Popüler Konu KARATAY DİYETİ ile yiyerek aç kalmadan zayıflıyoruz ve hastalıklardan kurtuluyoruz...

Moralini bozma canımcım.. insülin direnci kırılınca hemen dökülüyor kılolar..Dukanda yapmış bırı olarak karataydan daha sağlıklısını görmedim...18 martta başladım 5 kılo verdım gerçı 20 gun faranjıtten dıyetımı yapamadım ama olsun..Kendımı karatayla daha ıyı hıssedıyorum..Lütfen moralını bozma ki beyin senden taraf olsun..

Haklisin canim inşallah vardir hayırlısı olsun
Canim buyuk gelmez cirt cirtli olanlari var

Aahaaa tam benlik bende zibartrsi istiyorum
Evet gul ablam o arti dugjn hediyesi oysa uzjn sure sonra ilk defa 62 gormustum
Yine gormem lazim

Kiraz sapları da kiraz kadar kıymetli. Özenle biriktiriliyor, kurutuluyor ve kaynatılarak suyu içiliyor. Zayıflatıyor, böbrek yetmezliğine, idrar yolları enfeksiyonuna, yüksek tansiyona iyi geliyor, vücuttaki ödemi söküyor.

Paylaş Tweetle Paylaş Gönder Yazdır A A Bu günlerde evlerin mutfaklarında, balkonda, kıyıda köşede kurutulmaya bırakılmış kiraz sapları görürseniz yadırgamayın. Kaldırmaya falanda çalışmayın, çünkü onlar ev hanımları için çok değerli! Çoluk çocuk, eş-dost yaz boyunca yenilen her bir kirazın sapı saklanılacak, kurutulup biriktirilecek ve kaynatılıp bir güzel suyu içilecek. Neden mi? Kiraz saplarını özenle biriktiren ev hanımlarından biri olan Safiye Güzeller'e soralım hemen. Cevap; "Midem rahatsız, şifa olsun diye içiyorum. Bir de iltihap sökücü etkisi olduğunu duymuştum." Peki, nedir bu işin aslı astarı? Kadınların vazgeçilmezlerinden olan kiraz sapından kimler nasıl faydalanabilir? Kiraz sapları nasıl kurutulmalıdır ve saklanmalıdır?
Her derde deva...

Kaynatılarak suyu içilen kiraz sapı böbrek yetmezliği, idrar yolları enfeksiyonu, yüksek tansiyon, karaciğer rahatsızlıkları gibi şikâyetleri olanlara iyi geliyor. Bitki, B, C ve D vitamini yönünden de zengin. Pamukkale Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Çelik'e göre erik, vişne, kiraz gibi meyvelerin en önemli özelliği kanı sulandırıcı olmaları. Çelik, kiraz sapının da vücutta yakılması zor olan yağların tekrar metabolizmaya katılmasını sağladığını, bu yüzden kadınların kilo vermek için tercih ettiğini belirtiyor. Dengeli ve düzenli bir metabolizma için de gerekli olduğu görüşünde. Ali Çelik kiraz sapının bir diğer faydasını ise şöyle açıklıyor: "Özellikle yaz mevsiminde terlemeyle vücut su kaybediyor. Kanın akışkanlığı azalıyor ve kalbe fazla yük biniyor. Bu da kalp krizlerini artırıyor. Özellikle kanın yapısının değiştiği yaz, sonbahar gibi mevsimlerde kiraz ve sapının kan akışkanlığını sağlaması bakımından oldukça yararlı."

Dr. Ender Saraç'da kiraz sapının idrar söktürücü etkisine dikkat çekiyor. Saraç'a göre kiraz sapının ciddi bir yan etkisi yok ancak ishalde ve düşük tansiyonda fazla kullanmamasını öneriyor.
Kaynatmayın, demleyin...

Birçok bitkide olduğu gibi bunda da sapları kaynatarak demini almaya bırakmayı tercih etsek de Doç. Dr. Ali Çelik bunun çok sağlıklı bir yol olmadığını söylüyor. Çelik, bitkilerin otsu kısımları kaynatıldığında bitkinin içerisinde minimum düzeyde olan zararlı maddelerin suya geçtiğini belirtiyor ve "Fayda beklerken zararını da görebiliyoruz." diyor. Çelik bunun yerine demleme yöntemini öneriyor. Peki, kaynatacağımız su ile içine koyacağımız kiraz sapının oranı ne olmalı? Çelik miktarın en fazla onda bir olması gerektiğini ifade ediyor. Yani bir litre suya 10 gram kiraz sapı katılmalı. Çelik, ilaç, besin maddesi ya da bu tür bitkisel ürünler de dâhil fazla miktarda kullanımların her zaman insan sağlığına zararlı olacağını anlatıyor ve ekliyor: "Nasıl aspirinin, ağrı kesicinin günde bir miktardan sonrası zararlı, bitkilerin de böyle."
Zayıflamak için kiraz sapını tercih edenlere ise Deva Aktar'ın sahibi aktar Mustafa Tekin Taşkın'ın bazı tavsiyeleri var: "Bir bardak kaynar suya otuz gram kiraz sapı ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ya da küçük bir tutam kiraz sapı ve mısır püskülünü bir bardak suyun içerisine koyun. Bir çay kaşığı yeşil çay, bir çay kaşığı rezene tohumu ekleyin ve bir iki dakika kaynatın, 2-3 dakika demlendikten sonra herhangi bir tatlandırıcı eklemeden limon da ekleyerek içerseniz de zayıflatıcı etki sağlıyor."

İyice kurutun, nemli ortamlardan uzak tutun
Kiraz sapını kendiniz kurutabileceğiniz gibi aktarlarda 3045 gramlık paketler halinde de bulabilirsiniz. Fiyatı 4-5 TL. Bitki uzmanları demlenerek içilecek kiraz saplarının gölgede kurutulmasına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Rengi koyu kahverengiye dönüşmüş ve incelmiş kiraz saplarını kullanmanın bir faydası yok çünkü bu aşamaya geldiğinde etkisi kalmıyor. Doç. Dr. Ali Çelik nemli kalmasının kokuşmaya, mantar oluşumuna ve küfe sebep olabileceğini hatırlatıyor ve iyice kurutularak saklanması gerektiğini hatırlatıyor. Özellikle bez torbalarda saklanmasını, nem ve buhar meydana getirecek ortamlardan uzak tutulmasını tavsiye ediyor.

Günaydınnn çıtırlarrrrr liste günü heyecan dorukta kilo veren tüm çıtırları tbrk ederimmm veremeyenler se pes etmek yokkk çıtır olana dek devammmm

merhaba gülcümmm iyiyim şükür bitanemmm sizler de iyisinizdir umarımm evet sonuçlar çıktı çok şükür iyi huyluymuş dr umuz izinden dönünce ameliyat olacak haklısın cnmm hem iş hem misafir allah yardımcın olsunn yeğenindeki gelişmeler iyiye doğruydu inşallah herşey yolundadır

termal kemer kullanmadım tatlımmm bir fikrim yok açıkçası ama streçe göre daha sağlıklı sanırımmm :44: yeşilçayı demliyorum poşet değil 2 bardak yeşilçay ve gerisi su olacak şekilde dolruruyorum şişeye ve spor esnasında içiyorum bitanem

yufka bir derece öneriyor Canan abla ama ekmek yasakkk tam da meyve zamanı frene basmak zor hakikatenn

ooooo kuzucummmm hadi hayırlıısıııı gelirse çok mutlşlu olacağız gelmez se dualarımıza devam rabbim büyük

ohhhhh işte bu süper olduuuu

Rumuz:gul_0663
Başlangıç tarihi:06/05/2013
Başlangıç kg:79.2
geçen hafta : 64.600
Bu hafta: 64.200
Fark:-400
Toplam fark:15,000
Beden:göbek..42 ..basen 40
Spor: haftada 5 gün 2 saate yakın yürüyüş
Boy:1.58
Hedef:ilk hedef 65 kg ....... ikinci hedef 60 kg
Yüzdesi:%-0,61

regl den dolayıdır haftaya daha çok gider

inşallah ablacım, öyledir inşallah.

mydenizzciğimin yazdığına ilaveten

Ph
B12
folat
insülin
TSH

teşekkürler not aldım hepsini.

ya şu insülin direncinin kafasını kıracağım, ya da kıracağım. başka çarem yok. dediğin gibi sabırla bekleyeceğim. böyle güzel örnek veriyor ve destek oluyorsunuz ya çok mutlu oluyorum, çok teşekkürler ^_^ sen nasıl oldun bu arada?

teşekkürler kedicik

doktor...bir litre suya 10 gram kiraz sapı katılmalı fazlası zararlı demiş
aktarda...Bir bardak kaynar suya 30 gram kiraz sapı demiş .........

doktorun dediğine göre 30 gram 3 lt suya denk geliyor aktar bunu bir bardak suya koyun diyor....bu tutarsızlıklar onların konuşmalarında yaşanırsa biz ne yapalım hangiisne inanalım

30 gr ayarlayamam ki zaten. Göz kararı eklerim birşeyler.

merhaba canım

gözünüzaydın olsun ,,..

yeğenim hastaneden çıktı,,hacettepe deki doktor 6 sonra anjiyo yapalım aylık kontrollerede akdeniz üniversitesine götürün demiş burdur da oturdukları için...canlı bir bomba gibi ne zaman ne olacağı belli değil, allahım sağlık ve uzun ömürler versin,,,koruması çok zor çocuğa anlatıyorsun anlamıyor, kızkardeşim 4 katı sırtında çıkarıyor kalp yorulmasın diye sonraki gün oyun yaptığını sanıp ondan önce koşarak 4 katı çıkıyor, evde fırçayı yiyor sonraki gün yine aynısını yapıyor ...

yorgunum dizlerim ağrıyor ama yavaş yavaş ta olsa yürüyüşe çıkayım

güneş çıkmışken D vitamini alayım

Canlarım hepinize meerhaba... tatil dönüşü yoğun bi tempoyla başladım geçmişi okuyamadım... okuyup hemen dönüyorum....

slm kızlar
kuzumu uyuttum bir bakayım dedim
beyaz çay demledim onu içiyorum şimdi sonra sporumu yapcam
önce yemek yapardım genelde ama sonra kız durmazsa sporumu yapamıyorum
yemek bir şekilde yapılır en kötüsü kocam gelince ona baktırır öyle yaparım

hiç vazgeçme Çünkü vazgeçince daha kötü olacağını garanti edebilirim..5 kılo verınce bile 8 kılo vermış gıbı oluyorsun..saçından tırnağına yenileyecek karatay bızı..Bunada canı gönülden ınanıyorum..Bazı kılo verenlere bakıyorumda inan kılo vermese daha ıyı dıyorum o kadar sağlıksız durumları..bunları düşününce hemde 38 beden gıyen biri olarak ne endişe edıyorsun ki bu arada merhaba

tşk ederiz cnmmmm ne de olsa çocuk kuzum benim ne kadar anlasa da bir süre sonra unutur tam oyun çağıı annesinin çok dikkat etmesi lazımm allah yardımcıları olsun cnmm inş sağlıkla ameliyatını olur cnmmm gidip gelmek zor olacak biraz

30 gr ayarlayamam ki zaten. Göz kararı eklerim birşeyler.

kedicimmm ben annem için yapıyorum 15 sap bir su bardağına önerdi dr böbrekleri çalıştırdığı ve diüretik olduğu için içiyor

yorgunum dizlerim ağrıyor ama yavaş yavaş ta olsa yürüyüşe çıkayım

güneş çıkmışken D vitamini alayım

iyi sporlar cnmm güneşin tadını çıkar

Canlarım hepinize meerhaba... tatil dönüşü yoğun bi tempoyla başladım geçmişi okuyamadım... okuyup hemen dönüyorum....
tatıl dönüşü mu ..tatıl mı ..vayy vayy vayy ne zaman dıyecegım ben bu sözcüğü Allahım.. inşallah ıyı geçmıştır iyıce dınlenmışsındır..

Günaydın canlar...

Başlangıç kilosu: 65
Geçen hafta: 61.8
Bu hafta: 61.4
fark: -400
toplam fark: 3.600
beden: 40 / üst beden M..
spor: Düzenli olarak 30 Day Shred + bazen Leslie
Boy: 1.56
hedef: ilk hedef 60... sonra 55
yüzde: -0,647

Almadığıma şükretmeliyim aslında çünkü bu hafta beslenmeme pek dikkat edemediğim gibi dün akşam yemeğini de 8den çok daha sonra yedim.

Sanırım yaptığım spor sayesinde almadım, üstüne 400 gr vermişim. Bir de dikkat etsem daha çok gidebilirmiş.

Neyse ki bugün dört dörtlük bir Karatay kahvaltısı ettim. Sınav haftamdayım ama elimden geldiğince ekstra dikkat edeceğim. Bakalım neler olacak....

Son düzenleme:

Ben de öyle yaparım o zaman, şu an kurutmadım, poşete attım biriktirdiklerimi. Şu an yapmayı düşünmüyordum, yapayım bari taze taze. Bu aralar göbeğim için yeşil çay tüketiyorum.

Anammmm bu kadar muhabbeti ne ara yaptınız ya nasıl bitçek oku oku....

Ben kısa naptım onu anlatim... detaya girmeden kimsenin canını çektirmeden sadece beslenme kısmını anlatcam... diyetime sadık kaldım sayılır ama koca otelde ne kadar sağlıklı beslendim siz düşünün... yağı zeytinyağı değildir kesin bi kere.. tere yağı yumurta pişidme şekillleri kullandıkları tuz vs.. ama elimden geldiğince yasak olan şeylerden yemedim.. balık ve.et tükettim bolll yeşillik ve salata... onun dışında sadece bi kere sabah kahvaltısında kuru incir yedim görünce canım çekti, o gün meyve yemedim tabi... bi kerede eşimin yoğun ısrarlarına dayanamadım dondurma yedim ufacık çünkü onlar durmadan bişiler yediler ben yemedim içine sinmedi hiç onunda... dondurmayıda sevdiğim için yalvardı resmen bi kere diye... saatlerime dikkat ettim en az 5 ssat yemedim bişi... sabah 8 öğlen 13.30 akşam en geç 19.30da bitti yemeklerim.. bol bol yüzdüm erittim yediklerimide...
Ne pastalar ne börekler meyveler... deli gibi karpuz vardı nasıl yiyolar anlatamam... neyseki atlattım... kardeşim geldi dün yanıma yeğenlerim filan tantanadan tartılamadım bile... kardeşim görünce abla yeter zayıflama artık dedi çok ufalmışsın dedi.. suratım daha doğrusu burnum çıkmış ortaya bi de kararınca ttilde gözlerine nasıl göründüysem artık enişte aynı etiyopyalı atletlere benzemişsin dedi kendimi çdk çirkin hissettim aslında ama ben böyle beslenecem artık giden yine gider kiloların dedim..

Bu arada herkes iyidir umarım...gül ablacım ufaklık nasıl oldu inşallah iyidir durumu ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…