Kabul etmeli miyim, lütfen fikir verin.

25 bin TL net maaşı kabul etmeli miyim?

• Evet, işi kabul et.

OY: 17 25,4%
  • Hayır, iş aramaya devam et.

OY: 50 74,6%

• Ankete Katılan
    67
İşsiz zaten her şeyi kabul eder diye düşünüp istediğiniz maaşın bir tık aşağısını teklif etmişler akbaba gibi.
Türkiyedeki maaşlara çok hakim değilim ama 10 yıllık tecrübe için 30k da az değil mi?
Bir daha iş görüşmesine gittiğinizde eski maaşınızı bence bir tık fazla söyleyebilirsiniz 35-40k alıyordum gibi.

Ben olsam beklerdim başka iş fırsatları aramaya devam ederdim.Uygun değil deneyiminize göre şartlar.Biraz daha dayanın araştırmaya devam edin.

20.000 TL maaşı beğeneni ilk kez görüyorum
nolur yapmayın, razı gelmeyin şu dalga geçer gibi verilen rakamlara . şakasını bile yapmayalım, hayra alamet değil fakirleşip duruyoruz zaten
Kimse 20000 bini beğendiği için çalışmıyor zaten. Razı gelmesem ülkedeki asgari ücret denen saçmalık kalkacak mı?

kesinlikle çok doğru
benim bir tanıdığım girdiği iş görüşmelerinde sürekli bu taktiği kullanarak yüksek maaş teklifleri alabiliyor o görüşmelerden
hatta bazen görüşme aşamasında olduğu diğer firmaların maaş teklifini de söylemişliği var tabii hayali olarak
tabii söylenen miktarların ilgili sektör ve pozisyonun piyasasına uygun olması lazım , o böyle yapıyor
atıyorum piyasada onun kıdemi ve pozisyonu için maksimum maaş 30-35 bin ise o kalkıp 45 alıyordum demiyor
ona yakın şeyler söylüyor, 32 diyor 33 diyor. aslında eski yerdeyken aldığı 29 bin falan (rakamları attım)
özellikle bir yerde çalışırken yaptığı tüm iş görüşmelerinde bunu uygulamaktan asla çekinmiyor
çünkü görüştüğü yer iş teklif etmese bile kaybedeceği hiçbir şey yok
işsiz olunca biraz dezavantajlı olunuyor birilerinin gözünde

Sirketle konuşup bir önceki işinizde 30 aldığınızı, yine beklentinizin aynı rakam olduğunu konuşup, bir uzlaşmaya mı çalışsanız. İş hayatı hakkında bilgim yok ama sorunların konuşulmasından yanayım.

Evet kesinlikle işsizim diye bu ücret teklif edildi. Transfer olacak olsaydım maaş beklentimi en az 35 bin'den başlatırdım. Mecbur olduğumu biliyorlar. Ama evet çok az. Bir de Ocak ayına kadar 15.880 tl issizlik maasi alacağım. Biraz daha beklemeye karar verdim. Yeni iş görüşmelerinde dediğiniz gibi söylemeyi düşünüyorum. Zaten uzun süre zam alamayacağım bari maaş çok düşük olmasın.

Yarın mail ile 25 binlik ücreti kabul edemeyeceğimi yazacağım. Ama tahminen son teklif diyecekler. Çünkü biz 30 bin gibi konuşmuştuk en son bu mu olur dediğimde, iç dengelerin bozulmaması için en yüksek ücreti belirledik demişlerdi.

Sigorta yapmayan sigorta sirketi ha. Sonra insanlar calismak istemiyor diye cemkiriyorlar. Sigortasiz kabul etmeyin hic bir isi. Ve sunu eklemek isterim: Su anda aciliyet yoksa isteklerinizi de net ifade edin. Almanyadayiz. Ablama ilk teklif geldiginde "okumadan gevir cevir, bu yetersiz dersin" dedim. 3 defa ölye geri cevirdim. Her defa maas artirarak tekrar teklif sundular. Kadinlara hep daha düsük teklifler yapildigini bildigim icin de öyle yaptim. Her kötü sartli is kabul edilse sartlarda birsey asla degismez

Aynı cevabı alırsanız köprüleri yakarak HR olarak adayların kriterilerini incelemekte çok başarısız olduğunu ve dolayısıyla zaten adayları tanıyamayan bir yapının mutlu bir çalışma ortamı sunamayacağını belirtebilirsiniz.

Anladım, demek ki içeride çalışanların aldığı ücret bu.

Valla tamamen karakter meselesi. Ben mesela iş bulma konusunda çok karamsar bir insanım. Bir daha bulamam diye düşünür, başlarım öğrenilmiş çaresizlik benimki :)

Kimse 20000 bini beğendiği için çalışmıyor zaten. Razı gelmesem ülkedeki asgari ücret denen saçmalık kalkacak mı?

Asgari ücret, yapılan en adi iş için (yanlış anlaşılmasın. Adi derken hakaret anlamında değildir. Vasıfsız mahiyetindedir) verilen minimum maaştır. Toplumda en vasıf gerektirmeyen iş için ödenmesi gereken maaşı şu anda toplumun %40'ından fazlasının aylık gelirini ifade ediyor olmasında koca bir yanlış var. Bugün bu kadına böyle salakça bir maaş teklif edildiyse asgari ücret normal karşılandığı içindir. Kadının bütün vasıflarını "asgarinin bir tık üstü" olarak sayıyor ahlaksızlar.

Ben bir sürü iş görüşmesinde bulundum. Kendim de iş görüşmeleri yapıyorum.İşsizim diye pazarlık gücümün çok olmadığının farkındalar bu yüzden 35 bin demedim. 30 bin olur demiştim. Ama 30 bin derken daha da aşağıda maaş söyleyeceklerini bilmiyordum. Bana da supriz oldu. Demek ki daha kesin konuşmak lazım.

Ben olsam beklerdim başka iş fırsatları aramaya devam ederdim.Uygun değil deneyiminize göre şartlar.Biraz daha dayanın araştırmaya devam edin.
Evet bende beklemeyi düşünüyorum. Eylül gibi iş ilanları çoğu sektörde çoğalacak. Yaz ayı her zaman iş değiştirmek için durgun bir dönemdir. Beklemek en mantıklısı bence de.

Cok büyük tr sıralamasnda enerji şirketinde asgari alıyordum okadar kurumsal sen düşün. İçerisi zaten tımarhane gibi prim faln var vs de boş yani. Yazıklar olsun bence de.

Cok büyük tr sıralamasnda enerji şirketinde asgari alıyordum okadar kurumsal sen düşün. İçerisi zaten tımarhane gibi prim faln var vs de boş yani. Yazıklar olsun bence de.

ben Türkiye'den taşınmadan önce Türkiye'nin ve globalin en tepesindeki şirketlerin bazı süreçlerinde danışmanlık verdiğim bir işim vardı. HR ile yürüttüğümüz süreçlerde öyle mide bulandırıcı şeylere şahit oluyordum ki. çalışan memnuniyetini sağlayan şirketleri saysam bizim için daha kolay olur anlaşmak.

Çok haklısınız, zaten benim çıktığım maaş 30 bin idi.Yan haklar vardı; özel sağlık sigortası, yakacak yardımı, gıda yardımı, arada alışveriş çeki vs. Daha fazlaya geliyordu, sırf işe başlayayayım diye 35 bin demedim. Sandım ki 30 bin teklif ederler, 25 bin verdiler. 10 yıllık sektör deneyimim var, yetişmiş elemanım orada sıfırdan başlamayacağım. Burada o olmaz bence, çok işsiz insan var. İş arayan kişilerin bir kısmı piyasayı düşürüyorlar, onlara da kızamıyorum. Ekonomik daralma çok fazla. Bir an önce insanlar işe girmek istiyor. Ama her işin de bir ederi vardır. İşverenin her dediğini kabul edersek maaşlar hiç artmaz.

Evet tahminen buna çıkacak bir şekilde yarın mail atacağım. Çünkü yapılan bir yandan da saygısızlık. Sırf işsizim diye konuştuğumuz maaşın çok altında bir ücret teklifi sunuldu. Resmen fırsattan istifade bu. Uzun vadede dediğiniz gibi beni memnun etmezdi. Sonuçta piyasanın altında aylarca belki 1 yıl çalışacaktım. Bir de servise ulaşana kadar yol parası da en az bin tl gidecekti. Elime 25 bin bile kalmayacaktı

25k ile yine de çalışan memnuniyetini sağlamanın yolları vardı. İnanılmaz iyi yan haklar verilirdi. Örnek olarak; sizi ve aile bireylerini kapsayan sağlık sigortası, eğitim bütçesi, home Office imkanı varsa ofis bütçesi, ruh sağlığı için hiwell gibi aplikasyon üyelik ödemesi, yılda bi kerecik de olsa ikramiye, yıllık izne ek olarak bir haftalık kış izni
Sonsuz ihtimaller var ama belli ki içeride çalışanın mental ve fiziksel sağlığını önemsemeyen toksik bir kültür var. Önünüze bu teklif de gelebildiğine göre muhtemel iş arkadaşlarınız da kraldan çok kralcı olan ama kalifiye olmayan kişiler

Bence içerideki kişilerin aldığı ücret bu değil. Görüşmede ik departmanına uzman olarak 2 kişi alacaklarını söylediler. Tahminen 50 - 60 binlik bir bütçe verildi. Onlar da 25 bine iki kişi alıp ucuza maliyet çıkarma derdine düştüler. Çünkü ben kabul edersem bir kişi daha bakmaya tahminen devam edeceklerdi.

Bu iş konusu kısmet şans bence. Benim bir arkadaşım alanında benden daha az süre deneyimi var, (4 yıl kadar daha az deneyim) ingilizcesi yok, master yok aylık 55 bin net maaşa iş buldu. Hem de evine yakın, kurumsal bir şirket. Bu arada alanında iyidir, bu hak ettiği bir maaş. İşinde başarılıdır, bir de transfer oldu. Bu işi bulurken işsiz değildi. Belki o da etkilemiş olabilir. Sadece genel kanıya bakarsanız ingilizce olmadan, master vs olmadan 50 bin üstü maaş yoktur denir ama gayet de var oluyor. Şirket seni almak istedi mi istediğin maaşı da veriyor. Bana dedikleri gibi iç dengeler vs hikaye. 5 bin tl mi iç dengeleri bozacak? Tahminen ucuza işçi çalıştırma derdinde olan yerler için maliyet herşeydir. Arkadaşım gibi sana değer verecek işyerleri bulmak lazım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…