kalbim kırılmadan bir günüm olsa nasıl olurdu? bir gün öğrenebilecek miyim?

sen sinirden hastalanıp hastaneye bile yatsan gelip orda başında konuşurdu emin ol buna

küs kalamıyor hemen acındırıyor kendini.. olmadı ağlıyor sarılıyor "kızım canım herşeyim" diye.. ben de uzatamıyorum.. uzatırsam daha beter hasta oluyor.. kolu uyuşuyor vs vs..

Bu yazacaklarima lutfen alinmayin ya da kotuyu dile getirdin diyip kizmayin...

Oncelikle sizinki kadar abartili olmasa da ailemde benzer seyler yasadim,
Sadece baba degil ikisi birden oyle. Ama ne iliskiyi kesecek kadar cok bunaltan ne de samimi iliski kurunca sizinkine benzer laf yemedigim gun kalmayan oyle orta noktada bi halimiz var.

Ilk olarak su hastalik konusu... ailemle iyi bir iliski kuruyor gibi gozukurken icten ice uzaklasmistim diyebilirim.
Tam kendi hayatimi kurmus hatta onlar hatalarini biraz anlamis iken saglik sorunlari basladi... ve ben kendimi sebep olarak gorup herseyi biraktim... hatta dizlerinin dibine de geldim.
Tam olarak dogru olan ne emin degilim fakat su alintiladigim ilk mesajiniz veya benim vicdan yapmam vs. aslinda biz bunu zaten yapmaya megilliyiz de sebep ariyoruz gibi duruyor. Hastalikla ilgili olmak ile seviyeli iliski kurmayi dengede tutabilecekken kendi kelepcelerimizi kabul ettigmiz gibi haraket kabiliyetimizi de yine kendimiz sinirliyoruz...

Ikinci olarak babanizin 180derece degismesi... acaba dillendirmese dahi babanneniz icin olumsuz seyler dusunuyordu hatta ozgurlugu yasamini yitirmesinde mi goruyordu da sucluluk psikolojisiyle kendi dusuncelerini reddetmeye basladi diye gecti aklimdan. Boyle birsey yazdigim icin ozur dilerim...
Dolayisiyla ilk alintiladigim yorumunuzdaki gibi bizim en ufak seyde vicdan yapmamiz da belji benzer bir duygudur...
Hatta sizin yazdiklariniz kendimde bazi seyleri o kadar sorgulatti ki psikoterapiye basvurmayi dusunuyorum su an.

En azindan onlar gibi olmamak icin onlarin yasadigi hayattan farkli bir yol cizmemiz farkli davranmamiz gerektigi asikar...

Bu arada sizin konunuzu okuyana kadar ailemle ilgili kimseye bir kelime etmemistim. Hatta kendimin abarttigini dusunup kendimi sucluyor ergence dusuncelerimden oturu utaniyordum... paylasmak istedim.

Baban değişmeyecek. Sen değişmezsen hayatın da değişmeyecek. Hatta daha kötü olacak. Evladın büyüdüğünde olabilecekleri görmüyor musun?
Onun eğitimine, giyimine, arkadaşlarına da müdahale edecek. Sen dur demedikçe senin çocuğunda senin yaşadıklarını yaşayacak ya da isyankar, anne babasını güçsüz gören, sömürülmeyi hak eden zavallılar olarak görecek.

Eninde sonunda baş kaldıracaksın. Ama her geçen gün senin hayatından sağlığından, geleceğinden gidiyor.
Saygı ve sevgi hak edene verilir. Ne kadar yakının olduğunun önemi yok. Dur deme zamanın gelmiş de geçiyor.

Hemen yarın, hiç bir mazerete sığınmadan ev aramaya başlamalısın. Baban sorduğunda da gözlerinin içine bakarak seni hayatımda istemiyorum diyebilmelisin. Yoksa dünyanın öbür ucuna gitsen kurtulamazsın. Üzgünüm başka çaren yok.

canım alınmadım asla yazdıklarına çok içten yazmışsın ve haklısın..
hastalıkla ilgili evet.. abartıyoruz belki de.. ana babasının dizinin dibinde olmayanlar sevmiyor mu düşünmüyor mu? tabiki hayır..
ama babam için seviyorsan dizinin dibindesin.. yok ayaklarının üstünde durmak istiyorsan ana babaya vefasızsın..
artık önemsemiyorum eskisi gibi.. bana asla saygı duymadı ve duymayacak..
bunca yıl bi dediğini iki etmedim de ne oldu? yine "kötü" evlat oldum.. bari bundan sonra haksızlık olmasın bana..
beni itham ettiği gibi biri olayım da lafları boşuna yemeyeyim..

babam değişmeyecek bu net.. ben değişmeliyim.. bunu deniyorum bir süredir.. ve ilk haftadan "seni görmek bile istemiyorum" dedi..
çünkü benim "hayır" demeye başlamamla babam çıldırdı..
3 sene öncesine kadar çok çok daha iyi idik.. gene kırılırdım ama geçerdi.. gönlümü alırdı vs..
ama evlendiğimden beri kafa tutuyorum ona.. özellikle kızımla ilgili.. bu yüzden ipler kopma noktasına geldi..
kafa tutamadığım tek konu ev ve eşya hakkında.. çünkü ona aitler..babaanneme olan sevgimi koz yapıyor çünkü..
ama artık bunun da önemi yok yaz sonu ona ait olan herşeyi ona verip eşyalarımızı yenileyeceğiz ne derse desin küserse küssün..
geçen yıl "ana baba olarak bizi ezemezsin o bizim kızımız biz dede olarak seni çiğnemedik hiç ama sen de bize saygı duymalısın dediğimde az kalsın beni öldürecekti.. ama taviz vermediğim tek konu bu.. kızım.. bi tek bunu başarabildim allaha şükür..
kiraya çıkmayı düşünüyoruz sürekli bu ara.. ama yine gelecek gün aşırı yine arayacak.. aradığında oluyor en büyük kavgalar.. kirada olduğumda ondan kopmuş olamayacağım.. aksine daha çok nefretle üstüme gelecek.. ben asla "hayatımda seni istemiyorum" diyemem.. görüşmeyi azaltırım taviz vermemeyi başarırırm gibi ama o lafı edemem.. hasta olduğumda ne anam ne babaannem yoktu başımda hep o vardı.. unutamam bunları..
ayrıca o lafı edersem annemi ablamı da göremem.. onlara cehennem hayatı yaşatır.. annemi kapı dışarı bile atar.. kesin yapar.. ben onunla barışana kadar herkese eziyet eder.. kendisine ters davrandı diye bir elemanı patronu ile görüşüp şehir dışına sürdürmüşlüğü var.. adam sadece ters bakmış sanırım o kadar.. ekmeği ile oynadı.. ve bundan zerre rahatsızlık duymadı.. "haketti" dedi.. bana ulaşamazsa ablamı annemi kullanır.. bunlara değer mi bilmiyorum..

Son düzenleme:

Seni borçlandırmış. Ev için, eşya için hatta hastalandığında seninle ilgilendiği için.

Ama güzel kardeşim..
Bunu bütün anne babalar yapar. Doğaldır ekstraya girmez. İyilik olsun diye değil, ileride kızımın oğlumun iplerini eline alayım diye değil. Anne baba olmanın gereğidir bu. Düşünmeden hesaplanmadan yapılır. Annesin biliyorsun.. Evladın parmağını kesse senin yüreğin dağlanmıyor mu?

Babanın davranışı normal değil, onun istediği gibi düşünüyor, onun penceresinden görüyorsun.

Allah yardımcın olsun. Ne denebilir ki başka?

Sizin kadar sabirli biri hic olmadim, hatta "var" olmayi onlarin dediginin tersini yapmakta bulmustum bir donem.Tabi dogru-yanlis kavrami da zamanla yitiriliyor boyle olunca. Onlar da bu yuzden susmayi tercih ettiler bir sure.

Olgunlasip ben daha farkli davrandikca yine eskiye donduk, bu sefer hic kimildayamaz olmustum... sonra su an sizin yazdiklariniz gibi dusunup kendi dogrularima gore bir hayat kurdum,
Genelde inandigim hicbir seyden taviz vermeyen geri adim atmayan biriyim zaten,
Onlar da bunun farkinda olduklari icin sonunda az da olsa ozelestiri yaptilar.
Tam dengede guzel bir iliski kurduk derken...

Daha sonra annemle babamin saglik durumu kotulesti, o son zamanlarda oyle de kotu boyle de kotu diyip uzak davrandigim icin kendimi sucladim, vicdan yaptim...
Simdi ben onlarin ustune dustukce onlar bunu kullaniyorlar biraz. Birakip gitmeyecegimin de farkindalar. Ama hala lafa gelince vefasiz ve nankorum...
Benimki kisir dongu gibi oldu yani.

Boyle anlattigima bakmayin bir okadar da fedakar insanlardir... yorulsam kiyamazlar ama istediklerini yapsam veya fazlasini basarsam o vakit de tatmin olmazlar.
Kendi aileleri gibi olmamaya ozen gosterirken boyle iki arada bi derede olmuslar sanirim.

Aldiginiz karara ve suanki cumlelerinize cok sevindim :)
Bunlari anlattim ki tecrubelerimizden veya onlarin hayatindaki degisimlerden kendimize "onlar gibi olmayan" bir hayat kurmanin yollarini belki daha kolay buluruz... anlatirken 3.bir gozle bakmaya baslar hatalarimizi daha net goruruz

Konuyu takipteyim... umarim her sey gonlunuzce olur.
Su noktada tek tavsiyem, kararli olun

canım haklısın babamın normal olmadığı aşikar ama benim yapabileceklerim de sınırlı..
babam "a kızım görüşmeyelim dedi tamam" diyecek adam değil..
ölene kadar peşimi bırakmaz.. hergün daha bir nefretle düşer peşime..
zaten kötüyüm daha kötü olayları ne kadar kaldırabilirim bilmiyorum..
ya çok daha hasta ederse beni o zaman..
çok güzel demişsin.. babam yaptığı her iyilikle "iplerimizi elinde tutma" amacı peşinde..
ablam "o hasta idare edicez babamız" diyip duruyor.. ona da demediğimi bırakmadım babama da..
2 gündür aramıyorum.. yarın gelecekmiş.. ne yapayım.. nereye kaçayım.. 2 semt öteye gitsem gelmeyecek mi kapıma..
aramayacak mı hergün.. torun bahanesi ile eşimi arıyor hergün artık.. küstüm ne oldu?
gitmiyor arkadaşım gitmiyor..
ve en acısı "ben bunu hakedecek ne yaptım" diyor??? son tartışmamız dışında geçmişte yaptıklarını hatırlamıyor bile.. şaşkın..
annem yalvarıyor bak mahvedecek hepimizi alttan al diye.. annem 69 yaşında.. atacak onu evden ilk iş.. ima etmiş bile..
anlıyorum dışarıdan bakınca "çek git" demek en doğrusu ama 18 yaşında değilimki bavulumu alıp gideyim.. o zaman çok daha kolaydı..
kızım 2 gündür dede? diyor.. neden aramadı hala çocuk bile anlıyor.. sıkıştım..
babama evet ama hem anneme hem babama hem ablama hem doğmamış yeğenime veda edemiyorum canım ne yapayım?
huyum kurusun böyleyim..

sağol canım..
şu an tek bildiğim emin olduğum ş
kararlıyım.. şu an emin olduğum tek şey bu.. eskisi gibi olmayacak hiçbirşey.. nasıl olacak bilmiyorum ama "eski seda" yı bir daha göremeyecek..
daha fazla kendimi düşüneceğim bu net..
inş. herşey hepimiz için daha iyi olur..

Gerçekten ben seni anlayamıyorum.Tamam baban kötü huya sahip,size acı çektirdi.Ama neden sne kendini herkese karşı minnet duyan,ezik biri olarak hissediyorsun.Kocan çeyizini almış olabilir,yine aynı şeyi söylüyorum.Ev bu ya.3yıldır oturuyorsunuz.Kira derdi yok.Eşyayla çeyiz aynı kefeye girer mi?Eşin evi olan bir kızla evlenmiş ve onun evine yerleşmiş oldu.Olabilir.Burda sorun yok.Ama sen benim çeyizimi eşim aldı diye ona karşı kendini borçlu minnettar hissetme.İlk evlendiğinizde babaannenin evine babanın şartlarında taşınmak zorunda dğeildiniz.Evlenmişsin babanın her dediğine boyun eğmek zorunda değilsin.Evlnirken aldırmadıysa da evlendikten sonra alabilirdiniz.Napacak gelip eşyaları mı kıracak.Söylenir durur.Siz susar her dediğini yaparsanız daha çok ezer.Seni bu kadar kıran üze insana doğum gününü kutlamakihediye almak her dediğini yapmak ne kadar sağlıklı bir davranış sence.Ben yine aynı şeyi söyleyeceğim.Bu denli cefa çekiyorsanız evden neden taşınmıyorsunuz.İnsna hayata bir kez gelir.Eziyetle yaşam olmaz.

herşey en seviyesiz noktaya gesin ozaman..abla kardeş ilişkinizde,babakız ilikinizde,anne evlat ilşkinizde..korkutuyor sizi aslında okadar güçlü değil..

Bu kadar eziyet olur mu ya arkadaşım o evden taşının olmazsa oturdugunuz evi kiraya verin böyle olmaz o cani Rabbim vermis neden eziyet ediyorsunuz caniniza anlamis degilim bu kadae iyi niyetli olursaniz hep ezilen siz olursunuz
Allah yardimciniz olsun

babanın akıl hastanesine yatırılmaya ihtiyacı var kızlarına sapıklık derecesinde takıntısı var zira...Allahım affetsin onu bu mübarek günlerde...hiç bana darılma

eşimin teyzesi kiracısını çıkarıp buyrun oturun demişti.. eşim istemese de ben olabilir demiştim.. eşim kiralık ev istiyordu.. ama dedim ya babannemi kaybedince babam illa bu evde oturulacak dedi.. aksini kabul etmedi.. mecburen tamam dedik.. sonrasında eşya almayı bırak evdeki halının yerini değiştirmemiz sorun oldu.. öyle söylenme sonra susma gibi değil.. masa örtüsü alsam kavga çıkardı..
eşime minnettar olduğum konu hala babama karşı bir kötü söz söylememiş olmasıdır sadece.. çeyiz konusunda minnetim yok.. sadece babamın "zaten benim olan" "babaannemin bana bıraktığı" evi bize hediye edip 1 kuruş harcamaması.. ve bize de harcatmaması.. babaannemin cenazesinden dönüşte yatak odamız gelmişti.. başka zaman olsa söyleyeceğimiz varsa bile sustuk acılı diye.. ama hala aynı..
keşke gelip eşyaları kırsa:) yapmıyor sadece sürekli ve sürekli surat asıyor.. eşyaya kızıp susup başka konularda sinirini belli ediyor.. "alamazsınız" demeden almaya lanet ettiriyor.. "nasıl bilirsen öyle yap" diyip çekip gidiyor.. 2 gün sonra sudan sebepten azarlıyor..
hediye almasak da kızar:) herşeye kızar..
canım "evden taşın" diyorsun tamam ama taşınsam birşey değişmeyecek.. açık net söyledi zaten.. "dünyanın öbür ucuna gitseniz ben babayım benden kaçacak yer yok" "torunumu ne zaman istersem görürürm engelleyemezsin" benim sorunum taşınsam mı taşınmasam mı değil.. nasıl beni üzmemesini sağlayabilirim.. nasıl idare edebilirim.. 2 gün aramadım konuşmak istemedim.. gelmeyeceğiz dedim.. ertesi gün koştu geldi "canım kızım" diyip sarıldı..
benim derdim yeni eşya falan da değil.. o ufacık halıyı yüzüme vurmasa yeter.. eşimi aramış "ben bi kere sana "benim evimde oturuyorsun" dedim mi?" demiş.. sadece var olanı atıp yenisini almanıza boşa para harcamanıza kızıyorum demiş..

"beni kırdığını" asla kabul etmiyor.. etkiye tepki idi onlar diyor.. sen beni kırıyorsun asıl diyor.. ne var anlaşamayacak diyor.. vs vs.. konuyu tıkıyor..

babanın akıl hastanesine yatırılmaya ihtiyacı var kızlarına sapıklık derecesinde takıntısı var zira...Allahım affetsin onu bu mübarek günlerde...hiç bana darılma

evet sorunları var muhakkak.. eşim de diyor "hasta ile kötüyü ayırmak lazım ona göre davranmalı" diye.. kötü değil belki ama hasta.. hayatta başka hiçbirşeyi yok.. olmasına da izin vermedi zaten.. tek meşgalesi kızları.. onların hayatları.. darılmadım sana canım.. sağol zaman ayırdın..

eşini ezmiş bence..taşınsaydın kesinlikle karışamazdı..şu anda size verdiği büyük nimetin farkında..bunuda yanınıza kar bırakmayacak tabiiki..ağzınızdan burnnuzdan getirecek..elinde değil çünki huzursuz insan olması..

maalesef iyi niyetliyim.. ne kadar aksi gibi olmaya çalışsam da olmuyor.. ne olursa olsun onu idare edip beni çok üzmesine müsade etmemekten başka çarem yok.. umarım yapabilirim.. taşınmak çözüm olsa bu gece çıkarım bu evden.. babam beni aradığı sürece sorunlar bitmeyecek.. 2 gün küs kaldım son 1 sede üzdüğünden daha çok üzdü beni.. ablama arattı eşimi aradı anneme arattı.. kendi çıktı geldi.. "torunumu göreceğim" dedi.. kapıyı yüzüne kapayamam ben.. yaptıklarını kabul etmeyen biri var karşımda.. ona göre ben "hastayım" "geçimsizim" o herşeye rağmen beni affedip ayağıma gelen fedakar baba..

kötülükte var canım biarz kendi babam içinde geçerli..kötülük derken bencil olmalarından bahsediyorum..yaptığı herşeyin farkında kesinlikle ama onun kişiliği bu ..bencil ve huzursuz..neden daireyi üstünüze vermiyor..ablanızada versin ..ne vericekse..vermezzzz..neden ozaman mesafenizide koyarsınız çünki..bunu biliyor aslında tahammül edilmez olduğunu..

babamı tanısanız dünyanın öbür ucuna gitsek evi barkını satıp yanımızdaki eve taşınacağını tahmin ederdiniz.. maalesef böyle.. karşı dairemiz satılıktı alacak diye ödümüz koptu neyseki annem "hayatta taşınmam" dedi de olmadı o iş.. eşimin teyzesinin evi lafı açıldığında adresi alıp 3-5 kez gidip komşulara kadar bakan adamdan bahsediyorum.. sonra da kusura bakmayın da ben kızımı bu varoşa gelin yollamam dedi.. eşim bilmiyor tabi bunu.. daha taşınacağımız kesin değildi.. eşimi ikna eden bendim.. babaannemin evini çok severdim küçüklüğümden beri.. o yüzden bana bıraktı.. 7 yaşımdan beri söylerdi babaannem.. eşime "bu evi seviyorum sorun değil" dedim.. nikahımız olsun diye.. kıyamet kopmasın diye.. ki zar zor evlendik.. az kalsın nikah yarım kalıyordu neler yaptı başka sebepten.. düğünde zar zor barıştık..
damadını ezmiş beni ezmemiş zamanında artık bunları geçtik biz.. sadece istiyoruz ki "azıcık az karışsın bana" eşime karışmaz zaten.. karışacak olsa görümceme tüm birikimimizi harcadığımızda susmazdı.. "iyi yapmışsınız yetim kız neticede abisisin yapmalısın" dedi.. bana eve toplu iğne alsam kızar.. eşim en parasız zamanımızda bizi tatile götürür "aferin damadıma gezdir kızımı ben çok gezdiremedim onu" der..
"huzursuz" bamamın göbek adı.. evet..

babannem ona annemle evlendi diye 30 sene oturduğu evi üzerine vermedi.. yıllarca "neden vermiyor oğluna vermez mi insan" dedi.. şimdi bize vermiyor.. asla da almam istemem.. sebep olarak da "yarın öbürgün dünya hali boşanma vs vs olduğunda evin yarısı gitmesin" "kocanız şeytana uyup size sattırmasın" gibi şeyler.. bencildir evet.. bir evin bir oğlu.. tek akraba anne baba.. ikisi de deli şımartmışlar.. bir amca bir dayı bir kuzen olsaydı.. bir kardeşi olsaydı farklı olurdu belki de.. 64 yaşında ilk kez düğün gördü ailemiz o da benimki.. paylaşmayı büyüğünü küçüğünü hiç bilmez babam.. buna bağlarım bazen.. babam aklı sıra bizi maddiyatla yanında tuttuğu fikrini bırakmadıkça huzur bulamayacak.. ablamla defalarce söyledik.. ev para hhiçbirşey istemediğimizi sadece bize iyi davransa herşeyin çözüleceğini.. belki 1 milyon kez söyledim.. sevdiğimiz için yanındayız bunu anla artık diye.. ama içten içe anlamıyor.. ablama zaten günahını vermez.. onu mirasından çıkarmaya kalktı sonra affetti.. onların ilişkisi farklı.. ona da hala etmediğini bırakmaz ama onu sildi.. beni silmiyor çünkü sebebi yok.. "ben zor babayım ama kötü değilim" diyip ağlayınca telefonda ben de sustum..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…