes farklı tat seviyor bide indirime girince her çeşitten alıyordum,,,,atılacak gibi değil o yöntemi buldum,,,daha da poşet almam,, yeşil çayı çay.kur un organik olanından alıyorum bir kutu işyerinde 1 kutu evde hem organik hem daha hesaplı,,,koca kutuda 5 lira civarı poşettekilere minmacık tozu koymuşlar içinede 20 tane 4 liraya yakın ...organikten kaç 20 çıkar
abla ben patlıcanları kızartmadan hafıf tuzlu suda haşlıyorum..sonra içini çiğden koyup fırınlıyorum..karataya uygundur inşallah..
:KK52::KK52::KK52:
bu arada bende beyaz çayı açık alıcam..cidden çok faydalı ve aroması çook güzel..teşekkür ederim ablacım..:KK16::KK16:

uygun olmuş canım bende öyle yapayım alınca özledim karnıyarığı

beğendin mi neylisini aldın teoson ? :KK52::KK52:

koskoca markette bir tanecik kalmıştı elime aldım nasılmış die bakarken kadının biri bırakmam için bekler gibiydi ama ben kaptım:KK1::KK1::KK1:
yaban mersinli canım bugün poşetlerinden çıkarıp demledim 2 bardak içtim birazdaha yeşil çay ekledim üzerine.ben yıllardır limonlu yeşil çay içiyorum bunun rengi oyüzden koyu geldi ama içimi güzel devam edeceğim no problem

bende dün akşam aldım aynı markadan:)

Baska yok sanirim zaten.. marka olarak.

inşallah

bişey değil canım,,merak ettiklerimi araştırırken toparlayıp sizlerlede paylaşıyorum siz tekrar uğraşmayın diye:KK34:

bende açık araştırayım

evde o kadar çok poşet çay varmış ki herkes farklı tat seviyor bide indirime girince her çeşitten alıyordum,,,,atılacak gibi değil o yöntemi buldum,,,daha da poşet almam,, yeşil çayı çay.kur un organik olanından alıyorum bir kutu işyerinde 1 kutu evde hem organik hem daha hesaplı,,,koca kutuda 5 lira civarı poşettekilere minmacık tozu koymuşlar içinede 20 tane 4 liraya yakın ...organikten kaç 20 çıkar

uygun olmuş canım bende öyle yapayım alınca özledim karnıyarığı

Haklisin.. brnde de cok fazla cay var... organik yesil caya rast gelemedim hic..

koskoca markette bir tanecik kalmıştı elime aldım nasılmış die bakarken kadının biri bırakmam için bekler gibiydi ama ben kaptım:KK1::KK1::KK1:
yaban mersinli canım bugün poşetlerinden çıkarıp demledim 2 bardak içtim birazdaha yeşil çay ekledim üzerine.ben yıllardır limonlu yeşil çay içiyorum bunun rengi oyüzden koyu geldi ama içimi güzel devam edeceğim no problem

Ay sonay komedi yaaa :)) ben de bir cesit var saniyordum.. hic bakmadan aldim.. portakalli benimkisi.. arkadasim acik almis.. yaninda yasemin de almis.. demek ki tek basina insani kesmiyor..

sen bide cepten gir bak nası oluyor:KK1::KK1:

Beterin beteri var diyorsun :KK9:

Dun sabah KKK

Aksam somon+cigkofte+salata+helva
Bugun sabah KKK

Aksam iki lokmalik tavuk +ispanak kavurma +iki kasik bulgur pilavi sebzeli

Son düzenleme:
X