Istanbuldan tasinmak

Yani bence istanbulun en güzel yeri bile yaşanabilir değil. Ama bu benim düşüncem tabi ki. Yaşadığın semtten dışarı çıkamamak, çıkmak isteyince türlü çeşitli insanın arasında kalıp bir de 10 km yolu 3 saatte gitmek çok anlamlı gelmiyor bana açıkçası. İstanbulda insanlar yaşamıyor, ömür dolduruyor gibi geliyor bana.

Oğlunuz zaten ele gelmiş. Bir sene bakıcıyla idare eder sonra kreşe verirsiniz.

İstanbul’da yaşayıp burayı seven bir insan için başka şehirde yaşamak sürgün
Aslında esimin bahsettiği kalabalık, hava kirliliği, trafik ve hayat pahalılığı gibi konular benim de biktigim konular ve ilerisi için de hiç parlak görünmüyor. Pandemi vs uzun vadede düşünürsek istanbul dan ayrılmak mantıklı olan şey gibi. Ama ailelerimizden uzaklaşacak olmak ve büyüdüğüm bu semtin aslında ıstanbulun kesmekesliginden uzak oluşu beni düşündürüyor.

Ben tam bir istanbul aşığı olmama rağmen ben bile bunaldım
Bence şartlar daha kolay biryer olursa taşınılır Gayette
Ancak sizin aileler çok yakınmış gurbete gitmek zor olur.
Ev alıp kiraya verip daha kendi düzeninizi bozmama imkanınız yok mu ?
Ya da aileden vs destek isteseniz ev almak için.

Peki bahsettiğim pendik, kurtköy veya çekmeköy gibi yerlerden ev alıp daha merkezi bir yerden oralara taşınan var mı?

Pendik, kurtkoy, cekmekoy gercekten uzaklar merkeze. Yani isiniz eger o civarlardaysa muhit olarak sikinti yerler degiller ve ev de gercekten guzel olacaksa eger. (Cekmekoyde site disinda kalmamalisiniz) Ama isiniz uzak, ev de siradan bir apartman dairesi olacaksa almayin derim. Biz de sizle ayni durumdayiz gucumuz oralara yetiyor ama cesaret edemiyoruz. Her gun kisisel arabanizla trafikte yolculuk yada toplu tasimada, mutluluk getirmez diye dusunuyorum. Boyle daha cok gitmek istersiniz İstanbul'dan.

Biz 2019 ekim de çanakkale ' ye komşu bir şehire İstanbul'dan taşındık. Taşınırken soru işaretlerim vardı. Şu an doğru karar verdiğime emimim. Memurum burada çok daha rahatım, kızım kurumsal bir özel okula devam ediyor İstanbul' da bunu karşılayamazdık. Eşim özel sektörde mühendis maddi kaybımız olmadan yani anadolunda maaşlar daha düşüktür bunu yaşamadan geldik bu da artımız oldu. İstanbul'da asla alamayacağımız bir ev aldık sıfır ve oldukça geniş ve kaliteli , şu an size bile bir mesire yerinden nehir kenarından yazıyorum. Ama istesem 20 dk içinde evdeyim. Ulaşım kolay, yüzmek istesem 1 saat içinde tertemiz sularda olurum. Çanakkale ise muhteşem bir şehirdir şu an yaşadığım şehirdende güzeldir. İnsanı modern ama anadolu hissiyatını kaybetmemiş bir şehir. Şansınız varsa bir saniye bile düşünmeyin. İstanbul ' u yermeyeceğim oraya da aşığım, bence dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Muhteşem bir deneyim ama bize yetti, orada çocuk büyütemem, sağlığımı kaybetmek de istemiyorum. İstanbul beni tüketiyordu artık büyük bir aşktı bitmesi gerekiyordu bitti

İstanbulun iyi yerlerinde yasayanlarin cogu kacmaya yer ariyor zaten. Benim samimi bir arkadasim Zekeriyakoyden Eskisehire yerlesti. Baska birisi de İstinyeden Bursaya tasindi. İstanbulu biz birakmazsak o bizi birakacak yakinda diyorlardi ama bu memnuniyet meselesi. Baska sehirde mutlu olacaginiza inaniyorsaniz deneyebilirsiniz.

İstanbul'da 24 yıl yaşadıktan sonra görev nedeniyle Güneydoğu'da bir şehire yerleştim. Ailem de İstanbul'da olduğu için ilk fırsatta dönerim sanıyordum ama bu yaz Ege'de bir şehire taşınma kararı aldık. Ailem dahi çok özlemelerine rağmen İstanbul'un yaşanabilir bir yanının kalmadığını imkan bulsalar gitmek istediklerini söylüyor. Nitekim çocuğunuz da varmış. Bence İstanbul çocuklu bir aile için zor bir şehir artık. Hem maddi hem manevi Çanakkale size daha iyi gelecektir. Evet başlangıçta zorlanabilirsiniz ama birkaç yıl içinde "iyi ki gelmişim" dersiniz tahminim. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Ailelerden maddi destek alamıyoruz . Yatırımlık ev almaya da gücümüz yetmiyor. Hem kredi hem kira ödeyemiyoruz. Alacağımız kira krediyi karşılamıyor.

Bir süre İstanbulda yaşadım. Kalabalığı trafiği beni çok yordu. Şu an İstanbula yakın bir şehirdeyim. Gitmek istesem haftasonlari gidebilirim. Siz de öyle yapabilirsiniz.
Diğer türlü kiraya fazlaca para vermek zor olsa gerek.

Merhaba, İstanbul'a aşığım ama asla yaşamak istemem. Çanakkale çok güzel bir şehir tatile gitmiştik ben çok beğenmiştim ama yaşamak için nasıl olur bilmem, orada yaşayan arkadaşım çok memnundu. İstanbul'un trafiği, insan gürültüsü, kirlilik , pahalılık insanı çok ama çok yoruyor. Üç buçuk ay evden çıkmadım evim yeşillikler içinde ferah bir ev olmasaydı psikolojimi düşünemiyorum. Yaşadığınız yer = huzur ve mutluluk.

Çocuğunuz kaç yaşında.Kres yasinda ise işe giderken kreşe bırakıp dönüşte alabilirsiniz .Çanakkale de İstanbul gibi trafik sorunu olmayacağından işten çıkar çıkmaz alırsınız. kreş işinize yakın olursa küçük bir sorunda hemen gidebilirsiniz.Hasta olduğunda izin kullanırsınız.Arada anneniz, kayınvalideniz gelir. Bu şekilde idare eden çok anne var.Keza bende 2 sene bu şekilde çalıştım.Tabii annem, kayinvalidemin arada gelerek destekleri oldu. Bazen eşim izin aldı bazen ben aldım bazı durumlarda.

Oğlunuzun 17 aylık olduğunu kaçırmışım. Bir süre bakıcıyla idare edip sonra kreşe verebilirsiniz. Ya da 1 sene sonra taşınmayı gözden geçirebilirsiniz.Oranlar dusukken bu fırsatı kaçırmayalım diyorsanız hem kredi taksidini hem kiranizi 1 sene idare edebilir misiniz ona bakın derim.Canakkalede ev alıp kiraya verseniz 1 sene sonra kiracıdan çıkmasını istemeniz etik olmaz. Ya da kayınvalideniz 1 sene için sizle gelse sonra dönse bu da fazla pazarlığa mi girer bilemedim.kayinvalideniz orda kalici hayat kurmak istiyorsa ayrı ev tutsun, size gelip giderek toruna bakar. Ama dogma büyüme İstanbullu biri olarak ben iş nedeniyle şimdilik İstanbul'dayım.Emekliklte nasipse Ege'ye yerleşmeyi istiyorum ama istanbuldan da tamamen ayağımı kesmem.1+1 ev alırım ilerde İstanbul'da.Bunu sizde yapabilirsiniz eğer isterseniz ileriye dönük belki. Ama ben çevresi oldukça geniş olan bir insan olarak şunu net olarak söyleyebilirim ki özellikle tayin nedeniyle İstanbul'dan giden hiç bir arkadasim bir daha dönmek istemedi. İstanbul'dan gitmenin en doğru karar olduğunu düşünüyorlar. Git gel yapıyorlar araada gezmeye o kadar.Akrabalarimdan da taşınan oldu onlar da hayatlarından çok memnun.Mis gibi tatil gibi bir hayat.Mutluluklar dilerim

Üniversiteyi İstanbul'da okudum. Çok gezdim, eğlendim. Etkinlikler, konserler, tiyatrolar, sergiler, sempozyumlar hepsi çok faydalı ve çok güzeldi. İstanbul'da gün bitmiyordu, zaman yetmiyordu Orada okuduğum için hiç pişman olmadım. Şimdiyse senede en az iki üç kez gidiyorum 3. günde beni basmaya başlıyor. Bunalıyorum kalabalığından, karışıklığından. Bir de orada çocuk büyütmek iki kat zor bence. Nezih semtleri yine neyse ama onlar da çok pahalı. Çanakkale gibi bir seçenek varken ben olsam direkt oraya yerleşirdim. Hem İstanbul'a da yakın sık sık gidebilirsiniz özledikçe. Eşinize hak verdim.

Hem yatırımlık ev hem şu anki kiramız bizi oldukça zorlar. Dolayısıyla taşınabileceğimiz evi almak mantıklı olan. Ben de tüm çevresi burda olan biri olarak ıstanbuldan tamamen ayağımı kesmek istemiyorum, ilerde inşallah kısmetse oğlumun üniversite yıllarında belki tekrar burayla bağlantımız olur. Bir kaç gündür eşim hep çanakkaledeki yeni evleri gösteriyor, istanbulda olsa 600 700den asagi etmeyecek evleri gördükçe ordan ev alma fikri iyice aklıma yatıyor. Bunun için bir müddet kvalidemle yaşamam gerekse bile sanırım değer:)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…