Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

sağol canım ben de eczaneye sorayım bir ben demirden şüpheleniyorum ben de eksik olabilir en iyisi kan tahlili yaptırmak lazım...

güzel tavsiyeler varr.

ilk duyduğumda çok panik yaptım ama ne yapalım Allah'ın takdiri sabır göstereceğim umarım çok uzun sürmez, çünkü çok duygusal bir yapım var ota köke ağlarım ben...

kırmızı lahanayı çok severim ben yaşasın

ilk defa duydum mikropları nasıl ölüyo peki amaç mikropların bakterılerin ölmesi . brusella var mesela çiğ sütten bulasıyor iyi kaynamalı bencee

ben de çiğ sütün kaynatılması gerektiğini ama pastorize sütün kaynatılmaması gerektiği şeklinde biliyorum çiğ sütün mikropları kırılmalı, pastorize ise kaynarsa içindeki faydalı mikroplar hepten yok oluyormuş

öğlen tavuk ızgara+ayran+ezogelin yedim
akşam yine tarhana içeceğim
sıvı:2 lt su+2 fincan bitki çayı

SAPHİRA!!!!!

ya ben bildirimlere başlayalı neredeyse 2 hafta oldu ben ne zaman listeye gireceğim? ağlarım ama

olsun cevap gelince yaz sen bende anneme soracağım inşallah

Ayy evet böyle düşüneyimmm.
Pozitifizz

Çok iyi olur öğrenelim de biz de tamamlayalım hemenn.
pozitifliği bozmuyoruz ilk 3 hafta deli bir hızla kilo verdim ama şimdi 1 kilo bile olmuyor haftalık kilo vermem ama yine de pozitifim
tabii bu arada hiç spor yapmadım yeni başlıyorum devamı gelir inşallah
Olur tabi Ben epeydir yazamıyordum. Yıl sonu geldi işler yoğunlaştı. Sen yeni mi başladın Karatay Diyeti ne?

carmen bayağıdır yoktur bugün aklımdan geçtin nerelerde diye soracaktım baktım yazmışsın

Spor yaptığında sıkılaşmayı o kadar güzel görüyorsun ki.
Ayy eski kıyafetlerime bakıyorum da ben o kadar olamam diyorum.
Ama o kadarmışım işte.
Sen de aynen öyle diyeceksin, çok keyifli çook.

dün derya baykal'ın programında ahmet rasim küçükusta vardı ve d vitamini eksikliğinden bahsetti.2 ayda bir özellikle kış aylarında alınması gerektiğini söyledi.ayrıca 2 tl civarıymış 1 ampul d vitamini.akşama eşime aldırmayı düşünüyorum.sonra da internette şöyle bi yazı okudum:

D vitaminin özellikle kemik sağlığıyla ilişkisi yıllardır bilinmekte. Son zamanlardaki araştırma sonuçları, D vitamini eksikliğinin kalp hastalığı riskiyle de bağlantılı olabileceğini gösteriyor. D vitamininin kalbin pompalama gücünü ve kalp hücresinin yapısını pozitif yönde etkilediği ortaya çıktı. Bu bakımdan D vitamini kalp hastalıklarından korunmada önleyici olarak dikkat çekmeye başladı.

D vitamininin yeterince alınmamasının, kalp hastalığıyla bağlantısı iyi bilinen yüksek tansiyon, obezite ve şeker hastalığı gibi başka risk faktörlerinde de etkili olabileceği öne sürülüyor. Araştırmalar D vitamini düzeyleri düşük olan kişilerin kalp krizi, inme ve kalple ilişkili başka hastalıklara yakalanma riskinin D vitamini düzeyleri yüksek olanlara göre iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu nedenle araştırmacılar, D vitamini düzeylerinin taranması ve düşükse tedavi edilmesi fikri üzerinde çalışıyorlar. Böylece basit, güvenli ve ucuz bir tedaviyle kalp hastalığı riski azaltılabilir mi sorusunun cevabı aranıyor.

Kaynak yolları

D vitamini gereksiniminin büyük bölümünü güneş ışığı sayesinde alırız. Somon, sardalya, orkinos, balık yağı ve D vitamini katkılı süt, yumurtayla bazı tahıl gevrekleri, günlük beslenmedeki D vitamini kaynakları arasında sayılabilir.

Normalde beslenmeyle D vitamini ihtiyacını karşılamak oldukça zordur, yukarıda saydığımız gıdalar günlük beslenmede yeteri kadar tüketilmemektedir. Sütler, D vitaminiyle takviye edilmektedir ancak yine de D vitamini ihtiyacını ancak dört bardak zenginleştirilmiş süt içerek karşılayabiliriz. İyi haberse, 10-15 dakikalık güneş ışığının günlük D vitamini ihtiyacımızı karşılamaya yetecek olmasıdır.

Neden olduğu hastalıklar

D Vitamini eksikliğinin kemik ve kas güçsüzlüğüne neden olduğu bilinen bir gerçek. İleri derecede D vitamini eksikliğinin sebep olduğu raşitizm gibi hastalıkları bilirsiniz. Bu vitamin, vücut için önemli mineraller olan kalsiyum ve fosforun emilimi için temel öneme sahip. Aynı zamanda kemik ve diş sağlığı, sinirle bağışıklık sistemleri, bazı hormonların düzenlenmesi, normal hücre çoğalması ve olgunlaşması gibi görevlerin yerine getirilmesini sağlar.

D vitamini azlığı, hormon düzeylerini değiştirerek insülin direncini artırmak suretiyle diyabet riskini yükseltiyor.

D vitaminin noksanlığının sanılandan daha yaygın olduğu ve sağlıklı gözüken erişkinlerin yaklaşık yarısında görüldüğü tahmin ediliyor. Son 15-20 yıl içinde insanlardaki D vitamini düzeylerinde yüzde 7-12 oranında düşüş yaşanıyor.

D vitamini noksanlığındaki bu artış, kişilerin kapalı mekanlarda daha çok zaman geçirmelerine ve güneşten daha fazla korunmalarına bağlanabilir. “Güneşte fazla kalmayın ve kuvvetli güneş koruyucuları sürün” dememiz, belki bir etken ama başka açıdan bakıldığında da gerekli D vitamini sentezi için günde 10-15 dakikalık güneş almanın yeterli olduğu söyleniyor. Belki de bu süre, sanıldığı gibi yeterli olmuyor. Koruma faktörü 15 olan bir güneş koruyucusu, deriden D vitamini sentezinin yüzde 99’unu bloke ediyor. Ayrıca yaşlanma ve fazla kilolar da güneş ışığından D vitamini sentezini azaltıyor. Erişkinlerin süt tüketimini azaltmaları da bu noksanlığın başka bir nedeni olabilir.

Kış aylarında kişilerde D vitamini noksanlığı daha da belirgin olmaktadır. Bu nedenlerle D vitamini takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuzla görüşmekte yarar var.

D vitamini eksikliği testi

Vitamin D düzeyleri, kan testiyle ölçülebiliyor. D vitamini noksanlığı kandaki 25 (OH) D düzeyinin 20 ng/dL’nin altında olması şeklinde tanımlanıyor. D vitamini testinin normal değerleri bazı laboratuarlarda yaz ve kış olarak farklılık gösteriyor, buna dikkat etmek gerek. Yüksek D vitamini dozları zehirlenmeye neden olabileceğinden, D vitamini desteğinin mutlaka doktor kontrolünde uygulanması lazım.

D vitamini eksikliğinin zararları yalnızca kemikle ve yeni anlaşıldığı üzere kalple de sınırlı değil. Vücuttaki önemli rolü nedeniyle yetersiz D vitamini alımının kanserden depresyona kadar birçok hastalıkla ilişkili olabileceğini düşünülüyor.

D vitamini desteğinin insanları birçok kronik hastalıktan ne ölçüde koruduğuysa gelecekteki çalışmalarla ortaya çıkacak.

Dr. Hasan İnsel, Milliyet Cadde

İş yoğunluğundan epeydir bakamamıştım. Yeni arkadaşlar gelmiş, hepsine hoşgeldiniz diyorum. Umarım daha aktif olabilirim. Ama biraz daha devam edecek böyle.

Sevgiler,

merhaba kızlar. ya omega 3 e de başladım ama hala bir halsizlik ve uyku hali var üzerimde. anlamadım gitti. belki de yürüyüşüme koşu da ekledim ondandır.

bugünkü 1. öğünüm, 2 yumurtalı melemen, biraz beyaz peynir, 1 kaşık közlenmiş patlıcan, yarım közlenmiş kırmızı biber, 1 avuç yer fıstığı, 1 adet kuru incir.

arkadaşlar omega 3 olarak hangi ürüne başlamalıyım?
biliyorum marka verilemiyor ama bi ip ucu en azından :)

ayy masal şimdi gaza geldim valla evde olduğum sürece bişey yapacağım yok benim bugün dışarı çıktığımda spor salonuyla bir görüşeyim diyorum

İş yoğunluğundan epeydir bakamamıştım. Yeni arkadaşlar gelmiş, hepsine hoşgeldiniz diyorum. Umarım daha aktif olabilirim. Ama biraz daha devam edecek böyle.

Sevgiler,
arayı çok uzatma sen yine de diyetin iyi gidiyordur umarım bana uzak kalmak yaramıyor da

mari .. p kullanabilirsin.
Ben önceden seven s..a kullanıyordum.
Şimdi buna geçtim.

Spor salonu disiplin sağlar, hem hocalarda yardımcı olur.
Ama evde de bir başlasan 15 gün düzenli yap bir daha bırakamıyorsun.
Ben 6 gün yapıp 1 gün dinlenme veriyorum bugün yapmayacağım ama arıyorum eksikliğini.

evet bende zor buluyorum erken gidersem kalıyor azda olsa ama doğal olduğundan eminim vede burası çok soğuk değil ondan var sanırım

ip ucu carl....on balık yağı omega 3

ben üşengeçim ya evde kendimi kaldırmıyorum birisinin beni dürtmesi lazım o da verdiğim para olacak sanırsam

ya maşallah bu konuya ne kadar ilgi var sayfalar jet hızıyla ilerliyor bu çok sevindirici demek ki herkes yavaş yavaş uyanıyor inşallah doğal ürün arayanlar çoklaşır ve bu talep karşısında daha dürüst satıcılardan daha sağlıklı ürünler alabiliriz yaşasın karataycılar

masalcım çok haklısın valla spor yapmayınca kendimi çok eksik hissediyorum umarım takıntı haline dönüşmez. pazartesi'den beri 2 tur yürüyüp 3 tur koşuyorum sitenin basketbol sahasında. bakalım nasıl olacak değişiklikler. 1 gün dışında kaçamağım da yok ama kilom geçen haftayla aynı üstelik sporu hiç ihmal etmedim. şayet yarın da aynı çıkarsam bilmiyorum artık nasıl bir değişiklik yapacağımı.

Aman en güzel takıntı işte daha ne
Ölçülerini bir alsan bazen duraklama zamanlarında inceliyor oluyoruz.
Ondandır belki de.

evet bende öyle düşünüyorum önceden gittiğimde 2 saat falan yapıyordum tabii yavaş tempo aletlerle falan ama şimdi daha aktif şeylerle 1 saat yapsam gidip gelirkende yürüsem yeter

1 saat aktif spor çok güzel.
Ama belki de girince çıkasın gelmez daha da çok olur.
Yakınlarda var mı salon?

merhaba arkadaşlar,
aranıza yeni katılıyorum bende karatay diyetine başlayalı yarın 1 hafta olacak.
ama bende spor yapmaya üşenenlerdenim ama diğer bütün kurallara uyuyorum ama
kg verdiğimi hissetmiyorum gerçi henüz tartılmadım yarın tartılıcam...

Yok bende hiç değişiklik olmuyor. Diyet olarak değil yaşam biçimi olarak yaklaşınca kaçamak ta olmuyor aynen devam yani.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…