Kabul etmeli miyim, lütfen fikir verin.

25 bin TL net maaşı kabul etmeli miyim?

• Evet, işi kabul et.

OY: 17 25,4%
  • Hayır, iş aramaya devam et.

OY: 50 74,6%

• Ankete Katılan
    67
Muhtemel sorunları kabaca çözecek çözümlerle gelmişler. Bir nevi "ben yaptım oldu" tavrı. Dolayısıyla ihtiyaçları "bare minimum" seviyesinde çözerek oluşması muhtemel masrafları da ekarte etmiş oluyorlar.
kesinlikle, var desinler diye yapmışlar başka bi açıklaması yok.
daha fazlasını da isteyemezsin ki, yemek?? desen. aç mı bıraktık yeğenim, her gün yemek çıkıyor seviyesinde.
servis de aynı mantık

Muhtemel sorunları kabaca çözecek çözümlerle gelmişler. Bir nevi "ben yaptım oldu" tavrı. Dolayısıyla ihtiyaçları "bare minimum" seviyesinde çözerek oluşması muhtemel masrafları da ekarte etmiş oluyorlar.
bu patronların cimriliği ile bu işler nasıl oluyor anlamış değilim
ben hibrit çalışıyorum, ofise ayın bazı günleri gidiyorum. ofise gittiğimde yemek söyleniyor dışarıdan
veya bi yere gidilip yeniyor
tamamen şirket karşılıyor vs.
geçenlerde yeni bi yer açılmış, nispeten ucuz. denemiş arkadaşlar, muhasebeci arkadaş falan (patronun sağ kolu)
neyse ben övgü duyunca baktım 2 kişi de oradan sipariş vermek istedi, dedim tamam bana da oradan söyleyin
yemek bi geldi, hayatımda yediğim en kötü 5 yemekten biri olabilir
hem hazır ürün dondurulmuş yani belli, ısıtıp yollamışlar, pilav falan dünden kalma yani korkunç
neyse o gün bişey demedim, açtım yedim geçtim
ertesi hafta yine ofisteyiz, yemek söylenecek. baktım yine aynı yerden söylemeyi falan konuşuyorlar
dedim bana oradan söylemeyin lütfen. bişey mi oldu dediler.
geçen söyledik ve çok kötüydü, daha ne olsun dünden kalma pilav itelemişler
niye ucuz olduğu anlaşıldı yani hiç de övdüğünüz gibi değil deyip muhasebeciye laf çarpmış oldum :KK70:
bize gelenler kötü değildi aslında falan filan dedi, bilmiyorum sonradan bozmuşlardır belki dedim geçtim
velhasıl o gün herkese eli yüzü düzgün yemekler söylendi
sonrasında da aynı biçimde
aslında cimrilik ederek daha fazla şey kaybediyorlar kazandıklarını zannedip

bu patronların cimriliği ile bu işler nasıl oluyor anlamış değilim
ben hibrit çalışıyorum, ofise ayın bazı günleri gidiyorum. ofise gittiğimde yemek söyleniyor dışarıdan
veya bi yere gidilip yeniyor
tamamen şirket karşılıyor vs.
geçenlerde yeni bi yer açılmış, nispeten ucuz. denemiş arkadaşlar, muhasebeci arkadaş falan (patronun sağ kolu)
neyse ben övgü duyunca baktım 2 kişi de oradan sipariş vermek istedi, dedim tamam bana da oradan söyleyin
yemek bi geldi, hayatımda yediğim en kötü 5 yemekten biri olabilir
hem hazır ürün dondurulmuş yani belli, ısıtıp yollamışlar, pilav falan dünden kalma yani korkunç
neyse o gün bişey demedim, açtım yedim geçtim
ertesi hafta yine ofisteyiz, yemek söylenecek. baktım yine aynı yerden söylemeyi falan konuşuyorlar
dedim bana oradan söylemeyin lütfen. bişey mi oldu dediler.
geçen söyledik ve çok kötüydü, daha ne olsun dünden kalma pilav itelemişler
niye ucuz olduğu anlaşıldı yani hiç de övdüğünüz gibi değil deyip muhasebeciye laf çarpmış oldum :KK70:
bize gelenler kötü değildi aslında falan filan dedi, bilmiyorum sonradan bozmuşlardır belki dedim geçtim
velhasıl o gün herkese eli yüzü düzgün yemekler söylendi
sonrasında da aynı biçimde
aslında cimrilik ederek daha fazla şey kaybediyorlar kazandıklarını zannedip

Bu gibi durumlarda istihdam sürecinde yetkili her kim var ise onların kendisine saygısı ile olan savaşını görüyoruz 🤭

Merhaba,

Kafam çok karışık, size bir sorum var. İnsan kaynakları alanında çalışıyorum. 10 yıllık iş deneyimim var. Şu an işsizim. Önceki işimden departmandaki pozisyonum kapatıldığı için mayıs sonunda ayrılmak durumunda kaldım.Orada 30 bin tl alıyordum. Haliyle iş bulamadan çıkmış oldum.

1,5 aydır deli gibi iş arıyorum. Bir firmadan teklif geldi. İnsan Kaynakları pozisyonu. 25 bin tl net teklif ediyorlar. Netten çalışıyorlar. 12 maaş. Bir de servisi var, ama ana noktaya kadar minibüs kullanmam gerekecek. Hafta içi 8-6 çalışıyorlar. Başka bir hakkı yok. Çok büyük bir şirket değil ama bilinen bir sigorta şirketi. Özel sağlık sigortası da yok.Deneyimime göre bana maaş biraz düşük geldi. 10 yıllık deneyimim var ayrıca İngilizce de biliyorum. Hem sözlü hem yazılı ingilizce sınavlarına girdim, başarılı oldum. Teklif olursa en az 30 bin tl net bekliyordum. Son teklif mi dediğimde evet iç dengeleri gözeterek en iyi teklifi yaptık dediler.

Sizce ne yapayım? İşi kabul edeyim mi? Yoksa bu işi reddedip iş bakmaya devam mı edeyim? Ekonominin durumu malum, bir daha ne zaman iş bulurum bilmiyorum. Siz olsanız ne yapardınız?
Hem on yıllık tecrübeniz var hem yabancı dil, işsiz kalmazsınız asla merak etmeyin. Hiç bir hakkı yok üç kuruşa asla çalışmam deyin açık açık söyleyin.
Ekonomi malum evet ama bu ücrete çalışırsanız kendinize yazık edersiniz.

Şimdi zam dönemi. Ucuza kapatırsınız zamdan memnun olmayan herkes is arayışına başlayacak 1 ay daha sıkın dişinizi. Gecen sene ben böyle mecbur kaldım çalıştım çünkü 3 aydır işsizim. 6 ay bedavaya çalıştım ocakta duzelttirdim maasi. Kulağıma küpe oldu

Şimdi zam dönemi. Ucuza kapatırsınız zamdan memnun olmayan herkes is arayışına başlayacak 1 ay daha sıkın dişinizi. Gecen sene ben böyle mecbur kaldım çalıştım çünkü 3 aydır işsizim. 6 ay bedavaya çalıştım ocakta duzelttirdim maasi. Kulağıma küpe oldu
asgari ücrete zam yok temmuzde
özel sektördeki şirketler asgari ücretten dolayı zam yapıyordu temmuzda, o da hepi topu 2 senedir falan
kime zam yapılıyor ? ben hiç duymadım etrafımda da. kimsenin zam yaptığı yok zam beklentisi de yok
keşke yapılsa da diyemiyorum açıkçası çünkü yapılmasının da faydasını görmüyoruz
hatta fırsatçılara gün doğuyor ev sahibinden sokaktaki esnafına kadar

cok ünlü bi amerikan şirketinde gene cok ünlü bi telefon markasının temsilciyisim henüz zamsız 20 alıyorum :KK70: 3900 multi uc ayda bı ıkramıye ve haftasonları calısmıyoruz bide homeoffice tabi. Ayrıca moleküler biyologum ama maalsef sektörde ıs yok. yanı dıyecegım o kı beklentıler beklentı olarak kalıyo maalsef.....
Benide işe alır mısın :)

asgari ücrete zam yok temmuzde
özel sektördeki şirketler asgari ücretten dolayı zam yapıyordu temmuzda, o da hepi topu 2 senedir falan
kime zam yapılıyor ? ben hiç duymadım etrafımda da. kimsenin zam yaptığı yok zam beklentisi de yok
keşke yapılsa da diyemiyorum açıkçası çünkü yapılmasının da faydasını görmüyoruz
hatta fırsatçılara gün doğuyor ev sahibinden sokaktaki esnafına kadar
Asgari ucret ocakta yüzde 49 zamlandi. Benim şirketim gibi şirketler bizim asıl zam donemimiz temmuz, dedi ocakta yarısını verdi temmuzda yüzde 25 bekliyoruz

Asgari ucret ocakta yüzde 49 zamlandi. Benim şirketim gibi şirketler bizim asıl zam donemimiz temmuz, dedi ocakta yarısını verdi temmuzda yüzde 25 bekliyoruz
sizin şirketinizi biz bilmiyoruz, kurumsal mıdır, çalışana değer verir mi, yan haklar nedir vs
bilinen şey şu: çoğu şirket temmuzda zam vermeyecek.

Bence 30bin olursa kabul edeceğinizi söyleyin. 25bin de hiç yoktan iyi tabi ama işe harcayacağınız zaman, enerji, ev işlerinin aksayacak olması, sürekli yorgunluk gibi etmenleri de düşünmeniz lazım.

sizin şirketinizi biz bilmiyoruz, kurumsal mıdır, çalışana değer verir mi, yan haklar nedir vs
bilinen şey şu: çoğu şirket temmuzda zam vermeyecek.
Evet kurumsal bir şirket asgari ücrete zam yapılmayacak olması asgari ücretlileri ilgilendiren durum. Diğer beyaz yakalar, gri yakalar ve usta pozisyonları zam bekliyor. Sektordeyim

Evet kurumsal bir şirket asgari ücrete zam yapılmayacak olması asgari ücretlileri ilgilendiren durum. Diğer beyaz yakalar, gri yakalar ve usta pozisyonları zam bekliyor. Sektordeyim
siz söyleyince ben de bişey sandım .
şirketinizin ekstra yaptığı bişey yok, yılbaşındaki zammı bölmüş sadece , yarısını ocakta yarısını temmuzda veriyor .
bu da milleti iyice saf bellemenin başka bi yolu
siz aslında zam falan değil size hala verilmemiş olan hakkınızı almayı bekliyorsunuz
rakamsal olarak daha yüksek gözüksün diye kendilerince bi strateji yapmışlar, insanları da bunun matah bişey olduğuna inandırmışlar . insan kandırmak ne kolay şu ülkede .

siz söyleyince ben de bişey sandım .
şirketinizin ekstra yaptığı bişey yok, yılbaşındaki zammı bölmüş sadece , yarısını ocakta yarısını temmuzda veriyor .
bu da milleti iyice saf bellemenin başka bi yolu
siz aslında zam falan değil size hala verilmemiş olan hakkınızı almayı bekliyorsunuz
rakamsal olarak daha yüksek gözüksün diye kendilerince bi strateji yapmışlar, insanları da bunun matah bişey olduğuna inandırmışlar . insan kandırmak ne kolay şu ülkede .
Dün akşam yazmıştım bu durumu ama anlamamışsınız sanırım.

Asgari ucret ocakta yüzde 49 zamlandi. Benim şirketim gibi şirketler bizim asıl zam donemimiz temmuz, dedi ocakta yarısını verdi temmuzda yüzde 25 bekliyoruz.
Konu sahibine anlatmak istediğim bu aslında. Yüzde 25 min beklenti. Kadro beklentileri de var. Dolayısıyla maaşından memnun olmayanlar şirket değiştirecek. Biraz daha beklesin değiştirenlerin yerine geçsin.

Bu arada hukuki bir bilgi asgari ücretin altında personel calistiramazsiniz
Ya hani . Şirket politikaları gereği örneğin ocakta asgari ücretin ustundekilere hiç zam yapmayabilir yasal olarak bir sıkıntı yok beğenmeyen gider. Saflikla kanmakla ilgisini kuramadım?

Asgari ucret ocakta yüzde 49 zamlandi. Benim şirketim gibi şirketler bizim asıl zam donemimiz temmuz, dedi ocakta yarısını verdi temmuzda yüzde 25 bekliyoruz.
Konu sahibine anlatmak istediğim bu aslında. Yüzde 25 min beklenti. Kadro beklentileri de var. Dolayısıyla maaşından memnun olmayanlar şirket değiştirecek. Biraz daha beklesin değiştirenlerin yerine geçsin.

Ya hani . Şirket politikaları gereği örneğin ocakta asgari ücretin ustundekilere hiç zam yapmayabilir yasal olarak bir sıkıntı yok beğenmeyen gider. Saflikla kanmakla ilgisini kuramadım?

kabaca hesap yaparsa (hesabım hatalı olabilir. beni düzeltin) X maaş alan birisi yılın başında %50 zam aldığında bir yıllık kazancı 18X oluyorken sizin gibi yılın başında %25 zam alan ve yılın ortasında da tekrar %25 zam alan birisinin yıllık kazancı 16,875X olur.
ayrıca sizin kurumsal şirket anlayışınıza dair ciddi şüphelerim oluştu.

kabaca hesap yaparsa (hesabım hatalı olabilir. beni düzeltin) X maaş alan birisi yılın başında %50 zam aldığında bir yıllık kazancı 18X oluyorken sizin gibi yılın başında %25 zam alan ve yılın ortasında da tekrar %25 zam alan birisinin yıllık kazancı 16,875X olur.
ayrıca sizin kurumsal şirket anlayışınıza dair ciddi şüphelerim oluştu.
Siz kamuda mi çalışıyorsunuz? Asgari ücretin üzerinde zam yapmak yeterlidir diyorum hala benim maasi hesapliyorsunuz.size ne benim ne aldığımdan hangi bakış açısına sahip olduğumdan. Yazmayın lütfen.

yok ben o kısmı anladım zaten, başka bişeyden bahsediyorum

şirketinizin sizlere yaptığı illüzyonun farkında değilsiniz
kandırmakla ilgisini kuramıyor olmanızın sebebi bu
forum kuralları gereği (konu sahibinin sorusu dışına çıkmak yasak) bu durumu uzun uzadıya izah edip ne kastettiğimi açıklamayacağım
belki başka bi konu başlığı altında ifade ederim içerik uygun olursa

yok ben o kısmı anladım zaten, başka bişeyden bahsediyorum

şirketinizin sizlere yaptığı illüzyonun farkında değilsiniz
kandırmakla ilgisini kuramıyor olmanızın sebebi bu
forum kuralları gereği (konu sahibinin sorusu dışına çıkmak yasak) bu durumu uzun uzadıya izah edip ne kastettiğimi açıklamayacağım
belki başka bi konu başlığı altında ifade ederim içerik uygun olursa
Ya gülüyorum tr de ilk 100 deki bir holdigte çalışıyorum adamlar beğenmeyen gitsin diyor. Ilizyon miluzyon ayakta kalmaya karnımı doyurmaya çalışıyorum. Borçlarımı ödeyip günü kurtarma derdindeyim. Her yer aynı. Siz beni bosverin diyorum. Sektörün içinden geliyorum. Ülke şartlarını bilmeden havadan konusuyorsunuz

• Beğen
Reactions: Gif
Ya gülüyorum tr de ilk 100 deki bir holdigte çalışıyorum adamlar beğenmeyen gitsin diyor. Ilizyon miluzyon ayakta kalmaya karnımı doyurmaya çalışıyorum. Borçlarımı ödeyip günü kurtarma derdindeyim. Her yer aynı. Siz beni bosverin diyorum. Sektörün içinden geliyorum. Ülke şartlarını bilmeden havadan konusuyorsunuz
bana neden sinirleniyorsunuz ? sinirlenmeniz gereken kişi gerçekleri söyleyen ben miyim yoksa sizin hakkınızı yiyen, tek seferde yapılabilecek bir zammı iki parça halinde yaparak kazancınızı azaltan patronlarınız mı ? bi daha düşünün.

hesap ortada:

2023'te 20.000 tl net maaşı olan birine ocakta %50 zam yapıldığını düşünelim
maaşı 30.000 olur ve 30.000x12 ay = 360.000 yıllık kazancı olur.

2023'te 20.000 tl net maaşı olan birine ocakta %25 zam yapıldığını düşünelim
maaşı 25.000 olur, bu kişinin temmuz ayına kadarki kazancı: 25.000x6 ay= 150.000 tl olacaktır.
temmuzda kendisine bi %25'lik ara zam yapıldığında yeni maaşı: 31.250 olacaktır.
bu durumda bu kişinin sene sonuna kadar kazancı: 31.250x6 ay= 187.500 olacaktır.
yani bu kişinin senelik kazancı 150.000+187.500 = 337.500 oluyor.

velhasıl sene başında zammı tek seferde alan kişi, zammı ikiye bölerek ocak ve temmuzda alan kişiden daha fazla kazanmış oluyor senelik bazda.

her yer aynı değil, birçok şirket sene başında zam yaptı ve temmuzda zam yapmayacak.
sizinki gibi uyanık geçinen yerler zammı ikiye bölüp sizlerin cebine böyle elini daldırıyor işte , onu demeye çalışıyoruz size saatlerdir burada .
sizin üslubunuzla konuşmayı kendime yakıştırmıyorum, rakamlar konuşuyor zaten metametik bilginiz varsa tabii .
gerçi gülüyorum falan demişsiniz, biz hiç gülmüyoruz aksine kızıyoruz böyle sözde kurumsal geçinen yerlere.

Sigrid Sigrid

X