İzmir'e taşınmak 🤔

Herkese merhaba öncelikle. 🙋‍♀️
Konumuz başlıktada belirttiğim gibi İzmir'e taşınmak.
İstanbul'da yaşıyoruz, eşim ve ben de doğma büyüme buradayız. Ben hep İstanbul'da mı kalacağız, çok kalabalık, çok stresli, daha sakin bir yere taşınsak kafasındaydım. En başından beri eşimde bunu biliyordu. Geçen gün İzmir'de bir iş ilanı gördü ve muhtemelen olmaz ama başvurayım dedi. Tahmin edersiniz ki iş oldu.😅 Yani maddi açıdan eğer tatmin edici bir rakamla gelilerlerse olacak.
Tabi iş ciddiye binince bizde 'acaba yapabilir miyiz? Tüm ailemiz ve arkadaşlarımız burada, orada kimsemiz yok. ' konusu oldu.
İzmir'de kimsemiz yok. Oraya taşınınca her şeye sıfırdan başlamak gerekecek. 1 yaşına girecek bir bebeğimiz var. Onun için baktığımda konuya daha sosyal bir çevresi olacağını düşünüyorum. Daha çok gezme imkanı, daha çok tatil vs. İstanbul'da işten çık eve gel zaten kaç saat geçiyor, hafta içi bir şey yapamıyorsunuz. Ee hafta sonu çıkayım deseniz her hafta sonu çıkamazsanız zaten dünya para. (pandemi şartları harici konuşuyorum)
Bir de eşim şu an ki iş yerinde çok mutlu her açıdan. Sırf ben istiyorum diye bu imkanı kaybedip orda mutsuz olması fikri beni korkutuyor. 🤦‍♀️
Velhasıl böyle bizim gibi köklü şehir değişikliği yapanlardan, İzmir'de yaşayanlardan, İstanbul'dan kaçmak isteyenlerden yani kısacası herkesten yorum bekliyorum. 😅
İzmir'de yaşayan arkadaşlar özellikle sosyal hayat, ekonomik durum vs gibi konularda yorum yaparsa çok sevinirim. 😍
izmirde okudum gerçekten istanbula göre iç açıcı bir yer insanlar kolay ve anlaşılabilir ama gel gelelim ki en az istanbul gibi kalabalık

Her izmir konusunda hep bir atışma oluyor. Doğma büyüme İzmirliyiz. Bizim de hosnut olmadığımız bazı durumlar oluyor. Yani İzmiri sevmezsin saygı duyarım. Olabilir sonuçta. Ama yok insanı şöyle, yolları böyle denildiği zaman ben de sunu düşünüyorum. Sizler nerde yaşıyorsunuz? İnsanın iyisi kötüsü her yerde. Ayrıca her şehrin izbe, köhne yerleri var. Hem isteyen yaşar, istemeyen yaşamaz. Mesela bizim apartmana İstanbul dan taşınan oldu 2 yıl önce hepimiz kapısını çalıp, hoş geldin, bir ihtiyacın var mı diye sorduk. Her defasında biz selam verirsek selam verdi. Sonra taşundı gitti kimseye haber vermeden. Anlarabiliyorum sanırım

bu zamana kadar konakta , kordonda rahatsız edilmediyseniz çok şanslısınız . A be maykıl şu güzele al bir çiçek diye usulca sokuluyorlar , kız kızaysan ipsiz sapsız adamlar sana yanaşıyor , heleee o çocuk dilencileri onlardan nefret ediyorum , çocukları dilendirenler gözleriyle takip ediyorlar o 5/6 yaşında çocuklar gelip dileniyor. Ben eşime hadi gel kordona çıkalım dediğinde bu yüzden binbir itirazlar :KK70: konak zaten konaklıktan çıktı zorda kalmadıkça geçmiyorum. En son göz göre göre bisiklet çalmaya çalışıyorlardı, hatta biri arkamızdan çakmak fırlattı , eşim işte böyle kavga çıkıyor diye söylene söylene geçtik... Bence istanbul dan gelip izmir e yerleşmek hiç mantıklı değil , sosyal bakımdanda izmir yine sınıfta kalır.
Biz falcı teyzeleri seviyoruz. İki sohbet biraz muhabbet sonra giderler zaten fal baktırmayacağını anlayınca. Gençken kordonda çok sabahlardık ama şu an balık yemeye, bira içmeye falan gidiyoruz, en fazla çalgıcılar gelir 10-20 lira verirsin gider. Suriyelilerden sonra biraz bozdu ama o konuda haklısınız. Yine de bırakın kızkıza olmayı geçen yaz desemde bir eğitim aldım 23’te bitiyordu vapuru bir saat bekliyordum, tek başıma bile zaman geçirebildim kordonda rahatsız edilmeden. Şimdiye kadar eşimin de biriyle kavga aşamasına geldiği olmadı.

İzmir’in sınıfta kalacağı tek nokta etkinlikler. Çok fazla oyun gelmez, konser olmaz. Bunlar için mecburen istanbula gideriz.

Biz falcı teyzeleri seviyoruz. İki sohbet biraz muhabbet sonra giderler zaten fal baktırmayacağını anlayınca. Gençken kordonda çok sabahlardık ama şu an balık yemeye, bira içmeye falan gidiyoruz, en fazla çalgıcılar gelir 10-20 lira verirsin gider. Suriyelilerden sonra biraz bozdu ama o konuda haklısınız. Yine de bırakın kızkıza olmayı geçen yaz desemde bir eğitim aldım 23’te bitiyordu vapuru bir saat bekliyordum, tek başıma bile zaman geçirebildim kordonda rahatsız edilmeden. Şimdiye kadar eşimin de biriyle kavga aşamasına geldiği olmadı.

İzmir’in sınıfta kalacağı tek nokta etkinlikler. Çok fazla oyun gelmez, konser olmaz. Bunlar için mecburen istanbula gideriz.
Bir kere akşam 10 gibi Bostanlı migros dan ece geliyordum. Arkamdan 2 tane oğlan geliyodu. Karanlıkta secemedipim için biraz hızlandım. Oğlanlardan biri diğerine gel karşıya gecelim ablayı korkuttuk dedi ce sessizcw karşıdan yürüdüler.

O kadar yorum olmuş ki hepsini tek tek alıntılayamadım ama genel olarak böyle cevaplıyım 😅
1.si eşim burda yönetici pozisyonunda ama İzmir'e müdür pozisyonuna gidecek eğer olursa. Rütbe farkı bizim için +1.
2.si iş yerinin farklı lokasyonları var İzmir'de. Henüz hangisinde olacağı belli değil. Dolayısıyla ne tarafta oturabiliriz şu an bilmiyorum.
3.sü İstanbul'da Kadıköyde oturuyorum. Sandalyelerimizi alıp 10 dakikaya sahile gidip oturabiliyoruz. Herhangi bir rahatsız edilme vs yaşamadım hiç İzmir'de anlatılanlar gibi. Tabi şöyle bir durum var kiradayım kendi evim değil. Aylık 3500 gibi bir fiyata oturuyorum ki bu geçen sene bu eve girdiğim için. Apartmanda bir daire 4750 tl'ye kiraya verildi geçen gün.
4.sü çocuk kreşlik döneme gelene kadar çalışmayacağım.
5.si ve sonuncusu gelmeyelim diye mi bu kadar kötülüyorsunuz ya doğru söyleyin bak 😂😂
Gelin gelin de umduğunuzu bulamayabilirsiniz. Ben doğma büyüme izmirliyim. Birkaç şehir gezdim, döndüm dolaştım izmir’e geldim. Başka şehirde yaşamak istemem Türkiyede. Belki yaşlanınca bir sahil kasabası. Öyle rahatsız edilme falan yok, olmuşsa da münferit olaylardır. Bizim sahilde otururken edindiğimiz arkadaşlarımız bile var.

Her şehrin iyisi kötüsü var, muhakkak yamuk insanlar çıkıyor karşımıza hepimizin. Ama şöyle kötü böyle berbat diyecek bir durum da yok. Ülkenin en yaşanabilir şehirleri sıralamasında zirveye oynar izmir. Ama eski bir şehir, düzenli yerleşim yok, alt yapı sorunları var, trafik sorunu var. Klasik büyükşehir işte. Bir de İBB’nin kendi yağında kavrulduğunu göz önüne alırsanız iyi bile idare ediyoruz bence.

Sizin sebeplerinizi ve şartlarınızı düşününce çok doğru bir karar gibi görünmedi bana sadece.

konak çok berbat ya , bu merdivenli çimlikler varya git oraya ben nereye düştüm dersin :KK70:
Yaşanılacak yerler bostanlı , balçova , narlıdere , güzelbahçe, foça, urla buralar da yaşarsan mutlusundur ... ben bornovadayım doğduğum yer kederim :KK45:

Aslen mi yoksa sadece orada mı doğdunuz
bizim aslen karışık :KK70: izmir manisa sınırında bir köy 1km ötesi manisa 1km öncesi izmir :) ama kültür olarak izmir , manisa akhisar , demirci , salihli buraların giyimi , konuşması ve yerleşmiş kültürde farklılıklar var. Kemalpaşa nın köyü diyim kısaca :)

konak çok berbat ya , bu merdivenli çimlikler varya git oraya ben nereye düştüm dersin :KK70:
Yaşanılacak yerler bostanlı , balçova , narlıdere , güzelbahçe, foça, urla buralar da yaşarsan mutlusundur ... ben bornovadayım doğduğum yer kederim :KK45:
Bornovayı çok severim ben. Hatta o tarafa taşınma planımız vardı depremden sonra askıya aldık. Lise ve üniversite yıllarım oralarda geçti. Her sokağını ayrı severim.

Siz fazla ürkeksiniz bence. Merdivenlerde oturmadım konakta, çok benlik bir mekan değil ama kemeraltına bayılırım. Bir dönem haftada bir giderdim. Kızlarağasında özel yer ayarlayan, özel kahve yaptıran garson kankalarım var 😂

Her şehrin iyi kötü semtleri var. İstanbulu’un da var Ankara’nın da İzmir’in de. Bir şehrin tamamı aynı sosyo-kültürel seviyede olamaz ki.

O kadar yorum olmuş ki hepsini tek tek alıntılayamadım ama genel olarak böyle cevaplıyım 😅
1.si eşim burda yönetici pozisyonunda ama İzmir'e müdür pozisyonuna gidecek eğer olursa. Rütbe farkı bizim için +1.
2.si iş yerinin farklı lokasyonları var İzmir'de. Henüz hangisinde olacağı belli değil. Dolayısıyla ne tarafta oturabiliriz şu an bilmiyorum.
3.sü İstanbul'da Kadıköyde oturuyorum. Sandalyelerimizi alıp 10 dakikaya sahile gidip oturabiliyoruz. Herhangi bir rahatsız edilme vs yaşamadım hiç İzmir'de anlatılanlar gibi. Tabi şöyle bir durum var kiradayım kendi evim değil. Aylık 3500 gibi bir fiyata oturuyorum ki bu geçen sene bu eve girdiğim için. Apartmanda bir daire 4750 tl'ye kiraya verildi geçen gün.
4.sü çocuk kreşlik döneme gelene kadar çalışmayacağım.
5.si ve sonuncusu gelmeyelim diye mi bu kadar kötülüyorsunuz ya doğru söyleyin
Orada kadıköy de oturuyorsanız burada size hitap eden yerler karşıyaka bostanlı balçova ve göztepe :KK66: doğma büyüme izmirliyim her semti bambaska bir dünya resmen o yüzden yorumlar farklı gelmiştir.
Arkadaşlık konusunda gayet samimidir izmir insanı eşinizin iş çevresinden başlar çocuğun kreş ortamı derken 5 yıla izmirli olur çıkarsınız.
Maddi anlamda eğer şartlarınız iyi olacaksa oradaki kiranıza bu saydığım semtlerde çok geniş ve elit evler bulabilirsiniz.
Izmır güzeldir kötü yanı bu şehre alışınca bırakıp gidemiyorsunuz bunu göz önünde bulundurun.
Hakkınızda hayırlısı olsun

Bornovayı çok severim ben. Hatta o tarafa taşınma planımız vardı depremden sonra askıya aldık. Lise ve üniversite yıllarım oralarda geçti. Her sokağını ayrı severim.

Siz fazla ürkeksiniz bence. Merdivenlerde oturmadım konakta, çok benlik bir mekan değil ama kemeraltına bayılırım. Bir dönem haftada bir giderdim. Kızlarağasında özel yer ayarlayan, özel kahve yaptıran garson kankalarım var 😂

Her şehrin iyi kötü semtleri var. İstanbulu’un da var Ankara’nın da İzmir’in de. Bir şehrin tamamı aynı sosyo-kültürel seviyede olamaz ki.
ürkek değilim 8 yıldır aynı yerde pasaport bölgesinde çalışıyorum bu konuda epeyce bir tecrübe edindim. Aynı olamaz o konuda hem fikirim ama İstanbul dan İzmir e gelip iyi yerlerinde oturmayacaksan dezavantajı var. Bende bir izmir li olarak muğla bölgesini karşılaştırdığımda oranın doğasına , aktive seçeneğinin fazlalağına , özellikle ilçelerinde sıcak kanlı muğlalı insanlarına , denizine , temizliğine hayranım. İzmir , en az istanbul kadar çok karışık anlatmak istediğim bu... İzmir en iyi yerinde oturmayacaksam istanbul dan taşınma gereği duymazdım . Benm yeni tanıştığım insanlar ya erzurumlu , ya konyalı , ya suriyeli. belli başlı yerlerde has izmirli ler mevcut.

Doğma büyüme bir Izmirli daha geldi 🙋‍♀️

Izmır kesinlikle Turkiyede yasanilabilecek en iyi şehirlerden biri, tüm yazılanları okudum lakin atladığınız şey anlatilanlarin göçlerden sonra olduğu... Izmır güzel bir şehir olduğundan tıpkı konu sahibi gibi herkes geldi de geldi nüfus arttı, suriyelilerden sonra tabi ki kötüleşen yerler var.

Turkiyenin hangi ilinde güvenli hissediyorsunuz kendinizi? De sahilde fln güvensiz olmaktan bahsetmişsiniz. Gençleri anlayışlıdır, yaşlıları da anlayışlıdır, bir çok farklı kültür bir arada yaşar kimse birbirini eleştirmez değiştirmeye çalışmaz vs.

Konu sahibi arkadaşım sözüm sana değil ama ztn insanlar çalışırken gelemese emekli olunca geldi izmire, e sonuç altyapı yetersizliği, trafik, yükselen ev kiraları cart curt. Deprem de Türkiye gerçeği yine ayrıca, deprem bi Konyada olmuyor orda da obruklar var bakın arastirin isterseniz doğal afet olmayan yerler ztn doğal güzellik olarak geridedirler. Muğla Izmır Istanbul gibi doğal güzelliği olan şehirler hep faylanma sebebiyledir. Isın uzmanından doğal afet yorumu da yaptım size 😎

Sonuç olarak yine konu sahibi tamam sen gel ama artk başka kimse gelmesin Izmıre 😒 😂😂

ürkek değilim 8 yıldır aynı yerde pasaport bölgesinde çalışıyorum bu konuda epeyce bir tecrübe edindim. Aynı olamaz o konuda hem fikirim ama İstanbul dan İzmir e gelip iyi yerlerinde oturmayacaksan dezavantajı var. Bende bir izmir li olarak muğla bölgesini karşılaştırdığımda oranın doğasına , aktive seçeneğinin fazlalağına , özellikle ilçelerinde sıcak kanlı muğlalı insanlarına , denizine , temizliğine hayranım. İzmir , en az istanbul kadar çok karışık anlatmak istediğim bu... İzmir en iyi yerinde oturmayacaksam istanbul dan taşınma gereği duymazdım . Benm yeni tanıştığım insanlar ya erzurumlu , ya konyalı , ya suriyeli. belli başlı yerlerde has izmirli ler mevcut.
Muglanin yerlileri ile izmirin yerlilerini kiyaslayamaniz garip ama..Cunku mugla yerlisi tutucudur, kimse alinmasin ama ozunde köylüdür, koylu gibi dusunur..Disardan geleni sevmez kabul etmez dedikoducudur..Izmirin yerlisi modern rahat ve acik görüşüdür ..

Yahu hangi şehirde has oralı var? Benim ailemde de benden öncesi izmirli değil. Tek kuşak izmirliyim. Karşı komşum bulgar göçmeni, üst katım tokatlı, alt katım konyalı, çarprazım muşlu, kocam manisalı, en yakın arkadaşım çorumlu. Öyle yani kozmopolit bir şehir burası. Nereli olduğunun ne önemi var ki insanların? Benim babam askerliğini izmirde yapmış, çok sevmiş, uygun bir zamanda da tayin istemiş gelmiş.

Konu sahibi İstanbulun neresinden bilmiyorum. Kadıköydense mesela gelip menemene yerleşirse mutsuz olur, ama esenyurttansa nereye yerleşirse yerleşsin farketmez.

İnsanları/şehirleri/semtleri çok fazla kategorize ediyorsunuz bence. Sınıflara ayırıyorsunuz. Gerçek izmirlilik bu değil 😂

Doğma büyüme bir Izmirli daha geldi 🙋‍♀️

Izmır kesinlikle Turkiyede yasanilabilecek en iyi şehirlerden biri, tüm yazılanları okudum lakin atladığınız şey anlatilanlarin göçlerden sonra olduğu... Izmır güzel bir şehir olduğundan tıpkı konu sahibi gibi herkes geldi de geldi nüfus arttı, suriyelilerden sonra tabi ki kötüleşen yerler var.

Turkiyenin hangi ilinde güvenli hissediyorsunuz kendinizi? De sahilde fln güvensiz olmaktan bahsetmişsiniz. Gençleri anlayışlıdır, yaşlıları da anlayışlıdır, bir çok farklı kültür bir arada yaşar kimse birbirini eleştirmez değiştirmeye çalışmaz vs.

Konu sahibi arkadaşım sözüm sana değil ama ztn insanlar çalışırken gelemese emekli olunca geldi izmire, e sonuç altyapı yetersizliği, trafik, yükselen ev kiraları cart curt. Deprem de Türkiye gerçeği yine ayrıca, deprem bi Konyada olmuyor orda da obruklar var bakın arastirin isterseniz doğal afet olmayan yerler ztn doğal güzellik olarak geridedirler. Muğla Izmır Istanbul gibi doğal güzelliği olan şehirler hep faylanma sebebiyledir. Isın uzmanından doğal afet yorumu da yaptım size 😎

Sonuç olarak yine konu sahibi tamam sen gel ama artk başka kimse gelmesin Izmıre 😒 😂😂
Ben mi steril yaşıyorum, rahatsız edilmiyorum diye düşündüm bi an ama çok şükür siz geldiniz.

Gerçi kötülemeleri bir açıdan iyi, göçü yavaşlatır belki😂

Herkese merhaba öncelikle. 🙋‍♀️
Konumuz başlıktada belirttiğim gibi İzmir'e taşınmak.
İstanbul'da yaşıyoruz, eşim ve ben de doğma büyüme buradayız. Ben hep İstanbul'da mı kalacağız, çok kalabalık, çok stresli, daha sakin bir yere taşınsak kafasındaydım. En başından beri eşimde bunu biliyordu. Geçen gün İzmir'de bir iş ilanı gördü ve muhtemelen olmaz ama başvurayım dedi. Tahmin edersiniz ki iş oldu.😅 Yani maddi açıdan eğer tatmin edici bir rakamla gelilerlerse olacak.
Tabi iş ciddiye binince bizde 'acaba yapabilir miyiz? Tüm ailemiz ve arkadaşlarımız burada, orada kimsemiz yok. ' konusu oldu.
İzmir'de kimsemiz yok. Oraya taşınınca her şeye sıfırdan başlamak gerekecek. 1 yaşına girecek bir bebeğimiz var. Onun için baktığımda konuya daha sosyal bir çevresi olacağını düşünüyorum. Daha çok gezme imkanı, daha çok tatil vs. İstanbul'da işten çık eve gel zaten kaç saat geçiyor, hafta içi bir şey yapamıyorsunuz. Ee hafta sonu çıkayım deseniz her hafta sonu çıkamazsanız zaten dünya para. (pandemi şartları harici konuşuyorum)
Bir de eşim şu an ki iş yerinde çok mutlu her açıdan. Sırf ben istiyorum diye bu imkanı kaybedip orda mutsuz olması fikri beni korkutuyor. 🤦‍♀️
Velhasıl böyle bizim gibi köklü şehir değişikliği yapanlardan, İzmir'de yaşayanlardan, İstanbul'dan kaçmak isteyenlerden yani kısacası herkesten yorum bekliyorum. 😅
İzmir'de yaşayan arkadaşlar özellikle sosyal hayat, ekonomik durum vs gibi konularda yorum yaparsa çok sevinirim. 😍
Bende 5 6 yıl önce izmir de yaşamaya basladim.Her sey kötü gittiğinde bile izmir i sevdim.Taşı toprağı,atmosferi,insanlarinin medeniyeti her bütçeye göre kesimi,çeşmesi,is imkanları vs bana göre mükemmel.Baska bir şehirde doğdum ama izmir den baska bir yerde yaşayamam artik diyebilirim.Gelin izmir e hic korkmayin.Istanbul kadar kalabalik değil sanırım bir onu özlersiniz😁

Ben mi steril yaşıyorum, rahatsız edilmiyorum diye düşündüm bi an ama çok şükür siz geldiniz.

Gerçi kötülemeleri bir açıdan iyi, göçü yavaşlatır belki😂
Aynen, evet Izmır mok gibi gelmeyin 😁😁

Konu sahibi alınır diye korkuyorum yoksa en başta yazacaktım da 😂

Izmır dağlık diyen arkadaşlar var, tabi ki dağlık bölgeleri var biliyorsunuz ki dağlar Egede kıyıya dik uzanır 😁 o yüzden körfezleri güzel ztn, Mugla da ciddi daglik bir bölge.

Güvenlik konusu da beni çok şaşırttı çünkü Istanbula nazaran Izmır kıyaslanamaz bile güvenlik konusunda. Istanbulla kıyaslama yapmıyorum bu yüzden, Muğla derseniz kışın çok aşırı sakin ve soguk kalıyor. Belki buraliyim diye ben objektif bakamıyorum diyordum ben de...

X