İzmir'e taşınmak 🤔

Çok yazdım biliyorum ama daha yazmak zorundayım çünkü bu farkı birebir yaşamış insanım ben. Bir de yaşadığınız semt İzmirde çok daha önemli. Kiraları yüzünden geri ve sahilden uzak semtlerde yaşarsanız İzmir bu mu diye faltaşı gibi açılır gözleriniz. Her türlü Anadolu insanının yaşadığı (bu kötü bir şey değil ama) maalesef ki köyündeki yaşam tarzını aynen uygulayan, bundan sizin rahatsızlık duymanızı garipseyen komşularınız olması söz konusu. O kadar çok göç almış ki İzmir maalesef belli başlı iyi semtleri dışında keşke buraya yerleşeceğime gidip bir Anadolu kentine yerleşseydim bari pahalı olmazdı diyorsunuz büyük bir hayal kırıklığı ile. Sözün özü o çok iyi semtlerde yaşayacak ve bahsettiğim konularda Ankara ve İstanbul un modernliğini, düzenini, imkanlarını vs aramayacaksanız, cıvıl cıvıl ortamları, kültür etkinlikleri ve ülkenin en özgür yaşantısı ile mutlu olacaksanız bunlar size yetecekse bayılacaksınız İzmir'e. Yetmeyecekse benim gibi geri kaçacaksınız. Ha yanlış anlaşılmasın İzmir'i hala seviyorum, ikinci bir evim olsa İzmir'in güzel bir semtinden alırdım. Ama sessiz, sakin, düzenli, imkanlı, şehir mimarisi ve bakımı ile Ankara artık ilk evim. Bu konuda kararlıyım Sahi bir de Ankaranın temiz ve leziz, bakımlı ve bol denetimli restaurantlarını çok özlemiştim orada Çok yazdım affola. Ancak ifade edebildim

Bende yorumu okuyunca çok şaşırdım 40 yıllık İzmirli’yim kordon,kemeraltı,hastane vs gittigimde mutlaka tanımadığım insanlarla sohbetim olmuştur kızımın parkta tanıştığı arkadaşının annesinle orda tanışıp uzun süre arkadaş olmuşlugum vardır.

İstanbul Bağcılar daha güvenlidir Asarlık'tan. Esenyurt belki rengidir.
Umarım yol tarifi sormamışsındır
Beni de arkadaşım tarihi yeri var diye kadifekaleye götürmüştü. Hayatımda o kadar korkutuğum sayılıdır.
200-300 metrede bir polis aracı, zırhlı araçlar falan noluyoruz dedim.

Yüzdelik dilimi bilemem, gördüğümü söylüyorum. 2 sene önce kuzenim geldi arkadaşlarınız gezdirmeye. Bana da uğradılar, dediler ki hiç umduğumuz gibi değilmiş baya bi şok olduk, beğenmedik, iyiki burda yaşamıyormuşuz. Her yer dağ bayır, izbe mahalle vs. Aynı gün de geri döndüler. Kaldı ki eşim 30 senedir izmirde, o da hep artık daha güzel yerlerde yaşamak istiyorum der. Her akşam 15 dk lık yolu 1 saatte geliyor çünkü.

Sonuç olarak devamlı yazdıklarıma karşı çıkmak, haklılığınızı ispatlamak yerine napsanız acaba farklı görüşlere, fikirlere saygı mı duysanız? Konu sahibi izmirde yaşayanlardan fikir istemiş, herkes fikrini yazmış. Nihayetinde herkesin beğendiği beğenmediği yerler de çok farklı. Başka birine daha yazmıştım sizin beğendiğinizi ben beğenmeyebilirim, benim beğendiğimi de siz beğenmeyebilirsiniz. O yüzden kendi yorumunuzu yapıp geçmek varken insanlara müdahale etme çabası içinde olmanız, fikirleri değiştirebileceğinizi sanmanız filan bana komik geliyor açıkçası.

Ben direk izmir hakkında fikrimi yazdım, İstanbulu bilmiyorum. O yüzden kıyas yapamıyorum.

Doğru söylediniz. Biz İstanbul'dan Balıkesir'e taşındık, sanıyorlar ki Ayvalık'ta herkes çok medeni. İzmirli yazlıkçıları var mesela çoğu iletişime kapalı öyle herkesle iletişim kurmuyorlar. Her şehir insanı çok iyi gibi bir şey söz konusu değil. Eskiye kıyasla insanlar çok değişti. Mesela Ayvalık, İzmir turistik yerler olduğu için dışarıdan yabancı biri gördükleri zaman fiyatları arttırıyorlar. Cunda'yı öve öve bitirmezler mesela ama aşırı kasvetli bir yer. Eskiden İstanbul çok rahat bir yerdi iletişimi vs şimdi orası da dolunca heryer de olduğu gibi herkes kaçmak istiyor. Heryer birbirine benziyor aslında.

Son düzenleme:
egergenisailenizle cok sik vakit geciriyorsaniz, annenizle, kardesinizle surekli gorusuyorsaniz ben olsam 1 yasindaki çocukla onlardan ayrilmam. tecrube ile söylüyorum. ben 1 yasinsa cocukla yurtdisina tasindim, en buyuk pismanlogim keske cocuk 4 yasina gelince tasinsaydik ananesiyle babanesiyle buyuseydi diye

Şehir olarak sıkıntı yaşamazsınız, eviniz İşe yakın olursa bir nebze rahat edersiniz ama asıl konu arkadaş çevresi bence ona odaklanın. Yani en azından bir yıl biraz sıkılıp sadece ailece kalacaksınız bilginiz olsun.biz şehir değiştirdiğimzide ilk 2 yıl eşim ve ben gezdik neyse ki iyi anlaşıyorduk ama arkadaş çevremizi o kadar özlüyorduk ki o konuda çok zorlandım. Ki ben çok sosyal bir insanım iş yerinde hemen herkesle muhabbet kurdum ama insanların yerleşmiş dostlukları var hadi eve çaya gel, hadi haftasonu dışarı çıkalım diyecek arkadaş bulmak ilk bir yıl baya zor oluyor. Yoksa istanbul ile İzmir in imkanı eşittir yazın da Denize girmek için çok daha keyiflidir İzmir bir saatte bir sürü deniz kenarındaki yere gidebilirsiniz

Ben yedi kuşak İzmir, Menemenliyim. Yerlilerimiz medeni sıcakkanlı ve yardımseverdir ama altını çiziyorum yerlilerimiz. Son yıllarda kaba saba yobaz kişiler göç etti maalesef, çok üzücü.

Hiç güleceğim yoktu.
İstanbul ortalaması daha medenidir. İzmir'in yanından geçemez.

İstanbul'dan İzmir'e yerleşme niyeti olanlar için Menemen'i anlatmayı borç bilirim.
Kent2 ve ulukenti hariç tutuyorum. Tabii her mahallesi değil. Bunu da not alalım.

Bir kere Menemen İzmir değildir.
Menemenin yerlisi komşu ilçesi Çiğli ve ötesine giderken İzmir'e gidiyoruz der oradan bir çıkarım yapabilirsiniz.
Bir kaç tane kurtarılmış mahallesi haricinde bağcılardan hallicedir.
Küçük şehir fobiniz varsa üzerine benzin döküp odun atmaktır Menemen.
Mahalle baskısı, dedikodu gırla.
Hele yerlilerin arasında yaşıyorsan özellikle köyle bağlantısı varsa sen şehirde afedersin osursan karşı dağda, köyde duyulur.
Adım başı kıraathane zaten medeniyet seviyesini oradan bile ölçebiliriz bence.
Merkezi iğrençtir. Adeta bir bağcılar, bir esenyurt.
En çok yerliyi perşembe günü görürsün. Köyden ve çevre mahallelerden akın akın insan gider pazara.
Haftanın her günü her yerde şalvar görebilirsin. Sakın ola garipseme İstanbul'lu kardeşim.
Menemeni geri kalan günler Asarlık2 olarak adlandırabilirsin.
Asarlık neresidir dersen bir semtidir. Genelde doğu kökenli insanların yaşadığı ama olayın, pisliğin, eksik olmadığı, girilmeye korkulan bir mahallesiymiş. Şimdilerde eskiden öyleydi artık o kadar kötü değil diyorlar.
Namını hak ediyor diyorlar ama doğulu olanların tamamına kürt diyerek ötekileştirip, ırkçılık yapmalarını normalleştiremeyiz.
Kürt demek küfür etmek gibi bir şey Menemende.
Mesela bir yerde hırsızlık olsun bir kürt çalmıştır derler, insanların beğenmediği bir iş olsun kürt yapsın derler.
Irksal bir statü meselesi var yani.
Seni övmek için "kürt ama bizim insanımızdan iyi" derler. O yerme ifadesini zihniyeti hissedersin.
Kısacası yerlisini al vur asarlıktakine.
Birbirinin laciverti.
Menemen kolay kolay İzmir kültürünü sindiremez.
Çünkü yerlisi de yerlisi olmayanı da büyük ölçüde yobaz.

Siz neden anlamak istediğiniz gibi yorumluyorsunuz ki onu anlayamıyorum , izmirli olmayıp izmir i sevmiş olabilirsiniz . Maalesef izmirli tek kuşak ile olunmuyor , yine de aileden dolayı farklı kültürlerde yetişiliyor. İzmirli'ler evet sıcak kanlılar, , benim demek istediğim izmir merkezi karışık ve her şehirden insan olduğu için de artık anlatıldığı gibi merkezi sıcak insanlarla kaynamıyor :) kimse kimsenin yüzüne bakmıyor. Canım izmir im çok fazla göç aldığı için eski izmir değil. 30 yıldır bornovadayım , izmir'li tanıdığım tek tük sadece....İzmir izmir olmaktan çıktı. Emin ol ki izmir in köylerine gidip asıl izmirli leri yerinde tanısan bu söylediklerimi çok rahatlıkla anlayabilirdin. Nereli olduklarının ne önemi olup olmadığını neden konuşuyoruz ki o zaman İstanbul'u da ele aldığımız da o zaman oranında çeşitliliğini göz ardı edebilriz arada ne fark var ki bu durumda ? Kategorize ediyorum çünkü has İzmir'den bahsediyorum :) Kozmopolit şehir demişsiniz ama ilk sırada İstanbul yer alıyor bunları karşılaştırırsak sırf bu sebepten İstanbul'dan taşınılmaz ... İzmir' in insanlara sıcaklığını hissetmek isterseniz köylerini muhakkak ziyaret edin , ben köyümüze otobüs ile giderken bindiğim otobüste teyzelerle kanka olarak gidiyorum , şöförü , muavini bile sohbet ediyorlar , sen kimlerdensin diye başlayan teyzeleri çok seviyorum mesela :) al bak bu benim bahçemden diyerek sana bişeyler vermeye çalışmaları ... araban ile geçerken amcaların , dedelerin dikkat kesilen bakışları sonra selam vermeleri , izmir e özgü yemekler yemek... İzmir de ot yemekleri çok meşhurdur. benim eşimde bulgaristan göçmeni , 50 senedir buradalar , eşim doğma büyüme izmir de ama aramızda kültür farklılığı çok fazla. Yemek anlayışından , misafir anlayışına kadar. Gerçek izmir insanını saat kulesi yada kordonda tanımak biraz zor bu da benim bakış açım , izmirli yi tanımak istiyorsan köylerine gitmenizi tavsiye ederim. İzmir i yaşamak içinde nezih yerlerinde oturulmalı , yoksa kadıköy den mesela bornova da , bayraklı da oturulmak için taşınılmaz. İnşallah bu kez cımbızlanmamak dileğiyle :)

bende istanbul dan gelen arkadaşlarımı alsancak , konak , asansor , kızlar ağası , kemeraltı , inciraltı , karşıyaka, efes , buralara götürmüştüm :) hala arkadaş beklenti içindeydi ... ayrıca bu arkadaşlar normalde hep çeşme' ye tatile gelen biridir, sahil kıyılarını da iyi bilirler.'' Bu ne ya İzmir hiç beklediğim gibi değilmiş'' dedi. Ha ama Gaziantep'ten üniv. için izmir' e gelen arkadaşım daha snra izmir e temelli taşındılar , hatay dan diğer bir arkadaşım o da tamamen taşındı. Bursa dan arkadaşım geldi o da bayıldı, biraz daha küçük illerden gelen insanlar İzmir in rahatlığını çok seviyorlar. Ben has izmir li olarak sadece küçük kasaba köy tarzı ilçelerini seviyorum, daha samimi buluyorum. Muğla'ya gittiğimde oranın insanlarını izmir lilere çok benzetiyorum ve sıcak buluyorum, ben izmir de aktivite bulamıyorum. Hem insanını , hem doğasını , hem aktivite olarak da çeşitliliği için muğla ya hayran biriyim. Şimdi klavye başına geçip düşünleremize saygı duymayıp bir sürü şey yazıp çizecekler :)

Aa olur mu herkes beğenecek herkes onlarla aynı fikirlere sahip olacak. Saygı saygı derler saygı göstermezler. Ben yoruldum valla laf anlatmaktan. O yüzden pes ediyorum :)

Muğla Antalya tarafı benim de favorim. İzmirde çeşmeye gitmemiz 1.5 saat sürüyor. Antalyada insanlar 10 dk da sahildeler :) eşim izmirli, deniz aşığı olduğu için kendisi taşınmak istiyor Muğla Antalya civarına.

bizde eşimle öyle düşünüyoruz :) sahil kasabasında emeklilik hayalleri ... tabi taş yığınları, oteller gibi şeylerle
talan edilmez ise...

Sakin ayol

İzmirliyim ben. Kimliğimde izmir yazıyor. Ben İstanbula kötü demedim ki, aksine çok severim. Annem İstanbullu benim, nasıl sevmeyeyim. Sadece ben yaşayamam diyorum orda. Ha iyi bir iş imkanı olur kalkar gideriz, doğduğun yer değil doyduğun yer demişler. Aynı gerekçeyle ülkenin her yerine giderim.

Bu sebeplerle ordan buraya gelinmez diye konu sahibine de söyledim zaten.

Eminim sizden daha iyi biliyorumdur izmirin her yerini. Köylerini de kasabalarını da. Hatta o bahsettiğiniz İzmir-manisa arası köylerden birinden bir arsa aldık birkaç sene önce. Ev yaptırmaya çalışıyoruz. Ot da yiyoruz bu arada. En sevdiğim yemekler olur kendileri.

Bu arada bornovayı kötüleyen izmirliye ilk kez denk geldim. O da ayrı mesele. Bayraklı da yükselen değer şu an. Depremden sonra insanlar biraz gerildi bayraklı konusunda ama unutulur. İzmir’in en gözde semti olacak orası bi 5-10 seneye.

20 tl ile dışarı çıkardım o bana yeterdi...
Burası İzmir mi?

Bir izbanla bütün izmiri gezerdim..
Kartta en az 13 tl olmalı binerken
Sonra dönüşte binecekken tekrar onu 13 tl ve üzeri yüklemek gerekiyor
Kentkartla eskiden 90 dk boyunca bedavaydı şimdi aktarma başına 50 kuruş kesiyor
Geçen izbanla kısa mesafe bi yere gidip ordan da eshota bindim gidiş dönüş bana 30 tlye geldi
Bende İzmir'liyim
Havası doğası güzel seviyorum bu şehri ama ucuz asla değil
Ekonomi bakımından İstanbul'dan bi fark göremiyorum
Burda da trafik var orası kadar olmasa da var
Yabancı birine İzmir'i ve ülkemizi överim ama konu sahibine gerçeklerden bahsetmek gerek çünkü hayat pahalı
Şu an doğalgaz olmayan ama turistik bi bölgede yaşıyorum 2+1 kiralar 1300den başlıyor malesef

Ahh ahh eskidendi o ucuz günler kartimizdan bedava aktarma yapardik bir sürü yol giderdik, simdi aktarma bile ücretli otobusler de azaldi bir yerden bir yere gitmek zulüm oldu.
Eşimle çıkarken 330 u kaldirmislardi da eve dönemez olmuştum adam beni eve bırakıp gecenin koru Karşıyaka da park yeri aramaktan biktigi için evlenme sürecimizi hizlandirdi:))

Benimde öyle
Aramızda 1 saat vardı özel araçla
Çabucak evlendik bu sebeple
Konakda kskda yürüyüş yapalım diyorduk falcılar çiçekçilerden yılmıştık hele bahar gelsin çimler insan yığını herkes sereserpe yatmış yayılmış eski muazzam insanlardan eser yok
İzmir eskiden güzeldi
Şimdi de güzel ama eski halinden eser yok malesef çok fazla göç aldı ulaşım sıkıntılı
Daral geldi şunlar yazarken

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…