Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

44

e canım sen de sıcak veya ılık ye yemeklerı o zaman yagı donmaz:86::86::86:

kete unla yapılan bırsey dimi,un yasak maalesef

44

e canım sen de sıcak veya ılık ye yemeklerı o zaman yagı donmaz:86::86::86:

kete unla yapılan bırsey dimi,un yasak maalesef

ayy yok ya yine donma oluyo
evet kete unla yapılan çörek tarzı bişey yok yemek için söylemedim boş boş konuşoyorum işte

sağoll noniscimmm

merhaba arkadaşlar , ben dün üye oldum tesadüfen ve ancak bugun yorum yapabilme hakkına sahip oldum.
sizin yazdıklarınızdan karatay dıyetınden haberdar oldum ve bır hevesle gidip kitabını aldım.
acıkcası zor durumdayım ben de insülin direnci var ve yaklasık son 7 senede 50 kıloya yakın kılo aldım
evli ve ögrencıyım
karatay dıyetini yapmak ve bu dertten kurtulmak ıstıyorum.
ancak bu dıyette keskin cizgiler var. ben sabah 9 gibi gidip aksam 8 gibi geliyorum ancak eve , öğlen 1 2 gibi dana söğüs vs. bulmam ımkansız okulda.
bu dıyetı yapan calısan degıstırerek farklı alternatiflerle yapan birileri var mı gercekten hemen baslamak ıstıyorum ve sızden yardım rıca edıyorumm nolur duyun sesımı bana bır yol gösterin simdiden tesekkürler

Sabah erken kalkıp güzel bir kahvaltıyla başlarsan öğlen yemene gerek kalmıyor acıkmıyorsun.
Ama yiyecek olursan yanında kuruyemiş kuru meyve götürülebilir.
Yemeğini de bir önceki geceden hazırlarsan eve gittiğin gibi yersin.
Sen yeter ki iste.

büyük porsiyonlar hakkında:

Soru : Sn. Prof. Dr. Karatay, bu hafta sizinle olan kontrol randevumu maalesef ki Eylül 3.haftasına erteledim, seyehatde olmam ve akabinde bayram tatiline çıkmam sebebiyle. Bu sebeple aklıma takılan bir soru var. En son cevapladiginiz sorulardan birinde çok fazla düşük Gİ besinleri tüketmenin vücudda İnsulin hormon salgisini artıracağını yazmıştınız. O zaman bu durumda da vücudda yaglanma artmiyor mü ? Ya da İnsulin intolenrance tetiklenmis olmuyor mü ? Anlamaya çalıştığım düşük Gİ besinlerine de çok fazla yüklenmemiz vücut yaglanmasi icin bir tehlike oluşturur mü tıpkı çok fazla sekerli-yağlı-namuslu yieyecekleri tüketmek gibi ? Sonsuz Saygılarımla
23.08.2011 2300 tarihinde sorulmuştur.

--------------------------------------------------------------------------------

Prof. Dr. M Canan Efendigil KARATAY tarafından cevaplanmıştır.
Cevap : Porsiyonların büyük olması da, insülin salgılanmasına ve dolşımda daha uzun süre kalmasına neden oluyor.

Metabolizma, normalleşince zaten büyük porsiyonlar da yenemiyor. Geçiş dönemin de yenebilir, ancak insülin direnci daha yavaş kırılır. En önemli faktör, yürümekteir!!!!

Kolay gelsin.

Prof. Dr. M Canan Efendigil Karatay

755770 | Soran : ipek-862466 | Soru Grup : Genel
Soru : Merhaba Canan hanim.bir soru daha soruyorum:) simdi mesela yemegi fazla kacirdik ama yediklerimiz dusuk glisemik indeksli seyler.AMA FAZLA.sekerimiz yukselir mi?insulin direncini kirma konusunda basa mi donmus oluruz?eger sekerimiz yukseliyorsa yemek ardindan limon suyu icersek sekerimiz dengeye gelir mi? saygilar, sevgiler
15.08.2011 1000 tarihinde sorulmuştur.

--------------------------------------------------------------------------------

Cevap :

Düşük glisemik indeksli yiyeceklerin fazla yenmesi Buna 'glisemik yük' diyoruz.

Nisbeten, fazlaca insülin salgılatır. Bir süre sonra, zaten zamanlamaya da dikkat ederseniz, fazla yemek ihtiyacı yok oluyor.Yoğun ve kuvvetli protein yemek önemli.

Büyük ve aşırı büyük porsiyonlar doğru değil.

Prof. Dr.M Canan Efendigil Karatay

929691 | Soru Grup : Genel
Soru : Merhaba Hocam,
acaba diyette splenda kullanmak kesinlikle yasak mi?
Gunde 1 yada 2 tane ile limitli kullansak butun diyeti bozar mi?
31.07.2011 2100 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :

Splenda zehirdir!!! İstediğiniz kadar az ya da çok zehiri alabilirsiniz. Diyet ile bir alakası yoktur. Bütün tatlandırıcılar, diyet yazan her türlü yiycek ve içecekler aldatmaca kimyasallardır. Karaciğer ve beyin ve sinir dokuları için toksik maddelerdir. Yağlanmanızı artırırlar (uzun süre sonra) biriktirdiğiniz yağların verilmesi de zorlaşır. Günde 1-2 tane diye düşünüyorsanız, beyninizde onlara karşı bağımlılık gelişmiştir. Şeker ve de tatlandırıcılara artık' En tatlı zehir' denilmektedir, bilimsel olarak. Onların hepsine:' THE SWEETEST POISION' denilmektedir. Karar sizin beyninizde Özlen hanım, henüz çooooooook gençsiniz,sağlığınızı bozmayın, derim.

730495 | Soran : tufan-794519 | Soru Grup : Genel
Soru : Sporun ilk yarım saatinde vucut yağ yerine önce şeker yakmaya başlar.Oysa sporu sabah erken saatlerde AÇ KARNINA yaptığımız zaman şeker depolarımız gece boyunca boşalmış olduğundan direkt olarak YAĞ YAKMAYA başlarız.
BU DÜŞÜNCE DOĞRU MUDUR?
18.07.2011 0000 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :
Gece geç vakitlere kadar bir şey yenmez ise, Leptin Hormonu salgılanmaya başlar. 02:00-05:00 saatları arasında Leptin en yüksek düzeylerde etkisini sürdürür. Sabah saat beşten sonra uyanma hormonu olan Cortizol salgılanmaya başlar... Cortizol aynı zamanda, erken saatlarda spor yapanlarda, vücut yağlarının enerji olarak kullanılmasını sağlar.

730336 | Soran : sebnemb | Soru Grup : Genel
Soru : Sn. Canan Hocam Merhaba,
diyetimin 10. gununu geride biraktim, toplamda 5 lb. (~ 2,27 kg) kaybettim 1. haftanin sonunda.Hevesle devam ediyorum. Amerika'da ben ve cevremdeki neredeyse bircok arkadasim Karatay DFiyetini yapiyoruz. Vucudumdaki degisiklikleri hissediyorum. Cikolata ile ilgili dusuncenizi almak istiyorum, hic mi yemememiz lazim? Yiyebiliyorsak miktari ve zamani ne olmali?

Ayrica bir arkadasim icin bir soru sormak istiyorum. Kendisi Akdeniz Talasemi Minor hastasi. Kilo vermek istiyor ve Karatay diyetini uyguluyor, uygulamasinda bir sakinca var mi? Ya da diyette yemesini onerdiginiz herhangi ozel bir yiyecek var mi? Son olarak insulin leptin direnci kirildiktan sonra cok sevdigi karpuzu az da olsa yiyebilir mi?
Ilginiz ve zaman ayirdiginiz icin cok tesekkur ederiz. Saygilar
17.07.2011 2000 tarihinde sorulmuştur.

Cevap : Teşekkür ediyorum. Çikolata insülin direncini artırıyor. Karaciğer yağlanması gittikten sonra, kontrollü olarak yiyebilirsiniz. Şu sırada yerseniz, bir ileri iki geri olur. Moraliniz bozulabilir ve direnç kırılmayınca, verdiklerinizi de kısa sürede geri alırsinız.

Talasemi minör arkadaşınız için de aynı kural ve uygulama gerekiyor. Vücut direncini artırması önemli.

Kolay gele.

Soru : Sayın Hocam, oncelikle size verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkur ederiz. Esim annem ve ben kitabınızda yazdıklarınıza uymaya gayret ediyoruz. Bu arada york testi yaptırdım hicbir gıdaya karsı intoleransım cıkmadı. Ne zaman kacamak yapacak olsak midemizde eksime olmaya basladı daha onceden hic olmuyordu bu durum. Ben emziren bir anneyim, oglum 14 aylık oldu yavas yavas kesebilirim. Kilo verme hızımın daha da artmasını istiyorum , sekeri tamamen bıraktım ancak cok sut iciyorum. Aralarda sut icmemin sakıncası olur mu ? Bir de annemin tiroidi var daha yavas oluyor kilo vermesi ona ne onerebilirsiniz ? Fındık ,fıstık ,badem ve cevizin bir limiti var mı ? Saygılarımla ,
16.07.2011 0000 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :

Hızlı kilo vermek sağlıklı değil Filiz Hanım. Acele etmemelisiniz. Ev dışında yedikleriniz midenizi yakıyordur. Yağları hiçbirzaman sağlıklı değil dikkatli olmalısınız. Süt istediğiniz kadar içebilirsiniz. Doğal olanını tercih edebilirsiniz. Dikkatli olun ithal olmasın!! İthai olanlar ilaçlıdır. Bebğinize ve size zarar verebilir.

Fındık fıstığı bir tabak yemek olarak yiyebilirsiniz, yanında bir iki muz ile lezzetli, doyurucu ve sağlıklı güçlü bir öğün olur. Başka bir şey yemenize gerek yok!!!

Bebeğinizi güle güle büyütün...

715491 | Soran : hasta61-903379 | Soru Grup : Genel
Soru : Merhabalar Canan Hanım, 4 gündür Karatay diyetini uyguluyorum ve gerçekten de acıkmıyorum. Ancak kitabınızda cevabını bulamadığım 2 sorum var, cevaplarsanız sevinirim:
1-Anladığım kadarıyla bulgur pilavı serbest tabii doğru pişirilirse, pirinç pilavı yasak ama sarma ve dolmalarda pirinç kullanılıyor ve sarma ve dolma serbest; bu durumu anlayamadım.
2- Mesela ben dondurmayı çok seven biri olarak kilo verdikten, insülin- leptin direncini kırdıktan sonra arada bir de olsa (mesela hafta da bir) dondurma veya başka bir tatlı yiyebilirmiyim?
Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum, başarılarınızın devamını dilerim.
30.06.2011 14:44:00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :
Teşekkür ederim İlknur Hanım.
Dolma ve sarmaları bulgur ile yaparsanız daha lezzetli olur. Ayrıca az miktarda pirinç de kullanabilirsiniz.
İnsülin direncini kırdıktan sonra, sağlıklı yaşam biçimine başlayıp sürdürdükten sonra tabii ki azar azar her istediğinizi yiyebilirsiniz. Ancak ne yiyeceğinizi düşüneceksiniz unutmayın. Planlar ona göre yapılacak!!
İyi günler diliyorum. Yürüyüş en önemli. her gün beş kilometre yürüryün ve de her istediğinizi yiyin!!

714030 | Soran : Pinar -870486 | Soru Grup : Genel
Soru : Sayin Prof. Dr Karatay, gecen haftaki cevabiniz icin size cok tesekkur ediyorum ve bugun 2 sorum daha var.
1.Sabahlari 2 yumurta/omlet kahvaltisina alternatif ne olabilir ? Mesala yogurtlu cevizli yulaf olabilir mi ? 2. Canimiz cok tatli istemesi halinde nasil bir tatli yemeliyiz ? Tatliyi ogun uzerine mi almaliyiz, yoksa tatli yediysek bir ogun atlamali miyiz ? Saygilarimla
28.06.2011 2200 tarihinde sorulmuştur.

Cevap : Yumurta en önemli en sağlıklı gıdadır. Alternatifi yoktur. Kuru meyvalardan kayısı tatlı olarak tercih edilmelidir. Yulaf yağlarınızın erimesi sırasında tercih edilmemelidir. İşlenmiş gıdalarda transyağ fazladır. Hastalıkların nedeni de transyağlardır hatırlatırım Yaaşınız genç ama kritik evredesiniz, dikkatli olursanız, ileride hastalıklar ortaya çıkmayacaktır. Yulaf tahıldır!!!! Unutmayın.
Prof. Dr.M CAnan Efendigil Karatay

Sayın Canan Hocam sizin karatay diyetinizi uygulamaya başladım kendimi son derece iyi hissediyorum.hatta uzun zamandan beri kullandığım depresyon ilacımı bile azalttım.en kısa sürede onada ihtiyacım olmayacak buna inanıyorum.Yanlız ben meyve yemeyi çok seviyorum.diyetinizde meyveyi ne zaman yemem gerektiğine bir türlü karar veremedim.bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.Meyveyi 3 ana öğün ile birlikte mi yemeli bu konu kafamı karıştırdı.Kalbinize sağlık iyiliğiniz yüzünüze yansıyor sevgi ve saygılarımla
15.06.2011 1400 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :
Teşekkürler Ayşe Hanım, beni mutlu etdi haberleriniz.
Meyve fazla yanmeyecek. Akşam sekizden sonra hiç yenmeyecek.
Yemeklerden hemen sonra atlı niyetine yenebilir. Ya da örneğin, kocaman bir tabak papaz eriği, ya da çilek ya da kiraz yemek yerine bol bol yenebilir!!

Kionuz fazla ise aşırıya kaçmamalısınız. 2-3 gr günde omega-3 alırsanız depresyon ilacından hemen kurtulmanız da mümkün olur. Tabii azaltarak yavaş yavaş bırakmalısınız!

Kahvaltım :Su,omega3 balık yagı takvıye(bunu kullanmaya bes ay sonra basladım ben" Butce yapayım yapayım dedımdı kendı kendıme",keske daha once baslasaymısım depresyonuma ıyı geldı(kılo verme hızım ılk aydan berı ayda dort kılo), bır cay bardagını dolduracak kadar fıstık kırdım(sutten daha fazla kalsıyum ıcerıyor,B vıtamını ıcerıyor(depresyona ıyı gelır)),onbes tane zeytın , cerı domates ,2 bıber,3 tane kahverengı kuru kaysı,bır bardak ot cayı(artık normal cayı yemeklerden 1,5 saat sonra ıcıyorum demır eksıklıgıne sebep oluyurmus ,hakkaten ben de halsızlık yapıyordu(ben de mıdem dolu ondan sanıyordum ya),bır cay kasıgı keten tohumu,bır cay kasıgı corek otu,2 yumurta(kılolar gıdınceye kadar sabahları 2 tane,dogal omega3 kaynagı,glısemık ındexı sıfır,acıktırmıyor.),yarım demet taze nane(dogal agrı kesıcı),2dıs sarımsak(bunu da nanelere sarıp tuketıyorum,dogal antıbıyotık)

Eklentiler

• $cts%20kahvalt%C4%B1m.jpg
    32,3 KB · Görüntüleme: 45
ya arkadaslar bu kg cetvelinizi nereden ayarladınızz ben bulamadım
KıLO ÇıZELGESıNı NASIL YAPABıLıRSıNıZ?

Arkadaşlar, birkaç yerde kilo çizelgesi yapmak için yardım rica eden arkadaşlara rastladım. Sanırım en iyisi bununla ilgili bir başlık açmak. Hepinize kolay gelsin, dilerim yardımcı olur.

Öncelikle, aşağıda verdiğim bilgilerin "tickerfactory.com" sitesinde yer alan çizelge için olduğunu belirtmeliyim.

1) http://www.tickerfactory.com/ezticke...r_designer.php
2) Açılan sayfanın altına doğru kategorileri göreceksiniz. Buradan weight loss bölümünü tıklayın.
3) Karşınıza toplam 13 sayfalık kilo çizelge çubuğu seçenekleri çıkacak. Sayfa numaralarını tıklayarak, ilgili sayfaya gidebilir ve size sunulmuş olan seçeneklerden birini seçebilirsiniz.
4) Çizelge çubuğunuzu seçtikten sonra (şekillerin yanındaki yuvarlaklara mouse ile tick koyacaksınız) Next tuşuna basarak ilerleyin.
5) Şimdi karşınıza yine bir çok sayfalı seçenekler çıkıyor. Bu kez çubuk kaydırıcısını seçeceksiniz. Yani kilonuzun çizelge üzerindeki hareketini gösterecek olan ikonu. Toplam 7 sayfada çeşitli seçenekler sizi bekliyor. Buradaki seçiminizi de yaptıktan sonra yeniden Next tuşuna basın.
6) Figüratif seçimleriniz bitti ve şimdi sıra form doldurmada...
7) Formun passsword / pin bölümünde şifrenizi oluşturun.
8) Şifre seçiminden sonra, formu doldururken aşağıdaki yönergeleri izleyin:

track bölümü için : weight seçilecek
weight units: kilogram seçilecek
your target : hedef kilonu yaz
your starting : başlangıç kilonu yaz
your current : geçerli kilonu (bugünkü kilonu) yaz
weight date : tarihi ay/gün/yıl formatında yazılacak
height unit : Metric S.I. seçilecek (bu şekilde yaptığında beden/kitle endeksin de çizelgede yer alır)
your height : Boy yazılacak. Mesela 1.65 sen ilk kutucuğa 1, ikinci kutucuğa 65yazmalısın. Kutucukların yanında m, ve cm göründüğünden emin ol.

9) Formu doldurman bittikten sonra Next tuşuna bas.
10) Seçiminle oluşan çizelgen karşında!!! Şimdi sıra geldi çizelgeni, kk de imzana yapıştırmaya..
11) Çizelgenin altında çeşitli biçimlerde adres tipleri yer alır. Bunlardan urlile başlayanı, yani ilk kutucukta yer alanı ctrl+copy yaparak kopyala ve kontrol panelinde yer alan imza ayarlarındaki alana ctrl+paste yaparak yapıştır.
Ancak bu esnada çok dikkatli olmalısın. En sık hataya bu aşamada rastlıyorum. Adresin tamamını kopyalayamayan arkadaşlar, kilo çizelgelerine kavuşamıyorlar. Adresi kopyalarken url ile başlayıp url ile bittiğine, adresin olduğu kutucuğa bakarken en alt satıra kadar baktığına lütfen emin ol.

ıyilikler, a.s.

***** ÖNEMLı AÇIKLAMA ******

YENı FORMAT

ÇıZELGEYı OLUŞTURMA ŞEKLıNDE BıR DEĞıŞıKLıK YOK, ANCAK OLUŞTURDUĞUMUZ ÇıZELGEYı kk DAKı AYARLARIMIZA EKLEME FORMATI DEĞıŞTı.
YENı FORMAT ıÇıN; LÜTFEN AŞAĞIDAKı MESAJLARI OKUYUNUZ.

ÇıZELGE BıLGıNıZDE DEĞıŞıKLıK OLDUĞUNDA ıSE; ÇıZELGENıZı ıLK BAŞTAN OLUŞTURMALISINIZ.

1- Yeni formata göre yazılı açıklama

http://www.kadinlarkulubu.com/kadinl...eklenmesi.htm

gül çalışkan öğrenci gibisin,herşeyi doğru yapıyorsun,doğru söyle hiç kaçamak yapmıyonmu?

5,5 ay kadar sonra kırmızı kılcal damar goruntulerı kayboldu ,kayboluyor,varıslerım sustular.

Eklentiler

• $k%C4%B1rm%C4%B1z%C4%B1%20k%C4%B1lcal%20damarlar%20gozukmuyor%20art%C4%B1k%205.5%20ay%20kadar%20s.jpg
    8,7 KB · Görüntüleme: 46
gül çalışkan öğrenci gibisin,herşeyi doğru yapıyorsun,doğru söyle hiç kaçamak yapmıyonmu?
Kacamagı yumurtayla yogurtla yapıyorum,glısemık ındexı sıfır proteınlerın,ıllakı tatlı ıstersem sut var,kuru kaysı cevız var

bENİ LİSTEYE EKLEMEMİŞSİNNN, KİLO VEREMEDM DİYEMİİİ ((

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…