İzmir'e taşınmak 🤔

2 haftadir izmirde ailesinin yaninda olup birkac saat once donen biri olarak sizi kiskandim.Cok isterdim cocuklarimi Izmirde buyuteyim.

Dağlık olması kötü müymüş? Alalaaa Konya dümdüz, oraya gitsinler o zaman.

Güvenlik, rahatsız edilme falan beni de çok şaşırttı açıkçası. Her insanın tecrübesi farklı demek ki diyeceğim buna.

Muğla ve izmir kıyaslanacak iki şehir değil bence. Muğla merkez İzmir’in çeyreği kadar yüzölçümüne de nüfusa da sahip değil ki. Deniz yok, liman yok, sanayi yok bildiğim kadarıyla. İlçeleriyle kıyaslasak Ülkenin üçüncü büyük şehriyle bir sahil kasabasını kıyaslamak absürt olacak. Neyi kıyaslıyoruz biz?

Izmıri övmeye devam ediyoruz yalnız biz

Bir de şimdi Ankara Izmirden güzel diyenler gelmesin ömrüm onlardan uzak durmaya çalışmakla geçti

Tamda benlik konu olmuş.. senelerdir memleket diye tutturdum sizinle benzer sebeplerden dolayı,bunlara artı olarak bizde tam tersi,aileler memleketteydi. Bulunduğumuz ilde arkadaş ortamı dışında kimse yoktu. Eşimde işinden çok memnundu.. velhasıl biraz isteyerek biraz acabalarla düzenimizi bozduk geldik memlekete. Sonuç eşim yapamadı bende sıkıldım burada. Nekadar uzak okadar iyi dedikleri akraba ilişkileri ve eşimin o mutlu olduğu işi bırakması bizi yerle bir etti. Ne işe alışa bildi nede buralara. 2 aydır döndü geldiğimiz yere ve mutlu :) bizde ay sonuna taşınıp geri gidicez,maaş vs durumlarını bekliyoruz. Tavsiyem,olduğunuz yerde kalın. Heleki aile eş dost la düzeni oturtmuşken çok sıkılırsınız yanlız. Heleki mutlu olduğu bir işse,birdaha dikiş tutturamama ihtimali yüksek.

Istanbulda 4 yil yasadim, ordan yurtdisina yerlestim,,uzun bir suredir izmirde yasiyorum.
Izmiri seviyorum,yurtdiaindan buyuk heyecanla ucarak eri döndum izmire, ama ben Istanbulu da, yurtdisini da ozluyorum.
Besiktas, Bebek civarinda yasiyordum.
Burda da kiralar yuksek, cok bi farki olmayacaktir maddi anlamda istanbul'dan.
Son zamanlarda izmirim de depremler de psikolojimizi bozdu. Gun icinde mutemadiyen sallaniyoruz.
Hayirlisi

Çocuğunuz için sizin için iyi olabilir ama canım İzmir artık senin anlattığın gibi değil İstanbuldan farksız apartmanlsrda komşuluk yok İstanbul neyse İzmir de o oldu ha ama şu yönden dersen bahçeli evde oturmak istiyorum tamam güzel olur ama diğer türlü hiç he unutmadan birde durmadan deprem oluyor.. Buraya geleceğin zaman oturacağınız evi çok iyi seçin Allah korusun ama emekli olursan gel yerleş

İstanbul'u İzmir'le kıyaslamak bence hata.
İstanbul'un metropol olmasından kaynaklı İzmir'le kıyaslanamayacağı avantajlarını bir kenara bırakırsak,
İzmir yaşaması keyifli ve daha huzurlu bir şehir.
İstanbul gibi keşmekeşi yok.
Fakat İzmir'de 2,3 sene öncesi gibi değil.
Maaşlar hala düşük ama giderler İstanbula eşitlendi.
Kiralar ve ev fiyatları fahiş.
Dış semtlerde bile temiz veya yeni evler 500 binden başlıyor, tabii bulursanız.
İş fırsatı gerçekten az.
Kurumsal firma çok az.
Nitelikli insanlar doğru işi bulamazsa resmen harcanır.

Dış ilçelerde yaşamak, merkezde yaşamak gibi değil.
Dış ilçede yaşayıp İzmir'de yaşadığınızı zannetmeyin derim.
Mesela İzmir'in de bağcıları, esenyurtu, zeytinburnu, fatihi var.
Bana göre en güzel yeri bostanlı, güzelbahçe.
İnsan çeşitliliği İstanbul'a göre az. İzmir'e has kültürü hala var.
İnsan sayısı daha az.
Trafik daha az.
Sahili, koyu, plajı hem yakın hem seçenek fazla.
Yaz aylarında akşam iş çıkışı dahi bir yerlere kaçabiliyorsunuz.

Bana göre İstanbul'a göre daha güvenli.
Doğma büyüme İstanbulluyum ama artık 1 haftadan fazla İstanbul'da yaşayamam. Fazla geliyor boğuyor beni.
İzmir'de daha özgür hissediyorum.

İzmir'e gelenlere tavsiyem, lütfen İzmir'i geldiğiniz yere çevirmeyin, İzmir'e adapte olun.

Valla izmir bıraktığınız izmir değil. Depremden sonra kiralar çok arttı. 1000 tlye nerde kocaman evde oturuyordunuz merak ettim? Zaten izban vs sistemi de değişti. Gittiğin yer kadar ücret ödüyorsun. 20 tlnin hiçbi önemi kalmadı artık.

İzmir dağlık dediğinizde gülesim geldi :))) izmirin yüzde 75i ova ve doldurma üzerine yerleşmiş.

İzmir dağlık dediğinizde gülesim geldi :))) izmirin yüzde 75i ova ve doldurma üzerine yerleşmiş.
Çevre yolunda veya otobanda giderken sağımızda solumuzda arkamızda önümüzde gördüğümüz dağlık ve izbe mahalleleri uyduruyor muyum yani:))
(merkez için konuşuyorum)

Kendim de dağın tepesindeyim, gücümüz bu kadar yetiyor. Ancak eşimin tüm akrabaları da dahil olmak üzere hepimiz yukarılardayız. Manavkuyu, bostanlı, buca filan derseniz elbet düzlük.

Son düzenleme:
Konyadan mı geldiniz?

Ben (ailem ve yakın akrabalarının bornova-karşıyaka-çiğli-güzelyalı göztepe ve gaziemirde) yaşamış biri olarak İzmir'i pek sevmiyorum. Sebeplerinden biri sivrisinekleri. Özeliikle göztepede sivrisinek ve yakarca sorunu nedir öyle ya.
İkincisi kanalizasyon problemi konakta alt yapıyla ilgili halen büyük sorun var
Üçüncüsü iklimi. Yazın denizden gelen yapışkan nemlilik kışın da bence çok değişik bi soğuğu var. Ankarada 8 sene yaşadım orada giyinirsin üşümezsin İzmir'de neden böyle olmuyor anlamış değilim.
Bir diğer sebebi insanlardaki rehavet. İnsanları gerçekten yardımsever ve güleryüzlü. Ama çok rahatlar ya bana göre değil. Ben daha çok resmiyet seviyorum.
Son olarak da İZBAN. Karmakarışık bir yapısı ve ücretlendirmesi var ama şehri baştan başa gezdirir o güzel.

İstanbul ile arasında kalsam İzmir'i seçerdim tabi orası ayrı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…